PDA

Επιστροφή στο Forum : ISA BIOS



d.r soutras
29-07-06, 16:05
Καλησπέρα παίδες.
Έχω μια ISA κάρτα κ έναν pentium2 350MHz με μητρική που το όνομα της μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, το πρόβλημα μου είναι οτι δεν αναγνωρίζει το pc την ISA, δεν την βλέπει ούτε σαν "άλλη συσκευή" πιστεύω πως χρειάζεται ρύθμιση απο το bios αλλά το κακό είναι ότι δεν γνωρίζω τον τρόπο για να την ενεργοποιήσω. Η κάρτα δουλεύει σίγουρα. Να σας εξηγήσω λίγο το τι γίνεται. Η isa αυτη ειναι για ραδιοερασιτεχνική λειτουργεία, με λίγα λόγια συνδέεται με έναν controller κ κουνάει κάτι κεραίες, έχω ένα πρόγραμμα που έχει περασμένους τους drivers για την εν λόγω κάρτα, οπότε λόγος για drivers δεν γίνεται. Επίσης ξέρω οτι λειτουργεί η κάρτα διότι όταν ανοίγει κ κλείνει το pc ο controller κάνει έναν θόρυβο που υποδεικνύει ότι είναι σε επικοινωνία με την isa.
Αυτο που θέλω απο εσάς ειναι να μου πείτε εαν γνωρίζεται πώς θα την ενεργοποιήσω μέσω bios και IRQ.
Συγνώμη για το μεγάλο topic.

GEWKWN
31-07-06, 02:14
αν στο συστημα μεσω των windows
'βλεπει' την καρτα τοτε δεν εχει να κανει με το bios
τωρα αν η κατρα δεν ειναι plug 'n play(auto dedect)
πρεπει να την ρυθμισεις εσυ με μικροδιακοπτες που λογικα
θα εχει πανω στην καρτα .
Το οτι κανει θορυβο δεν σημαινει τιποτα για τι μπορει να κανει αυτο
τον θορυβο απλα και μονο με την εφαρμωγη τασης τροφοδοσιας.
αν εχεις και αλλες πληροφοριες θα ηταν καλο .

ΥΣ : ελπιζω να σε βοηθησα και να μην σε μπερδεψα.

ok1gr
31-07-06, 02:21
Δέ λες και την λύση έτσι να υπάρχει??? Είναι αυτό που λέει ο φίλος ή δεν την έβλεπε κατευθείαν και ήθελε πρώτα drivers?

d.r soutras
31-07-06, 12:48
Την κάρτα απο το system δεν την έβλεπε (είχα περασμένο το πρόγραμμα SATPC32 με ενσωματομένους τους drivers), ούτε τώρα την βλέπει (κουφό το ξέρω) αλλά πα'ιζει κανονικά, αυτό που χρειαζότανε ήταν μια ρύθμιση απο το bios, PNP/PCI CONFIGURATION, PCI IRQ ACTIVATED BY: έλεγε EDGE και το έκανα LEVEL
και η κάρτα έπαιξε.

GEWKWN
01-08-06, 01:19
τωρα δηλαδη την 'βλεπει' κανονικα το συστημα των windows;

d.r soutras
01-08-06, 11:33
Όχι δεν την βλέπει καθόλου στο system και ας παίζει κανονικά η κάρτα.

GEWKWN
02-08-06, 01:08
δηλαδη το προγραμμα ειναι μεσω windows και δεν την
'βλεπει ' την καρτα.
αρα ειναι καρτα χωρις plug n play.