PDA

Επιστροφή στο Forum : SMD Parts (soldering)



dal_kos
29-07-06, 23:28
Παιδια εχω βρει καποια chipακια αλλα ειναι σε smd.
Ετσι θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να κολλησω τετοια κομματια πανω σε πλακετα.
Εχω ακουσει κατι για πιστολια θερμου αερα....Ενα τετοιο εχω...αλλα απο αυτα που ειναι γενικης χρησεως.
Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη

dal_kos
29-07-06, 23:50
Προκειται για sample parts οποτε δεν ξερω...
αξιζει ή οχι?

dal_kos
31-07-06, 00:24
Ρε παιδια κανεις δεν ξερει?
Σας παρακαλω απαντηστε διοτι ειναι σχετικα σημαντικο.

MHTSOS
31-07-06, 00:27
Το πιστόλι που έχεις έχει ρυθμιζόμενη θερμοκρασία και ροή αέρα? Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία να δούμε περίπου πως είναι.

PANOS_
31-07-06, 00:40
Mπορεις με κολλητήρι και τρομπα!!!

δες εδω

h**p://www.infidigm.net/articles/solder/#solderpaste

dal_kos
31-07-06, 01:49
Το πιστολι που εχω εχει δυο "σκαλες"...
Η μια [υποστηριζει] πως βγαζει 350 C και η αλλη (μαζι με αυξηση τοης ροης αερα) βγαζει 500C.
Το πιστολι ειναι ενα χαζο-κινεζικο.
Το ειχα παρει για να ξεβαψω το κουτι του υπολογιστη μου για να του κανω μετατροπες.
http://www.work.com.gr/Photos/80-5002.jpg
Σαν αυτο περιπου ειναι

ok1gr
31-07-06, 01:49
Από ότι κατάλαβα έχεις κάποιο <ενισχυμμένο :) σεσουάρ> γύρο στα 1000-1500 βάτ. Των 10-15Ευρώ...

Έχω καταφέρει να κολλήσω smd με τέτοιο αλλά θέλει πολύ προσωχή λόγο της υψηλής θερμοκρασίας μπορεί να τα διαλλυσει όλλα.... Καμιά φορά ξεκολλάνε τα διπλανά εξαρτήματα και μπορεί να σπάσει και κανένας διάδρομος αν το αφήσεις πολυ....

Πάρε ένα φθηνό ΚΑΝΟΝΙΚΟ πιστόλι θερμού αέρα......

Κάτι τέτοιο δεν έχεις?

http://www.howardelectronics.com/steinel/images/HL1502SLarge.jpg

http://diytools.com/tools/dw340k.jpg
http://www.tool-supplies.co.uk/images/hotairgun.jpg
http://www.propackonline.com/heatgun.gif

ok1gr
31-07-06, 01:54
Μπράβο συγχρωνισμός... :)



Δημοσιεύθηκε: Σήμερα στις 01:49 πμ
Δημοσιεύθηκε: Σήμερα στις 01:49 πμ

dal_kos
31-07-06, 01:54
Μολις επισυναψα φωτο στο προηγουμενο ποστ.
Τι εννοεις "ΚΑΝΟΝΙΚΟ" πιστολι θερμου αέρα?

dal_kos
31-07-06, 01:55
Μπράβο συγχρωνισμός... :)



Δημοσιεύθηκε: Σήμερα στις 01:49 πμ
Δημοσιεύθηκε: Σήμερα στις 01:49 πμ
Πραγματι....

ok1gr
31-07-06, 01:58
όπως καταλαβένεις οι επαγγελματίες που επισκευάζουν/κατασκευάζουν συσκευές με smd δεν έχουν τέτοια γιατί θα τις χαλούσαν περισσότερο....

P.s. Αν έχεις κολητήρι με πολύ λεπτή μύτη ίσως μπορέσεις να τα καταφέρεις αν η απόσταση των ποδιών δεν είναι πολύ μικρή.....

dal_kos
31-07-06, 02:04
Δυστυχως ειναι SOIC και εκανα μια προσομοιωση του μεγεθους του πανω σε χαρτι και απελπιστηκα....
Ειναι πολυ μικρο. Ωστοσο εχω κολητηρι με εναλασομενες μυτες και αυτη που εχει μαλιστα ειναι αρκετα ψιλη.
Μια μυτη μεχρι ποσο λεπτη μπορει να ειναι και ποσο περιπου κοστιζει?

ok1gr
31-07-06, 02:05
Δεν ξέρω....
Στα Γιαννιτσά δεν έχει και μεγάλη ποικιλία.... :(

dal_kos
31-07-06, 02:08
Ουτε και στη Θηβα :lol:
Καμια τιμη στο περιπου?

ok1gr
31-07-06, 02:12
Κοιτά εδώ που είναι φαρμακείο μια μύτη για weller κάνει περίπου 8Ευρώ.
Αλλού πιστεύω γύρο στα 5 αλλά μην νομίζεις ότι θα βρείς κάτι ιδιέτερα ψιλό....
Ακόμα και να βρείς ειδικά αν πρόκειται για κάτι φθηνό και φθηνό κολητήρι υπάρχει η πιθανότητα στην άκρη της μύτης η θερμοκρασία να είναι υπερβολικά χαμηλή και να μην κιώνει το καλάι....

dal_kos
31-07-06, 02:13
Εμενα το κολλητηρι λεει απανω Pro's Kit...
Ειναι γνωστη εταιρια?[δεν νομιζω...]
Ενα ασπρο ειναι το οποιο ειναι τελειως modular....
Διαλύεται εντελως.

ok1gr
31-07-06, 02:19
Μπα....

dal_kos
31-07-06, 02:22
Μπα....
Τι μπα?! Τι εννοεις? :?

ok1gr
31-07-06, 02:24
Για το γνωστή εταιρία....
Για την ακρίβεια δεν πρέπει να είναι εταιρία αλλά απλά ένα όνομα...

Πώς μερικές φορές γράφουν πάνω σε φθηνά σιντί professional... κάτι τέτοιο....

dal_kos
31-07-06, 02:25
Αυτο ακριβως σκεφτηκα κι εγω...
Ωστοσο πρεπει να περνει μυτες.
Μηπως υπαρχει κανα site με φωτο απο μυτες για να δω αν κανουν?

ok1gr
31-07-06, 02:32
http://images.google.gr/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:el-GR:official_s&hl=el&q=tip%20soldering%20iron&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7+Google&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sa=N&tab=wi

δες καμιά 20αριά σελίδες και ίσως κάτι βρείς...

Σίγουρα θα υπάρχει κάποια μύτη που να τεριάζει καθώς συνήθως είναι <universal>...

dal_kos
31-07-06, 02:32
Βρηκα το site της εταιριας...
Φαινεται να ειναι εξειδικευμενη στα εργαλεια ηλεκτρονικων....
[Still browsing...]

ok1gr
31-07-06, 02:45
Ίσως κάνει το 5SI-216-SB (μύτη 0.3mm)

dal_kos
31-07-06, 02:47
Πραγματι....Αυτο πρεπει να ειναι που θελω.
Θα το κοιταξω. ;)

chip
31-07-06, 22:33
Μπορείς να στείλεις και μια φωτογραφία από το κολητήρι σου?
Δεν πιστεύω οτι θα έχεις πρόβλημα να το κολήσεις με το κολητηρι που θα έχεις.
Καλός ο πειραματισμός με το πιστόλι αέρα αλλά αν θέλεις μεγαλυτερες πιθανότητες επιτυχίας (τουλάχιστον πριν κάψεις με το κολητήρι αρκετές πλακετες και chip-ακια) χρησιμοποίησε το κολητήρι.
Αν είναι ώντος soic δηλαδή με απόσταση ακροδεκτών 0.05 ίντσες δοκίμασε το κολητήρι σου και θα δείς οτι μετά από 1-2 πειράματα θα είναι πανεύκολο.
Αν είναι 0,65mm θα είναι λίγο πιο δύσκολο ενώ για 0,5mm καλό είναι να έχεις είδη κάποια εμπιρία σε ποιό αραιά πόδια.
Το βασικό που πρέπει να θυμάσαι είναι να μην φοβηθείς μην βραχυκυκλώσουν τα πόδια. (βέβαια καλό είναι να το αποφύγης σε εκτεταμένο βαθμό σε chip με απόσταστη ακροδεκτών 0,5mm)
Η ύπαρξη σολντερίνης θα κάνει πολύ πιο εύκολη τη δουλειά και θα βοηθήσει να μην έχεις βραχυκυκλώματα. (καλό είνα να γίνει χρήση ειδικής σολντερίνης για SMD)
Αφού κολήσουν τα ποδαράκια και υπάρχουν βραχυκυκλώματα θα αφαιρέσεις την επιπλέον κόληση με πλέγμα αποσυγκόλησης (το οποίο θα το έχεις αλήψει με σολντερήνη. ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις τρόμπα απορόφησης!
Συνίσταται η μήτη να έχει επίπεδο τμήμα παρά να καταλήγει πολύ λεπτή.
Με πολύ λεπτές μύτες κολάς μέχρι τα 0,65mm χωρίς πρόβλημα ενώ με πλακουτσωτή μύτα (και κατα προτίμηση με γουβίτσα) κολάς χωρίς πρόβλημα και FPGA με απόσταση ακροδεκτών 0,5mm.

dal_kos
31-07-06, 22:54
Ωραια η καθοδηγηση σου! :D
ΕυχαριστωΒρηκα μυτη για το κολλητηρι μου 0,5mm.:lol:
Τωρα αλλη μια απορια που εχω ειναι [μη με βρισετε! =;] τι ειναι η σολντερινη?

chip
01-08-06, 00:10
Σολντερίνη είναι εκείνη η πάστα σε ένα κουτάκι με το οποίο μπορεί να καθαρίζεις τη μύτη του κολητηριού πριν την κόληση η που μπορεί να βάζεις στην κόληση (στο καλάϊ) ώστε να γίνεται πιο καλή η κόληση. Ίσως την έχεις ακούσει σαν λοίπος αλλά δεν έχει καμία σχέση με λοίπος πιστεύω :D )...είναι χημικό!
Αν δεν έχεις ζητησέ την στο κατάστημα με τα ηλεκτρονικά που πας.. θα την έχει σίγουρα. (αν δεν έχω μήνει πίσω σε τιμές γιατί έχω να αγοράσω πολλα χρόνια θα πρέπει να έχει γύρο στα 2 ευρώ)
Αν τελικά πάρεις μην ενθουσιαστείς με το πόσο καλα καθαρίζει το κολητήρι και πόσο καλά γίνονται οι κολήσεις!
Να θυμάσε! παν μετρον άριστον.
Η σολντερίνη καταστρέφει τη μύτη του κολητηριού... ας πούμε αν ζούσε 1 έτος η μύτη, κάνοντας μεγάλη χρήση σολντερίνης ίσως ζήσει 4 μήνες.
Επίσης αν και οι κολήσεις γίνονται τέλειες η πλακέτα γεμίζει με λιωμένη σολντερίνη (σαν λίπος) και το κακό είναι οτι έχει πολύ άσχημα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά (αντισταση, χωρητικότητα..). Αυτό σημένει οτι μετά τη συναρμολόγηση η πλακέτα θέλει, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, έναν καλό μπανιο με βενζίνη για να καθαρίσει.
(προτίνω με βούρτσισμα με παλιά οδοντοβουρτσα) Στη βιομηχανία χρησιμοποιούν ατμό...αλλά εκεί ειναι διαφορετικά!
Πάντος να ξέρεις οτι γενικά δεν απαιτούνται μεγάλες ποσότητες σολντερίνης γιατι η ίδια η κόληση στο εσωερικο της περιέχει την απαραίτητη ποσότητα.
Για το λόγο αυτό ακόμα και οι πλακέτες που κολάς χωρίς σολντερίνη χρειάζονται καθάρισμα.
Βέβαια στην περίπτωση κόλησης SMD το θέμα της μετέπειτα καθαριότητας και της ζωής του κολητηριού περνά σε δεύτερη μοίρα και για το λογω αυτό γίνεται χρήση σολντερίνης στο βαθμό που θα μας δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα κόλησης.
Οι σολντερίνες για SMD συνήθως είναι σε σύριγγα.
Επίσης υπάρχουν υγρές κολήσεις για SMD οι οποίες (δεν τις έχω δουλέψει) περιέχουν και σολντερίνη.
Το κακό με αυτά τα εξειδικευμένα για SMD είναι οτι συνήθως έχουν ημερομηνία λήξεως και συχνά τα μαγαζιά τα φέρνουν ληγμένα.(όταν τα φέρνουν)
Πάντως μην ανυσηχείς και χωρίς εξειδικευμένα για SMD μπορείς να δουλέψεις χωρίς πρόβλημα.

dal_kos
01-08-06, 00:15
Οκ!!!
Με κατατοπησες!
Επειδη μενω θηβα κι αθηνα παει μονο η αδερφη μου [που ειναι ασχετη με ηλεκτρονικα] μηπως υπαρχει τροπος για να μη χρησιμοποιησω σολντερινη ή ειναι απαραίτητη? Γιατι εδω αμφιβαλλω αν θα βρω κι αν βρω θα την εχουν 200% πιο ακριβη!

gsmaster
01-08-06, 00:17
....
Αφού κολήσουν τα ποδαράκια και υπάρχουν βραχυκυκλώματα θα αφαιρέσεις την επιπλέον κόληση με πλέγμα αποσυγκόλησης (το οποίο θα το έχεις αλήψει με σολντερήνη. ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις τρόμπα απορόφησης!
....


Γιατί?

dal_kos
01-08-06, 00:18
Α ναι! Αυτο το ξεχασα....:roll:
Το πλεγμα αποσυγκολησης τι ειναι και πως χρησιμοποιείται?

chip
01-08-06, 00:19
Α ξέχασα! Μεγιά!
0,5mm είναι πολύ λεπτή! μέχρι τα 0,65mm δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα (εγώ τα κολούσα με 1mm)
Βέβαια, πιστεύω, είναι πιο εύκολο με μία μύτη γύρω στα 2mm εφόσον στην μία πλευρά είναι πλακέ.
Όπως και να έχει βέβαια τη δουλειά σου θα την κάνεις.

dal_kos
01-08-06, 00:21
Δεν την εχω παρει ακομα...
Αυριο θα την παραγγειλω.
το κολλητηρι απανω εχει μια 2mm αλλα ειναι "καρφι" οχι πλακε!

chip
01-08-06, 01:02
Οι οδηγίες που έδωσα είναι γενικές και ισχύουν είτε για chip με απόσταση ποδιών 0,05 ιντσες (1,27mm) είτε με πόδια 0,50mm. Η χρήση τρόμπας απορόφησης βοηθά ελάχιστα στο να απομακρύνεις κόληση ενώ έχεις μεγάλες πιθανότητες κάνοντας πολλές προσπάθειες να καταστρέψεις είτε το chip είτε την πλακέτα.
Ιδιαίτερα κάτω απο 0,05 ιντσες (δηλαδή στα 0,8 ή 0,65 mm) επειδή το πόδι είναι μικρό η κόληση θα κρυώνει γρήγορα οπότε πριν προλάβει να τοποθετηθεί στο σωστό σημείο η τρόμπα θα έχει κρυώσει η κόληση. Επίσης καταπονείται η πλακετα από τα χτυπήματα της τρόμπας (λόγω αρχής διατήρησης της ορμής.. όταν το εμβολο παέι πίσω η τρόμπα χτυπά πανω στην πλακέτα) και φυσικά αν το πόδι του chip είναι λεπτό μπορεί και να στραβώσει.
Σολντερίνη είμαι απόλητα σίγουρος οτι θα βρείς! Ρώτα θα σου χρειαστεί οποσδήποτε.
Το πλέγμα αποκόλησης ίσως όντως να μην βρεις, Αλλά και πάλι ρώτα! Αλλιώς θα πρέπει να αγκαρέψεις την αδερφή σου! (Μην ανυσηχείς εγώ έστελνα την ξαδέρφη μου και τον θείο μου πριν καμια 15-20χρονια που ήταν πιο άσχετοι. Όχι μόνο τα έβρισκαν αλλά ανακάλυψαν και σε ποια μαγαζια να πηγένουν :D ...να ναι καλα!)
Πάντως μην ανυσηχείς το πλέγμα δέν είναι κατι δύσκολο να βρείς γιατι πλέον το χρησιμοποιούν ευρήτατα και οι τεχνικοί στις τηλεωράσεις.
Σύχνα το πλέγμα αποκόλησης στο εσωτερικό του έχει σολντερίνη αλλά εσύ ενισχυσε το....!
Το πλέγμα αποκόλησης μοιάζει (ουσιαστικά είναι ίδιο) με το μπλεντάζ των ομοαξονικών καλοδίων.
Αν είναι να κολήσεις τσιπακι με απόσταση ποδιών 0,05 ιντσες (που είναι πολύ εύκολο) και δεν βρίσκεις να αγοράσεις το πλέγμα αποκόλησης, πάρε ένα κομάτι θωρακισμένο καλώδιο και αφαιρεσέ του το μπλενταζ. Στη συνέχεια τράβα το για να γίνει πλακέ.
Συχνα φτιάχνω από καλώδια RG59. Απλά πρέπει το μπλεντάζ να είναι από καθαρό υλικό, κατα προτίμηση χαλκό, για να πιάνει η κόληση ευκολα πανω του και να την τραβά. Επίσης πρέπει να έχει πυκνό πλέξιμο για να μπορεί να τραβήξει πολύ κόληση, και να είναι από όσο το δυνατόν πιο λεπτά συρματάκια!
Η σολντερίνη αυξάνει την επιφανειακή τάση με αποτέλεσμα η κόληση να λιώνει πιο εύκολα και επίσης δρώντας και ως καθαριστικό κάνει την κόληση να τραβηχτεί από το εξάρτημα στο πλέγμα αυτό.
Επίσης πολλές φορές βοηθά να έχει είδη λίγο κόληση το πλεγμα πάνω του.
Για να ξεκολήσεις βάζεις το πλέγμα πάνω από το ποδαράκι (εννοείτε το πλεγμα το έχεις βουτήσει πριν στη σολντερίνη) και πάνω από το πλέγμα το κολητήρι.
Η θερμότητα μεταφέρεται στο πλέγμα και από εκεί στην κόληση. Ταυτόχρονα η σολντερίνη λιωνει και τρέχει πάνω στην κόληση και η κόληση φέυγει από το εξάρτημα και πάει στο πλέγμα. Στη συνέχεια απομακρίνεις ταυτόχρονα το κολητήρι και το πλέγμα.
Το σχολαστικό καθάρισμα για να φύγει η σολντερίνη μετά εννοείτε!

chip
01-08-06, 01:15
Αν είναι καρφί τότε καλύτερα την λεπτή. Η αν γινόταν να παράγελνες μία με πλακέ την μία πλευρά.
Η μύτη που λέω είναι καρφί αλλά από την μια μεριά πλακέ. Σα να την εφαγε καποιος με μία λύμα! Δεν συνιστω βέβεαια να την φάς με λύμα γιατί αν την φάς θα φτάσεις στο χαλκό, οπότε η μύτη θα έχει πολλά προβλήματα. Θα καταστραφεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ γρήγορα και θα βρομίζεται και δεν θα μπορείς να δουλέψεις.
Η καλύτερη επιλογή μύτης είναι πλακέ με γουβίτσα στην πλακέ μεριά. Η γουβίτσα χρησιμεύει για να βάλεις λίγο κόληση μέσα και μετά σέρνεις τη μύτη πάνω στα πόδια του SMD και το καθένα πέρνει τη σωστή ποσότητα. Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό.
Πάντως αφού έχεις πιστόλη αέρα αν θες βρες μια χαλασμένη πλακέτα (πχ απο PC) και ξεκόλα κανένα τσιπάκι. Μετά καθάρισε την πλακέτα με το πλέγμα και μετά προσπάθησε να κολήσεις πάλι το τσιπάκι στη θέση του. Ξεκίνα από τα πιο εύκολα. :D

dal_kos
01-08-06, 02:15
Δυστυχως για το μοντελο κολλητηριου που εχω η εταιρια φερνει μονο μια μυτη η οποια για καλη μου τυχη ειναι στη διασταση που θελω :)
Η σολντερινη τελικα τι κανει?
Βοηθα το λιωσιμο, ελκει ή διώχνει το καλάι?
Ευχαριστω παντως για τον κοπο σου να μου δωσεις τοσο αναλυτικες οδηγιες! Και συγγνωμη αλλα ειμαι σχετικα νεος στα microchips.

markisi13
01-08-06, 03:08
δηλαδη για καλυτερα προτεινετε κολληηρι απο πιστολι θερμου αερα?
ποσο το πηρες το κολλητηρι σου dal kos?

dal_kos
01-08-06, 22:32
Μη γελάσετε!!!!

Το κολλητήρι μου μου το είχαν πάρει οι γονείς μου οταν ημουν μικρός κι ειχα ζητησει απο τον Αϊ-Βασίλη ένα επαγγελματικό κολλητήρι για κόλληση εξαρτημάτων. :hammer: :hammer: :hammer:

Φυσικά εκείνοι πήραν ό,τι καλύτερο βρήκαν στη Θήβα.:D

Ειναι της Pro's Kit κεραμικό στα 25W για ηλεκτρονικά εξαρτήματα.
Είναι εδώ (http://www.prokits.com.tw/English/Vol.11cat/catalog_07/catalog_0708.htm) το 8PK-SC105.
Και κάτι άσχετο....
Τα κεραμικά είναι καλύτερα από τα απλά?[λογικα ε?] :roll:

chip
02-08-06, 00:44
Γενικά όταν κάποιος βάζει κεραμικά εξαρτήματα σημένει οτι δεν τσιγκουνέφτηκε στα υλικά!
Ξέρεις ποιο τμήμα του κολητηριού είναι από κεραμικά υλικά?
Η σολντερίνη καθαρίζει τα υλικά που θα κολήσει και αυξάνει την επιφανειακή τάση της κόλησης.
Αυτό σημαίνει οτι η κόληση έχει την τάση να απλώνεται και να κολά πάνω στις επιφάνειες.
Όταν λοιπόν θέλεις να κολήσεις ένα εξάρτημα ή κόληση θα τρέξει και θα απλωθεί στο πόδι του εξαρτήματος και στην πλακέτα και έτσι θα γίνει μια καλή κόληση.
Από την άλλη αν υποθέσουμε οτι η σε έναν ακροδέκτη πλησιάζουμε πλέγμα αποκόλησης (το οποίο έχει σολντερίνη) τότε η κόληση θα θελήσει να καταλάβει την μέγιστη δυνατή επιφάνεια...που σημένει οτι θα φύγει η επιπλέον κόληση από το εξάρτημα και θα πάει πάνω στα συρματάκια του πλέγματος. Για το λόγο αυτό το πλέγμα πρέπει να έχει πολλά και λεπτά συρματάκια, ώστε να έχει τη μέγιστη επιφάνεια. Έτσι η σολντερίνη βοηθά στην κόληση και επίσης βοηθά και στην αποκόληση (με πλέγμα).

Το πιστόλι θερμού αέρα το θεωρώ ένα ωραίο gadget. Αυό δεν σημένει οτί δεν είναι χρήσιμο! Απλά το χρησιμοποιώ μόνο για αποκόληση εξαρτημάτων (κυρίως από χαλασμένες μητρικές πλακέτες) όπως connectors)
Αν παρολα αυτά κάποιος το χρησιμοποιεί για κόληση εξαρτημάτων με πολλα πόδια και έχει διαπιστώσει οτι προσφέρει εύκολη κόληση με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας (κοντα στο 100%) τότε σίγουρα θα ήταν καλό να μας πει για την εμπιρεία του.
Θεωρώ (και επαναλαμβάνω οτι έχω ελάχιστη εμπειρία σε κόληση με θερμό αερα) οτι κολώντας με αέρα θα διακινδυνεύσω και τη ζωή του εξαρτήματος και υπάρχει ο κίνδυνας να κουνηθεί το εξάρτημα και να μην κολήσει σωστά και ίσως να κινδυνεύσει και η πλακέτα (λιγότερο πιθανόν το τελευταίο)
Αντίθετα με ποσοστό επιτυχίας ίσως 100% με χρήση κολητηριού και συνεκτημόντας τους κινδύνους που είπα προτιμώ να συνεχίζω με το κολητήρακι.
Άλλωσε η χρήση αέρα θα είχε νόημα μόνο σε κόλημα εξαρτημάτων με απόσταση ακροδεκτών 0,50mm τα οποία συχνά έχουν και αρκετά πόδια (160-240) και όπως καταλαβένεται και το εξαρτημα κοστίζει και ακόμα περισσότερο η πλακέτα (με ή χωρίς εξαρτήματα).

Ότι έγραψα για αέρα αναφέρομε στα απλά πιστόλια αέρα τα οποία δεν κατασκευάστηκαν για κολάνε εξαρτήματα.
Αν κάποιος διαθέτει ειδικό πιστόλι για κόληση εξαρτημάτων φαντάζομαι οτι θα έχει πολύ καλά αποτελέσματα.
Άλλωστε τα εργαλεία αυτά διαθέτουν τα κατάλληλα ακροφύσια ώστε να κατευθύνουν τον άερα στο σωστο σημεία και να μην ψήνουν το chip
Πρέπει να προσέξει ακόμα κανείς οτι πολλές φορές και αυτά τα εργαλεία προορίζονται για την διαδικασία της αποκόλησης και όχι για την κόληση και οτι η κόληση γίνεται με απλό κολητηρι το οποίο συνοδεύει το εργαλείο με τον αέρα. Αντίθετα τα ίδια αυτά εργαλεία κολάνε με αέρα εξαρτήματα bga.

Ακόμα να θυμάται κανείς οτι κολώντας ένα εξάρτημα με απλό πιστόλι αέρα, δεν σημαίνει οτι επειδή το εξάρτημα δουλεύει δεν έχει πάθει ζημιά η οποία θα φανεί στον μέλλον ή απλά οτι έχουν αλλοιωθεί τα χαρακτηριστικά του (λόγω υπερθέρμανσης) . Για παράδειγμα μπορεί σε ένα front-end chip για τηλεπικοiνωνιακή χρήση να έχει μειωθεί η ευαισθησία του ή το πιθανότερο να έχει αυξηθεί ο θόρυβος στον ενισχυτή του. Επίσης μπορεί ένα ψηφιακό ολοκληρωμένο να μην μπορεί να εργαστεί πλέον στη μέγιστη συχνότητα λειτουργίας του.
Το θέμα της ζημιάς στα εξαρτήματα είναι τόσο σύνθετο ώστε ακόμα και οι κατασκευαστές από εργαλεία για κόληση bga με αέρα , υπέρηθρες ή laser το τονίζουν με σκοπό να πίσουν τον πελάτη τους οτι η δική τους τεχνική δεν θα προκαλέσει ζημιά στο εξάρτημα (το οποίο μετά την κόληση πάντα δουλεύει .....αλλα κάποιες φορές όχι για πολύ!!!)

Πάντως αν είναι να πειραματιστώ στο μέλλον θα είναι με κόληση σε φούρνο και όχι με αέρα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!! μην χρησιμοποιείσει κανείς το φουρνο που μαγιρεύει..... οι αναθημιάσεις που παράγονται κατα την κόληση δεν είναι οτι καλύτερο να πάνε στο φούρνο που μετα θα ψήσει το φαγητό....καταλαβένετει φαντάζομαι τι εννοο!
Με το φούρνο (και σύμφωνα με την εμπειρία όσον το έχουν δοκιμάσει) υπάρχουν αρκετά καλά ή άριστα αποτελέσματα. Άλλωστε προσεγγίζει και τις μεθόδους που χρησιμοποιούντε στη βιομηχανία.
Μία από τις δυσκολίες αν είναι να φτιαχτεί κάτι που πιστεύω θα είναι καλό είναι να μην χρησιμοποιηθεί φουρνάκι όχι με αντιστάσεις αλλά με λυχνίες που παράγουν υπέρηθρες (όπως στους φούρνους των βιομηχανιών). Το καλό με την κόληση με φούρνο είναι οτί το εξάρτημα κεντράρεται αυτώματα στη σωστη θέση και επίση υπάρχει καλή κατανομή της θερμοκρασίας

Συγνώμη αν δεν απάντησα σε κάτι που με ρωτήσατε. Αν δεν απάντησα σε κατι πείτε μου!

dal_kos
02-08-06, 00:52
Κεραμικη ειναι σιγουρα η χειρολαβη και ίσως και το θερμαντικο στοιχειο.
Η θερμανση ερχεται απο ενα σωληνα που μεσα του εχει την αντισταση και θερμαινεται και στην ακρη του εχει ενα πραγματακι σαν "πωμα".
Αυτο στην αρχη ηταν ασπρο ενω τωρα ειναι μαυρο και τριβεται.
Μηπως αυριο πρεπει να παρω και θερμαντικό σώμα?[θα κατεβω αθηνα για τις ιδεες που μου βαλατε χεχε(σολντερινες....)]
Και τελος το flux τι ειναι?
Συγγνωμη αν σας εχω κουρασει αλλα ειστε τοσο κατατοπισμενοι που δεν μπορω να αντισταθω να ρωτησω!

chip
02-08-06, 01:01
flux= σολντερίνη ή κάτι παρόμοιο (άλλο χημικό)

gsmaster
02-08-06, 01:02
Θερμαντικό σώμα, αν βρείς, μάλλον δεν θα σε συμφαίρει να το αλλάξεις.
Flux=σολντερίνη
Σημασία έχει η μύτη που έχεις να είναι σε καλή κατάσταση.

Κεραμικό, σε ένα κολλητήρι JBC που είχα, ήταν αυτό που ήταν τυλιγμένη πάνω του η αντίσταση.

markisi13
02-08-06, 01:03
για κοιτα αυτο κολιετε με κολητηρι? http://www.willem.org/catalog/popup_image.php?pID=143

markisi13
02-08-06, 01:10
ρε παιδια και με το κολητηρι δεν ειναι επιφοβο να καψεις το chip?

dal_kos
02-08-06, 01:10
Κι αλλη μια ερώτηση...
Για να μη σκουριάσει η πλακετα με το καιρό υπάρχει κάποιος τρόπος να την επικαλύψω με κάποιο υλικο?

chip
02-08-06, 01:31
Χμμμ..Πονεμένη ιστορία αυτό!
Η καλύτερη λύση είναι να βρείς υγρό επιακσιτέρωσης (χημικής). (αν και θέλει λίγο προσοχή λόγω των χημικών)
Είναι ένα υγρό που ρίχνεις μέσα την πλακέτα και την πέρνεις επικασιτερωμενη μετά απο 5-20 λεπτά και δείχνει σα να βγήκε από εργοστάσιο!
Αν το βρείς θα πρέπει να έχει γύρω στα 20 ευρώ για να επικασιτερώσεις γύρω στα 2 τετραγωνικά μέτρα πλακέτας,
Που θα το βρείς στην ελλάδα? Δεν ξέρω... κάποτε κάποιος το είχε κάνει εισαγωγή από γερμανία. (Αν κάνω μαγαζι θα το φέρω σίγουρα :D )
Και τώρα γυρνάμε στην ελλάδα!
Έχοντας καθαρή την πλακέτα (θα έχεις αφαιρέσει το φωτοευαίσθητο με καθαρό οινόπνευμα) θα την αλύψεις με σολντερίνη :D και μετά προσεχτικά προσεχτικά θα την αλήψεις με κόληση (όσο πιο λεπτο στρωμα γίνεται προσέχοντας μην την υπερθερμάνεις και βγάλεις καμία γραμμή).
Η Άλλη λύση είναι να κολήσεις κανονικά την πλακέτα και μετά να την ψεκάσεις με ένα σπρέι που υπάρχει και κάνει πλαστικοποίηση (δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) και το οποίο πιστεύω θα το βρείς στην Αθήνα σχετικά εύκολα.
Υπόψην, πιστεύω, οτι η Σαλλόνικα είναι μακράν καλυτερη από την Αθήνα στα ηλεκτρονικά! Οπότε αν έχεις γνωριμίες σε σαλόνικα θα είναι πολύ καλό!
Υπάρχει βέβαια και η λύση της αποστολής με αντικαταβολή!

markisi13
02-08-06, 01:32
εσυ dal kos κατι τετοιο κολλας οπως στην φωτο η πιο μεγαλο?

gsmaster
02-08-06, 01:35
για κοιτα αυτο κολιετε με κολητηρι? http://www.willem.org/catalog/popup_image.php?pID=143
Όπως το βλέπω πρέπει να έχει 50mil ακροδέκτες. Αν και μπορεί να μπεί και σε βάση, κολλιέται και με κολλητήρι.


ρε παιδια και με το κολητηρι δεν ειναι επιφοβο να καψεις το chip?
Αν μπορείς να κάνεις γρήγορες και καλές κολλήσεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Στα datasheet συνήθως γράφουν πόσο αντέχουν. Σε μερικά έχω δει πχ ότι αντέχει για 10" στους 350 βαθμούς σε ένα ποδαράκι.
Και στους 300 μια χαρά κολλας και συνήθως δεν παίρνει πάνω απο 3".
Αν το εξάρτημα έχει πολλά ποδαράκια κάνε και κανα διάλλειμα ανα μερικά ποδαράκια.


Κι αλλη μια ερώτηση...
Για να μη σκουριάσει η πλακετα με το καιρό υπάρχει κάποιος τρόπος να την επικαλύψω με κάποιο υλικο?
Υπάρχει βερνίκι ειδικό γι αυτή τη δουλειά, και υπάρχει και η επικασσιτέρωση, δες αυτά τα θέματα
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2336
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1279
και απάντησε σε κάποιο απο αυτά, γιατί εδω το θέμα είναι άλλο.

dal_kos
02-08-06, 01:36
Χμμμ..Πονεμένη ιστορία αυτό!
Είναι ένα υγρό που ρίχνεις μέσα την πλακέτα και την πέρνεις επικασιτερωμενη μετά απο 5-20 λεπτά και δείχνει σα να βγήκε από εργοστάσιο!

Δηλαδη η πλακέτα γίνεται πράσινη? οπως οι "επαγγελματικες"?
Πώς το ζητάνε αυτό?

@GSmaster: δεν ειδα το αλλο σου ποστ. :?

markisi13
02-08-06, 01:39
ναι το ξερω οτι παιρνει βαση.εγω θελω να κανω την εξης διαδικασια....
να το ξεκολλαω και μετα ειτε να βαζω βαση ειτε να το ξανακολλαω.τι εινια ευκολοτερο βαση ή κολλημα?
και ολα αυτα με το κολητηρι?
για πειτε κανενα κολλητηρι και τιμες περιπου?
οχι για αυτα με τα 500 ευρω

chip
02-08-06, 01:54
Εχετε δίκιο, ξεφύγαμε, συγνώμη! αλλά πιστεύω οτι απάντησα σε ερώτηση!
Για να κλείσουμε το θέμα, της προστασίας της πλακέτας, που αν είναι πρέπει να συνεχιστεί σε άλλο post,
απλά λέω οτι αν επικασiτερωθεί με χημική επικασιτέρωση δεν πέρνει πράσινο χρώμα αλλά έχει το χρώμα του κασίτερου αλλά σε τέλεια επίστρωση!
Είναι όπως όταν βγαίνει από βιομηχανία στην οποία δεν έχει ζητηθεί να μπει μάσκα προστασίας (το πράσινο βερνίκι). (όπως οι πλακέτες των KIT)

dal_kos
02-08-06, 01:56
Δικο μου το λαθος παιδια!
Συγγνώμη.
Αν εχεις το κουραγιο GSmaster κανε μια διασπαση του θέματος.
Και πάλι συγγνώμη διοτι πλατιασα!
@chip εσυ σε ερωτηση απαντησες! δικο μου ηταν το λαθος διοτι η ερωτηση επρεπε να μπει σε αλλο τοπικ.
Σε ευχαριστω παντως για το χρονο που αφιερωσες και μου ελυσες τοσες πολλες αποριες. :D

gsmaster
02-08-06, 01:59
ναι το ξερω οτι παιρνει βαση.εγω θελω να κανω την εξης διαδικασια....
να το ξεκολλαω και μετα ειτε να βαζω βαση ειτε να το ξανακολλαω.τι εινια ευκολοτερο βαση ή κολλημα?
και ολα αυτα με το κολητηρι?
για πειτε κανενα κολλητηρι και τιμες περιπου?
οχι για αυτα με τα 500 ευρω

Αν είναι να το βγάλεις μια φορά και να το ξαναβάλεις, μπορέις και να μην βάλεις βάση. Αν όμως υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να το βγάλεις και δεύτερη φορά, βάλε βάση, γιατί ούτε το τσιπάκι ούτε η πλακέτα θα αντέξει το κόλλημα-ξεκόλλημα.

Τώρα για κολλητήρι γι αυτή τη δουλειά, τι να σου πώ, πάρε ένα απλό επώνυμο με λεπτή μύτη μέχρι 30-40 ευρώ, αλλιώς με λίγα περισσότερα αν βρείς κάποιο ρυθμιζόμενο made-in-china με ότι αυτό συνεπάγεται. Υπάρχει ένας σταθμός της ERSA ρυθμιζόμενος με 2 στελέχη και έχει κάπου στα 100 ευρώ, Ότι πάρεις κοίτα να βρίσκεις και ανταλλακτικές μύτες.

Εγώ έχω φάει κόλλημα με το Weller το ψηφιακό αλλά είναι ακριβό το άτιμο....


EDIT: πω πω πολύ γρήγοροι είστε ρε παιδιά δεν σας προλαβαίνω.... Δεν κάνω διάσπαση απλά θα σβήσω κάποια μηνύματα που δεν έχουν νόημα. Tέλως πάντων έληξε το θέμα.

markisi13
02-08-06, 02:01
thanks :D :lol:

dal_kos
02-08-06, 02:02
Το δικο μου ηταν φθηνο αλλα μυτη μονο στο 0,5mm βρισκεις! ουτε καν αυτη που εχει ηδη πανω του!

dal_kos
02-08-06, 02:05
Πανε τα μηνυματακια μου μπουαααααααααα.. :lol:

gsmaster
02-08-06, 02:06
Λοιπόν, όλα ΟΚ, το θέμα μεταφέρεται στην ενότητα εξαρτήματα όπου ταιριάζει :) Διορθώθηκε λίγο και ο τίτλος

chip
02-08-06, 02:10
Τι τσιπάκι είναι ? για τι δουλειά?
Ανάλογα με τη δουλειά που κάνει μπορεί να επιβάλεται η βάση (πχ αν είναι μία μνήμη FLASH και πρέπει να την επαναπρογραμματίζεις), η μπορεί να μην επιτρέπεται να βάλεις βάση επειδή πχ εργάζεται σε υψηλή ταχήτυτα (και η βάση προσθέτει παρασητικές χωρητικότητες) ή μπορεί η βάση να είναι πολύ ακριβή και να μη συμφέρει οικονιμικα (συμβένει και αυτό σε smd ολοκληρωμενα)

markisi13
02-08-06, 02:14
ειναι μνημη flash.μπαινει βαση χωρις να επιρεαζει τιποτα το εχω ψαξει.ενας φιλος το ξεκολλησε και κολλησε βαση με πιστολι θερμου αερα.αλλα βεβαια οχι απλο πιστολι.το εχει στη δουλεια του.αν δεν κανω λαθος κανει 300 ευρω.αρα..ειναι πολλα..για αυτο λεω μηπως με το κολητηρι κανουμε δουλεια.στο datasheet που εψαξα δεν βρηκα ποσο θερμοκρασια αντεχει

gsmaster
02-08-06, 02:16
Επίσης οι βάσεις έχουν την συνήθεια να μαζεύουν σκόνες και υγρασία στα μεταλλικά τους μέρη, με αποτέλεσμα να μην κάνουν καλή επαφή τα ποδαράκια του ολοκληρωμένου. Αμα δεν βάλεις βάση αυτή η περίπτωση εξαφανίζεται..

dal_kos
02-08-06, 12:00
Ρε παιδια!
Βρηκα 250ml σολντερινη στο Γεωργιαδη με 1,5€
και στην αθηνα με 1,70€ τα 50gr!!! 8-)
Κατι δεν παει καλα?

MHTSOS
02-08-06, 21:12
Εγώ παίρνω τα 5ml 22 ευρώ. Είναι ανάλογα την ποιότητα και για τι δουλειά το θές. Αν κολλάς ολοκληρωμένα RF τότε θές απαραίτητα ένα καλό flux. Εγώ θα έπαιρνα το δεύτερο.

MHTSOS
02-08-06, 21:25
ειναι μνημη flash.μπαινει βαση χωρις να επιρεαζει τιποτα το εχω ψαξει.ενας φιλος το ξεκολλησε και κολλησε βαση με πιστολι θερμου αερα.αλλα βεβαια οχι απλο πιστολι.το εχει στη δουλεια του.αν δεν κανω λαθος κανει 300 ευρω.αρα..ειναι πολλα..για αυτο λεω μηπως με το κολητηρι κανουμε δουλεια.στο datasheet που εψαξα δεν βρηκα ποσο θερμοκρασια αντεχει

Μάρκο το ολοκληρωμένο το ξεκόλλησα με τον αέρα αλλά την βάση την κόλλησα με το κολλητήρι. απλά με τον αέρα μπορεί να έλιωνε η βάση (δεν ήξερα μέχρι πόσους βαθμούς αντέχει). Και με το κολλητήρι πάντως το κολλάς μια χαρά και πολύ γρήγορα. Αέρα σαν αυτούς που έχουμε στην δουλειά έχω βρεί και με 140 ευρώ απλά χαμηλώτερης ποιότητας. Αυτοί που έχουμε δουλεύουν κάθε μέρα 3-4 ώρες. Απλά επηδεί δεν έχουν ψηφιακή ρύθμιση θερμοκρασίας στην ουσία πρέπει να μαντέψεις στο περίπου την θερμοκρασία οπότε θέλει πολλύ εξάσκηση για να κάνεις καλές κολλήσεις ειδηκά σε BGA που κάνω εγώ.

markisi13
03-08-06, 03:23
Α!το κολησες με κολλητηρι...αλλα να το ξεκολησεις με κολητηρι απλο πιστευω πως δεν γινετε...γιατι πως θα ξεκολησεις ολα τα ποδαρακια μαζι αν βαζεις το κολητηρι σε ενα ενα ξεχωριστα??σωστα δεν λεω?θελει αλλο κολητηρι με ιδικες βασεις..Αυτους που εχεις βρει με 140 δεν εχουν ενδειξη?τουλαχιστον δεν εχουν σκαλες που λενε οτι ειναι τοσοι βαθμοι?κατι πρεπει να παιζει...

dal_kos
08-08-06, 01:44
Λοιπον τελικα ειχα σολντερινη αλλα ο ανεγκεφαλος[για να μην εκφραστω χειροτερα] που μου την ειχε πουλησει ειχε πει πως ηταν κρεμα καθαρισμου του κολλητηριου.
Της εκανα ενα ωραιο φιλτραρισμα γιατι ειχε λερωθει και τωρα ειναι τελεια!
την δοκιμασα κιολας ;)