PDA

Επιστροφή στο Forum : ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΘΟΔΟΥ



nikos-b
30-07-06, 02:56
:evil: TH τα θελα τα φμ ;; καλα ειμουν στα αμ. :) ρε παιδια πως υπολογιζουμε την καθοδο αν ειναι κολινεαρ διαφορετικα απο το απλο διλολο;; τελος παντον ειχα ενα σχεδιο αλλα μαλον ειναι λαθος..το σχεδιο μου λει 150 δια συχνοτιτος και το αποτελεσμα επι 0,95 και μετα οτι βρουμε χ 2 χ4 χ8χ16 χ32 κλπ αλλα κατι ειναι λαθος δεν το βρισκο λογικο..μυπος ειναι τελικα 150 δια συχνοτιτος η 300 δια συχνοτιτος και το αποτελεμσα επι τον βραχιντικο συντελεστι του καλοδιου που σινιθος ειναι 0,66 (τουλαχιστον στο 213 και στο gr 58 αυτα ξερω οτι ειναι ) και οτι βουμε επι 1 χ2χ3 χ4 και τελος παντον επι ενα φισικο αριθμο; :?: :?: :?:

electron
30-07-06, 07:06
Ό τυπος που έχεις ειναι σωστός.Από μια παλιά τεχνική εκλογή που έχω ανάλογο σχέδιο τον ίδιο τυπο δίνει.

nikos-b
30-07-06, 13:00
ξερεις τη γινετε; κιτα το λ εμενα πχ που βγενο στους 102 το βγαζη 1,39 χ 8 = 11,12..1,39χ16=22,24 δυλαδι το..η καθοδο κοντα στο μηχανιμα τεριαζι γιρο στα 15 μετρα τη 8α κανο δηλαδη τα 7 μετρα 8α τα κανο γιρο γιρο ολοι στο δωματιο;;;;;;γιαυτο δεν μου (καθετε καλα ) αγαπιτε γιαννη..

electron
30-07-06, 16:42
Εφ όσον σου περισσεύουν 7 μέτρα τα κόβεις. Το πρόβλημα θα ήταν αν έπρεπε να επεκτείνεις την κάθοδο.

nikos-b
31-07-06, 17:31
δεν δεν καταλαβες τη γραφω; τα 15 μερτα ειναι αυτα που τεριαζουν να ειναι κοντα στο μηχανιμα..αν την κοψο στα 1,12 δεν θα φτανη το καλοδιο η καθοδο να συνδεθη με τον πομπο..αν το κανο 22,24 θα κανη γιρο γιρο ολοι , και στη μεση ο μανολης στο δωματιο!!πως το κοβεις το βρεισκης λογικο; γιαυτο λεω καπια φαβα εχει ο λακος!!

nikos-b
31-07-06, 17:32
ενοουσα..

grgkalamata
11-04-12, 14:16
an exw ena dipolo o tipos gia thn kathodo poios eine? to 0.95 ti eine? euxaristo ek ton proteron

lcharal
16-05-12, 19:50
Γράφετε Ελληνικά!!!!

Λοιπόν, καλησπέρα και από εμένα. Εγώ γνωρίζω ένα άλλο τύπο, όπου όποιος τον δούλεψε, δεν είχε πρόβλημα. Αυτός είναι: ((vf*299.792)/F)/2
όπου,
vf: velocity factor
299.792 : ταχύτητα του φωτός
F : συχνότητα σε Mhz

το αποτέλεσμα που θα βρεις το πολλαπλασιάζεις με τον επιθυμητό ακέραιο αριθμό έως υπολογίσεις το απαιτούμενο μήκος που χρειάζεσαι.
παράδειγμα:
η απόσταση από τον πομποδέκτη έως την κεραία μου είναι 20 μέτρα.
vf του καλωδίου μου είναι 0,66
για συχνότητα 145,00 Μhz

((0,66*299,792)/145)/2=0,68228
σημείωση
αν διαιρέσω 20(μέτρα)/0,68228=29,31 ~~ 30 φορές (το χρησιμοποιώ αμέσως μετά)!!!!!!

ακέραιος προς πολλαπλασιασμό = 30
30*0,68228 = 20,47 μέτρα

και είσαι έτοιμος!

p.gabr
16-05-12, 20:24
Λευτερη ολα αυτα ειναι σωστα
Εαν ομως καποιος πετυχει το κοψιμο με το μετρο εμενα να μου τρυπησει το αυτι

Ολα αυτα για το μηκος προυποθετουν ιδανικες συνθηκες τερματισμου - προσαρμογης -στασιμων και ακριβες κοψιμο του καλωδιου με ειδικο οργανο (network η vector analyzer)
Οσο πιο πολλα ειναι τα στασιμα τοσο περισοτερο επιρεαζει η χωριτικη η επαγωγικη συμπεριφορα του μηκους του καλωδιου
Γιαυτο λοιπον οσο το δυνατον λιγοτερα στασιμα και καποιο πυκνωτακι να το βελτιωσουμε .το κοψε την καθοδο εκει ειναι καταδικασμενο σε αποτυχια
τωρα εαν η κεραια ο λογος στασιμων ειναι πολυ χαμηλος και ο επιρεασμος απο την συμπεριφορα της γραμμης ειναι αμελητεος
ΕΑΝ καποιος δει την συμπεριφορα της γραμμης σε ενα τετοιο οργανο πραγματικα θα τρομαξει


Εκφραζω προσωπικη εμπειρια

TSAKALI
16-05-12, 23:15
Ξεσυνδεουμε την κεραια,αφηνουμε μονο την καθοδο στον πομπο, χαμηλωνουμε οσο γινεται την ισχυ,
βραχυκυκλωνουμε την ακρη της καθοδου, εκει που εχουμε τα λιγοτερα στασιμα ειναι το πολλαπλασιο
λ/2 της καθοδου για την συγκεκριμενη συχνοτητα. Αν παλι εχουμε χωρις βραχυκυκλωμα την ακρη της
καθοδου, εκει που θα μας δειξει τα λιγοτερα στασιμα ειναι το πολλαπλασιο λ/4.

p.gabr
16-05-12, 23:23
Σαββα


Πως θα σου δειξει λιγοτερα στασιμα μια ανοικτη γραμμη η μια βραχυκυκλωμενη
αυτο ισοδυναμει η με απειρο η με μηδεν ωμ δηλ με μηδεν και απειρο εχεις λιγα στασιμα;;;;

TSAKALI
16-05-12, 23:29
λειτουργει σαν κεραια ,σε μια συχνοτητα συντονιζει , αν ειναι βραχυκυκλωμα εχουμε μηκος 1/2, αν ειναι
ανοικτη ειναι 1/4, καμια φορα χρειαζομαστε ενα κομματι ομοαξονικο συγκεκριμενου μηκους , για μια συχνοτητα,
ετσι το βρισκουμε πρακτικα.

p.gabr
16-05-12, 23:34
ΟΧΙ ΣΑΒΒΑ
Μια γραμμη λ/4 ειναι ακριβως και εχει την συμπεριφορα ...σαν συντονισμενο κυκλωμα σειρας
μια γραμμη λ/2 ειναι ακριβως και εχει την συμπεριφορα... σαν συντονισμενο παραλληλο
κυκλωμα
χωρις κανενος ειδους χωριτικη η επαγωγικη συμπεριφορα

εαν το βρω θα σου βαλω τον σχετικο πινακα

δεν το βρισκεις με γεφυρα θελει αναλυτη
γιατι π.χ στασιμα 2 μπορεις να εχεις η επειδη η αντισταση ειναι 25 ωμ η 100 ωμ η συνθετα χωριτικη η επαγωγικη

TSAKALI
16-05-12, 23:37
δηλαδη , θεωρητικα, λες οτι αν συνδεσουμε την "καθοδο" σκετη χωρις κεραια,
θα μας δειχνει σε ολες τις συχνοτητες απειρα στασιμα?

p.gabr
16-05-12, 23:40
Σου απαντησα σαββα απο κει και περα κανεις οτι νομιζεις

ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ


ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΝΑΡΩ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ

TSAKALI
16-05-12, 23:45
Βασικα δεν καταλαβα τι απαντησες, καντο λιγο πιο λιανα,
απο την μια λες οτι συμπεριφερονται σαν συντονιζομενα κυκλωματα, και απο την αλλη λες
οτι η λ/2 δεν εχει χωρητικη και επαγωγικη συμπεριφορα.

p.gabr
16-05-12, 23:51
33188


νομιζω οτι τα λεει ολα αυτος ο πινακας

για λ/4 ειναι το ισοδυναμο ενος lc σειρας


33189

TSAKALI
17-05-12, 00:00
Αυτο λεει ο πινακας, οτι οι γραμμες συμπεριφερονται σαν κυκλωματα συντονισμου ,
αρα μπορουμε να συντονισουμε τον πομπο μας μονο στη γραμμη μεταφορας , χωρις φορτιο,
εννοειται οτι ο πομπος μας εχει ενσωματωμενη γεφυρα, ετσι γλυτωνουμε και απο τον ...αναλυτη.

p.gabr
17-05-12, 00:09
προσπαθω να πω κατι σαββα και δεν το συναιχιζω

η γεφυρα σου μετραει μονον τον λογο προσπιπτοντος/ανακλωμενο

10 βαττ προς 1 swr= 2
απο εκει και περα εσυ δεν ξερεις τον λογο
αυτο μπορει να συμβαινει για πολλους λογους
1 επειδη εχεις καθαρα Ωμικο φορτιο 100ωμ
2ον επειδη εχεις καθαρα ωμικο φορτιο 25 ωμ
3ον επειδη εχει η γραμμη σου σκετη χωριτικη συμπεριφορα ισον με μια απο τις ανωτερω τιμες
4ον επειδη εχει η γραμμη σου σκετη επαγωγικη συμπεριφορα ισον με μια απο τις ανωτερω τιμες
5ον οτιδηποτε αλλο που να δινει αυτο το ζ
ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΔΙΝΟΥΝ SWR 2


εαν δεν εγινα κατανοητος δεν προκειτε να γινω ποτε


Υ.Γ
το swr 2 αποικονιζεται στον χαρτη smith με εναν κυκλο που περιλαμβανει Ολα αυτα

TSAKALI
17-05-12, 00:19
Εχω εναν πομπο με ενσωματωμενη γεφυρα στασιμων, στην εξοδο των 50ωμ , εχω ενα ωμικο φορτιο 50ωμ.
η γεφυρα μας δειχνει στασιμα 1/1, ξεσυνδεουμε την γεφυρα και συνδεουμε την καθοδο βραχυκυκλωμενη , αν
δειχνει οτι μας εδειχνε και το ωμικο φορτιο τοτε ειναι λ/2....ΤΕΛΟΣ

υ.γ Αυτα ηταν κολπα που δεν τα λεγαμε οπου και οπου, ειναι φυσικο πολυ λιγοι να τολμησαν να δοκιμασουν
τον Χ πομπο τους χωρις κεραια ,αλλα αν συνδεσεις ενα VHF , στην χαμηλη ισχυ και το δοκιμασεις θα δεις οτι ισχυει.
Και εγω δεν θα συνεχισω αλλο ,...οποιος το πιασε το πιασε.

nikknikk4
17-05-12, 00:54
Εχω εναν πομπο με ενσωματωμενη γεφυρα στασιμων, στην εξοδο των 50ωμ , εχω ενα ωμικο φορτιο 50ωμ.
η γεφυρα μας δειχνει στασιμα 1/1, ξεσυνδεουμε την γεφυρα και συνδεουμε την καθοδο βραχυκυκλωμενη , αν
δειχνει οτι μας εδειχνε και το ωμικο φορτιο τοτε ειναι λ/2....ΤΕΛΟΣ

υ.γ Αυτα ηταν κολπα που δεν τα λεγαμε οπου και οπου, ειναι φυσικο πολυ λιγοι να τολμησαν να δοκιμασουν
τον Χ πομπο τους χωρις κεραια ,αλλα αν συνδεσεις ενα VHF , στην χαμηλη ισχυ και το δοκιμασεις θα δεις οτι ισχυει.
Και εγω δεν θα συνεχισω αλλο ,...οποιος το πιασε το πιασε.

για ποιο λόγο ?

SV1JRT
17-05-12, 08:36
Παιδιά, στην σελίδα μου, - http://www.sw1jrt.homelinux.com - έχω μερικά ΠΟΛΥ χρήσιμα προγραμματάκια για τις καθόδους κεραιών. Αφου κάνετε κλικ στο "Είσοδος" μετά κάνετε κλικ στην ενότητα "Χρησ. Συμβουλές" και υπολογίστε ακριβώς την κάθοδο, τα στάσιμα και τις απώλειες σήματος που θα έχετε.
Καλές αναλύσεις.