PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΜΕΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΦΛΑΣ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ?



Splats_jp
31-07-06, 11:56
Εχετε προσεξει σε μερικα αυτοκινητα (περισσοτερο ταξι) το πλαινο φλας τους παραμενει ανοιχτο. Οταν το αναβουν τοτε αναβοσβηνει διαφορετικα απο τα αλλα δυο!! Ξερει κανεις πως το κανουν να παραμενει ανοιχτο? :?:

GEWKWN
31-07-06, 12:50
κοιτα ειναι θεμα καθαρα ηλεκτρικων του αυτοκινιτου
με τις σωστες συνδεσεις...
οσο για το αναβοσβησμα υπαρχει ενας πυκνωτης που κανει αυτη την
αλλαγη.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
31-07-06, 13:07
Εχετε προσεξει σε μερικα αυτοκινητα (περισσοτερο ταξι) το πλαινο φλας τους παραμενει ανοιχτο. Οταν το αναβουν τοτε αναβοσβηνει διαφορετικα απο τα αλλα δυο!! Ξερει κανεις πως το κανουν να παραμενει ανοιχτο? :?:

Απλά πρίν την λάμπα του φλας βάζεις ένα ρελέ αυτοκινήτου το οποίο η NC (νορμαλ κλειστή) επαφή θα δίνει τάση στην λάμπα οπότε σε κατάσταση ηρεμίας θα είναι μονιμα αναμένη και όταν δίνει εντολή για να αναβοσβήσει, ουσιαστικά θα την δίνει στο ρελέ. Δηλαδή αντιστρέφεις την κατάσταση της λάμπας

gsmaster
31-07-06, 18:50
Εγώ έχω μια άλλη λύση, πιο ηλεκτρονική. τώρα μου ήρθε.
Μπορούμε να βάλουμε δυο διόδους να δίνουν ρεύμα στο φλασάκι. Η μια θα πέρνει πάντα (ή όταν είναι τα φώτα αναμέννα) μέσω μια αντίστασης, για να μην φέγγει πολύ. Η άλλη δίοδος θα πάει κανονικά στο κανονικό καλώδιο του φλάς, χωρις αντίσταση για να φέγγει πιο πολύ.

Έτσι θα είναι ελαφρά αναμμένο κανονικά και όταν ανάψει φλάς, θα φέγγει πιο πολύ. ;)

ΥΓ. Θα πρέπει οι δίοδοι και η αντίσταση να σηκλωνουυν το ρεύμα που τραβάει το λαμπάκι. ;)

TEON
08-08-06, 12:02
νομιζω ειναι πιο απλο το εκανα και εγω σε ενα φιλο..βαζουν λαμπακια με δυο νυματα ,στο ενα στελνουν τα 12 απο τα φωτα θεσεος και στο αλλο συνδεουν το φλασερ.οποτε το ενα αναβει παντα και οταν αναβεις φλας αναβοσβεινει κιολας..

GEWKWN
08-08-06, 17:33
πολυ εξυπνο αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
με ενα σπαρο δυο τριγωνια.

gsmaster
09-08-06, 01:16
νομιζω ειναι πιο απλο το εκανα και εγω σε ενα φιλο..βαζουν λαμπακια με δυο νυματα ,στο ενα στελνουν τα 12 απο τα φωτα θεσεος και στο αλλο συνδεουν το φλασερ.οποτε το ενα αναβει παντα και οταν αναβεις φλας αναβοσβεινει κιολας..

Καλή ιδέα, αλλά πώς θα στηρίξεις το καινούριο λαμπάκι που θα έχει άλλη βάση, άρα άλλο φλάς, το οποίο θα πρέπει να ταιριάζει να κουμπώσει στο αυτοκίνητο.... Έχεις βρεί λαμπάκι για το πλαινό φλάς, με δυο νήματα? και αν ναι έχεις βρεί και βάση γι αυτο?

Για πες εσύ πώς το έκανες στο φίλο σου και σε τι αμάξι....

TEON
09-08-06, 10:28
ο φιλος μου ειχε αρκετο χωρο και αλαξα τη βαση και τον λαμπακι ,σε εμενα που δεν ειχα τοσο χωρο εβαλα ενα λεντ να ειναι παντα αναμενο και ενα 10 βατ λαμπακι απλο για φλας.αν θελεις πηγενε σε ανταλακτικα μοτο και παρε ντουι και λαμπακια απο κανα παπακι η κολησε με καλαι τα καλοδια επανο στο λαμπακι και κανε πατεντα να το στιριξεις..