PDA

Επιστροφή στο Forum : αισθητηρας led



lynx
31-07-06, 14:23
http://img241.imageshack.us/img241/6922/lightew8.th.gif (http://img241.imageshack.us/my.php?image=lightew8.gif)

Ενας φιλος μου ρωταει για το παραπανω σχηματικο...

Στον σενσορα το led ειναι κομματι του κυκλωματος, αν το led δεν θελουμε να ειναι πανω στην πλακετα και το επιμηκυνουμε με καλωδιακι μηκους 10cm max τι καλωδιο θελει για να μην εξασθενει η ταση που βγαζει το led?

σημειωση το led δουλευει ως αισθητηρας φωτος και βγαζει 40 mV - 200 mV αναλογα.

και μια ερωτηση που κανω εγω..

To jfet ειναι για την ενισχυση του αδυναμου ρευματος που βγαζει το led προκειμενου να τροφοδοτησουμε το amp? αν ναι για πιο λογο βαζουμε εκει jfet και οχι ενα απλο τρανζιστορ?
να φανταστω οτι τα jfet απετουν λιγοτερο ρευμα για να ανοιξει η βαση?

[πηγη φωτογραφιας Techteam.gr]

Nemmesis
31-07-06, 18:32
πιστευω πως αυτο που θελετε μπορει να γινει και με τρανζιστορ απλα θελει εναν απλο διαιρετι τασης στην βαση του ο οποιος θα κραταει την βαση σε καποιο σημειο λιγο πιο κατω απο εκει που ανηγει η βαση, μωλις δινει σημα ο αισθητηρας θα αλαζει η ισοροπια και θα ανηγει το τρανζιστορ, απλα θελει λιγο ψαξιμο με την ισοροποια που θα εχει το ολο συστημα γιατι γινεται να κανεις ενα τρανζιστορ να εχει ευαισθησια 40-200 mV αλλα θελεις και πολυ σταθερη στοφοδοσια.

gsmaster
31-07-06, 19:04
Η εικόνα δεν φαίνεται, αν θες ανέβασέ την σαν επισυναπτόμενο.

Συνήθως χρησιμοποιούνται fet επειδή είναι πολύ ευαίσθητα.

lynx
31-07-06, 23:29
@nemmesis μαλλον δεν με καταλαβες... :roll: δεν εχω ιδεα! απο jfet και αυτο που θελω να μαθω ειναι γιατι το σχηματικο
εχει jfet και οχι ενα απλο τρανζιστορακι? η βαση στο jfet απαιτει λιγοτερο ρευμα απο ενα απλο τρανζιστορ για να ανοιξει?

@gsmaster αυτο που βλεπεις ειναι η προεπισκοπιση της εικονας! :D κλικαρεις πανω στην εικονα και την βλεπεις ολοκληρη.

παιδια το ζητουμενο που απασχολει τον φιλο μου ειναι πως να επεκτεινει το led απο την πλακετα χωρις να χανεται το ρευμα,
που παραγεται απο το ιδιο το led οταν σε αυτο πεσει ικανο φως για να το διεγειρει.

Danza
31-07-06, 23:40
Με καλωδιο μηδενικης αντιστασης.. σαν αυτο που βαζουν στα ηχεια αλλα πιο ψιλο :wink:

lynx
01-08-06, 00:35
μπορω να εχω λεπτομερειες? πως ειναι, που το βρισκουμε, ποσο κανει?

Danza
01-08-06, 00:39
Σε καταστηματα ηλεκτωνικών.. ζητα καλωδιο μηδενικης αντιστασης για ηχεία. διαμέτρου 2x0.50mm (και πιο παχυ να βρεις δεν υπάρχει προβλημα) το μετρο αντε να κανει 0,80ε (ναι ειναι λιγο ακριβο :( )
διαφανές ειναι αν θυμαμαι καλα με επικασιτερωμενο αγωγό

DT200
01-08-06, 00:55
Να θέσω ένα ερώτημα ?
Το έχετε ή θα το φτιάξετε ?
Αν δεν το έχετε φτιάξει ακόμα, μπορίτε να χρεισιμοποιήσετε μία φωτοαντίσταση ή
Φωτοτρανζίστορ και θα έχετε το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα υλικά και ευκολότερη
Ρύθμιση (για τον λόγο ότι μπορούν να δώσουν V και όχι mV)

gsmaster
01-08-06, 01:26
Καλώδιο μηδενικής αντίστασης?? Τί εγινε ρε παιδιά? ανακαλύφθηκαν οι υπεραγωγοί? Το καλώδιο αυτό μπορεί να έχει πολύ μικρή αλλά όχι μηδενική αντίσταση. Τέσπα το προσπερνάμε αυτό.

Τώρα τι καλώδιο θα βάλεις. Βάλε ότι έχεις.
Τα φετ στην πύλη δεν τραβάνε σχεδόν καθόλου ρεύμα, διεγείρονται με τάση. Οπότε σε πολύ-πολύ μικρό ρεύμα, ότι αντίσταση (=καλώδιο) και να βάλεις το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει γιατί η πτώση τάσης στο καλώδιο θα είναι απειροελάχιστη. Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί άν βάλεις μεγάλο μήκος καλωδίου και μαζεύει παράσιτα.

ΥΓ το είδα τελικά το κύκλωμα, είναι πολύ κακό για το τίποτα, και μόνο με τον τελεστικό γίνεται, και με πολλούς άλλους τρόπους γίνεται. Καλύτερα να γίνει με φωτοδίοδο-φωτοαντίσταση-φωτοτρανζίστορ.

GEWKWN
01-08-06, 02:29
Καλωδιο απο δορυφορικη βαλε
πλακα κανω κοιτα βασικα ενας απλος τελεστικος
κανει την δουλεια σου (φωτοαντισταση)
παιδια οτι καλοδιο και να βαλει το ιδιο ειναι
δηλαδη μεχρι και κομματι απο συρμα μετασχηματιστη
κανει, τι λετε για μηδενικη αντισταση.
δεν υφηστατε κατι τετοιο μονο θεωριτηκα μπορει να γινει
και σε πολυ μικρη θερμοκρασια (-273) αν τωρα βρηκατε
τον τροπο να μου τον πειτε διοτι θελω ενα τετοιο ψυγειο.
:D :D :D :D :D :D

lynx
01-08-06, 04:33
ωωωωωωωωχ παιδια τωρα πως του το λενε του παλικαριουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ? :( :( :( :( :( :(

εχει φτιαξει την παραπανω σχεδιο και το προβλημα ειναι οτι "διεγειρεται" πολυ αργα! (αυξομειωνεται αργα η ταση στον τελεστικο) στην αρχη με 10cm καλωδιο δεν του δουλευε καθολου με φως δωματιου και θεωρησε οτι το προβλημα ειναι το μηκος του του καλωδιου με τα πιθανα παρασιτα που τραβαει.

Βασικα θελει να φτιαξει 2 πλακετες αισθητηρες για τρενακι που με ρελε οταν περναει το ενα τρενακι μπροστα απο τον αισθητηρα θα του κοβει την κινηση και θα ξεκιναει ενα αλλο που οι γραμμες τους ειναι ομοκεντρες (δεν ξερω αν καπου συνατιουνται τα δυο τρενα)

το τρενακι δουλευει στα 15V max και η δευτερη πλακετα αυτη την στιγμη ειναι στα σκαρια και περιεχει την 9V τροφοδοσια των αισθητηρων καθως και τα ρελε μπλα μπλα μπλα................HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELP!

gsmaster
01-08-06, 16:32
Πολύ πιθανό να διεγείρεται αργά, γιατί τα led φτιάχνονται για να εκπέμπουν φως και όχι να το ανιχνεύουν. Χρησιμοποίησε μια φωτοαντίσταση,

Δες και αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=452) ...αν και κάτι με τελεστικό θα ήταν καλύτερα.

lynx
02-08-06, 04:01
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!

λοιπον το παλικαρι τελικος θα κανει το σχηματικο που προτεινε ο gsmaster ομως θα προσαρμωσει στην θεση της φωτοαντιστασης το sensor που ειδατε στο σχηματικο που ανεβασα! (και αυτο για να μην παει χαμενος ο κοπος του
για να το φτιαξει)

συγκεκριμενα στο σχηματικο του gsmaster στην βαση του Τ2 (πριν την αντισταση R1) θα δωσει την εξοδο του LM1458
(απο το σχηματικο που ανεβασα), η ταση που θα περνει ο sensor φυσικα θα ειναι απο το κυκλωμα του gsmaster!

συμφωνειτε? :D

αν ναι...η R1 πρεπει να αλλαξει τιμη? :roll:



Επισεις ο φιλος μου μου ειπε να σας ρωτησω πως μπορει να γινει αυτο που ζηταει με πυλες? (ποιο IC μπορει μπορει να το κανει?) ωστε αν χρειαστει ξανα στο μελλον, να γινει πιο ευκολα...

gsmaster
02-08-06, 14:33
Πάλι την ίδια αργή απόκριση θα έχει.

lynx
02-08-06, 19:23
δεν τον απασχολει, γιατι θα βαλει τον αισθητηρα πολυ πιο μπροστα απο εκει που θελει να σταματησει το τρενακι.
το θεμα ειναι αν θα δουλεψει...

κανεις αποψη για το πως μπορει να φτιαχτει με πυλες και ποιο IC θα χρειαστει?

[EDIT]

τελικος την εκανε και την κατασκευη του gsmaster και προσαρμοσε πανω και τον sensor
το προβλημα ειναι οτι του δουλευει αντιστροφα αποτι θα ηθελε δηλαδη οταν δεν υπαρχει φως
το ρελε δεν κανει κυκλωμα. τι μπορει να κανει για να διορθωσει αυτο το προβλημα?

gsmaster
03-08-06, 01:30
Είναι αναλογικό κύκλωμα, πως να το κάνει με πύλες?

Όσο για το πρόβλημα που λες, πολύ πιθανό το ρελέ να έχει επαφές NO και NC αρκεί να συνδέσει το φορτίο του στην άλλη επαφή.
Αν δεν θέλει να κάνει αυτό, θα πρέπει να βγάλει ένα απο τα Τ1 ή Τ2.

lynx
03-08-06, 05:39
ok προτιμησε την λυση αλλαγης επαφων...ειχε γινει καποιο λαθος στην συνδεση με τα ρελε

παντος το ολλο συστημα του δουλευει πολυ χαλια! οι τασεις στα διαφορα σημεια του κυκλωματος διαφερουν
πολυ απο την δευτερη ιδια κατασκευη. (προφανως λογω των φυσικων αποκλεισεων που εχουν τα υλικα)
και η λειτουργια του σαν σενσορας ειναι απαραδεκτη! βαζεις το χερι σου πανω απο το led προκειμενου να κριψεις
το φως και αλλες φορες αντιδρα αμεσα το ρελε και αλλες οχι...τα ρυθμιστικα τριμμερ δεν βοηθουν και πολυ την κατασταση, καπως διχνουν να μπορουν να μιωσουν και το αλλο προβλημα με την χρονικη καθηστερηση στο ανοιγμα του ρελε, ομως οχι πολλα πραγματα! και δεν μπορουμε να καταλαβουμε γιατι...καλα βεβαια εγω ειμαι και ασχετος! :oops: (η ταση παραμενει σταθερη σε καποια volt και μολις βαλεις το χερι πανω απο το led αρχιζει να ανεβενει μεχρι να φτασει σε ενα οριο που αντιδρα το ρελε.)
παρολλα αυτα, το παλικαρι δεν θελει να βαλει φωτοαντισταση διοτι λεει εχει μεγαλο μεγεθος (μεγαλυτερο απο το led) και θα ειναι δυσκολο να το τοποθετησει κατω απο τις γραμμες στο τρενκι.

σημερα φαγαμε περιπου 4 ωρες μεσα στην ζεστη προκειμενου να μπορεσουμε να το κανουμε να δουλευει σωστα και διστοιχος δεν καταφεραμε τιποτα! περα απο το να κανει ΚΛΙΚ ΚΛΑΚ οποτε θελει αυτο... :cry:

gsmaster
03-08-06, 19:15
Ας πάρει μια φωτοδίοδο υπερύθρου, που υπάρχει και σε συσκευασία σαν LED. Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό του, αφού τα LED δεν φτιάχτηκαν γι αυτή τη δουλεια...

lynx
04-08-06, 01:08
και εγω αρχικα δεν καταλαβαινα το σκεπτικο του γιατι δεν εφτιαχνε εναν σενσορα με υπερυθρες τοσο καιρο!
αποτι μου ειπε προφανως σκευτοταν το κοστος (?) καθως επισεις δεν εχει και σχηματικο διαθεσιμο. Τυχαια του ειχα δειξει το σχηματικο με το led που γινεται αισθητηρας φωτος και θεωρησε οτι μπορει να το κανει σενσορα για να ελεγχει την κινηση στα τρενακια

Ο λογος που επιμενει τοσο με την "αποτυχημενη" κατασκευη με τα led ειναι μαλλον γιατι του εφαγαν αρκετη ωρα η δυο αισθητηρες για να τους φτιαξει και τα Jfet τα εψαχνε αρκετες μερες για να τα βρει...το προβλημα του ειναι να μην βγαζει φως ο αισθητηρας και φενεται "περιεργα" στην μακετα, καθως και να μην ειναι μεγαλος προκειμενου να μπορει να τον κριψει ανετα...

Gsmaster με το φωτοτρανζιστορ πως μπορει να το βαλει ωστε να δουλεψει με την κατασκευη που προτεινες?
αν ειναι σε μεγεθος led και διωρθωνει τα προβληματα που εχει πειτε μου να τα μεταφερω να τελειωνει η ιστορια!
επισεις πειτε μου τιμη και που τα βρισκετε διοτι επιμενει οτι ειναι δυσευρετα...

σορρυ ρε παιδια για τα μεγαλα ποστς ομως καπως πρεπει να εξηγησω τι συμβενει!

gsmaster
04-08-06, 01:49
με φωτοδίοδο υπερύθρου είναι σαν λεντ. συνέδεται ανάστροφα

lynx
04-08-06, 02:14
τι κανει τωρα με αυτο? το βαζει πανω στο σχηματικο που εδωσες στην θεση της φωτοαντιστασης και καθαρισε?

gsmaster
04-08-06, 02:25
Ναι μπορεί να γίνει και με το ίδιο.

Δες και κάτι άλλο βασισμένο σ'αυτό το κύκλωμα θερμοστάτη (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=519)

lynx
04-08-06, 02:37
ευχαριστω για τον κοπο σου...θα του τα πω και τα δυο!

lynx
04-08-06, 02:42
ευχαριστω για τον κοπο σου...θα του τα πω και τα δυο!



Υ.Γ η φωτοδιοδος υπερυθρου δεν θελει υπερυθρες για να δουλεψει? (ενα αλλο led που να εκπεμπει...) :oops:

gsmaster
04-08-06, 17:25
Κανονικά ναι, αλλά το φυσικό φώς έχει κι αυτό υπέρυρθες. Υπάρχουν κι απλές φωτοδίοδοι, που θα κάνουν την ίδια δουλειά, αλλά δεν είναι σε συσκευασία led. To πολύ πολύ ας βάλει ένα led υπερύθρου σε κάποιο σημείο να φωτίζει στον αισθητήρα.