PDA

Επιστροφή στο Forum : βιοτεχνία κεραιών



nikos-b
01-08-06, 02:26
παιδια εχει κανεις το τηλεφωνο το ΝΙΚΟΥ ΜΠΟΥΡΛΑ;;καποτε εκανε κεραιες αυτος δεν ξερω αν κανει ακομα.εχω χασει το τηλεφωνο του..ραδιο αματερ!! τελικα οπως σου ειχα πει δεν μπορω να βγαλω ακρη και δες παρακατω τα σχεδια ..πιο λοιπον απο ολα να πιστεψω τελικα ;; οσο αναφορα τις συνδεσεις καλωδιων για δυο διπολα γκαμα ματς? :?: :?: :twisted: :roll: :evil: :cry: :? :shock:

nikos-b
01-08-06, 02:51
δεν μπορο να φορτοσο photo.. ρε παιδια τη γινετε ;; θελω να ανεβασω ενα αρχιο word ..και ενα html και δεν τα ανεβαζι γιατη;; και εγω απο το site τα κατεβσα!! τελος παντον θελω να καταλιξο οτι στο αρχιο html ..λεει οτι τα καλοδια rg 211 το μικος το βρισκις .με τις εξεις πραξεις..3δια 4 επι λ οπου λ φανταζομε = 300 δια σιχνοτιτος..στο προτο σχεδιο τα λεει αλιος παλι..και σε ενα αλλο κειμενο λεει αλιος παλι..δηλαδι.. k x [velosity factor καλωδίου] x (λ/4) , k=1,3,5,7,9,11,.... (από 75 Ω coaxial, συνήθως 5 x 0,66 x (λ/4) ). ε τελικα τη απο ολα να πιστεψο.. :?: :?: :?: :twisted: :evil: :lol: :? :shock: μιπος να τα ζιπαρο και μπορεσο να τα ανεβασω;; για να κανο μια δοκιμι να σασ δοσο να καταλαβετε...

nikos-b
01-08-06, 02:57
κιταξτε και αυτο;; αντε να βγαλο ακρι τελικα τη απο ολα αυτα ειναι το σοστο!!! :!: :!: :!: και δεν ειμαστε για πιραματα ρε παιδια ανεβασε κατεβασε καιρεα..11 μετρα ιστο εχω ξερετε τι δισκολα ειναι να ανεβι και να κατεβι;; πρεπει να υποχρεονεσε σε φιλαρακια συνεχια στο ανεβοκατεβασμα!!και χορια οτι σε βλεπι ολοι η γιτονια ...και χερετε τορα εσεις ..οπ παρεμβολι στην tv κλπ :roll: παρτε και το html arxio..αντε να δουμε τη ακρι θα βγαλουμε ...

billos1989
01-08-06, 08:56
oσον αφορα το πρωτο σχεδιο:πιο απ τα δυο ειναι για απλα διπολα?και κατι αλλο στην πρωτη φωτο δειχνει ενα βελος προς τα κατω και λεει 75Ω.τι εννοει??οτι η καθοδος να ειναι 75Ω?

nikos-b
01-08-06, 17:00
ολα, προσαρμοζουν.θελω να πιστεβο ,.οτι ενο το ενα ειναι για γιανκι καιερα ,και το αλλο ειναι για δυο γκαμα ματς,ετσι και αλιος αυτα υπαρχουν, δεν βρικα κατι αλλο σχετικο ..οσο για την δευτερη εροτισι .ναι το ενα λει οτι η κα8οδο ειναι 75 ωμ και το αλλο 50 ωμ.

nikos-b
01-08-06, 17:03
δεν διαβασα καλα την εροτισι σου ..το προτο σχεδιο ειναι για 75 ΩΜ διπολα ..(ανιχτα) ναι ενοι οτι η καθοδι ειναι 75 ωμ.

radioamateur
01-08-06, 20:36
Την διεύθυνση που ζητήσατε θα την βρείτε εδώ (http://www.bourlas.gr/).Ωστόσο θα σας πρότεινα να πειραματισθείτε την κατασκευή κάποιας κεραίας τύπου BROADBAND σχέδια της οποίας θα βρείτε εδώ (http://www.fmdream.net/) αν πρέπει να αλλάζετε συχνότητα τακτικά.

nikos-b
02-08-06, 03:28
radio mateur?? το δευτερο site δεν το πολικαταλαωενο ..τη πρεπει να κανο για να δω το σχεδιο; μονο την photo απο την καιρεα μπορο να δω..

billos1989
02-08-06, 08:18
δηλαδη αν η καθοδος μου ειναι 50Ω δεν μπορω να κανω δουλεια??αφου και ο πομπος 50Ω ειναι.

billos1989
02-08-06, 09:04
Νικο το σχεδιο αυτο δουλευει στανταρ???επειδη λεω να το προτιμισω.

electron
02-08-06, 20:20
Αυτό το σχέδιο είχε κυκλοφορίσει κάποτε και από την ΤΕ τεύχος Σεπτέμβριος 1987.Είχε 2 σχέδια το ένα ήταν ανάλογο αυτού εδώ αλλά για 10 δίπολα και το άλλο για 4αδα με yagi αν θυμάμαι καλά.Προσωπικά κάποτε είχα φτιάξει και γώ το σχέδιο αυτό με τα 2 δίπολα αλλά δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα κιόλας.

amiga
02-08-06, 20:50
Το Ιταλικό σχέδιο το εχω ποστάρει εγώ και είναι απο βιβλίο κατασκευής κεραιών της Nuova Elettronica. το έχω δοκιμάσει και δουλέψει αρκετά χρόνια και παίζει τέλεια.
είχα ποστάρει 3 το 1 είναι για 2 δίπολα 75Ω και κάθοδο 75Ω το άλλο για 2 δίπολα 75Ω και κάθοδο 50Ω και τέλος για 2 δίπολα 50Ω με κάθοδο 50Ω.
όλα παίζουν και έχουν δοκιμαστει!

radioamateur
03-08-06, 07:52
Αξιότιμε Νίκο,περισσότερες κατασκευαστικές λεπτομέρειες θα βρεις στο forum του δικτυακού τόπου (http://www.fmdream.net/) που προαναφέρθηκε.

billos1989
03-08-06, 08:05
Παιδια εφτιαξα χτες την κολινεαρ με τα 2 75αρια διπολα.ειδα πολυ μεγαλη διαφορα σε σχεση με ενα διπολο που επαιζα εδω και εναμιση χρονο.η κεραια μπηκε πανω ασυντονιστη λογο ελειψης χρονου.την δουλευω με ενα 100αρι αλλα ενω εγω θελω τα βαττ στους 98,5 αυτο τα βγαζει στους 97,6(100 βαττ ακριβως) και στους 98,5 μου βγαζει μονο 70.τα στασιμα ειναι μονο 1,1!!!!καλωδια:RG213-RG11.σε σημεια παντως που πριν δεν περναγε καν τωρα παει γ@.....ντας!!τι να κανω για να μου βγαλει και αλλα βαττ στην συχνοτητα που θελω??φιλε amiga ανεβασε το σχεδιο για τα 75αρια διπολα με 50Ω καθοδο αν μπορεις.εκτος και αν ειναι ιδιο με αυτο του νικου.

electron
03-08-06, 10:49
Βασίλη σημαντικό ρόλο παίζει και η γέφυρα με την οποία μετράς τα στάσιμα σου.Κατά το παρελθόν την έχω πατήσει με γέφυρα όχι και τόσο αξιόπιστων προδιαγραφών,όπου μου έδειχνε πολύ χαμηλότερα στάσιμα από την πραγματικότητα.Αν θες πες μας τι γέφυρα χρησιμοποιείς.Σχετικά τώρα με την κάλυψη της colinear με 2 δίπολα μην σου κάνει εντύπωση ότι περνάς σε μέρη που πριν δεν ακουγόσουν.Είναι φυσικό να έχει αλλάξει ο λοβός εκπομπής,το θέμα είναι να τσεκάρεις αν στα σημεία που και πρίν με το ένα δίπολο περνούσες εξακολουθείς να περνάς το ίδιο καλά.

radioamateur
03-08-06, 11:16
Αν βέβαια μπορείς να τσεκάρεις την όλη κατασκευή μέσω χρήσης πεδιόμετρου για να δεις σε ποιά συχνότητα η ακτινοβολία μεγιστοποιείται για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα!!!

billos1989
03-08-06, 15:28
δεν εχω πεδιομετρο...ποσο κοστιζει??γιαννη η γεφυρα ειναι αυτη που χρησιμοποιει ο δεληγιαννης στα μηχανηματα του.τιποτα το σπουδαιο η το αξιιοπιστο.απλα αυτη βλεπω αυτη λεω.παντως το οτι η κεραια δουλευει το καταλαβα πρακτικα.δηλαδη πηγαινα με το αμαξι σε μερη που δεν περναγα και περναει και αρκετα καλα.επισης καλυπτει ανετα οτι και πριν.

electron
03-08-06, 22:47
Τότε πρέπει να σου απέδωσε τα αναμενώμενα και όπως είδα σχετικά εύκολα γιατι δεν είναι και πολύ απλό να επιτύχεις μικρό λόγο στάσιμων και καλή απόδοση σε ισχύς.

billos1989
04-08-06, 08:05
το θεμα ειναι οτι ενω η κεραια κοπηκε για 98,5 δουλευει στους 97,6.και οταν λεω δουλευει εννοω 100βαττ και 1,1 στασιμα.ενω 98,5 παει μεχρι 70βαττ.... :( :( .παντως αν δε δουλευε θα χτυπαγα το κεφαλι μου κατω διοτι ημουν τραγικα προσεκτικος με τις κολησεις.μονωνα παντου με τεφλον και μονοτικη,ολες οι διαστασεις ειναι με ακριβεια χιλιοστου,ακομα και την καθοδο την εκοψα βαση συχνοτητας αλλα η ατιμη η κεραια δεν βγηκε εκει που ηθελα [-o< :head:

electron
04-08-06, 12:27
Το πιο σωστό θα ήταν να έπερνες μετρήσεις με μια πιο ποιοτική γέφυρα για να έχεις πιο ασφαλή συμπεράσματα,όσο για την <ατυχία> στην συχνότητα που είχες,θα έλεγα ότι είναι κάτι σαν νόμος αυτό.Ποτέ δεν βγαίνει μια κεραία στην συχνότητα ακριβώς που έχουμε υπολογίσει γιατί στην πράξη υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που επιρεάζουν τους υπολογισμούς.Το πιο σωστό αλλά και επίπονο είναι να κόβεις πόντο πόντο το κάθε δίπολο και να κοιτάς παράλληλα την γέφυρα,μέχρι να φέρεις το όλο σύστημα στα μέτρα σου. Ελπίζω πάντως να φρόντισες να μόνωσες καλά όλες τις συνδέσεις,γιατί με τα νερά το χειμώνα αν κάτι δεν το έχεις προσέξει θα έχεις δυσάρεστες συνέπειες.

aeonios
04-08-06, 12:29
Ρε παιδιά γιατί κάθεστε και σπαταλάτε τόσο κόπο χωρίς εργαλεία.

Πάρτε ένα analyser σαν αυτό : http://cgi.ebay.co.uk/MFJ-259B-ANTENNA-ANALYZER-NEW_W0QQitemZ110016400995QQihZ001QQcategoryZ4672QQ ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και κάντε την δουλειά σας σωστά και γρήγορα αφού σας αρέσει ο πειραματισμός στις κεραίες !

nikos-b
10-08-06, 19:09
melodi??εγω εχω παι στον δελιγαννη η γεφιρα που χρισιμοπιι ειναι παραπολλυ καλη ..ειχε δεν ξερω τορα αν εχει αλλη μια βερτ
που ειναι μια απο τις πιο αξιοπιστες γεφιρες..επισις βασιλη την εχω δουλεψι την κολινεαρ που εχω ποσταρη δουλεψε αψογα! aeonios... τη ακριβος ειναι αυτο το μηχανιμα που εχεις ποσταρη; δεν καταλαβενο καθολου αγγλικα..αν θες εξιγισεμας......πολους χερετισμους σε ολο το φορουμ απο την ομορφη κεφαλλονια....παιδια ; απο τον μπουρλα εχει παρη κανις καβιτι η τιποτα αλλο σχετικο με καιρεες;;ειναι ο μονος που εχει φτινο καβιτι αλλα δεν ξερω το καταποσο αξιοπιστο ειναι το καβιτι...

kostas30
10-08-06, 22:03
ο μπουρλας ειναι απ τους παλαιοτερους στον χωρο κ φοβερα αξιοπιστος.

nikos-b
16-08-06, 20:05
κωστα σε ευχαριστω..