PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως θα κάνω αυτό το linear να δουλέψει;



mits
03-08-06, 21:24
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.. Έχω πρήξει λίγο το φόρουμ τις τελευταίες ημέρες με τις απορίες μου, αλλά είναι τα πρώτα μου βήματα. :oops:
Έπεσε αυτό το λίνεαρ στα χέρια μου, αλλά δεν μου δουλεύει.. Προφανώς είναι δύο βαθμίδων, αλλά η πρώτη λείπει και υπάρχει απλά ένα καλωδιάκι που γεφυρώνει, και στη δεύτερη έχει ένα BLY89C. Του δίνω λίγο παραπάνω από 1 watt από ένα vco με το 2n4427, αλλά δεν βγάζει τίποτα απολύτως στην έξοδο στη γέφυρα. Ρεύμα δίνω 15 volt, από τροφοδοτικό που έχει δυνατότητα για 3Α.
Μήπως πρέπει να βάλω ένα τρανζίστορ στην πρώτη βαθμίδα για να λειτουργήσει και αν ναι ποιο;
Επίσης το bly89c τι χαρακτηριστικά έχει;
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. [/img]

electron
03-08-06, 21:58
Το bly89c δίνει βάση κατασκευαστή 25 watts περίπου. Τώρα σχετικά με την γέφυρα στο πρώτο στάδιο όπου λείπει το τρανζίστορ την έχουν κάνει προφανώς για να τροφοδοτουν απ'ευθείας το bly89c.Ίσως δεν μπορούσε να βρεί το τρανζίστορ του πρώτου στάδιου αυτός που το έκανε.Έτσι όμως για να δουλέψει το Linear θα πρέπει να του δώσεις περισσότερη ισχύς εισόδο από το 1βατ που βγάζει το 2Ν4427 και η ελάχιστη απαίτηση του linear σε ρεύμα είναι περίπου τα 4αμπέρ.Με τα 3 ίσως είσαι οριακά.Το pdf του bly89c θα το βρεις παρακάτω.
http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/BLY89.pdf

mits
03-08-06, 22:34
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
Μήπως αν του έβαζα εκεί που λείπει ένα 2n3553 να έκανα δουλειά; Ή κανένα άλλο;

electron
03-08-06, 22:59
To 3553 ίσως ταίριαζε από άποψη οδήγισης όμως δεν ξέρω αν θα ταιριάξει με την πόλωση της πλάκετας,ωστόσο μπορείς να κάνεις μια δοκιμή δεν χάνεις κάτι.

kostas30
03-08-06, 23:04
αν δεν βαλεις το πρωτο σταδιο που ειναι bly87 ξεχασε το

mits
03-08-06, 23:21
Ευχαριστώ και πάλι, θα ψάξω αύριο να βρω κανά 3553 στο κέντρο.

mits
04-08-06, 00:01
Άκυρο, τώρα είδα την απάντηση του Κώστα. BLY87 το κόβω ζόρικο να βρω.. θα δοκιμάσω πάντως.

^Active^
04-08-06, 02:05
Το συγκεκριμενο λινεαρ ειναι του Δεληγιαννη CDM αν δεν κανω λαθος . Υπαρχει το σχεδιο εδω στο φορουμ και λεει αναλυτικα ποια τρανζιστορ φωραει. Τωρα αν θελεις να παιξει μαλλον θα πρεπει να βαλεις τα σωστα τρανζιστορ και να κανεις και καμια προσευχη μηπως σου βγαλει 40Watt στην εξοδο :lol: :lol: Ειμαι και εγω κατοχος ενος τετοιου Linear και ξερω :wink:

moutoulos
04-08-06, 02:14
Σωστά ..., Δεληγιάννης

^Active^
04-08-06, 02:22
Ωραια φοτο Γρηγορη :) Βλεπω και εσυ ξενυχτης :lol:

billos1989
04-08-06, 07:15
δεν ειμαι και τοσο θετικος οσον αφορα το 3553.μην ξεχναμε οτι το 3553 εχει 1 εκπομπο ενω η πλακετα ειναι για δυο(ετσι νομιζω τουλαχιστον,διορθωστε με αν κανω λαθος).που σημαινει οτι ο φιλος θα πρεπει να κανει γεφυρωσεις και ιστοριες τετοιες και μη ξεχναμε επισης οτι τωρα μπηκε στα κολπα.οποτε καλητερα να προσπαθησει να βρει ενα bly87(radio741) παρα να κανει ισως καποια ζημια στη πλακετα και να του μεινει στο χερι :head:

m28
04-08-06, 09:29
Αν δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα (δεν φαίνεται καλά η φωτογραφία) ακόμα και χωρίς το πρώτο στάδιο, με 1W είσοδο, κάτι θα έδινε στην έξοδο (3-5W).

mits
04-08-06, 09:40
Όντως, έτσι μου είπαν ότι είναι του Δεληγιάννη παλιά κατασκευή αυτό.
Δυστυχώς, με 1 watt είσοδο δε μου βγάζει τίποτα έτσι όπως είναι. Το bly89 φαίνεται εντάξει πάντως. Αν βρω και το 87 και βάλω, πόσα βατ έχει πιθανότητα να βγάλει; Θα κάνω μία προσπάθεια σήμερα κέντρο μήπως βρω τίποτα. Αν βάλω το 3553 παίζει να πάρω το μηχάνημα στο χέρι; Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

billos1989
04-08-06, 10:58
δεν προκειται να σουδωσει πανω απο 25-27βαττ.εκτος και αν δωσεις λιγο παραπανω ταση φυσικα με πολυ καλη ψυξη.

^Active^
04-08-06, 11:03
Με ρισκο βεβαια να παρει το τελικο τρανζιστορ στο χερι ... αν δεν ειναι ηδη καμενο. Παντως βλεπω πολλές διαφορες στο κυκλωμα της πλακετας σε σχεση με το κυκλωμα του Δελληγιαννη , οποτε εχουν βαλει και αυτοι το χερακι τους και σε αλλα σημια περα απο το γεφυρωμα. Για το BLY89 πως εισαι σιγουρος οτι ειναι ενταξει , το μετρησες;

mits
04-08-06, 17:14
Το μέτρησα μόνο με το πολύμετρο αν παίρνει τάση, όταν τροφοδοτώ το μηχάνημα, παραπέρα δε γνωρίζω πως αλλιώς να το μετρήσω. Οπτικά πάντως φαίνεται καλό, εννοώ δεν είναι εμφανώς σπασμένο ή κάτι τέτοιο, από μέσα τώρα... :?:

Ένα 3553 πάντως βρήκα, να το βάλω μπας και κάνει κάτι;

ok1gr
04-08-06, 20:28
Ξεκόλα το και μέτρα αντιστάσεις βάσης-εκπομπού, βάσης-συλέκτη Μία με το + στη βάση και το - στα άλλα και μία το ανάποδο....

Πές μας τί έγραψε το πολύμετρο....
(καλό είναι να είναι αναλογικό...., αν είναι ψηφιακό βάλε το στο beep...

electron
05-08-06, 00:40
Για το 3553 πρέπει να προσέξεις πως θα το κολλήσεις γιατί είναι διαφορετικού τύπου επομένως εκπομπός βαση συλλέκτης πάνε και διαφορετικά.Δες το datasheet του bly87 http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/B/L/Y/8/BLY87.shtml ωστε να κάνεις την αντιπαραβολή.

mits
05-08-06, 01:39
Το έβαλα το 3553 αλλά τζίφος. Δοκίμασα και με το γεφύρωμα να του δώσω 4 watt από άλλο πομπό και έξοδος μηδέν! Μάλλον κάτι θα παίζει πιο μπροστά με το 89. Να έκανα και μια προσπάθεια να βάλω το bly87 πρώτο στάδιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι θα πάνε τζάμπα τα λεφτά για το 87.. Φεύγω κιόλας μεθαύριο και δεν προλαβαίνω.. Πάντως από ότι ξανακοίταξα μου φαίνονται ύποπτοι και κάνα δύο πυκνωτές, θα το ψάξω καλύτερα όταν γυρίσω.
Κρίμα γιατί ήλπιζα να βγω με κάτι παραπάνω από 1 βατ που βγάζει το pll μου...

electron
05-08-06, 10:49
Αν είναι όπως τα λες τότε πολύ πιθανό να την έχει φάει το bly89 επομένως καλό θα ήταν να το ξεκολλησείς προσεκτικά και να το μετρήσεις ωμικά.

mits
05-08-06, 11:21
Αυτό είναι που ήθελα να αποφύγω, λόγω της ουσίας που έχουν μέσα αυτά τα τρανζίστορ, μην κάνω καμιά πατάτα ξεκολώντας το και μετά τρέχω.. Θα δω. Αν ήταν χαλασμένο, θα μέτραγα την τάση που δίνω στην πλακέτα στα πόδια του τρανζίστορ;

electron
05-08-06, 11:35
Αν ξεκολλήσεις προσεκτικά τα ποδαράκια του τρανζίστορ και δεν χαλάσεις το κέλυφός του δεν έχεις να φοβηθείς κάτι και για να το μετρήσεις πρέπει απαραίτητα να το βγάλεις από την πλακέτα.

mits
05-08-06, 16:14
Θα προσπαθήσω το βραδάκι.. αν και μού 'ρχεται να το πετάξω και να πάρω ένα με mrf314 που έχω βρει καινούριο, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι... Πάντως αυτό με το 314 λέει ότι βγάζει 25-27 βατ με 1-1.2 βατ είσοδο και 24 βολτ/3Α, καλό ακούγεται.

radiodj105
07-08-06, 23:19
Πάντως κάπου το 1994 που πάλευα και εγώ με δαύτο... έκανα δουλειά με το BLY87 (ή BLY 91 στα 28 Volt) και με εξόδου ένα 2N6084 ή BLW60.
Κάποια στιγμή στο 1999 μου κάηκε το BLW60 και δεν έβρισκα πουθενά. Με έσωσε ο Δεληγιάννης ο οποίος μου πούλησε (όχι μαύρη αγορά) ένα BLW60 κάπου 7.000 δραχμές (τότε υπήρχε ακόμα η δραχμή).

sv2bet
15-08-06, 11:33
Γειά χαρά παίδες! Για να μετρήσεις το τρανζίστορ φίλε mits, πρέπει να ξεκολλήσεις τη βάση και τον συλέκτη του από την πλακέτα. Αυτά είναι τα πόδια (λάμες) όπως φαίνεται στο εικονίδιο του electron το b (βάση) και c (collector - συλέκτης). Τοποθετώντας τον έναν ακροδέκτη (+) του πολύμετρου στη βάση και τον άλλον ακροδέκτη (-) μια στον συλέκτη και μια στον e (εκπομπό) πρέπει να παίρνεις ένδειξη γύρω στο 600, με το πολύμετρο τοποθετημένο στη σκάλα ελέγχου διόδων (buzzer). Πρέπει να δείχνει ΜΟΝΟ προς μια κατεύθυνση. Εννοώ αν βάλεις ανάποδα τους ακροδέκτες ΔΕΝ πρέπει να δείχνει τίποτε (άπειρη αντίσταση). Τα ζευγάρια των τρανζίστορ που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι BLY87 (5W) και BLY89 ή BLW60 για 25W ισχύ με 13,8V στα 4,5Α. Αν η οδήγηση είναι 1W μπορεί να πάρεις μέχρι 45W άνετα, με καλή ψύξη. Την όλη κατασκευή την έφτιαξα πάνω από 150 φορές. Η συμπεριφορά ήταν πάντοτε ίδια εκτός από την περίπτωση των ελαττωματικών τρανζίστορς. Για όποια απορία μπορείς να επικοινωνήσεις.

mits
27-08-06, 18:33
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλα τα παιδιά. Τώρα γύρισα από διακοπές, θα το μετρήσω κάποια στιγμή να δω αν είναι εντάξει και θα σας πω.. Το θέμα είναι BLY87 που θα βρώ, αν το 89 είναι εντάξει; αν έχει κανείς ας μου στείλει πμ.

mits
02-09-06, 15:11
Το μέτρησα όπως λέει ο φίλος Βασίλης (sv2bet) από πάνω και φαίνεται να είναι εντάξει.. Ένα πολύμετρο της τελε μου βγάζει ένδειξη γύρω στο 680 και αν το συνδέσω ανάποδα άπειρη αντίσταση..
Το θέμα είναι άντε βρες bly 87, ξέρει κανείς κανέναν που να έχει ή μήπως περισσεύει κανένα σε κάποιον?

amiga
02-09-06, 16:17
εε και αν δεν βρείς βάλε το 2Ν6080 το ίδιο είναι!
ρώτα τον 741 αυτός θα έχει κάπιο απ τα 2 κατα 99%

mits
02-09-06, 17:12
Thanks, Αθήνα υπάρχει περίπτωση να τα έχει κάποιος;

amiga
02-09-06, 21:43
πάρε την C&A μιάς και τα βάζει και αυτή στα κιτάκια της ακόμα!!!!

mits
04-09-06, 01:02
Παιδιά σόρυ για το πρήξιμο, έχω μια τελευταία ερώτηση.. :oops: Το bly87a με το bly87c έχουν κάποια διαφορά πλην του χρώματος;

^Active^
04-09-06, 15:56
Αν θυμαμαι καλα το Bly87C εχει μεγαλυτερη ανοχη σε στασιμα....

ReFas
04-09-06, 18:46
Παιδιά σόρυ για το πρήξιμο, έχω μια τελευταία ερώτηση.. :oops: Το bly87a με το bly87c έχουν κάποια διαφορά πλην του χρώματος;

Το BLY87C ηταν πιο καινουριο απο το 87Α σε διαφορετικο κελυφος και λιγο περισοτερη ενισχυση και λιγο παραπανω ρευμα συλεκτη και καταναλωση W
Επισης λιγο καλυτερο περασμα της θερμοκρασιας στην ψυκτρα.
Ειχε βγει και μια αλλη εκδοση που την ελεγε BLY87C/01 με αλλο κελυφος παλι και με ηλεκτρικα χαρακτηριστικα ιδια με του Α!!
Το καλυτερο ηταν το C δηλαδη...

mits
05-09-06, 17:54
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Βρήκα ένα BLY87A με 25 ευρώ και ένα 87C με 28. Μάλλον καλύτερα να πάρω το C, ε; Η διαφορά εξάλλου είναι μικρή στα λεφτά. Και κάτι τελευταίο, να του δώσω ρεύμα από ένα παλιό τροφοδοτικό pc που έχω, γιατί το άλλο μου τροφοδοτικό βγάζει το πολύ 3 αμπέρ;

amiga
05-09-06, 18:06
πάρε το C!!! και εγώ κάποτε του χα δώσει τάση απο pc τροφοδοτικό και έπαιζε μια χαρά!

mits
05-09-06, 18:23
ΟΚ, η παραγγελία έγινε. Όταν φτάσει και το τοποθετήσω θα σας πω εντυπώσεις..

amiga
05-09-06, 20:56
Απο πού το βρήκες τελικά;

mits
05-09-06, 21:15
Από τον 741. Είχε και το 6080 με 32 ευρώ. Σαν εξυπηρέτηση τι λέει, τα στέλνει γρήγορα; Προφανώς έχει κρατήσει στοκ, ε;

fmast40
05-09-06, 22:46
Από τον 741. Είχε και το 6080 με 32 ευρώ. Σαν εξυπηρέτηση τι λέει, τα στέλνει γρήγορα; Προφανώς έχει κρατήσει στοκ, ε;Έχω πάρει και εγώ με αντικαταβολή μέσω κούριερ από τον 741. Τα λαμβάνεις την επόμενη μέρα και είναι εξυπηρετικός.

mits
18-09-06, 16:59
Χαιρετώ άπαντες! Τζίφος παιδιά και με το bly87.. Το έβαλα και ούτε μισό βατ έξοδο.. Μάλλον κάτι άλλο θα φταίει στην πλακέτα.. Θα αρχίσω να αλλάζω μου φαίνεται ένα ένα τα εξαρτήματα.. Καμιά ιδέα κανείς?

radioamateur
18-09-06, 17:22
Με λίγα χρήματα παραπάνω αγαπητέ θα μπορούσες να αγοράσεις καινούριο.Αξίζει τον κόπο να ασχολείσαι;Καταλαβαίνω το πάθος να επισκευής και κατασκευής στον τομέα rf αλλά αν συμφέρει πραγματικά!!!

mits
18-09-06, 18:14
Έχεις δίκιο φίλε μου, αλλά επειδή το είχα που το είχα, είπα μπας και μπορέσω και το λειτουργήσω.. Άσε που την είχα την υποψία ότι δε θα δούλευε ούτε με το 87..

radioamateur
18-09-06, 19:57
Δεν γνωρίζω πραγματικά κάποιον που να πουλά μεταχειρισμένα επώνυμα και όχι πειραγμένα μηχανήματα στην Ελλάδα διαφορετικά ίσως μπορούσες να βρεις μια ευκαιρία να κάνεις τη δουλειά σου με το ελάχιστο κόστος.Στην Ιταλία μπορείς να βρεις πολυ καλές & πραγματικές προσφορές για μεταχειρισμένα επώνυμα & όχι εικονικές όπως συμβαίνει στην Ελλάδα, όπου βρίσκεις ιταλικά μηχανήματα δήθεν made in Greece ,αντίγραφα δηλαδή & παλιά που πωλώνται ως καινούρια σε τιμές εξωφρενικές και βέβαια χωρίς καμία προδιαγραφή.

^Active^
18-09-06, 20:24
Εχω μια ακριβος ιδια πλακετα μονο που λειπουν τα τρανζιστορ και μερικοι πυκνωτες αλλα μιας και υπαρχει το σχεδιο εδω μεσα δεν θα ειναι προβλημα να τους βρεις. Αν το θελεις ειναι δικο σου!

amiga
18-09-06, 23:29
mits : Κοιτώντας την πλακέτα σου νομίζω ότι δεν έχει το VK200 από την βάση του BLW60 προς την γη.
Αν μπορείς να βγάλεις μια καλύτερη photo ίσος δούμε τι μπορεί να λείπει .
Το ότι δεν βγάζει ΚΑΘΟΛΟΥ ισχύ σημαίνει ότι ή κάποιο απαραίτητο εξάρτημα δεν υπάρχει ή ότι το BLW60 είναι καμένο αλλά αυτό λες ότι το μέτρησες…..

mits
19-09-06, 13:38
Όντως φίλε amiga λείπει το vk200! Το είδα χτες κοιτάζοντας πιο προσεκτικά το σχέδιο! Θα συμπληρώσω ότι λείπει βάσει του σχεδίου και θα δω... Αν μπορέσω θα ανεβάσω και μια φωτο πιο καθαρή, η κάμερα του κινητού μου είναι λίγο για κλάμματα!

Active σ' ευχαριστώ, αν δε βγάλω άκρη με αυτή την πλακέτα θα σου πω.

mits
23-09-06, 14:49
Παιδιά επανέρχομαι σε αυτό το θέμα - σίριαλ!! Μετά από προσεκτικό κοίταγμα το σχεδίου, είδα ότι είχε αφαιρεθεί ένα vk 200 που δίνει το ρεύμα στο πρώτο τρανζίστορ, ίσως επειδή είχαν βάλει το γεφύρωμα αντί του τρανζίστορ.. Το τοποθέτησα και το μόνο που μου λείπει είναι κάνα δυο πυκνωτάκια τα οποία έβγαλα γιατί ήταν μισοσπασμένα.
Ξέρει κανείς πόσα βολτ πρέπει να είναι οι κεραμικοί πυκνωτές; Επίσης, σύμφωνα με το σχέδιο υπάρχει μία δίοδος κοντά στο + εκεί που παίρνει ρεύμα. Αυτή δεν υπάρχει στο δικό μου, να τη βάλω; είναι απαραίτητη; Θα προσπαθήσω να ποστάρω μια πιο καλή φωτο σε λιγάκι..

amiga
23-09-06, 20:09
ότι βολτ βρείς βάλε! έτσι και αλλιώς 30W δεν είναι και πολλά! η δίοδος δεν είναι απαραίτητη αλλά σε προστατεύει στην περίπτωση που βάλεις ανάποδα το +- ώστε να μην κάψεις σε κλάσματα δευτερολέπου τα τρανζίστορ!!!!

mits
23-09-06, 21:37
Θρίαμβος παίδες! :D :D Τα κόλλησα όλα και με περίπου 0,8 βατ είσοδο και 13,5 βολτ χτύπησε 25 βατ έξοδο στη γέφυρα! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.. Άντε, πάμε και σε μεγαλύτερο τώρα!!

ΥΓ. Πρακτικά ποιες είναι οι μάξιμουμ τιμές εισόδου σε ισχύ rf και σε βολτ που μπορώ να του δώσω ώστε να μην κινδυνεύω να το πάρω στο χέρι;