PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοαλαντωτο



Stream
05-08-06, 12:03
Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα… Έφτιαξα το αυτοταλαντωτο του site με την ελ34 στην έξοδο έχω συντονιστικό L και μετά κεραία τύπου Γ με 9 μετρά κάθετο και οριζόντιο καμία 60αρια μετρά ίσως και 70… και στο μέσο περίπου κάνει γωνιά 40 μοιρών…. Αλλά κατά την διάρκεια τον συντονισμών τα μιλιαμπερ δεν ανεβαίνουν με τίποτα πάνω από 60… Λέτε να φταίει η μεγάλη κεραία? Η η γωνία?

Έχω δυο γειώσεις ηλεκτρολογικές χαλκού μέχρι τέρμα χωμένες στο έδαφος και σε απόσταση μεταξύ τους…
:roll:

Stream
06-08-06, 16:01
Επίσης κατά λάθος άνοιξα το μηχάνημα χωρίς κεραία πάνω και παρατήρησα τα μιλιαμπερ στα ίδια επίπεδα στο πηνίο εξόδου όταν ακουμπώ ηλεκτρολογικό κατσαβίδι ανάβει λίγο δυστυχώς δεν έχω πρόχειρη λάμπα φθορισμού….

homo mathematicus
06-08-06, 16:05
Αν άνοιξες το μηχάνημα χωρίς κεραία μπορεί να έκαψες κάτι...
Έτσι έκαψα τον πομπό της σμάρτ κίτ (4 βάττ) :evil:

ok1gr
06-08-06, 16:15
Μπα....
οι λάμπες δεν καταλαβένουν τέτοια......


Στους πόσους προσπαθείς να βγείς?
Ταλαντώνει σωστά?

Stream
06-08-06, 16:35
Στους 1575 κάνω προς το παρόν δοκιμές φαίνεται να ταλαντώνει σωστά…. Και η διαμόρφωση είναι ικανοποιητική…. Εκτός αν πιάνω καμιά αρμονική….

Πάντως όσο και να πειράξω πηνίο και πυκνωτή κυμαίνετε η κατανάλωση μεταξύ 40 και 60ma

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :wink:

Stream
06-08-06, 16:42
Η λυχνία είναι ολοκαίνουργια CVC

ok1gr
06-08-06, 19:13
Θα σας πώ κάτι που μου συνέβει πριν 1.5 χρόνο περίπου....
Είχα πάρει μια cvc ολοκαίνουργια από γνωστο κατάστημα με λυχνίες (περιοχή δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους)....
Τον είπα λοιπόν να την στείλει με κούριερ και την επόμενη μέρα την είχα....
Φαινόταν καινούργια αλλά είδα κάτι παράξενο..... Ήταν στραβή!!!! (Δλδ η βάση δεν ενόνωνταν σωστά με το γυαλί.....

Δέν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και έφτιαξά τον ίδιο πομπό που αναφέρεις....
Ταλάντωνε μεν, η διαμόρφωση ήταν ok (από άνοδο) ΑΛΛΑ η κατανάλωση ήταν η ίδια με αυτήν που αναφέρεις μην σου πώ και μικρότερη, όσο για εμβέλεια..., άσε..........
Ξαναέκανα όλο το κύκλωμα από την αρχή και τα πράγματα ήταν ελαφρός καλύτερα αλλά ακόμα τα mA ήταν λίγα....
Όλα έδειχναν οκ και κανένα άλλο πρόβλημα....
Τέλος πάντων το παράτησα.....
Αργότερα έτυχε να την πάω σε κάποιον φίλο που είχε στήσει ένα μηχάνημα (ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ FM Αυτός το δούλευε με μια cvc καινούργια μέν, από παλιά παρτίδα με μεγάλες διαφορές στα φυσικά χαρακτηριστηκά και εκείνη είχε στο πάνω μέρος ακρετό υδράργυρο ανώ η δική μου δεν είχε καθόλου.... (απλά το αναφέρω για να τονίσω ότι οι λάμπες δεν ήταν ΑΚΡΙΒΟΣ ίδιες...)...
Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ την βάλαμε σε αυτό το μηχάνημα στα fm ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑΛΑΝΤΩΝΕ μας φάνηκε παράξενο ξαναβάλαμε την παλιά που είχε και ήταν ok, ξαναβάλαμε την δικιά μου και τπτ. Άλλες 2-3 δοκιμές και τπτ....

ΓΙΑΤΙ ΤΑΛΑΝΤΩΝΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΕΝΩ ΣΤΑ FM ΤΠΤ?

Τέλος πάντων βρίσκουμε και μία 6λ6 και την βάζουμε στην θέση της ελ34 χωρίς καμιά αλλαγή και δούλευε και αυτή τέλεια....

Αργότερα έπεσε στα χέρια μου ένας ενισχυτής ήχου dublex με 2 ελ34. Δοκίμασα την ελ34 που πριν δεν δούλευε μόνη της (δλδ έβαλα μόνο μία αντί δύο) και δούλευε!!!!!!!!! Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι δεν την δοκίμασα σε μεγάλη ένταση....

ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΠΟΜΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΑΛΛΗ ΛΑΜΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΝΤΩΣ!

Την εν λόγο λάμπα καθώς και τον dublex τα έχω ακόμα και σίγουρα θα το ξαναδοκιμάσω για να μου φύγει η περιέργεια....

Πάντος συνοψίζοντας όσω μεγαλύτερη συχνώτητα τόσο χειρότερα φαινόταν να δουλεύει.....

Στις συχνότητες ήχου ήταν οκ, στα μεσαία όπως μας λέει και ο φίλος stream και στα Fm δεν δούλευε καθόλου....

Έχει τύχει ποτέ τπτ. παρόμοιο σε κανέναν?
Μπορεί κανείς να το εξιγήσει?

Έχω ακούσει ότι μερικές φορές τυχένει (ιδιαίτερα στις φθηνές λάμπες χαμηλής ποιότητας βλέπε CVC) μιά ή στις 20 ίσως και λιγότερες να είναι ελατωμματική....
Μπορεί αυτό να εξηγήσει το παραπάνω ή αν ήταν ελλατωματική δεν θα δούλευε καθόλου?

Φίλε stream αν θές πές μου με ένα π.μ. από πού αγόρασες την λυχνία.....

ReFas
06-08-06, 22:14
Tο ότι δεν δούλευε στα FM ειναι λογικο μιας και ολες οι λυχνιες οσο ανεβαινει η συχνοτητα τοσο 'ζοριζονται' και σε καποια συχνοτητα σταματουν εντελως.
Για τις λυχνιες 6L6 ΕL34 807 ειναι οριακα τα πραγματα στις συχνοτητες των FM.
Ειδικα σε μια ταλαντωση ειναι πιο ευκολο να μην λειτουργησει, και η παραμικρη διαφορα στην κατασκευη της λυχνιας εσωτερικα παιζει ρολο...

Τωρα για την CVC (Chelmer Valve Company) δεν ειναι κατασκευαστρια η ιδια βεβαια αλλα μεταπουλαει λυχνιες με την φιρμα της πανω που εχουν κατασκευαστει βασικα στην Κινα.
Υποτιθεται οτι εχουν ελεχθει και οτι ειναι ενταξει....
Προσωπικα εχω δοκιμασει μια 6146 της CVC στα ΦΜ σαν ενυσχητης με πολυ καλη λειτουργια χωρις καμμια διαφορα απο αμερικανικες.
Αλλα οι καλες μερες για τις λυχνιες εχουν περασει ανεπιστρεπτι εδω και πολλα χρονια οποτε δεν ειναι απιθανο να παρεια μια προβληματικη λυχνια.

(Το ασπρο στο γυαλι δεν ειναι υδραργυρος αλλα καποιο μεταλλο που βοηθαει στο να εχει η λυχνια εσωτερικα πολυ καλο κενου αερος)