PDA

Επιστροφή στο Forum : Ραδιο Λινκ στους 2,4(wifi)



tsounakas
05-08-06, 23:44
Εχει κανεις καμια ιδεα????

aeonios
06-08-06, 00:15
Τι ακριβώς θες να κάνεις;Nα περνάς το Audio σαν stream δεδομένων από ΑP σε ΑP πχ;

tsounakas
06-08-06, 15:10
ναι μονο ηχο για σταθμο στα Fm.......
Τι πρεπει να κανω?

aeonios
06-08-06, 17:35
Πολύ επί τροχάδην φίλε tsounakas, βάζεις το ένα AP να επικοινωνεί με το άλλο σε ένα link.

Στο ένα έχεις συνδέσει ένα πισι το οποίο τρέχει μια εφαρμογή η οποια ψηφιοποιεί σε πραγματικό χρόνο τον ήχο από την κονσόλα σε μια μορφή δεδομένων τύπου RTP stream πχ wma, ra, vorbis κ.α. Ψάχνοντας στο google θα βρεις πολλά τέτοια αλλά γενικά σε περιβάλλον window$ εκεί πρέπει να πληρώσεις για τα δικαιώματα!

Από εκεί το access point σου στέλνει τα δεδομένα στον άλλο AP που είναι στο pc με τον πομπό. Το πισι εκεί αναπαράγει τη ροή των ακουστικών δεδομένων και την περνάει στον πομπό σου. Το σενάριο αυτό εξυπηρετεί φυσικά και την παράλληλη λήψη του περιεχομένου από χρήστες που θα θέλουν να ακούσουν το πρόγραμμα σου και μέσω Ιντερνετ αν ο σταθμός σου δεν φτάνει στην πόλη τους/χωρα τους !

aeonios
06-08-06, 17:40
Εναλλακτικά αν αντέχει η τσέπη σου μπορείς να αγοράσεις audio λινκ που παίζουν από 2.200-2.900 ΜΗΖ αλλά από ότι ξέρω πρέπει να βγάλεις κάποια άδεια για αυτά.....και δεν είναι φτηνή !

tsounakas
06-08-06, 22:13
βασικα απο οτι εχω δει ειναι κατι κιτ που μεταφερουν ηχο και εικονα.Για ηχο μονο δεν υπαρχει τπτ?
Ευχαριστω

kostas30
06-08-06, 23:16
εικονα κ ηχος στους 2,4 2 βαττ 250 ευρο

fmast40
07-08-06, 03:45
Κώστα, αυτό το λινκ που έχεις, αν το χρησιμοποιήσω μόνο για ήχο, τί απόσταση καλύπτει; Το θέλω για μια απόσταση 17 χλμ, περίπου (με οπτική επαφή βουνό με βουνό).

tsounakas
07-08-06, 05:39
Μονο ηχο δες υπαρχει???? 500mw --> 1 watt(2,4 ----->>>100mw ειναι νομιμα)

kostas30
07-08-06, 15:27
με 2 παραβολικα κατοπτρα πιστευω πως θα περασει

δεν το πουλαω εγω μπορω να σου πω που θα το βρεις

kostas30
07-08-06, 15:35
για ηχο μονο καλα θα ηταν στους 250 mhz ή στους 430 εκει που δουλευαν παλια τα λινκ τωρα δεν ξερω αν μπορεις να παιξεις εκει απο θεμα νομιμοτητος παντος με 2 βαττ εκει την αποσταση που θες την καλυπτεις ανετα.

tsounakas
07-08-06, 20:15
που μπορω να το βρω? για 2,4 λεμε

radiodj105
07-08-06, 23:15
Παιδιά καλά τα λέτε στον άνθρωπο... αλλά υπάρχει το εξής θέμα.
1. Αν θέλεις να μεταφέρεις νόμιμα τον ήχο σου, θα πρέπει να είναι λίγο πάνω από το εύρος που έχει δοθεί στην Cosmote. Δηλαδή λίγο πάνω από τους 1.800.
2. Εφόσον αποφασίσεις να παίξεις εκεί, θα πρέπει να στείλεις τα στοιχεία που συνοδεύουν το λινκ σου στην ΕΕΤΤ (πιστοποιητικό προδιαγραφών) για να σου ορίσουν αυτοί συχνότητα.
3. Αν μεταφέρεις ψηφιακά το σήμα, κοστίζει το 1/3 (ανά έτος) από ότι αν στείλεις αναλογικά το σήμα σου στο βουνό.
4. Με 2 κάτοπτρα και οπτική επαφή, θα στείλεις μεν με 100 Mw το σήμα, αλλά η εκτίμησή μου είναι πως δεν θα έχεις και το καλύτερο αποτέλεσμα αφού όπως μας λές η απόσταση είναι 17 χιλιόμετρα.
(Εγώ στους 950 MHz με 4 Watt κάλυπτα 8 χιλιόμετρα, έχοντας κάτοπτρο για εκπομπή και λογαριθμική για λήψη).
'Ενα κάτοπτρο δεν κοστίζει λίγα και ειδικά το Illuminator έχει ένα κόστος.
'Ομοια και τα λινκ που παίζουν στους 1800 έχουν ένα "κόστος".
Φοβάμαι ότι τα "ψευτο-λινκ" που σου πρότειναν άλλοι συνάδελφοι, κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους για να μεταφέρεις το σήμα του DVD στην κρεβατοκάμαρα, αλλά δεν κάνουν τη δουλειά τους όταν πρέπει να λειτουργήσουν επαγγελματικά και για όλο το 24ωρο.

tsounakas
08-08-06, 00:54
οκ αλλα στα 2,4 δεν θα μου δουλεψει????
βασικα θελω 2,4 για τον λογο οτι δεν χρειαζεται αδεια γιαυτο!!!!!!!

aeonios
08-08-06, 01:23
Γιατί δεν το δρομολογείς το audio ενσύρματα μέσω Ιντερνετ όπως ολος ο κόσμος για να βρεις την υγειά σου; Εννοείται πως θα πληρώνεις το κόστος σε 2 γραμμές adsl σε αυτό το σενάριο.

Επίσης άδειες για λινκ στους 430κάτι όπως γίνονταν παλιά πλέον δεν παίζει γιατί το πλαίσιο από 430-440 το πήραν για πρωτεύουσα χρήση οι ραδιοερασιτέχνες.

Οσο για τα υπόλοιπα νoμίζω πως ορθά τα λέει o radiodj.....

Στους 2.4 δεν θες άδεια για συνδέσεις wifi .......όχι για τα ραδιολινκ που παιζουν λίγο πιο πάνω στους 2.2. Εκεί η άδεια κοστίζει αρκετά !


Σε καλές συνθήκες άλλοι συνδέουν στους 2.4 GHZ τα ap τους σε αυτό το πλαίσιο απόστασης οριακά στα 1 Μbit σε εξαιρετικές συνθήκες. Αυτό σημαίνει πως κάποιες στιγμές το λινκ τους πέφτει άρα είναι αναξιόπιστο αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά. Αν το θες για χαβαλέ παίζει πάντως με τέτοιο bandwidth και τέτοια αστάθεια μόνο τα νεύρα σου θα σπάσεις.

Δες και στο www.awmn.gr ....

radiodj105
08-08-06, 07:40
Φίλε πραγματικά ο Aeonios είπε την σωστή πρόταση.
Είναι ελεύθερη για χρήση η συχνότητα, όχι με σκοπό την εκμετάλλευσή της για εμπορικό σκοπό όπως θέλεις εσύ. Είναι ελεύθερη για συγκεκριμένη χρήση, δηλαδή για σύνδεση υπολογιστών ασύρματα.

Σωστά επίσης σου είπε ο χριστιανός να βάλεις 2 adsl για να κάνεις δουλειά.
Δεν σου κρύβω πως ο γνωστός Μπλάκμαν έκανε καριέρα χρησιμοποιώντας το site του για να κάνει τις αναμεταδόσεις του εαυτού του στην επαρχία...

radiodj105
08-08-06, 08:46
Επιπλέον πρόσεξε τι συμβαίνει!
Αν παίξεις από ίντερνετ (με ADSL) μπορείς με μια απλή 384 (όπου το ανέβασμά της είναι 128) να "μεταφέρεις" ήχο που να καταναλώνει bandwidth περίπου 12Kb.
Η πραγματικότητα λοιπόν, είναι πως μπορείς να μεταφέρεις Stereo σήμα σε πρωτόκολλο AAC Plus ή σε mp3-PRO ή έστω και απλό mp3.
Ο ήχος (ιδίως στο AAC-Plus) είναι καταπληκτικός.

Θα αντιμετωπίσεις όμως το εξής πολύ σοβαρό πρόβλημα. Αν το στούντιο βάλει μια οποιαδήποτε γραμμή ADSL θα αλλάζει η I.P. σου κάθε μέρα ή τέλος πάντων τυχαία. 'Οταν αλλάζει η Ip του μηχανήματος του Studio, θα πρέπει να ανεβαίνεις στο βουνό, για να πατάς το Play (ξανά), αφού θα έχει χάσει τη σύνδεσή του με το στούντιο. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει πρώτα να έχεις βρει την I.P. σου. Το πρόβλημα λύνεται αν ζητήσεις από τον provider να έχεις σταθερή I.P. Ο Provider αυτό δεν θα στο κάνει για τα όμορφά σου μάτια.

'Ασε που δημιουργείται το εξής πρόβλημα... Μέσω ίντερνετ δεν μπορείς να μεταφέρεις το MPX σήμα σου. Μπορείς να μεταφέρεις μόνο Audio (στερεοφωνικό ήχο) και ξεχνάμε επίσης την πληροφορία του RDS. 'Ασε που στην καλύτερη των περιπτώσεων η διαφορά ήχου αυτού που δημιουργείς με αυτό που φτάνει στον ακροατή θα έχει μια διαφορά 15 έως 25 δευτερολέπτων.

Αν ο σταθμός σου παίζει μονοφωνικά... τότε δεν έχεις πρόβλημα. Αν παίζεις Stereo, εννοείται πως η γεννήτρια θα πρέπει να ανέβει στο βουνό.
Μην σκεφτείς καν την ανάποδη περίπτωση.... Δηλαδή η γεννήτρια στο στούντιο και η έξοδός της στον υπολογιστή για τη μεταφορά του σήματος. Και αυτό γιατί η γεννήτρια δεν μεταφέρει μόνο αναλογικό σήμα. Επίσης όταν λειτουργεί φτάνει σε συχνότητα η έξοδός της, έως και τους 53KHz. Από ότι ξέρω μέχρι και η πιο ακριβή κάρτα ήχου (και στο 1 PC και στο άλλο PC) δεν θα μπορέσει να αποδώσει τους 53 KHz.
Μην σου πω δε, πως θα συμπεριφερθούν οι κάρτες ήχου στο RDS που είναι στους 57ΚΗz.

aeonios
08-08-06, 09:35
Ωραίος o radiodj.

Ισως το πρόβλημα με το δυναμικό ip να μπορεί να το λύσει με το no-ip/dynip ψευτο-dns service που είναι δωρεάν για να μην πληρώνει ο άνθρωπος κερατιάτικα στον ISP για στατική διευθυνσιοδότηση. Εξαρτάται βέβαια και την εφαρμογή, αν θέλει καρφωτή την ip διεύθυνση του pc που στέλνει audio τότε έχουμε πρόβλημα !

homo mathematicus
08-08-06, 11:12
Μια απορία, πως μπορείς να μεταφέρεις ήχο (ή και εικόνα) μέσα από 2 Η/Υ ξέροντας μόνο την IP? :?: :?: :?: :-k

aeonios
08-08-06, 11:22
Υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν τη δουλειά για να εκπέμπεις το audio (audio servers):

Για τσαμπέ σου προτείνω:

http://www.shoutcast.com/download/serve.phtml

http://www.icecast.org/


Αν επίσης τρέχεις apache web server στο pc που στέλνει τη μουσική σου ίσως βρεις και εδώ μερικά ενδιαφέροντα plug ins:

http://sound.condorow.net/netaudio.html


Από την άλλη άκρη θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα αναπαραγωγής audio (audio client) . Αυτό θα είναι ανάλογο με την επιλογή του server. Για να στο πω απλοϊκά αντί να διαλέγεις αρχείο στο δίσκο του μηχανήματος θα του δίνεις την διεύθυνση IP ή το δικτυακό όνομα του μηχανήματος που τρέχει το service για το audio.

radiodj105
08-08-06, 14:05
Μια απορία, πως μπορείς να μεταφέρεις ήχο (ή και εικόνα) μέσα από 2 Η/Υ ξέροντας μόνο την IP? :?: :?: :?: :-k

Βασικά παλιά γινόταν μόνο με το Shoutcast (ένα plug-in του Winamp).
Πρόσφατα είδα και ένα άλλο πρόγραμμα που ενδείκνυται για χρήστες Μάκιντος. Σπίτι έχω το ακριβές όνομα.

Ο καλύτερος τρόπος είναι με το Audio TX Communicator. Αυτό το πρόγραμμα (www.audiotx.com) σου επιτρέπει να "ανταλλάξεις ήχο" μεταξύ 2 υπολογιστών είτε χρησιμοποιόντας γραμμή ISDN (όπως κάνουν πολλοί σταθμοί στα live), είτε εκμεταλλευόμενο το ίντερνετ και τις I.P. 2 υπολογιστών.

'Ομως όσα "καλούδια" και αν έχουν βγει για το audio TX Communicator, "ξεκλειδώνουν" μόνο την εφαρμογή που έχει να κάνει με Modem Isdn και ανταλλάσουν ήχο τα μηχανήματα εκμεταλλευόμενα την ISDN γραμμή. Κανένα καλούδι δεν λειτουργεί σωστά για σύνδεση μέσω ίντερνετ (με I.P. δηλαδή).

homo mathematicus
08-08-06, 15:24
Κάτι για εικόνα έχουμε??

radiodj105
08-08-06, 17:01
Κάτι για εικόνα έχουμε??
Μπα... και δυστυχώς ο Χρηστίδης είναι στη στενή για να μας πει πως το έκανε!

tsounakas
08-08-06, 19:44
Οκ καλα τα λες αλλα εγω παω για ερασιτεχνικη αδεια οχι σαν επαγκελματιας τσπ εγω δεν παω να βγαλω λευτα και ετσι το χομπυ μου θελω να κανω.Απλα επιδι ξερω και το οτι μπορω να περασω ηχο μεσα απο 2,4 η και στα 5 γιγα που ειναι free το μονο που δεν μου αρεσει ειναι οτι με 100 mw οχι δεν θα φτασω στο βουνο ουτε στιν γειτωνια μου....Αυτο που λεω ειναι οτι εχω ΔΕΙ κατι κιτ τα οποια τα βαζουν για να μεταφερουν εικονα και ηχο απο τα μαγιαζια τους στο σπιτι του με 100 mw οχι δεν γινετε να κτυπιεσε κατω δεν θα φτασει....οποτε βαζουν ενα λινερ καπου στα 1-2 βαττ υπαρχει κατι τετοι να φτιαξω η να αγωρασv

Υ.Γ ειμαστε λιγο off topic

radiodj105
08-08-06, 22:02
Δεν λες καλύτερα "off γραμματικής";

Τέλος πάντων... Η κουβέντα έχει ξαναγίνει.
Αναρωτιέμαι ποιός είναι ο ηλίθιος που διαδίδει ότι το κράτος θα δώσει ερασιτεχνικές άδειες.

kostas30
09-08-06, 01:15
ΟΕΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΥΑΛΑ ΟΕΟ ΠΟΥ??

tsounakas
09-08-06, 12:29
Και που κανονικα παλι καλα να λες.....Οσο για την αδεια μιλησα πρωσοπικα με καποιον απο το υπουργειο και μου αναφερε κατι λιγα μου.......