PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελεγχος 16 ή περισσότερων εξόδων από τη παράλληλη



Σελίδες : [1] 2

FalconX
06-08-06, 17:41
Φίλοι γειά σας,

Ξερετε αν υπάρχει κάποιο σχέδιο για τη κατασκευή συσκευής που να ελέγχει 16 ή και περισσότερες εξόδους με τη παράλληλη του PC; Εχω ήδη σε λειτουργία μια κατασκευή με 8 εξόδους με πρόγραμμα που έχω φτιάξει μόνος μου αλλά οι ανάγκες μεγάλωσαν. Κάθε ιδέα ή σχέδιο είναι ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ

homo mathematicus
06-08-06, 17:56
Προσωπικά δεν ξέρω κάτι :cry: αλλα στείλε το προγραμματάκι και το κυκλωματάκι που έχεις για την κατασκευή με τις 8 συσκευές...

ok1gr
06-08-06, 19:18
Χωρίς να γνωρίζω ίσως θα μπορεί η παράλληλη ή η σειριακή να επικοινωνεί με έναν μΕ με πολλά ports....

Τώρα πώς θα γίνει η επικοινωνία μάλλον θα είναι αρκετά πολύπλοκο....

DT200
06-08-06, 20:44
Θα μπορούσες να το κάνεις με μ/ε που θα ελέγχετε από την σειριακή του PC
αλλά θέλει πολλή καλή γνώση τον μ/ε και είναι αρκετά δύσκολο.
Το αμέσως καλύτερο είναι να πολυπλέξεις τις εξόδους της παράλληλης και να πετύχεις
2^(έξοδοι που ελέγχεις) βέβαια θα χρειαστείς και κάποια flip flop για να αποθηκεύεις την ενεργοποίηση κάθε συσκευής που έχεις συνδέσει.

Από τις εξόδους που ελέγχεις θα δεσμεύσεις μία για να την χρησιμοποιήσεις για το σήμα του χρονισμού (CLK)

Καλή επιτυχία ! ! !

GEWKWN
06-08-06, 22:27
αυτο ειναι κατι που δουλευω αυτο τον καιρο
βασιζεται στο 8255 ή 82C55 της INTEL
που ειναι ενα ολοκληρομενο που αναλανβανει
πολλες διεργασιες μεσω της παραλληλης θυρας.
(24 εισοδους-εξοδους με λογικα σηματα)
με βημα 4

Εσοδοι Εξοδοι
0 24
4 20
8 16
12 12
16 8
20 4
24 0

ΥΣ 1
το αρχειο 8255.pdf ειναι 355kb
πως θα το ανεβασω;

GEWKWN
06-08-06, 22:32
με τεσσερα σηματα ελεγχου
και τα κλασικα οκτω πινακια
(ακιδες 2-9) δουλευει.
| εισ εξ
| 24 0
| 20 4
| 16 8
| 12 12
| 8 16
| 4 20
| 0 24

chip
07-08-06, 09:42
ξέρεις από προγραμμάτισμό της θύρας? Αν ναι μπορείς να το κάνεις με πολύ απλά ολκληρωμένα TTL όπως 74LS373. ΜΕ μία πρώτη σκέψη νομίζω οτι για 16 πόρτες (εξόδου μόνο) θα τις πάρεις με δύο ολοκληρωμένα 74LS373 που θα βρείς πανέυκολα και πάμφθηνα 0,3-0,5 ευρώ το καθένα.

FalconX
07-08-06, 12:48
Κατ' αρχάς ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Τουλάχιστον δεν είμαι μόνος πιά. Απαντώντας με τη σειρά έχουμε:

homo mathematicus...: Θα συμμαζέψω τα σχέδια και το πρόγραμμα και θα προσπαθήσω να τα ανεβάσω (δε ξέρω πως αλλά μάλλον θα βρω την άκρη) Το προγραμματάκι είναι σε Visual Basic και θα ανεβάσω και το source σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να το βελτιώσει.

ok1gr & DT200...........: Δεν έχω ιδέα από μ/ε όσο για τα ηλεκτρονικά μου δεν είναι επιπέδου να σχεδιάσω κάτι από την αρχή. Μπορώ όμως να πάρω ένα σχέδιο να το περάσω σε Multisim 8 να δω αν δουλεύει, να διορθώσω τυχον λάθη και να το κάνω θεωρητικό και μετά πλακέτα με το Eagle 4.16

GEWKVN......................: Με το 8255 είναι κάτι που θα με ενδιέφερε πάρα πολύ. Αν μπορείς να ανεβάσεις κάποιο σχεδιάκι θα μπορούσα να το επεξεργαστώ και να τροποποιήσω και το πρόγραμμά μου.

chip..............................: Ξέρω από προγραμματισμό θύρας αλλά θα ήθελα κάποιο σχέδιο με τα LS373.

GEWKWN
07-08-06, 13:37
με το 8255 εχω το εξις
προβλημα:
το αρχειο σε pdf ειναι
355kb
και σε συμπιεσμενο
ξεπερναει τα 100 kb
για το σχεδιο τωρα
πρεπει να το σχεδιασω
στον υπολογιστη.
Θα το στειλω το
αργωτερο αυριο

FalconX
07-08-06, 14:40
Και εγώ ψάχνομαι να δώ πως θα ανεβάσω αυτά που πρέπει γιατί ~5 MB

GEWKWN
07-08-06, 15:00
τωρα το σχεδιο ειναι ετοιμο
νομιζω οτι δεν θα δυσκολευτεις.
το σχεδιο δινει την δυνατοτητα για
24 εξοδους με ψηφιακα σηματα
με τεσσερα σηματα ελεγχου
1.reset
2.A0
3.A1
4.WR
Το ολοκληρωμενο ειναι δυο
κατευθεισεων αλλα το χρησημοποιω για μια
οι ακιδες τωρα CS και RD ειναι συνδεμενες
στη γειωση και στην τροφοδοσια αντοιστιχα
για την επιλογη το ολοκληρωμενου και την
αποφυγη χρησης σαν εισοδο.
ΑΑΑ!!!!!
η καθε εξοδος εχει μεγιστο ρευμα 2,5mA για
παραπανωθελει τρανζιστορ η ολοκληρωμενο
τωρα μια αλαγη στα σηματα ελεγχου δηλαδη
το A0 να το συνδεσεις στο RD και το A0 στην
γειωση ,θα εχεις ενα συστημα με 16 συνολικα
εξοδους -εισοδους σε βηματα του 8
και θα "παιζεις" με τις πορτες 1 & 3
************
Σημ. :
οταν θελεις να διαβασεις απο τις οκτω ακιδες
πρεπει να γραψεις στο bit με βαρος 32 της control
access (base access+2) το true.

GEWKWN
07-08-06, 15:02
το προγραμμα σε τι γλωσσα το εγραψες;

GEWKWN
07-08-06, 15:06
σε προηγουμενο μηνυμα εκει που γραφω
'παιζεις' με πορτα 1&3 ειναι 1&2.

FalconX
07-08-06, 17:26
Οκ Γιώργο τα έλαβα και θα ξεκινήσω αμέσως δουλειά. Το πρόγραμμα είναι γραμμένο σε VB.

chip
07-08-06, 23:49
Και μία άλλη λύση χρήση καταχωρητών ολίσθησης cd4094 (ιδιαίτερα φθηνό) οπότε πέρνεις όσες πόρτες θέλεις απλά συνδεόντας τα στη σειρά.
Ελπίζω να προλάβω να τα σχεδιάσω να στα στείλω αύριο. Έστω και ενημερωτικά.... αν αποφάσησες να κάνεις κάτι άλλο.

FalconX
08-08-06, 12:00
Οσοι ενδιαφέρεσατε για σχέδια και το πρόγραμμα στείλτε ΠΜ με το email σας να σας τα στείλω. Συνολικό μέγεθος αρχείου 5MB. Εάν και αυτό είναι μεγάλο πείτε μου να το κόψω σε μικρότερα. Δεν μπορώ να βρω άλλο τρόπο να το ανεβάσω.

GEWKWN
08-08-06, 15:57
κανε το εξις:
κανε ενα συμπιεσμενο με τον κωδικα
για την κατασκευη.
σιγουρα ειναι κατω απο τον περιορισμο του
φορουμ

GEWKWN
08-08-06, 16:13
chip αν δεν κανω λαθος με αυτο το ολοκληρωμενο
και με συνδεση σε σειρα μπορεις κα κατασκευασεις
οσες οκταδες απο εξοδους θελεις;
Και ενα αντοιστιχο ολοκληρωμενο για εισοδους;
γιατι αν μπορεις να το συνδεσεις ετσι οπως
περιγρφω η μελοντικη του ισως επεκταση ειναι κατι
πολυ απλο υποθετω.

FalconX
08-08-06, 18:45
...!

FalconX
08-08-06, 18:48
....!

FalconX
08-08-06, 18:57
...!

FalconX
08-08-06, 19:01
Φίλε chip θα συμφωνήσω με τον GEWKWN. Αν έχεις κάτι κάνε ένα πρόχειρο σχεδιάκι και ανέβασέ το. Μια εύκολη μελλοντική επέκταση θα μας λύσει τα χέρια. Επίσης θέλω να σας ρωτήσω εάν κανείς δουλεύει το Multisim 8 και αν έχει φτιάξει δικές του βιβλιοθήκες.

chip
08-08-06, 23:30
Συγνώμη, αλλά δεν πρόλαβα να το ετοιμάσω, αυριο απόγευμα που δεν δουλεύω θα το φτιάξω και θα το στείλω αύριο το βράδυ.

GEWKWN
09-08-06, 13:43
FalconX πολυ καλο το προγραμμα που εγραψες.
εξαιρετικη δουλεια.

FalconX
09-08-06, 14:47
Φίλε GEWKWN δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά τώρα έχω αρκετό χρόνο (έκανα εγχείρηση στη μέση μου για 2η φορά) και θέλω να το βελτιώσω και άλλο. π.χ. Να έχει δυνατότητα να ενεργοποιεί δύο ή και περισσότερες φορές την ημέρα τις εξόδους του. (όταν κάνει πολύ ζέστη να ποτίζει και λίγο το πρωί με βάση ένα δεύτερο ή και τρίτο set up) Και άν βέβαια τα καταφέρω να έχω διαφορετικά default.RLY ανα μήνα. Ετσι αλλιώς θα λειτουργεί το καλοκαίρι και αλλιώς το χειμώνα. Να μη πω για ανιχνευτές υγρασίας σε διάφορα σημεία και να ενεργοποιείται μόνο του. Αυτά βέβαια είναι μόνο σκέψεις προς το παρόν. Χρειάζομαι κάτι καλό (hardware επεκτάσιμο κατά βούληση I/O) αλλά με τη παράλληλη για να μπορώ να το προγραμματίζω.

Αλήθεια έχω φτιάξει και ένα πρόγραμμα για ηλεκτρονικούς σε συνδιασμό με τη δουλειά μου. Σε ενδιαφέρει; Αν ναι στείλε μου το mail σου να στο περάσω.

GEWKWN
09-08-06, 16:01
Με ενδιαφερει να δω και αλλη δουλεια σου πανω στον
προγραματισμο το μαιλ μου ειναι gewkwn@excite.com

GEWKWN
09-08-06, 16:03
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
και περαστικα αντε και γρηγορα
να παιξεις μπαλα.

GEWKWN
09-08-06, 16:19
σου στελνω τρια αρχεια που κατασκευασα
ειναι σε ocx μορφη για το την vb
ειναι στην ουσια διακοπτες on-off
με γραφικα ισως να σου κανουν για
να ξεφυγεις λιγο απο το κλασικο στιλ
της vb οσο αναφορα τους διακοπτες.
φιλικα Γιωργος.

GEWKWN
09-08-06, 16:26
ξερεις κατι ;
πολυ εξυπνος ο τροπος για να
ελενχεις τις θυρες της παραλληλης
απλο και εξυπνο.

FalconX
09-08-06, 19:15
Γιώργο,

Σου έστειλα το πρόγραμμα αλλά έχω ερώτηση. Πως βλέπω, διορθώνω και εισαγάγω τα ocx αρχεία στη VB?

chip
10-08-06, 00:16
Περαστίκά FalconX
Δεν το έχω δοκιμάσει, σήμερα το απόγευμα το σχεδίασα, αλλά λογικά θα δουλεύει. Αν συνδεθέι σε παλαιό PC οι είσοδοι του κυκλώματος θα πρέπει να γίνουν pull-up με αντιστάσεις 4,7ΚΩ. Όμως με τα σημερινά PC από όσο ξέρω δεν απαιτείται και γι αυτό δεν το έβαλα στο σχέδιο. Πληροφορίες για το πως δουλεύουν τα chip δεν θα δώσω τώρα με τη σκέψη οτι θα κοιτάξετε τα datasheet τους. Αν πάλι έχετε πρόβλημα με την κατανόηση των chip πείτε μου να κάνω ένα post που να εξιγώ. Τα ολοκληρωμένα στο ένα σχέδια (με τους παράλληλους register είναι 74LS373. Αν είστε σε κάποια μεγάλη πόλη και μπορείτε να βρείτε 74ls573 είναι καλύτερο να τα προτιμήσετε (κάνοντας τις απαραίτητες αλλαγές στα pins), γιατι η πλακέτα θα είναι πολύ πιο απλή.

Το τρανζίστορ στο σχέδιο με τους καταχωρητές ολίσθησης είναι bc547 και το έβαλα ξέρωντας οτι χρειάζονταν στα παλαιά PC. Ίσως στα νέα δεν χρειάζετται άλλα αφου το επιλέον κόστος είναι ελάχιστο το έβαλα...

chip
10-08-06, 00:25
Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου δεχόταν το δεύτερο σχέδιο και έτσι τα έστειλα ένα - ένα.
Εδώ είναι το δεύτερο. Και μια παρατήρηση... αν μπορείτε να αντικαταστήσετε το bc547 με ένα 74Ls06 και να μην βάλετε την αντίσταση στη βάση θα ήταν καλύτερα

FalconX
10-08-06, 00:55
Φίλε chip σε ευχαριστώ για τις ευχέςε σου αλλα και για τα σχέδια. Μένω Αθήνα. Θα τα μελετήσω το πρωί.

chip
10-08-06, 01:03
Α μια μικρή δίορθωση αν και δε νομίζω οτι θα υπήρχε πρόβλημα βάλε pull-up αντιστάσεις 4Κ7 στο δεύτερο σχέδιο στις γραμμές D1, D2, D3 για να εξασφαλισθεί συμβατότητα TTL επιπέδων της παράλληλης πόρτας με τα CMOS λογικά επίπεδα των εισόδων του CD4094.

GEWKWN
10-08-06, 01:11
chip θα ηθελα καποιες εξηγησεις οσο αναφορα το σημα clock.
Αυτο το σχεδιο ειχα την εντυποση οτι θα το εφιαχνες για σεριακη πορτα.
πατνως οκ μονο που θελω αυτες τις εξηγησεις για να το κανουμε να δουλεψει.
FalconX
τα αρχεια *.ocx ειναι στην ουσια καποια υποπρογραμματα που ειναι σαν εξωτερικες
(plug-ins) βιβλιοθηκες. Ετσι αν ειναι να φιαξεις π.χ. 8 φορες ενα συνθετο τμημα
φιαξτο μια και απλα φορτωσε το 8 φορες .
Για να το φορτωσεις στο προγραμμα θα κανεις το εξις :
1) θα επιλεξεις ενα σημειο στανταρ μεσα στον σκληρο οπου θα τα εχεις μονιμα τα αρχεια
(για να μην μπερδευτει μελοντικα η γλωσσα προγραματισμου).
2)στοδεξι τμημα της οθονης (στην γλωσσα προγραματισμου) εχει την μπαρα με τα εργαλεια
απο εκει με δεξι κλικ θα επιλεξεις component's και στο παραθυρο που θα ενφανιστει
με το browse θα φορτοσεις τα αρχεια που θες να χρησιμοποιησεις.
(συμπεριφερονται οπως τα εργαλεια στο δεξι τμημα τησ οθονης)
Υσ 1
το onoff.ocx δινει μια επιστροφη τυπου boolean στην returnA
false για το off και true για το on.

το dips.ocx ειναι μια εξομιωση οκτω μικροδιακοπτων
δινει μια επιστροφη τυπου byte στην ReadS 0-255
και "γραφει" τους διακοπτες με την sets xxx
(οπου xxx 0-255)

το mpara8led καινει μια εξομειωση οκτω led στην σειρα
ωστε να δηξει με led ενα byte
1 led 001 -\
2 led 002 -+
3 led 004 -+ δινει το βαρος του καθε led
4 led 008 -+
5 led 016 -+
6 led 032 -+
7 led 064 -+
8 led 128 -/
η SetSc ειναι η συναρτηση και η συνταξη τησ ειναι SetSc xxx
(οπου xxx 0-255)

Να τα περαξεις αν θες θα σου στειλω τον κωδικα.
να τα δεις τωρα ειναι αυτονοητο οτι μεσα απο το προγραμμα γινεται αυτο.

FalconX
10-08-06, 11:04
GEWKWN το mail μου γύρισε πίσω. Το mail σου έχει λέει permanent errors. Θα ξαναδοκιμάσω.

FalconX
10-08-06, 13:14
GEWKWN μέχρι πόσα ΜΒ mail μπορώ να σου στείλω γιατί μου γύρισε πάλι πίσω.

GEWKWN
10-08-06, 14:13
δυστηχως δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι το οριο.
κανε ενα συμπιεσμενο σε κοματια με μεγεθος
οσο μια δισκετα και στειλτα .
το ποστ για τα αρχεια το καταλαβες;

FalconX
10-08-06, 14:20
...!

FalconX
10-08-06, 14:27
Chip οσον αφορά την αλλαγή των 74373 γράφεις ότι είναι καλύτερα τα 74573 τα οποία δεν βρήκα στη database μου. Μήπως εννοείς τα 574?

GEWKWN
10-08-06, 14:35
το παραταω το 8255
εδω μιλαμε για 15*8=120 εξοδουςπουειναι εκτετασιμο
σε μοναδες του 8.

GEWKWN
10-08-06, 16:40
και ενα σχεδιο για μητρικη που χωραει 120(128) εξοδους
με 15 (16) καρτες με χρηση ενος απλου αποδικωποιητη
4 σε 16.
το 15(16) και το 120(128) αναφερεται στην λειτουργεια null
που θα πρεπει να εχει το συστημα για την μη μεταφορα δεδομενων
ετσι καλο ειναι να χρεισιμοποιειθει για αυτο η καρτα στην &H0&
ωστε νε ειναι ενδεικτικο της μεταφορας των δεδομενων απο το συστημα
Αυτη η καρτα(null) πρεπει απλα να εχει ενα buffer χωρις τιποτα αλλο.
Οι αλλες καρτες τωρα θα εχουν 2 ολοκληρωμενα πανω ενα 74LS373
και ενα με μια πυλη για ενδειξη του σηματος write απο την κεντρικη
πλακετα.Θα ανεβασω σχεδια μολις τα τελιωσω .
Την ακιδα 11 στο σχεδιο την εκανα null διοτι οποιος θελει μπορει να βαλει ταση +12 βολτ.

FalconX επειδη το προγραμμα που χρισιμοποιω ειναι πολυ χαλια. αν σου ειναι ευκολο
σε παρακαλω καντω με το προγραμμα που που χρεισιμοποιεις .
φιλικα Γιωργος

GEWKWN
10-08-06, 17:15
τα 573 και 574 απλα εχουν αλλη διαταξη στις ακιδες
τους(πιο καλη) και ετσι χρησιμοποιησα το 574
το δευτερο ολοκληρωμενο το εβγαλα απο τον σχεδιασμο
και ετσι να το σχεδιο για την ενδειξη

GEWKWN
10-08-06, 17:31
και η μοναδα null
με το 74LS541

FalconX
10-08-06, 18:41
GEWKVN,

1) Τα έβαλα τα ocx όλα καλά. Δεν κατάφερα να δουλέψω τη μπάρα των Leds. Η SetSc xxx (οπου xxx 0-255) δεν μου δουλεύει από μιά πολύ γρήγορη ματιά που έριξα. Αν θέλεις ρίξτου μια ματιά θέλει τίποτα shared κλπ.

2) Τα dip switches είναι πολύ καλά τέλεια θα έλεγα. Μόνο που εγώ θα προτιμούσα άλλο χρώμα στο background. Δε ξέρω τι χρώμα βγάζει και η μπάρα των leds αλλό αυτό είναι λεπτομέρεια.

3) Με τι πρόγραμμα σχεδιάζεις και βγάζεις πλακέτες.

4) Θέλω και τα σχηματικά της κατασκευής που έκανες.

5) Ναι μπορώ να τροποποιήσω το πρόγραμμα αλλά πρέπει να αποφασίσουμε πόσες εξόδους θα δουλέψουμε (dip switches, leds κλπ) για να ενσωματωθούν στο πρόγραμμα.

6) Το Advanced Electronics Calculator τελικά το έλαβες;

7) Οτι μεγάλο θέλεις να στείλεις patsacos@otenet.gr

chip
11-08-06, 00:09
Βλέπω ΕΡΓΑ... και χέρομαι! ΜΠΡΑΒΟ!!
σας δίνω τις επιπλέον πληροφορίες για το δεύτερο σχέδιο.

Το CD4094 βασίζεται σε μια σειρά από D flip-flop Και μία σειρά μαναλωτών D-latch. Η πρώτη σειρά λειτουργέι ως καταχωρητής ολίσθησης.
Η έξοδος του καταχωρητή ολίσθησης συνδέεται με την είσοδο των Latch.
ΜΕ τον τρόπο αυτό μπορεί να γίνεται φόρτωμα του καταχωρητή ολίσθησης χωρίς να επιρεάζεται η έξοδος του cd4094 (ένα από τα
δυνατά σημεία του ολοκληρωμένου αυτού)
Για να φορτωθεί ο καταχωρητής ολίσθησης τοποθετούμε ένα-ένα ta bit στην είσοδο data και κάθε φορά που βάζουμε ένα νέο bit
δίνουμε ένα παλμό (0-1-0) στην είσοδο clk για να φορτωθεί το bit αυτό. Με το φόρτωμα του bit αθτό καταχωρείται στο πρώτο flip-flop
ενώ το bit που υπήρχε πριν στη θέση αυτή σπρώχνεται στο δεύτερο flip flop. Το όγδοο flip-flop είναι συνδεμένο απευθείας (
(εκτός από τον register της εξόδου) με την έξοδο Qs οπότε γίνεται δυνατή η σύνδεση cd4094 στη σειρά και η απεριόριστη επέκταση του
κυκλώματος.
Όταν η είσοδος Strobe είνα σε λογικό 1 στην έξοδο εμφανίζεται κάθε αλλαγή στις εξόδους των Flip flop του καταχωρητή
ολίσθησης. Όταν η είσοδος Strobe παέι σε λογικό 0 συγκρατεί στην έξοδο του τα data που εμφάνιζε μέχρι να γίνει η
αλλαγή από 1 σε 0.
Έτσι για να υπάρχει σταθερότητα των εξόδων κατά το φόρτωμα του καταχωρητή ολίσθησης θα πρέπει η είσοδος strobe να
είναι σε λογικό 0. Αφού φορτωθούν όλα τα bit θα πρέπει το strobe να πάει σε λογικό 1 και μετά πάλι σε 0 οπότε θα
φορτώσει και θα συγκρατήσει τα νέα δεδομένα του καταχωρητή ολίσθησης.


To τμήμα με το 74ls165 είναι λίγο πιο απλό.
θέτεις την παράλληλη λέξη που θέλεις στην είσοδό του. Στη συνέχεια θέτοντας λογικό 0 στην είσοδο shift/load τα
δεδομένα αυτά φορτώνονται στον εσωτερικό καταχωρητή. Μετά τίθεται παλι σε λογικό 1 η είσοδος αυτή και τα δεδομένα
καταχωρούνται. (η ολισθηση δεν μπορεί να αρχίσει αν δεν πάει σε λογικό 1 η είσοδος shift/load)
Μόλις φορτωθούν το bit της εισόδου Η εμφανίζεται στην σειριακή έξοδο QH. Δίνοντας έναν παλμό 0-1-0 στην είσοδο clk
του ολοκληρωμένου τα δεδομένα ολισθένουν κατα μία θέση και τώρα εμφανίζεται το bit που είχε φορτωθεί στην είσοδο G.
Με έναν ακόμα παλμό το bit της εισόδου F και ούτω καθεξής. Χάρη στην ύπαρξη serial in το ολοκληρωμένο συνδέεται σε
σειρά με άλλα και ο καταχωρητής επεκτίνεται περεταίρω

Τα 573 και 574 έχουν ίδιο pin-out αλλά φυσικά διαφορετική λειτουργία, αν και θα δούλευαν και τα δύο στην εφαρμογή αυτή.
Κaλή συνέχεια. Αν μπορώ να βοηθίσω σε κάτι άλλο, ή ξέχασα κάτι, πείτε μου.
θα χαρώ πολύ να ακούσω κι άλλα νέα γι αυτό το Project.

chip
11-08-06, 00:24
Χέρομαι που εξελίσεται το κύκλωμα... αυτό ήλπιζα να κάνεται!
Όχι αναφερόμουν σε 573. το 573 είναι ίδιο με το 373 με άλλη δίαταξη ακίδων ενώ το 574 είναι ίδο με το 374 με άλλη επίσης διάταξη ακίδων.
τα 373 και 573 είναι D-latch ενώ τα 374 και 574 είναι D flip-flop
Η πλακέτα με το 541 δεν κατάλαβα που την σύνδεσες. Στην έξοδο του printer για buffer για να μην την υπερφορτώσεις με 15 chip?
Αν ναι σωστή κίνηση αλλά μπορείς να το αποφύγεις χρησιμοποιώντας ολοκληρωμένα τεχνολογίας CMOS (74HC573 ή 74HCT573 ή 574)
Τα HC μπορούν να δουλέψουν με δεδομένο οτι οι υπάρχουν οι Pull-up αντιστάσεις.
Πάντως αν βρείς στα καταστήματα CMOS προτίμησέ τα γιατί δίνουν περισσότερο ρεύμα στην έξοδο τους.
Είχατε γράψει για χρήση του δεύτερου σχεδίου σε RS232. Μάλλον γίνεται με ένα μικρό interface για προσαρμωγή των επίπεδων τάσεων.
Αν σας ενδιαφέρει να το δούμε και αυτό.

GEWKWN
11-08-06, 03:53
FalconX
1) Θες να σου ξαναστειλω τα ocx με μια μετατροπη ωστε να ρυθμηζεις εσυ το χρωμα;
2) Για το setS θα το ξανακοιταξω μπας και μου διεφηγε κατι.
3) το χρωμα που βγαζει ειναι ανοικτο πρασινο για το on και το χρωμα στο background
για το off.
4) το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το expressPCB ειναι freeWare με περιορισμενες
δυνατοτητες.
5)το ε-μειλ μου δεν το κοιταξα ακομα σε λιγο...
6) τα σχεδια θα τα ανεβασω σε καναδιο μερες για τι εχω τωρα ενα προβλημα με τον
υπολογιστη και γραφω απο νετ-καφε.
7)το ε-μαιλ σου θα το εχω υποψιν μου θα σου στειλω οτι εχω απο
προγραμματα που εγραψα και οτι σχετικο.

chip
Στο σχεδιο που ανεβασα υπαρχει ενας αποδικωποιητης 4 σε 16 για το "clock" που
θελουν τα 573-574 για να περασει το σημα στην εξοδο τους.
το θεμα ειναι οτι στον αποδικοποιητη αυτο παντα θα ειναι ενεργη μια απο τις 16 εξοδους
που εχει,ετσι λεω στην διευθυνση &Η0& δηλαδη στην ABCD=0000
(απο προγραματικη αποψη ειναι πιο ευκολο να μην εχεις τιποτα στην "μηδεν" και δεκαπεντε καρτες με αριθμο 1-15)
να μην μπει εξοδος αλλα το κυκλωμα που το λεω
μοναδα null ετσι ωστε να υπαρχει η δυνατοτητα να μην διακηνουνται δεδομενα παντα
και για οπτικο ελεγχο των "data" δεδομενου οτι το 541 ειναι ενα απλο buffer.

τωρα σχετικα με την διαφορα του 573 με το 574 τι γινεται;
δηλαδη θα εχει διαφορα στον τροπο που πρεπει να στειλουμε τα σηματα η θα δουλεψουν
με τον ιδιο τροπο;

GEWKWN
11-08-06, 04:33
το σχετικο αρχειο ειναι στην προηγουμενη σελιδα
με "main.rar" ή αν θες απο εδω
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=2080

GEWKWN
11-08-06, 04:52
Χρηστο πηρα το e-mail σου.
τι να σου πω τωρα, το προγραμμα ειναι
"Φευγατο" πιο πολυ εντυπωση παντως
μου εκανε το γεγονος για το IATA
δεν ειναι κατι ιδιαιτερα γνωστο
(εγω το ξερω λογο της αδερφης μου που
εχει πτυχιακη σχετικα).
Χαραμιζεσαι πρεπει να ασχοληθεις πιο πολυ με
τον προγραματισμο νομιζα οτι τετοιο περιβαλον
οπως στο προγραμμα δεν κανει η vb.
Θα αλαξω για λιγο θεμα γιατι ειμαι σιγουρος
(μετα που ειδα το about του προγραμματος) οτι
ξερεις με πιο τροπο θα μπορουσα με αναλογικο
δορυφορικο δεκτη να κατεβασω στον 486 μου
ηχο απο το διαστημα στους 1,44 Ghz
(ασχετο με το θεμα απλα ειναι κατι που
ελπιζω στο μελλον να κανω). Ειμαι λιγο ασχετος
με τα ραδιοερασιτεχνικα .

chip
11-08-06, 09:40
Πρέπει να το κοιτάξω λίγο... γιατί έχω την εντύπωση οτι το ένα chip πιάνει ταδεδομένα στην άνοδο του clk και το άλλο στην κάθοδο... αλλά πρέπει να το κοιτάξω. Βέβαια φαντάζομαι εσύς θα έχετε σταθερά τα δεδομένα στην είσοδο σε ένα ολοληρο παλμό 0-1-0 οπότε δεν θα υπάρχει διαφορά. Όμως καπου αλλού μου πήγε το μυαλό και πρέπει να το κοιτάξω ... μήπως με το 74154 δημιουργηθούν προβλήματα με glitch σε άσχετες εξόδους από αυτές που ζητάτε... Το 74154 είναι λογικό κύκλωμα συνδιαστικής λογικής και ενδέχεται να παράγει στενούς παλμούς σε άσχετες εξόδους κατα τη διάρκεια των αλλαγών. Θα το κοιτάξω και θα σας πω. Αν δεν γίνεται τίποτα, θα σας πρότεινα αντί να βάλεται 74154 να βάλεται shift register σαν το cd4094 τα οποία θα επιλέγουν τα ολοκληρωμένα 573 ή 574

FalconX
11-08-06, 11:34
...!

chip
11-08-06, 13:05
Προφανώς όταν υπάρχει θόρυβος στην τροφοδοσία τα πράγματα δυσχερένουν με τα glitces σε άσχετες εξόδους. Όμως αυτά υπάρχουν ακόμα και με τέλεια τροφοδοσία και απλά δεν αντιμετωπίζονται. Απλά θα πρέπει το σχέδιο να είναι τέτοιο ώστε να μην ενοχλείται από τα glitches αυτά. Στην πραγματικότητα δεν φτέει γι αυτό το 74154 αλλά είναι αποτέλεσμα οτι περιέχει συνδιαστικό κύκλωμα. Οποιοσδήποτε decoder έχει το ίδιο πρόβλημα και οφείλεται οτι συνδιάζονται στο εσωτερικό του λογικά σήματα που έχουν περάσει απο διαφορετικές πύλες, οπότε έχουν υποστεί διαφορετικές καθυστερήσεις (στην περιοχή των nsec). Έτσι οι πύλες που οδηγούνται βγάζουν στην έξοδο τους "σκουπιδάκια" ανταποκρινόμενοι σε αυτές τις καθυστερήσεις οι οποίες ουσιαστικα παρήγαγαν λαθεμένα σήματα.
Για να το καταλάβει κανείς αρκεί να σκεφτεί την έξοδο πχ ενος counter 4 bit. Αν ολισθήσει μία γραμμή του κατα λίγα nsec θα παρατηρήσει οτι σε αυτό το χρόνο εμφανίζονται άσχετοι αριθμοί. Ουσιαστικά αυτό γίνεται στο εωτερικό του 74154 και στιγμιαία τους αποκοδικοποιεί παράγωντας τα glitches.
Η λύση για να μην εχουν τα κυκλώματα τέτοια προβλήματα είναι να ακολουθούνται από registers οι οποίοι συλέγουν το αποτέλεσμα του decoder σε χρονική στιγμή που το αποτέλεσμα έχει σταθεροποιηθεί στην έξοδο του. Η λύση αυτή είναι συνηθισμένη στα κυκλώμτα που υλοποιούνται σε FPGA.
Ακομα στις περιπτώσεις αποκοδικοποιητών μνήμης, στους υπολογιστές, τα decoder παράγουν το σήμα chip select της μνήμης ενώ η κύρια λειτουργία πχ εγραφη γίνεται με άλλο σήμα πχ write το οποίο παράγεται πιο μετά από ακολουθιακό κύκλωμα ενώ ο αποκοδικοποιητής δίνει σταθερή έξοδο.

Δίνω όλες αυτές τις εξηγήσεις με την σκέψη οτι διαβάζουν αρκετοι άλλοι το Post.
Φαντάζομαι οτι είναι περιτο να πω οτι με ενδιαφέρει αυτο το project.
Για του φίλους των προγραμματιζόμενων ολοκληρωμένων να πω οτι θα μπορουσαν να εξελίξουν αυτο το κύκλωμα σε ένα universal programmer. Μήπως το πάω μακρύα...? Μάλλον μόνο του πάει.....αφού έχει τεράστιες δυνατότητες.

FalconX
11-08-06, 14:21
...!

GEWKWN
11-08-06, 14:52
ανεβαζω το σχηματικο του σχεδιου
1/2

GEWKWN
11-08-06, 14:53
ανεβαζω το σχηματικο του σχεδιου
2/2

GEWKWN
11-08-06, 15:08
ενα σχεδιο που ανερει την ενοχλητικη λειτουργεια
του "θορυβου" αλλα περιοριζει τις καρτες σε οκτω
(εδω δεν χρειαζεται το "null" διοτι το clock το κανει
στην ουσια η ακιδα 4 του J1) η καρτα μοναδα null
"κουμπωνει" χωρις προβλημα οπουδηποτε διοτι αυτος
ειναι ο σκοπος της.
στον συνδεσμο των 12 ακιδων που εχει στο σχεδιο
(αναφορα στα προηγουμενα ποστ) δεν ειχε το προγραμμα
και ετσι ειναι ενα τρικ.

GEWKWN
11-08-06, 15:34
Ενα πιο σωστο σχεδιαστικα σχεδιο για την μοναδα ενδειξης

FalconX
11-08-06, 17:12
GEWKWN

Θα τα δω και επανέρχομαι.

FalconX
11-08-06, 21:03
...!

dal_kos
11-08-06, 21:23
επειδή υπάρχει αρκετή δουλειά στο background θα πρότεινα όσοι ενδιαφερόμαστε για αυτή τη κατασκευή να το δηλώσουμε (κάπως - κάπου) μαζί με τις προτιμήσεις μας - ιδιαιτερότητες ώστε στην ανάπτυξη και το επανασχεδιασμό του software να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι και από λειτουργικής αλλά εμφανισιακής άποψης.

Εμενα με ενδιαφερει αυτη η κατασκευη.
Εχω site αφιερωμενο στο PC-modding (http://www.pc-modding.gr) οποτε θα ηταν καλη ιδεα η δημοσιευση ενος τετοιου οδηγου και εκει με την συγκαταθεση σας βεβαια.
Βασικα εμενα με ενδιαφερει μονο σαν ελεγχος πολλων συσκευων.
Τωρα η εκδοχη που λες με ελεγχο υγρασιας και τετοια θα ειχε επισης ενδιαφερον.

Μια ιδεα που θα μου αρεσε θα ηταν να γινεται ελεγχος της θερμοκρασιας του εσωτερικου του pc και αναλογα με την θερμοκρασια να αναβουν διαφορετικου χρωματος led. :lol:

FalconX
12-08-06, 08:45
Eπισυνάπτω και τη πλακέτα των leds.

Σκέψη.........!!

Οταν ολοκληρωθεί το project εάν μαζευτούμε κάποιοι χρήστες που θέλουν να το κατασκευάσουν μπορούμε να δώσουμε να μας φτιάξουν τις πλακέτες κανονικά (διπλής όψης, μάσκα, τοπογραφικό κλπ). Νομίιζω ότι θα αξίζει το κόπο αφού εγώ θα πάρω μιά τετράδα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τά υλικά (δωρεάν δείγματα όποιοι μπορούν) ή και μαζική αγορά για να είναι όλα ομοιόμορφα και πάνω απ' όλα για να μη τρέχουμε όλοι, ο κάθε ένας να βρει όλα τα υλικά για τη κατασκευή του αλλά για ένα τμήμα του συνόλου.

GEWKWN
12-08-06, 09:31
Χρηστο οι ΝΟΤ που εχεις βαλει στο κυκλωμα ειναι λαθος
διοτι αυτη η αναστοφη αναφερεται στην εισοδο.
Αυτο γινεται ως εξις: επειδη στην παραλληλη πορτα
υπηρχει ενα σετ 8 εξοδων και ενα σετ 5 εισοδων
θα ηθελε για εισοδο να στελεις δυο nible ενα high
και ενα low ετσι οι μηχανικοι αποφασισαν να κανουν
μερικες απο τις 4 control αμφιδρομμες (θα ανεβασω σκετικο pdf )

το ολοκληρωμενο δεν εχει το προβλημα με τους ασχετους παλμους;

το σχεδιο απο οτι καταλαβα κανει ενα matrix 8*F (οπου F 1-16)
και την διαφορα την στελνει σε μοναδες των οκτω bit
η ενος byte.

FalconX
12-08-06, 11:27
Γιώργο,

Δηλαδή στην ουσία μου λές ότι οι ΝΟΤ πρέπει να καταργηθούν τελείως. Επιβεβαίωσέ το μου να τις καταργήσω. Επίσης ανεβάζω διορθωμένο και βελτιωμένο το Display unit που πιστεύω ότι είναι στη τελική του μορφή. Το μάτριξ δε κατάλαβα πως το εννοιείς αλλά αυτό που έκανα είναι δύο σετ leds. Ενα σετ πράσινα (trigger) και ενα σετ κόκκινα (data). Με έναν απλό πολλαπλασιασμό ξέρεις ποιά έξοδος είναι ΟΝ. Ουπς λάθος. Ανεβάζω διορθωμένο. Πρόσθεση το νούμερο που δείχνει το αναμμένο πράσινο led + ότι νούμερο δείχνει το κόκκινο. Καμιά καλύτερη ιδέα; (Ετσι δε ξέρεις όμως ποιά κάρτα δουλεύει. Πρέπει να μετρήσεις.

FalconX
12-08-06, 11:29
Sorry ξέχασα τα σχέδια.

dal_kos
12-08-06, 13:24
Eπισυνάπτω και τη πλακέτα των leds.

Σκέψη.........!!

Οταν ολοκληρωθεί το project εάν μαζευτούμε κάποιοι χρήστες που θέλουν να το κατασκευάσουν μπορούμε να δώσουμε να μας φτιάξουν τις πλακέτες κανονικά (διπλής όψης, μάσκα, τοπογραφικό κλπ). Νομίιζω ότι θα αξίζει το κόπο αφού εγώ θα πάρω μιά τετράδα. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τά υλικά (δωρεάν δείγματα όποιοι μπορούν) ή και μαζική αγορά για να είναι όλα ομοιόμορφα και πάνω απ' όλα για να μη τρέχουμε όλοι, ο κάθε ένας να βρει όλα τα υλικά για τη κατασκευή του αλλά για ένα τμήμα του συνόλου.

Ποσο παει αυτο το προτζεκτ σε $$$$?
Εγω μαλλον ειμαι μεσα. :)

FalconX
12-08-06, 14:34
dal_kos

Να σου πώ την αλήθεια ιδέα δεν έχω αφού ακόμα είναι υπό συζήτηση και σχεδιασμό. Τώρα όσον αφορά το hardware το μόνο δεσμευτικό είναι οι πλακέτες για τις οποίες θα πάρουμε τιμές (όποιοι θέλουν μπορούν να το ψάξουν αν έχουν άκρες) θα τις κοινοποιήσουμε εδώ στο φόρουμ και αναλόγως μαζεύουμε συμμετοχές για να πέσει το κόστος. Τώρα όσον αφορά τα υλικά είναι φθηνά σίγουρα αλλά και γι' αυτά θα δούμε τι παίζει στη πιάτσα. Πάντως πιστεύω ότι θα μπορέσω να κόψω τιμολόγιο στην εταιρεία που εργάζομαι και έτσι να γλυτώσουμε το ΦΠΑ. Το ίδιο και για τις πλακέτες.

dal_kos
12-08-06, 15:07
ΟΚ.
Αν καποιος ενδιαφερεται μπορω να τον βαλω και σαν χορηγο στο Site μου αν μας τις δωσει πιο φθηνα ;)

GEWKWN
12-08-06, 17:02
Χρηστο στο αρχικο σχεδιο με το ολοκληρωμενο
4 σε 16 παιρνεις αυτες τις 16 εξοδους και τα πας
σε ενα κοντετρορ μαζι με τις οκτω γραμμες δεδομενων
δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα να κατασκευαστει ενα πλαισια με
led που τα 1-16 θα επιλεγουν στηλη και τα δεδομενα θα αναβουν
τα αντοιστιχα led(θελει τρανζιστορ για να εισαι σιγουρος για το ρευμα).
δηλαδη κατι τετοιο:

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Το ολοκληρωμενο 4 σε 16 δεν εχει προβλημα με ασχετους παλμους
οταν κανει αλαγη στην οξοδο;

Τωρα αν καταλαβα καλα θες να βλεπεις παραλληλα Ολες τις φωτινες
ενδειξεις; δηλαδη ολα τα led;

Α! Χρηστο Αν θελεις κατι σε Ocx με γραφικα στειλε μου τα γραφικα
και περιγραψε μου τι θες να κανει

τωρα για τις not που σου ανεφερα Αν θες τις βαζεις απλα στο προγραμμα
πρεπει να υπολογιζεις αναποδα το σημα για τις συγκεκριμενες εξοδους.
Το σχετικο pdf το ανεβασα παιδια μηπωσ και κανω εγω λαθος και σας παρω
στο λαιμο μου ,ριξτε το μια ματια για ειστε και εσεις σιγουροι με την σειρα σας.

ΥΣ Εγω αυτο το κυκλωμα το βλεπω σαν πακετα του οκτω.

φιλικα Γιωργος.

GEWKWN
12-08-06, 17:13
για τις πλακετες και εγω μεσα.
Απλα ρε παιδια να καταληξουμε
καπου οσο αναφορα το σχεδιο που
θα κατασκευαστει σε πλακετα.
Εγωπροσοπικα ειμαι υπερ της αποψης
για μια κεντρικη καρτα με υποδοχες
για να παιρνει αλλες καρτες
με την ιδια διαταξη(κατι σαν τον τροπο
συνδεσης των καρτων του υπολογιστη.

Σκευτικα και κατι αλλο το οποιο θεωρω
οτι ειναι καλη ιδεα:

Αν φιανχαμε μια καρτα στην οποια θα ηταν
και το ολοκληρωμενο της "access" που
θα ρυθμιζοταν απο μικροδιακοπτες θα ειχαμε
δυνατοτητα να παραλληλησουμε καρτες χωρις
να μασ ενδιαφερει η access (αυτο μπορει να
γινει με κατι ολοκληρομενα που συνγκρινουν
δυο εισοδους (4 ή 8 bit) και βγαζουν λογικο 1
στην εξοδο μονο οταν ειναι ιδιες οι εισοδοι.
αν σαν ιδεα ειναι κατι καλο να το ψαξω περαιτερο.

ΥΣ σιγουρα καπου εχω Ορθογραφικο λαθος

GEWKWN
12-08-06, 17:17
κατι ειναι υπο σκεψη και για ενα τροπο
να βλεπει το προγραμμα τις καρτες που
συνδεθηκαν στην εκινιση του,με χρηση
των πεντε εισοδων της παραλληλης πορτας
θα ανεβασω σχετικο ποστ οταν θα ολοκληρωθει
στο μυαλο μου η ιδεα.

FalconX
12-08-06, 18:13
Γιώργο,

Κατ' αρχάς σχετικά με τα σχέδια που ανεβάζω είναι φτιαγμένα σε Eagle 4.11 της CadSoft. Αυτοί έχουν λοιπόν site το www.cadsoft.de (στα Αγγλικά) και έχουν και κάποια freeware version με κάποιους περιορισμούς όσον αφορά τη κατασκευή των πλακετών. Είναι πολύ καλό πρόγραμμα, εύκολο και γρήγορο στην εκμάθηση με μεγάλες βιβλιοθήκες. Το δουλεύω περίπου τέσσερα χρόνια όταν ένας φίλος, συνάδελφος από τη Καβάλα μου το έδωσε και από τότε το κάνω συνέχεια upgrade. Αυτά για το Eagle.

δηλαδη κατι τετοιο:

ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Συμφωνώ και επαυξάνω στο πιό πάνω και σε επόμενο post θα σου επισυνάψω μιά φωτό για το πως θα ήθελα τα OCX σχετικά με το display στο πρόγραμμα. Είναι ένα screen capture από ένα meteo radar και απεικονίζει διακόπτες (3 μόνο) αλλά πολλές φωτεινές ενδείξεις του ΒΙΤΕ (Built In Test Equipment)

Το CD4514 που έχω δουλέψει αρκετά στη πιό πάνω ιδιοκατασκευή και το έχω ταλαιπωρήσει αφάνταστα δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα.

Συμφωνώ και εγώ για μιά μητρική κάρτα με οκτώ κονέκτορς επάνω (το μισό του πλήρους κυκλώματος) η οποία να έχει και το τροφοδοτικό επάνω. Ετσι με αυτό το τρόπο όταν θα παραραγγείλουμε τις πλακέτες αν κάποιος θέλει πλήρες σύστημα θα πάρει 2 μητρικές ενώ κάποιος άλλος που θέλει μόνο το μισό παίρνει μία.
Αυτό θα το ξανασχεδιάσω γιατί είναι σωστή η σκέψη σου οι κάρτες ADD ON να είναι για PCI bus ή ISA bus ανάλογα με ποιούς κονέκτορς θα βρούμε στο εμπόριο και πόσο κοστίζουν. (Εδώ θέλει λίγο προσοχή να μή ξεκουμπώνουν γιατί θα έχουν και κάποιο βάρος. Οκτώ ρελέ και κλέμες η κάθε μία)

Ολοκλήρωσε τη σκέψη σου και το βλέπουμε. Ορθογραφικά όλοι κάνουμε ιδιαίτερα από κεκτημένη ταχύτητα.

FalconX
12-08-06, 19:44
Επισυνάπτω μιά ιδέα για το soft

GEWKWN
12-08-06, 20:20
Χρηστο η ωρα θα ειναι δυσκολη
γιατι δεν καταλαβα τι ακριβως
εννοεις. αν συο ειναι ευκολο κανε
ενα σχεδιο στην ζωγραφικη ή
περιγραψε το λιγο παραπανω.

FalconX
12-08-06, 20:34
OK θα κάνω ένα σχέδιο και θα κάνω και ανάλυση τι εννοώ. Ξέρεις αυτό είναι και το πρόβλημ΄'α μου γενικά ότι λέω λίγα, χωρίς να εξηγώ και πιστεύω ότι ό άλλος είναι στο μυαλό μου

GEWKWN
12-08-06, 22:57
και ετσι να εισαι, και αν θελω παραπανω επεξηγησεις
απλα σου τις ζηταω
τωρα Ενα σχεδιο στο "φτερο" για 255 καρτες
ξερω ειναι πολλες απλα επειδη στο προγραμμα
ειχε μονο συγκριτες των 8 bit εκανα το εξις:
το χωρισα σε δυο nible (2 nible=1 byte)για τον ελενχο
τωρα βιαζωμαι λιγο (θα παω στην δουλεια,Βαρδια)
θα στειλω σχετικο ποστ για τον τροπο λειτουργειας του
σχεδιου.
ΥΣ : θελω απλως να "ανεβασω " οτι σκεψεις εχω στον
εγκεφαλο μου για να μου πειτε αποψεις και διορθωσεις
οπου χρειαζεται για να καταληξουμε στον καλυτερο
τροπο για την σχεδιαση της πλακετας.

GEWKWN
12-08-06, 22:58
Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το σχεδιο :wink:

FalconX
13-08-06, 02:02
Γιώργο

Ειδα τα σχέδια που μου έστειλες αλλά μήπως το πάμε πολύ μακρυά; Ενας μέσος χρήστης το πολύ να χρειαστεί 30 εξόδους. Αντε να έχει και το option της επέκτασης μέχρι τις 128. Αλλωστε δεν αισθάνομαι έτοιμος για τόσο πολύπλοκο software. Ακόμη και με αυτές τις 128 θα είναι αρκετά βαρύ με όλα τα καλούδια του. Εγώ θα πρότεινα να κρατήσουμε χαμηλά (~ 40 εξόδους) και για θέμα κόστους αλλά και ανάπτυξης του λογισμικού. Να δώ γνώμες.....! Δε διαβάζουμε μόνο, γράφουμε κιόλας, άντε να φανούμε λιγάκι....!

Οσον αφορά το display matrix συμφωνώ για αυτού του είδους την απεικόνιση που έκανες αλλά για το λογισμικό. Για το hardware δε συμφέρει να μπουν 128 leds σε κουτί (πρόσοψη) γιαυτό πρότεινα 4 Χ 4 + 8 leds.

Σχετικά με την επεξήγηση του λογισμικού θα κάτσω να φτιάξω μιά ζωγραφιά και σε συνδιασμό με το πρόγραμμα που σου έστειλα θα σου αναλύσω το σκεπτικό μου.
Αυτό βέβαια αύριο....!

FalconX
13-08-06, 02:04
Γιώργο,

Ξεχνάω λόγω ηλικίας. Το κυριότερο πριν κάνω ανάλυση πως φαντάζομαι το λογισμικό. Ξέρεις να κάνεις picture overlay στη VB???????????

GEWKWN
13-08-06, 09:05
Η σκεψη μου επικεντρωνεται στην λογικη της πληρους
καλυψης του θεματος για να βρουμε την βελτιστη επιλογη
ο περιορισμος που εβαλες στις περιπου 40 εξοδους
ειναι και αυτη ενα δεδομενο που βοηθαει για την βελτιστη
σχεδιαση .εγω προσωπικα θελω 64 αλλα λιγο πολυ το σχεδιο θα ειναι
ιδιο.
Τωρα ειναι γεγονος οτι μονο εμεις φαινεται να "ψαχνομαστε" για την κατασκευη
ας ειναι, εγω γουσταρω να κατασκευασω κατι τετοιο.

το κοστος για ενα 16*8 matrix το υπολογιζω σε καβαλιωτικες τιμες γυρω στα
25~30 Ευρω (με τροφοδοτικο).
ο προγραματισμος μην νομιζεις οτι ειναι κατι ιδιετερο.
απο την στηγμη που εχεις ασχοληθει με την παραλληλη πορτα σιγουρα
θα τα καταφερεις .
Για τι ηλικια μου μιλας σημασια εχει πως εστανεσαι!!
κοιτα αυτον τον ορο που ανεφερες για την vb δεν τον ξερω μια περιγραφη
ισως για να καταλαβω μπας και το ξερω χωρις αυτον τον ορο.

Να και η δικη μου κατασκευη

GEWKWN
13-08-06, 09:19
Οπως ειδες το εβαλα σε κουτι απο τροφοδοτικο
υπολογιστη ειναι ενα καλο και γερο κουτι για
κατασκευες .
βεβαια η δικη μου προσεγκειση ειχε τρανζιστορ
αντι το uln2803 και δεν ειχε το 74xx373
(by-pass δεν ειναι στην πλακετα)
γιατι εγω το εχω για τις συσκευες του υπολογιστη
και ετσι δεν εχει νοημα να κραταει καποιες ανοικτες
ενω δεν δουλευει ο υπολογιστης.

Ρε παιδια γραψτε και σεις κατι.
οτι λαθος μπορει να εχουμε ,ιδεες,σκεψεις σχετικα
με το προγραμμα, τι δυνατοτητες να εχει η κατασκευη.
Στην τελικη αυτο οταν θα ολοκληρωθει θα ζητησουμε
απο τους συντονιστες να το βαλουν στις κατασκευες.
Γιατι να την προσδιορισουμε μονο εγω και ο χρηστος
ενω μπορειτε και εσεις ;

ΥΣ συνγωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα ρε παιδια
ετσι πρεπει να γινεται στο φορουμ αυτο .

Φιλικα Γιωργος.

GEWKWN
13-08-06, 09:32
εκει που εργαψα για το κοστος
εννοω για ενα matrix που κουμπωνει στο σχεδιο
που ανεβασες με τον αποδικοποιητη 4 σε 16
και τους κονεκτορες δηλαδη ουσιαστικα
για μια πλακετα με
16+8 =24 τρανιστορ
16 αντιστασεις
128 led
και τον κονεκτρορ.

dal_kos
13-08-06, 12:28
Εχετε αρχισει να μιλατε για γλωσσες προγραμματισμου και τετοια και δεν σας προλαβαινω.

Επισης τρεχω γιατι εχω να παραδωσω ηλεκτρονικο καταστημα στις 20 του μηνος....

Οποτε εγω Νίπτω τας χείρας μου :)

Παντως εγω οπως [υποθετω] κι αλλοι εδω μεσα που παρακολουθουν το θεμα εχω χασει το νημα.
Τελικα θα εχετε ποσες εξοδους ελεγχομενες απο Relay θα εχετε???
Και αυτα που λεγατε για εισοδους ελεγχου θερμοκρασιας?

FalconX
13-08-06, 13:33
dal_kos

Μή φοβάσαι η μπάλα δε χάθηκε.
Κατ' αρχάς όσον αφορά τη γλώσσα προγραμματισμού θα είναι Visual Basic μιας και τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω άλλη εκτός από Quick Basic (αλλά αυτή ήταν για DOS, την εποχή που χτιζότανε η Ακρόπολη και ξεκίναγα και εγώ παιδί τότε, τις προγραμματιστικές μου ανησυχίες.) Για το πρόγραμμα λοιπόν θα ασχοληθώ έγω με τον Γιώργο (GEWKWN). Εσύ θα πάρεις μιά δωρεάν έτοιμη εφορμογή να παίξεις. Γιατί τόσο άγχος.

ΤΕΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ του PROJECT


01. Ελεγχος 128 εξόδων από τη παράλληλη του PC.
02, Δύο πανομοιότυπες μητρικές κάρτες (η μία από αυτές θα έχει ενσωματωμένο το τροφοδοτικό) που θα δέχονται
α) τις κάρτες εξόδων (Add On cards με 8 εξόδους η κάθε μια)
β) τη μονάδα απεικόνισης (led display)
03. Το λογισμικό για τον έλεγχο της κατασκευής.

Αυτό θα είναι εν ολίγοις το βασικό configuration του project. Ετσι λοπόν η σκέψη μου αναλύεται ως εξής:

Εγώ χρειάζομαι να ελέγξω περίπου 40 εξόδους. Επίσης 2 φίλοι μου και η κουμπάρα μου θα πάρουν ακριβώς ότι σετ παραγγείλω εγώ. (Εχουν και αυτοί κήπους και γράστρες για πότισμα) Ο Γιώργος χρειάζεται να ελέγξει 60 εξόδους. Για εσένα δε ξέρω αλλά θα σου κάνω πιο κάτω ανάλυση των απαραίτητων πλακετών για να καταλάβεις.

ΕΓΩ

2 μητρικές (στάνταρ για επέκταση στις 128 εξόδους) και όλο αυτό επί 4 για μένα και τους φίλους μου ===== 8
1 μονάδα απεικόνισης και όλο αυτό επί 4 για μένα και τους φίλους μου === ======================= 4
5 κάρτες εξόδου (για να ελέγξω 40 εξόδους) και όλο αυτό επί 4 για μένα και τους φίλους μου =========== 20

ΓΙΩΡΓΟΣ

2 μητρικές (στάνταρ για επέκταση στις 128 εξόδους) ===== 2
1 μονάδα απεικόνισης ========================== 5
8 κάρτες εξόδου (για να ελέγξει 64 εξόδους) =========== 8

Αρα μόνο με εμάς τους δύο έχουμε:
Μητρικές = 10
Απεικόνιση = 5
Εξόδου = 28

Δε μου φαίνεται και τόσο ευκαταφρόνητη παραγγελία τώρα την εποχή της πείνας που όλοι βγάζουν και δείγμα σε 24 ώρες αν τους υποσχεθείς ότι θα παραγγείλεις καμμιά 15αριά κομμάτια. Καταλαβαίνεις τι θα γίνει όταν συγκεντρώσουμε και όλα τα υλικά που θα χρειαστεί ο κάθε ένας και πάρουμε προσφορές. Πάντως από ένα πρόχειρο υπολογισμό που έκανα αν μαζευτούμε συνολικά καμιά δεκαριά άτομα (4 εγώ, Γιώργος, εσύ = 6 ήδη) τότε μιλάμε από θέση χονδρικής όσον αφορά τα υλικά.

Αυτά πρός το παρόν. Συγχωρείστε μου τη καθαρεύουσα - δημοτική - μονοτονικό και γενικά ότι κάτσει αλλά στην εποχή μου είχαμε μόνο καθαρεύουσα και δε μπορώ να προσαρμοστώ στα σημερινά με τίποτα. Εντελώς γκάου δηλαδή.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το λογισμικό θα επιμείνω να είναι στα Αγγλικά διότι η κουμπάρα μου είναι Polish και ο ένας από τους φίλους French.

FalconX
13-08-06, 13:45
GEWKWN,

Το picture overlay είναι κάτι αντίστοιχο με το ΡΙΡ (picture in picture που έχουν οι τηλεοράσεις). Το κρίσιμο σημείο όμως είναι αν γίνεται να μπορούμε όποτε θέλουμε να έχουμε στο background μία εικόνα και όταν συμβεί κάτι που έχουμε ορίσει σαν flag να κάνει Fade in μιά άλλη εικόνα αμυδρά, χωρίς να καλύπτει εντελώς το background, για μερικά δευτερόλεπτα και μετά να κάνει Fade out και να παραμείνει καθαρό το background μας. Αν δεν είναι δυνατόν να γίνει fade δεν υπάρχει πρόβλημα ας γίνεται και ξερά αλλά χωρίς να το καλύπτει εντελώς.

FalconX
13-08-06, 13:49
Το επόμενο project μόλις ολοκληρωθεί αυτό θα είναι η προσθήκη 32 εισόδων στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή (~ Χριστούγεννα)

dal_kos
13-08-06, 14:46
Λοιπον για να καταλαβεις τι θελω εγω...
Εγω εχω ενα site για το PC-modding...[Μετατροπες σε pcs νεον, dremmel και δεν συμαζευεται :) ]

To Project θα ειχε πολυ ενδιαφερον αν μπορουσε να ελεγχει θερμοκρασια pc και να κλεινει διαφορετικα ρελε αναλογα με την θερμοκρασια.[ωστοσο αυτο μου φαινεται πως αυτο ειναι πιο απλο να γινει με ενα συστημα με PIC]

Τωρα... η κατασκευη που λετε θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σαν μια κατασκευη για τον ελεγχο του κηπου.. κατι το οποιο ομως δυστυχως δεν θα ειχε ενδιαφερον απο την πλευρα του modding.

Ακομα [αν μπορουσες να το κανεις] θα ειχε ενδιαφερον να διαβαζει δεδομενα απο το Motherboard monitor[προγραμμα ιδιαιτερα δημοφιλες στις κοινοτητες modding] και αναλογα με διαφορες παραμετρους να δινει εντολες.

Σαν ποτιστικο κηπου θα με ενδιεφερε μονο να φιλοξενησω το κυκλωμα και στις σελιδες μου με τη δικη σας εγγραφη αδεια βεβαια και αν ενδιαφερεστε μπορω να σας δωσω και καμποσο χωρο για την αναπτυξη του προτζεκτ.

[Σαν ποτιστικο κηπου δεν με ενδιαφερει γιατι δεν εχω κηπο :) ]

athalex
13-08-06, 15:28
Σας καλησπερίζω και εγώ. σας παρακολουθώ εδώ και μέρες και βρίσκω την κατασκευή που ετοιμάζετε πάρα μα πάρα πολύ έξυπνη.
Οι εφαρμογές είναι άπειρες , ότι μπορεί να φανταστεί ο καθένας.
Εγώ θα σας πω την δικιά μου εφαρμογή που θα ήθελα να την χρησιμοποιήσω .
Εδώ και αρκετό καιρό έχω τοποθετήσει θερμόμετρα σε διάφορα μέρη του σπιτιού όπως και θα τοποθετήσω στο νερό του καλοριφέρ και στο νερό του ηλιακού-μποιλερ.
Όπως καταλαβαίνετε προσπαθώ να μειώσω την κατανάλωση ενέργειας.
Η κατασκευή που ετοιμάζετε σε συνεργασία με ένα καλό πρόγραμμα το οποίο θα έχει και κάποιες εισόδους για θερμοκρασίες και θέσεις κάποιον παραθύρων ας πούμε μπορεί να ανοίγει και να κλείνει κάποιες βάνες κάποιους διακόπτες ή και να βάζει σε λειτουργία κάποιες συσκευές.
Τον Ιούνιο θα αρχίσω να ανακατασκευάζω το σπίτι μου (πάνω-κάτω) και νομίζω ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο να περάσω και κάποιες έχτρα γραμμές για αυτοματισμούς

GEWKWN
13-08-06, 18:14
χρηστο αυτη η "διαφανης" επικαλυξη ειναι μια τενχολογια
που λειτουργει με το framework.net αυτο θελει
μια vb.net εγω προσοπικα εχω την vb 6.0 παντος
θα το ψαξω για να δω αν γινεται με αυτη την γλωσσα
Γενικα τωρα για την επικαλυψη ειναι κατι σχετικα απλο.
οι εισοδοι τωρα που αναφερετε δεδομενου οτι τελικα
βαλαμε τις προδιαγραφες μπορουν να ειναι
οσες θελουν (μεγιστες 15 καρτες οταν δεν εχουμε εξοδους
εξοδου) για την λειτουργεια χριαζεται μονο ενα buffer
με μια ακιδα driver για τα δεδομενα ,τα αλλα γινονται μεσο
προγραμματισμου.
Για το θεματων ελενκτων θερμοκρασιας υπαρχουν καποια
ολοκληρωμενα(δεν θυμαμαι τωρα ακριβως ) που διμιουργουν
φαινομενο παραθυρου σε θερμοκρασιες και "προγραματιζονται"
με εξωτερικες αντιστασεις ετσι ωστε ειναι δυνατη η παρακολουθιση
με μια ακιδα σε μια UNDER-OVER θερμοκρασια.
Εν αναμονη λοιπον
Το θεμα ειναι απλο κανεις ενα συστημμα μια φορα και
τοεπεκτινεις αναλογα μετις αναγκες σου.
θα ανεβασω καποια στιγμη την σκεψη μου οσο αναφορα τις καρτες
εισοδου.

FalconX
13-08-06, 19:30
GEWKWN

Γιώργο,
Απαντάω σε εσένα πρώτα διότι θέλω να σε προλάβω να μή κάνεις άδικο κόπο. Σε κάποιο post σου είχες την έμπνευση και την απορία αν θα μπορούσε το hardware και το software να καταλάβουν πόσες ADD ON κάρτες είναι εγκατεστημένες στον κάθε ένα χρήστη. Κάπου βαθιά λοιπόν στο "ακατοίκητο" μυαλό μου βρήκα την άκρη και προσπαθώ να τη τεκμηριώσω. Δώστε μου όλοι 1 - 2 μέρες να το ολοκληρώσω διότι συγχρόνως δουλεύω και το Main Board.

Για τη διαφανή επικάλυψη ξέχναα το τότε γιατί και εγώ έχω τη VB 6.0

Ψάξε άν μπορείς το θέμα των θερμοκρασιών. Ολοκληρωμένα κλπ.


Δώστε μας ΙΔΕΕΣ για την εφαρμογή που ετοιμάζουμε

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε τις δικές σας ανάγκες τώρα που ακόμα είμαστε στο σχεδιασμό[/color]

FalconX
13-08-06, 19:40
athalex

Καλωσόρισες στη παρέα. Από ότι ανέλυσες βέβαια η κατασκευή αυτή θα πέσει λες και την έκανες παραγγελία. Μπράβο σου για την ανακατασκευή που ξεκινάς και επειδή έχω παρόμοια εμπειρία μη λυπηθείς σωλήνες και καλώδια. Καλύτερα να μή τα χρησιμοποιήσεις ποτέ και να υπάρχουν εντοιχισμένες άδειες σωλήνες παντού παρά όταν θα χρειαστεί να περάσεις ένα καλώδιο να το κάνεις εξωτερικό ή σε κανάλια.

Welcome to the club λοιπόν που όπως πάει το βλέπω για Home Automation

dal_kos
13-08-06, 19:46
Θα κανουμε το σπιτι του μελλοντος :D

FalconX
13-08-06, 19:59
dal_kos
Εγινες αντιληπτός γιατί το χρειάζεσαι. Νομίζω ότι ο Γιώργος ήδη το ψάχνει απο τη μεριά του για κάτι τέτοιο.
Αυτή η κατασκευή δεν είναι μόνο για κήπους. Μια ιδέα που μπορώ να σου πω και θα το κάνω σπίτι μου, είναι όταν είμαι στο γραφείο μου και χτυπάει κάποιος το κουδούνι, ναι μεν βλέπω ποιός είναι (IP camera) αλλά για να σηκωθώ να ανοίξω διασχίζω το μισό σπίτι (είναι και μεγαλούτσικο) για να πάω στο θυροτηλέφωνο και μετά πρέπει να περιμένω να ανέβη για να του ανοίξω την εξώπορτα. Τι σκέφτηκα να κάνω: Θα δεσμεύσω δύο εξόδους και θα ανοίγω τις πόρτες από το γραφείο μου με τη προσθήκη μιας ηλεκτρικής κλειδαριάς στην επάνω εξώπορτα. Μπορεί να το χρονομετρήσω κιόλας και να κάνω αυτές τις εξόδους Follower. Ανοίγει η πρώτη έξοδος ------ καθυστέρηση -------- και για 30 δευτερόλεπτα θα ενεργοποιείται η δεύτερη έξοδος με ρυθμό 3 δευτ. ΟΝ 2 δευτ OFF μέχρι να συμπληρωθούν τα 30 δευτ.
Είναι άπειρες οι εφαρμογές της. Εγώ απλά κατασκεύασα το πρώτο γύρω στο 1993 επειδή ταξιδεύω αρκετά ήθελα και τη γυναίκα μου μαζί. Αυτή από τη μεριά της αγκάρευε τη μάνα της ή γειτόνισα να της ποτίζουν τα λουλούδια για να μπορεί να είναι μαζί μου. Κάθε φορά που γυρνάγαμε (συνήθως μετά ένα μήνα) είχαμε κλάμματα διότι χάλασε μιά αζαλέα ή δυό βουκαμβίλιες. Ετσι ανάγκας και Θεοί πείθονται.

Σκέψου, ρώτα, μάθε κάθε ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.

GEWKWN
13-08-06, 20:35
χρηστο θα περιμενω οσο για το ολοκληρωμενο που
ανεφερα το ειδα σε ενα ηλεκτορ θα το κοιταξω περαιτερο
και θα στειλω σκετικο ποστ.



ΚΑΘΕ ΙΔΕΑ ΔΕΚΤΗ

FalconX
14-08-06, 14:14
Προς Ολους

Κύριοι,

Τελείωσα με το θεωρητικό σχέδιο (main board) και το ανεβάζω. Τώρα επεξεργάζομαι και βελτιώνω το πρακτικό (optimize PCB) και ελπίζω να το ανεβάσω το βράδυ και αυτό. Πάρτε το θεωρητικό να το δείτε.

FalconX
14-08-06, 18:47
Και το πρακτικό (πλακέτα) των main board (2)

GEWKWN
14-08-06, 20:04
Χρηστο θελω αν ειναι ευκολο να βαλεις
και τα 5 bit των εισοδων Στις καρτες επεκτασης
για τι αυτο θα εξυπερετουσε πολυ.
καλη η καρτα.Μια ερωτιση δεν θα το καναμε
σαν καρτες που κουμπωνουν;
Την σκεψη οσο αναφορα τον τροπο για να αναγνωριζει
το προγραμμα τις καρτες που ειναι συνδεμενες τον τελειωσες;
(κατι σκευτηκα σχετικα μεαυτο).

FalconX
14-08-06, 21:00
[b]Γιώργο,[/]

1) Τα πέντε input bits έχουν ήδη μπει στο main board.
2) Η inputs cards θα κουμπώνει επάνω στο main board όπως και οι extension cards
3) Ναι όλες οι Ι/Ο κάρτες κουμπώνουν πάνω στο main board αλλά όχι σε στυλ PCI ή ISA αλλά με κοννέκτορς Harting (Θυληκό - αρσενικό) κάθετα.
4) Σχετικά με τό πόσες κάρτες είναι κουμπωμένες στο main θα το ορίζει ο χρήστης από το configuration του προγράμματος. Αν δηλώσει λιγότερες τότε κάποια κάρτα δε θα του δουλεύει καθόλου, ενώ με περισσότερες θα χάνει απλώς τον χρόνο του δίνοντας εντολές ON - OFF για κάτι που δεν έχει.
5) Σχεδίασε αν μπορείς μία και μόνο μία INPUT κάρτα να βάλουμε και τα πέντε bits στο κάτω main board (2^5 = 32 είσοδοι) το πώς θα τις χωρέσω σε μία μόνο κάρτα θα δούμε. Δεκαέξη εισόδους το βλέπω για τις υπόλοιπες μάλλον θα σκύψω. Λέω μόνο μία Input κάρτα γιατί δεν έχω προβλέψει θέση της στο δεύτερο main board. Το πρώτο main board μπαίνει κάτω και έχει κατο τροφοδοτικό. Επάνω του καρφώνονται κάθετα (από δεξια πρός τα αριστερά όπως κοιτάμε τη πλακέτα, μία Input card και οκτώ Output cards. Τα υπόλοιπα κοννέκτορς είναι ένα Data Future Extension, ένα Triggers Future Extension, ένα Display card, και τροφοδοσίες. Για οικονομία και τα δύο main boards είναι πανομοιότυπα. Ετσι αν γεμίσει το κάτω μέ φλατ καλώδιο ενώνουμε τα κάτω Future Extensions με τα επάνω και τις τροφοδοσίες και είμαστε έτοιμοι για τις άλλες 8 Output cards. Εννοιείται ότι στο επάνω main board δεν μοντάρουμε καθόλου τροφοδοτικό. Καί δεν έχω προβλέψει κάποια σύνδεση της Input card από το κάτω στο επάνω. Γι' αυτό πρέπει να γίνει μόνο μία κάρτα. Αλλωστε ακούγεται πιό λογικό κάποιος να έχει 32 εισόδους και 32 εξόδους στο κάτω main board και να μπορεί να επεκταθεί μέχρι τις 64 εξόδους. Αν τώρα κόβαμε την Input card 16 εισόδους κάτω και άλλες 16 επάνω ο χρήστης θα ήταν υποχρεωμένος αν ήθελε όλες τις εισόδους να μοντάρει και το επάνω main board μή έχοντας καν συμπληρώσει με κάρτες εξόδου το κάτω. Και επίσης θα είχαμε μεγάλο πρόβλημα με το τμήμα εξόδου στο λογισμικό. Γι' αυτό είπα πιό πάνω ότι θα σκύψω αλλά θα πρέπει να βάλουμε 32 εισόδους σε μιά πλακέτα.

Αυτά προς το παρόν.

Στείλε μου email τι σύνδεση έχεις και τί δουλειά κάνεις.
ΜΕΓΕΘΟΣ main board PCB
ΠΛΑΤΟΣ = 228,6 χιλ ή 22,86 εκατοστά
ΒΑΘΟΣ = 113,06 χιλ. ή 11,3 εκατοστά

GEWKWN
14-08-06, 22:04
κοιτα το βασικο ειναι οτι για τους καινουριους υπολογιστες
υπαρχει το Τρικ οτι τα 8 bit των δεδομενων που χρησιμοποιουμε
εμεις για εξοδο μποπουν να γινουν και εισοδοι δηλαδη καποιες απο τις
15 καρτες μπορουν να γινουν εισοδοι των 8 bit.
Για τα 5 bit τωρα που ανεφερα να μπουν Σε ολους τους συνδεσμους
ειναι γιατι με χρηση αυτων και ενος μικρου τρικ μπορουμε
να κανουμε το προγραμμα να "βλεπει" τι εχει κουμπωσει και που
αυτο νομιζω οτι γινεται με δυο bit εισοδων ως εξις:

απο το ολοκληρωμενο 4 σε 16 η εξοδος που θα ενεργοποιειται
θα επιστρεφει μεσο ενος bit στον υπολογιστη.
Δηλαδη στην εκινιση του προγραμματος θα κανει ενα κυκλο απο
τριγγερς και θα βλεπει ποτε εχει εισοδο(Εδω βεβαια θα μου ελεγες
μπορει να παρει λαθος σημα απο τυχον μπερδεμα ) Εχω επισης
προβλεψει και ενα buffer για να εξαλιψω αυτη την πιθανοτητα.

Μεχρις στιγμης χρησιμοποιεισα ενα bit ,το αλλο το λεω τυπο καρτας
και λεω οτι για λογικο 1 =εξοδος, λογικο 0 = εισοδος
αυτος ο ελεγχος θα γινεται παραληλλα με τον αλλο .

ετσι με την καλαλληλη μετατροπη τωρα θα ειναι ευκολη και η τοποθετηση οσων
εισοδων θελουμε.

τωρα αυτο το 32 σε 5 που ανεφερες ειναι κατι δυσκολο γιατι αν πατησεις
παραληλλα κουμπια το προγραμμα δεν θα ειναι σε θεση να καταλαβει την εισοδο

ΠΧ πατας το 1 => 00001
και το 2 => 00010
το προγραμμα θα διαβασει 3 => 00011
αρα θα εχει δυο πιθανες λυσεις :
1)πατησες το ενα και το δυο
2)πατησες το τρια

αυτο το προβλημα γινεται πιο περιπλοκο με περισοτερα πληκτρα.

η συνδεση μου ειναι μια 512/128

και το επαγγελμα μου ειναι operetor(χειριστης) παραγωγης sigma site
στην εταιρια kavala oil.
αυτη η εταιρια κανει εξορυξη και εκμεταλευση υδρονοναθρακων.

FalconX
15-08-06, 12:24
Γιώργο

Ρίξε μια ματιά στο σχέδιο που μου έστειλες

dal_kos
15-08-06, 12:48
Τελεια τα σχεδια!

Α τωρα που το θυμηθηκα! Πειτε και στον μουτουλο μηπως μπορει να σας κανει τις πλακετες.

GEWKWN
15-08-06, 18:35
Χρηστο στο j0 ακιδα 1=vcc 5volt
στο j5 ακιδα 1,2,3 σηματα απο την control
access(τεσερεις εξοδοι) του υπολογιστη
λειτουργεια κυκλωματος σε συνδιασμο με τις
αλλες καρτες που συνδεωνται παραλληλα.
1) γραφουμε στην βασικη πορτα τα δεδομενα
2) τα γραφουμε στο 74χχ574 της main katras
με clock απο την ακιδα 1 του j5
3)γραφουμε την διευθηνση που που θελουμε
να στειλουμε τα δεδομενα στην βασικη πορτα
4) κανουμε με τις ακιδες 2,3 τον χρονισμο
που χρειαζεται το 74χχ574 στην καρτα 1-255
απο το 74χχ688.

ΥΣ ελπιζω να εγινα κατανοητος.

FalconX
15-08-06, 19:19
Γιώργο,

Οι έξοδοι ΟΚ. Τώρα στην άλλη κάρτα οι pull up αντιστάσεις και τα διακοπτάκια είναι οι είσοδοι ή κάνω λάθος.

FalconX
15-08-06, 19:22
Γιώργο,
Ωραίο και απλό το σχέδιο σου αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να το κάνω εξομοίωση στο multisim γιατί δεν έχω το 74688 στη βιβλιοθήκη μου και δεν ξέρω πως να το κάνω. Θα ψάξω μήπως το βρώ πουθενά και το βάλω.

GEWKWN
15-08-06, 21:33
Χρηστο πιστευω οτι καταλαβες το σχεδιο
στην καρτα 1-255 οι μικροδιακοπτες σε συνδιασμο
με τις αντιστασεις ειναι για την διευθυνση που θα
"ακουει" το 74χχ574 της καρτας 1-255
ειναι πραγματικα απλο αλλα μονο για εξοδο.
ΥΣ αυτο το προγραμμα της εξομιωσης πωσ το ειπες;

GEWKWN
15-08-06, 21:45
Θα γραψω ενα προγραμμα που αξιοποιει τις 8 εισοδους του
υπολογιστη πιν 2-9 τησ παραλληλης και θα το ανεβασω.για να δεις
την αρχη λειτουργειας αυτου του τμηματος προγραματισμου.

FalconX
15-08-06, 23:06
Γιώργο,

Το simulator είναι το Electronic Workbench Multisim 8. Εχω και το 2001. Αν τα θέλεις να σου τα στείλω με courier ~350MB. Εγώ αύριο έχω γιατρό το πρωί και πιστεύω ότι θα με αφήσει να φύγω (διακοπές). Εχω βέβαια κλείσει ήδη ξενοδοχείο για τη Πέμπτη για 5 ημέρες. Θα πάρω και το laptop μαζί μου αλλά θα είμαι προφανώς dial up. Οταν επιστρέψω Αθήνα πάλι (αυτές είναι δοκιμαστικές διακοπές να δω αν μπορώ) θα φύγω για αλλού για 15 μέρες ακόμα. Και εκεί θα έχω το laptop μαζί μου. Οπότε θα το συνεχίσουμε χωρίς διακοπή.

Υ.Γ. Δε βρήκα πουθενά εξτρα βιβλιοθήκες για το multisim

FalconX
15-08-06, 23:10
Γιώργο,
Δε θέλω να ρισκάρουμε τη κατασκευή χωρίς να δοκιμάσουμε έστω ένα κομμάτι χύμα. Γι' αυτό θελω να την εξομοιώσω για να μή τη φτιάχνω σε διάτρητη πλακέτα. Αν παρ' όλα αυτά δε μπορέσω θα αναγκαστώ να φτιάξω ένα βασικό κομμάτι για να δουλέψουμε και το πρόγραμμα επάνω του.

GEWKWN
16-08-06, 18:15
Χρηστο και εγω αυτης της αποψης ειμαι
την παρασκευη(βγαινω σε 6ημερο ρεπο)
θα αγορασω ενα 4 σε 16
και ενα 74χχ574 μαζι με led ,αντιστασεις και τα κολπα.

GEWKWN
17-08-06, 21:37
Χρηστο αυτο ειναι το προγραμμα και το σχεδιο
για χρηση της παραλληλης θυρας σαν εισοδο
με χρηση των ακιδων 2-9.
Στο συμπιεσμενο εχει και ενα αρχειο ocx
που ειναι απαραιτητο για αυτο κανε πρωτα ενα φορτωμα
του αρχειου σε ασχετο project και ιστερα "τρεξε"
το προγραμμα.
Τωρα νομιζω οτι ειναι πιο ευκολη η κατασκευη αφου ουσιαστικα
δεν υπαρχει προβλημα με τις εισοδους της παραλληλης θυρας.

ΥΣ * : καλα να περασεις στις διακοπες .

GEWKWN
19-08-06, 13:57
ενα προγραμμα σε demo μορφη για τον ελεγχο
οκτω καρτων εξοδου συνεργαζεται με το κυκλωμα με το
4514 απλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα.η αλαγη γινεται απο
την ιδια την στηλη με δυνατοτιτα να βαλεις την τιμη εξοδου
απο εξω με text writing .Το αρχειο περιλανβανει και τον πηγαιο
κωδικα για την εφαρμογη.Το μονο πραγμα που θεωρω οτι ισως
δεν δουλεψει εχει να κανει με τον χρονο που θελει το 74χχ574
για να γραψει την εξοδο. Αλλα αυτο ειναι κατι που λυνεται πολυ
απλα με μια καθυστεριση της ταξης απο μικροδευτερολεπτα σε
μιλιδευτερολεπτα και δευτερολεπτα. Το προγραμμα ειναι γραμενο στα
ελληνικα διοτι νομιζω οτι ετσι ειναι πιο ευκολη η χρηση του απο τους
χρηστες του hlektronika.gr και μετα το μετατρεπουμε στα αγλικα αφου
στην υοσια μονο τα label και τα text ειναι αυτα που αλαζουν (ο κωδικας
ειναι στα αγλικα). Τωρα θα ηθελα μια παραχωριση που εχω σαν αρχη
στα προγραμματα που γραφω αυτη ειναι: Στην εισαγωγικη οθονη
θα πρεπει να συνφωνισεις οτι η μακεδονια ειναι ελληνικη για να συνεχισεις.
(Ισως να ακουγεται λιγο ακραιο αλλα θεωρω οτι ειναι λογικο για ενα ελληνα)

φιλικα Γιωργος

chip
20-08-06, 11:38
Κινηστε πιο γρήγορα και από επεξεργαστή intel Conroe και σας έχω χάσει, δεν προλαβαίνω να σας παρακολουθήσω.
Όμως το 574 δεν θα έχει πρόβλημα με την οδήγηση από το 4514 γιατί απλά το 4514 είναι πάναργο σε σχέση με το 574. Και ο πιο στενός παλμός του 4514 θα αρκεί για να εγράψει δεδομένα στο 574. Όσο για το χρόνο ενεργοποιήσης του 4514 από την παράλληλη θύρα πιστεύω δεν θα είναι προβλημα δεδομένου οτι και η παράλληλη θύρα είναι αρκετά αργή και ακόμα περισσότερο η Visual Basic. Πάντως θα σας πρότεινα να χρησιμοποιήσετε 74HC ή HCT στη θέση του 574. Επίσης αν θελετε να ειστε σίγουροι οι δεν θα έχετε glitches στις εξόδους του 4514 τα οποία θα κάνουν λάθος ενεργοποιήεις στα 574 πρέπει να χρησιμοποιήσετε κσι την είσοδο inhibit στο 4514.

Καλές διακοπές FalconX (και σε όσους άλλους πανε)!

GEWKWN
20-08-06, 18:57
Ρε παιδια δεν ανεβεσα εκτελεσιμο για το προγραμμα
εισοδων με τις ακιδες 2-9, για αυτο θα το ανεβασω.
φιλε chip το χαρακτιριστικο που αναφερεις
για το 4514 ειναι κατι καλο απλα θα μειωνε τις
πιθανες εξοδους απο 15(16 - null) που ειναι
τωρα σε 8 διοτι το τεταρτο μπιτ της παραλληλης
θα το επαιρνε η inhibit.
Ισως με ενα 555 να γινοταν η δουλεια αλλα
δεν μπορω να σκευτω.
Παντως εκανες Κατι για το οποιο γραφει
ο Χρηστος(FalconX) και εγω , προτινες κατι για να
γινει καλυτερη η κατασκευη και στην ουσια αυτο
θελουμε γιατι δεν ειμαστε Παντογνωστες.
Θελουμε Την Αποψη Σας, Την Κριση Σας ,Τις Διορθωσεις Σας Ωστε Να Γινει Μαι Φορα Και Σωστα.
Υσ : Πολυ Ζεστη Σημερα[/b]

GEWKWN
20-08-06, 19:06
Το προγραμμα(εκτελεσιμο) για την εισοδο των
οκτω μπιτ στην παραλληλη πορτα του Η/Υ
με χρηση των ακιδων 2-9
το σχεδιο ειναι σε προηγουμενο ποστ

GEWKWN
21-08-06, 14:59
ενα προγραμμα για προγραματισμο σε οκτω καρτες
σε εβδομαδιαια βαση.
Το προγραμμα ειναι demo χωρις πολλες δυνατοτητες
και ο κωδικας του (αρκετα χυμα) ειναι μονο για την
επιδειξη της επιφανειας εργασιας του προγραμματος
Αυτο που θελω απο εσας ειναι μια γνωμη για το περιβαλλον
εργασιας του προγραμματος και αν θελει καποιες διορθωσεις.

Υσ το προγραμμα ειναι demo και δεν εχει πληρεις δυνατοτητες,
οπως load,save και εξοδο δεδομενων στην παραλληλη.
τα γραφικα του τωρα ειναι λιγο αργα γιατι αυτος ο κωδικας που
εγραψα ειναι μονο για επιδιξη λειτουργειας και οχι για ταχυτητα
περιμενω αποψεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:idea: :idea:

GEWKWN
21-08-06, 15:02
Α! καλο μπανιο και σε εσας!!!!!!!!!

dal_kos
21-08-06, 15:39
Πολυ καλο φαινεται!

Αλλαγες που προτεινω:
Να βαλεις πως πρεπει να μπει η ωρα σαν παραδειγμα εκει που ειναι για την εισαγωγη της ωρας[θα χρειαστει ισως στους αρχαριους]
Να βαλεις την ωρα ενιαια κι οχι Ωρα:15 και τετοια...
Ισως να πρεπει να το κανεις πιο "μινιμαλιστικο" το interface διοτι φαινεται πολυ χοντροκομμενο.

Κατα τα αλλα φαινεται να εχει καλες δυνατοτητες κι αρκετη ευκολια.

GEWKWN
22-08-06, 09:47
παιδια το προγραμμα με τις διορθωσεις
που προτεινε ο dal_kos.
Υσ και εμενα καλυτερο μου φαινεται
ετσι.

δοκιμαστε το και πειτε μου αποψεις
για την λειτουργητοτιτα του και γενικα
την ενφανιση του.

dal_kos
22-08-06, 13:12
Εγω λεω απλα τι βρισκω δεν ειναι απαραιτητο να το αλλαξετε. :wink:

Αν γινεται το TAB στην επιλογη ωρων να πηγαινει στην διπλα επιλογη κι οχι στην απο κατω.
Ακομα δεν ανοιγει tab στην μπαρα των προγραμματων.[κατω διπλα στην εναρξη] :(
Επισης αν γινεται να το κανετε να ελαχιστοποιειται στη μπαρα διπλα στην ωρα καθως θα πρεπει να ειναι συνεχως ανοικτο για να προγραμματιζει αν δεν κανω λαθος.
Επιπροσθετως μια μικρη αλλαγη θα ειναι να μπουν οι ωρες με τη μορφη 01 κι οχι 1[αισθητικοι λογοι]. :roll:

Τελος μηπως πρεπει ο προγραμματισμος καθε εξοδου να γινεται σε νεο παραθυρο και να υπαρχει δυνατοτητα για περισσοτερα απο 1 αναματα καθε μερα? :thinking:

GEWKWN
22-08-06, 13:52
dal_kos εμενα παντα θα μου φαινεται
ωραιο γιατι εγω το σχεδιασα .
Ο σκοπος ειναι να ειναι λειτουργικο
και για τους αλλους γιατι δεν το
κανουμε μονο για εμας .Μολις
το τελιωσουμε θα το Ανεβασουμε
στις κατασκευες.
Τωρα καλυτερο ειναι ετσι πιο μικρο
και με τις διορθωσεις το προγραμμα
που εκανα;
αυτο που εγραψες σαν δευτερη οδηγεια
το εχω στα υποψιν μου θα γινει αλλα
στο τελος για τι ειναι λιγο δυσκολο
(θα το κανω με γραψιμο κωδικα , και
οχι με κατι ετοιμο).
Οι διορθωσεις που προτινεις ειναι στην τελικη
σεβαστες και μακαρι αν και αλλοι χρηστες του
φορουμ κανανε το ιδιο.
Φιλικα Γιωργος

GEWKWN
22-08-06, 13:58
Για τον προγραματισμο τωρα που ανεφερες
μαλλον δεν καταλαβες το προγραμμα
Σε καφε καρτα που ανοιγει εχεις οκτω
εξοδους που προγραματιζονται η καθε μια
ξεχωριστα για τον χρονο ενεργοποιησης και
απενεργοποιησης και ποιες ημερες της
εβδομαδας θα δουλευουν. Οι ρυθμισεις
κρατιουνται απο το προγραμμα σε ενα εσωτερικο
πινακα. Καθε 100mSec γινεται ελεγχος στον πινακα
γινονται οι αλαγες οταν χρειαζεται.

FalconX
22-08-06, 14:25
Φίλοι μου,

Μόλις επέστρεψα από το πρώτο πενταήμερο των διακοπών μου (δυστυχώς χωρίς internet). Θα ενημερωθώ πρώτα για τη πορεία και μετά θα επανέλθω δριμύτερος.

dal_kos
22-08-06, 14:38
@FalconX: Welcome back!τυχερε.

@GEWKWN: Το προγραμμα σε εμενα τουλαχιστον φαινεται καλυτερο ετσι.

Σχετικα με τις πολλαπλες ενεργοποιησεις:
Εστω οτι εχουμε συδεδεμενη στην εξοδο 3 μια συσκευη χ.
Εγω λεω μηπως πρεπει να γινει ετσι το προγραμμα ωστε να μπορει να αναβοσβησει 3 φορες αυτη την συσκευη.
Αν εχω καταλαβει λαθος την δομη του προγραμματος συγγνωμη.

FalconX
22-08-06, 19:54
Παλληκάρια,

Βαστάτε ωρέ, προέχουν άλλα πράγματα πρώτα πριν το λογισμικό. Αν δεν ολοκληρωθεί και καταλήξει κάπου το hardware δε γίνεται παιχνίδι. Εγώ όλες αυτές τις ημέρες στην Αίγινα (λόγω έλλειψης τηλεφώνου) σχεδίασα αυτά που μου έστειλε ο GEWKWN και τα ανεβάζω να τα δείτε. Το μόνο που λείπει είναι το κύκλωμα εισόδων της κατασκευής. Την έκανα όλη τη κατασκευή modular και προσπάθησα να δημιουργήσω κάποια στάνταρς όσον αφορά pins, connectors κ.λ.π. Υπάρχει περίπτωση να μη χρειαστεί καθόλου 12 βολτ τροφοδοσία αλλά μόνο τα 5 βολτ, παρ' όλα αυτά το κύκλωμα περιλαμβάνει και τις δύο. (Περίπτωση να μη βρεθούν 5V ρελέ και να μπουν 12βολτα. Εχω προβλέψει και σχετικό jumper επιλογής 5 ή 12 βολτ στις πλακέτες)

Περιγραφή πλακετών κατασκευής.

MotherBoard. Μητρική πλακέτα που περιέχει το τροφοδοτικό 5 & 12 Volts, δύο leds (ένα για κάθε τάση), δέκα κονέκτορς για τις κάρτες επέκτασης και ένα κονέκτορ για τη σύνδεση με τη παράλληλη θύρα και μελλοντική προσθήκη ενός ή περισσοτέρων motherboards.

Control Board. Μία και μοναδική κάρτα η οποία περνάει τα Data και τα Control από τη παράλληλη.

Extension Board. 1 - 256 κάρτες οκτώ εξόδων με ρελέ διευθυνσιοδοτημένες με προεπιλογή από dip switches

Αυτά προς το παρόν. Περιμένω ακόμα το κύκλωμα πολλαπλών εισόδων να το ενσωματώσω.

GEWKWN
22-08-06, 23:51
Κώστα θα το κοιταξω αυτο με τις πολαπλες ενργοποιησεις.
Χρηστο το κυκλωμα αυτο ειναι μονο για εξοδους θα δω τι
μπορουμε για εισοδους θελει ενα buffer με driver και
καθε καρτα θα εχει πεντε εισοδους. θα στειλω σχετικο ποστ.
Το πργραμμα που εγραψα τωρα το αφγνω στην ακρη τωρα
Αν ειναι να χρεισιμοποιησουμε αυτο το hardware
Υσ : πηρα το 4215 και θα κανωμια πειραματικη πλακετα.

FalconX
23-08-06, 21:47
Για τον προγραματισμο τωρα που ανεφερες
μαλλον δεν καταλαβες το προγραμμα
Σε καφε καρτα που ανοιγει εχεις οκτω
εξοδους που προγραματιζονται η καθε μια
ξεχωριστα για τον χρονο ενεργοποιησης και
απενεργοποιησης και ποιες ημερες της
εβδομαδας θα δουλευουν. Οι ρυθμισεις
κρατιουνται απο το προγραμμα σε ενα εσωτερικο
πινακα. Καθε 100mSec γινεται ελεγχος στον πινακα
γινονται οι αλαγες οταν χρειαζεται.


Μάλλον θα πρέπει να υπολογίσουμε και επιλογή επανάληψης δύο ή και περισσότερες φορές την ημέρα ανά έξοδο και επίσης option για random εκτέλεση κάποιων εξόδων.

GEWKWN
23-08-06, 21:57
Μάλλον θα πρέπει να υπολογίσουμε και επιλογή επανάληψης δύο ή και περισσότερες φορές την ημέρα ανά
[color=red]έξοδο και επίσης option για random εκτέλεση κάποιων εξόδων.


:?: :?: :?: :?:

FalconX
23-08-06, 23:27
Γιώργο,

Εννοώ σαν επιλογή μέσω του λογισμικού. (Θα το συζητήσουμε όταν έρθει η ώρα προς το παρόν hardware)

GEWKWN
24-08-06, 06:38
ενταξει

GEWKWN
25-08-06, 18:41
χρηστο υποθετω οτι εισαι στη δευτερη
σου εξορμηση για διακοπες .
Αυτο σημενει οτι ολα καλα στην πρωτη
Αντε Περαστικα αν και νομιζω οτι ειναι
πια παρελθον.
Στο θεμα μας τωρα :
Μεσα σε αυτη την εβδομαδα θα κανω μια
εξομιωση του τροπου που γραφονται τα
δεδομενα σε ενα 74χχ574 και θα στειλω
σχετικο ποστ.

FalconX
25-08-06, 20:56
Γιώργο,

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου, όχι δεν είμαι στο δεύτερο κύκλο διακοπών ακόμα. Φεύγω τη Δευτέρα (χαράματα) και θα επιστρέψω στις 10 Σεπτέμβρη. Εκεί που θα πάω όμως θα έχω Internet οπότε θα μπορούμε να επικοινωνούμε κανονικά.

Στο θέμα μας τώρα,

Κοίταξα τα προγράμματα που έκανες, τα βρίσκω υπερβολικά καλά, αλλά πολύ ογκώδη. Αυτά λόγω χώρου, πολυπλοκότητας και επιλογών του λογισμικού θα πρέπει να τα κάνουμε από ψείρες έως αόρατα. Αυτά προς το παρόν. Οσον αφορά το hardware βρήκα ένα το οποίο με εντυπωσίασε σαν κατασκευή και δυνατότητες επέκτασης, το εφτιαξα (16 εξόδους μόνο για δοκιμή) αλλά η αστάθειά του και η αργή του απόκριση στις εντολές (και όχι πάντα) είναι ανήκουστη. Σκέψου το έχω από εχθές το πρωί συνδεμένο σε UPS με buzzers σε οκτώ από τις εξόδους και ψάχνω όλη μέρα να βρω γιατί διεγείρονται στιγμιαία κάποιες από τις εξόδους του. Κατόπιν εορτής το εφτιαξα και στο Multisim και είναι επίσης απογοητευτικό. Αυτός είναι ολόγος που χάθηκα από τη Τρίτη που επέστρεψα.

Εάν θέλεις να σου στείλω με email το σχέδιο και μία πρώτη προσέγγιση στο νέο software όπως το έχω φανταστεί αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο μυαλό μου πως ακριβώς θα το ήθελα. Φτιάχνω κάτι που μου αρέσει και την επόμενη μέρα το βρίσκω βλακεία και το τροποποιώ ή το βελτιώνω.

dal_kos
25-08-06, 21:53
offtopic: Σε παρακαλω Falconx γραφε με τα κανονικα μαυρα γραμματα. Με δυσκολευεις πολυ. :)

GEWKWN
26-08-06, 18:04
Ναι Χρηστο ειμαι περιεργος να το δω
αυτο το σχεδιο.

FalconX
26-08-06, 19:03
GEWKWN

Θα σου το στείλω το βραδάκι... Πάω τα σπόρια μου σινεμά τώρα...

GEWKWN
27-08-06, 23:53
χρηστο η εξομιωση τελος Σε πραγματικες
συνθηκες στο 74χχ574 θετει στην εξοδο
οτι ειναι στην εισοδο οταν το clk παει
απο λογικο 0 σε λογικο 1 να και το σχετικο αρχειο

GEWKWN
28-08-06, 20:17
Και το σχεδιο για το τεστ.

FalconX
28-08-06, 21:07
Γιώργο,

Εντάξει το είδα. Πρέπει να ασχοληθούμε και με τις εισόδους. Κάθε κάρτα να έχει και οκτώ εισόδους ισάριθμες με τις εξόδους. Ετσι θα μπορεί να γίνεται και έλεγχος καλής λειτουργείας των εξόδων. Η σε άλλη περίπτωση αυτόματης λειτουργείας με κάποια λογική στάθμη από είσοδο να διεγείρεται η προ-προγραμματισμένη έξοδος.

GEWKWN
28-08-06, 21:26
οκ ΘΑ κανω ενα σχεδιο πωσ το φανταζομαι
Το κυκλωμα και το σχεδιο για την ειδοδο
8 μεσω των ακιδων 2-9 το ειδες;
Κατι τετοιο φανταζωμαι.
Φιλικα Γιωργος .

GEWKWN
28-08-06, 22:00
το σχεδιο των εισοδων

FalconX
29-08-06, 20:12
Γιώργο,

Που είναι το σχέδιο. Δε το βλέπω.

GEWKWN
29-08-06, 22:27
κανε click στο αρχειο.

FalconX
31-08-06, 00:17
Sorry,

Δεν είχα κάνει login και δεν φαινόταμε. Το πήρα το ενσωμάτωσα και σου πέρασα όλο το σχέδιο με email. Εαν συμφωνείς να το ανεβάσουμε και εδώ στη τελική του μορφή.

GEWKWN
31-08-06, 11:12
ΧΡΗΣΤΟ
καταρχην καλημερα
στο θεμα μας τωρα στο σχεδιο με την
μεγαλη αναλυση εχεις βαλει το 74χχ688
το οποιο αν καταλαβα καλα απο προυγουμενα
ποστ δεν δουλευει( αν τυχων κανω λαθος διορθωσε
με και γραψε μου πιο ακριβως σχεδιο εχει αργη
ανταποκριση η δεν στελνει δεδομενα).
Το τελευταιο σχεδιο που ανεβασα κουμπωνει
στο κυκλωμα με το ολοκληρωμενο 4 σε 16
και η καθε καρτα δεν εχει δυνατοτητα να εχει και εξοδο
και εισοδο.
Παρακαλω ανταντησε μου για το κυκλωμα που δεν δουλευει
γιατι καπου το "Εχασα"
για να μην κανουμε καμια βλακεια.:wink:
Φιλικα Γιωργος

FalconX
31-08-06, 14:10
Γιώργο,

Θα τα ξαναδώ και θα σου απαντήσω το απογευματάκι. Αλλά από πρώτη εντύπωση νομίζω ότι σχέδιο με το 74χχ688 μου το έστειλες εσύ. Θα το τσεκάρω και θα σου απαντήσω.

GEWKWN
31-08-06, 19:52
Για το 74χχ688 εχεις δικαιο.
απλα μετα μου εγραψες οτι
δεν δουλευει (αν δεν κανω
λαθος) τεσπα περιμενω πιο
κυκλωμα δεν δουλευει.
Φιλικα Γιωργος

GEWKWN
01-09-06, 13:57
Χρηστο λεω να αγορασω ενα 74χχ688
και να κανω μια εξομιωση για το γαμ*το
της υποθεσης.
Φιλικα Γιωργος.

FalconX
01-09-06, 17:12
Συμφωνώ μαζί σου Γιώργο. Θα το έκανα εγώ αλλά εδώ που κάνω διακοπές δεν έχω και δε μπορώ να βρώ ούτε αντίσταση.
Υποθέτω ότι έλαβες τα ολοκληρωμένα σχέδια. Αντε να τελειώνουμε να τα ανεβάσουμε και να ασχοληθούμε με το soft έπειτα.

GEWKWN
02-09-06, 00:36
σωστα τα λες.

FalconX
06-09-06, 08:52
Γιώργο καλημέρα,

Δεν έχω δει καμμία παρατήρηση οσον αφορά τα κυκλώματα που σου έστειλα. Να προχωρήσω στη κατασκευή των τυπωμένων ή όχι. Επίσης κάποια απάντηση για τα RUT, MOD και CLK.

GEWKWN
06-09-06, 11:09
ελα Χρηστο παροτι πηρα το
688 δεν το δοκιμασα ακομη
οι εισοδοι που ανεφερεις ειναι
για το συστημα 4 σε 16
για να "βλεπει" ο υπολογιστης "τι και που"
αν το κανουμε με το 688 που αν
δουλεψει καλα το προτεινω
δεν θα τις βαλουμε αυτες τις ακιδες
στο κυκλωμα.
εν αναμονη μεχρι το τελος της εβδομαδας
λοιπων και εκει αφου θα καταλειξουμε
στο σχεδιο . θα αρχισουμε και τον προγραματισμο.
Φιλικα Γιωργος.

FalconX
07-09-06, 09:26
Εντάξει Γιώργο,

Εγώ επιστρέφω Αθήνα το Σάββατο (τέλος διακοπών λόγω σχολείων) οπότε θα έχουμε και καλύτερη επαφή. Σχετικά με το πρόγραμμα έχω κάνει ένα αρχικό draft layout αλλά θέλει πολύ δουλειά ακόμα.

GEWKWN
09-09-06, 04:18
Το τελευταιο σχεδιο που ανεβασα κουμπωνει
στο κυκλωμα με το ολοκληρωμενο 4 σε 16
και η καθε καρτα δεν εχει δυνατοτητα να εχει και εξοδο
και εισοδο.

Στο σχεδιο απο οτι ειδα εβαλες και ενα
3 σε 8(74χχ148) και ενα 74χχ245
αυτο το plug-ing σκοπο εχει να διαβαζει
υποθετω οκτω εισοδους.
το τμημα αυτο βεβαια εχει λαθος
καταρχην στο datasheet του ολοκληρωμενου
η εισοδος (ΕΙ) που εχεις συνδεσει στο clock
του 74χχ148 δουλευει αναποδα (δηλαδη στο λογικο 0
και οχι στο λογικο ενα). ετσι δεν προκειται
να δουλεψει ποτε γιατι ουτε απο το 74χχ245 ουτε απο
το 74χχ148 θα περασει για να φτασει στον υπολογιστη
Το σχεδιο που σου εστειλα τωρα για τις εισοδους υπεθεσα
αν και το εγραψα οτι θα καταλαβεις οτι κουμπωνει στο
συστημα με το 4514 και δεν θα το πρεδεψεις με το
το σχεδιο απο το καρτα 1-255 που σου εστειλα τεσπα
θα ανεβασω δυο σχεδια για να λυθει το κολημα.
το σχεδιο κανει μια καρτα με 8 εξοδους και 8 εισοδους.

GEWKWN
10-09-06, 17:31
Το 74χχ688 οκ
δες τα σχεδια που εστειλα
και τα λεμε για τον τροπο που σκεφτηκα
για να "χωσουμε" και οκτω εισοδους
σε μια καρτα εξοδων .
Υσ . το σχεδιο εχει μια ιδιοτροποια οσο αναφορα
τις εισοδους που ειναι :
πριν διαβασει δεδομενα σαν εισοδο πρεπει να γραψει
στην κεντρικη καρτα του συστηματος (74χχ574 main cart)
την εξοδο διοτι αυτη η ενεργοποιηση που θα γινει για την εισοδο
των δεδομενων επιδρα και στο 74χχ574 της εξοδου(καρτα 1-255)
Η λειτουργεια ειναι καλη σε ολες τις περιπτωσεις απλα
προτεινω με παντα υποκειμενικη αποψη να κατασκευασουμε
δυο καρτες(μια για εξοδους και μια για εισοδους)
με τα εξις σχεδια παντα για δυο καρτες που ειναι και ευκολο
απο προγραμματισμο
Στο σχεδιο αυτο θα αναφερωμαι σαν "σχεδιο 2"

GEWKWN
10-09-06, 17:39
ΟΥΠΣ
να το αρχειο με τα σχεδια

FalconX
11-09-06, 07:10
Γιώργο,

Τα είδα τα σχέδια της V2. Οσον αφορά το διάβασμα των εισόδων σίγουρα κάπως έτσι το είχα φανταστεί και είναι απόλυτα φυσιολογικό να δώσεις πρώτα μία εντολή OUT για να ενεργοποιήσεις την συγκεκριμμένη κάρτα και μετά να ξαναδώσεις μιά OUT ή ΙΝΡ ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις. (Τεχνική multi-write). Πάμε τώρα παρακάτω. Οσον αφορά τη κάρτα Main V2 δεν υπάρχει κάτι για διαφωνία όλα νορμάλ. Τώρα όσον αφορά τις κάρτες 1-255 IN - OUT V2 σκέπτομαι ότι θα ήταν πιό λειτουργικό να είναι σε μία διότι:
α) από άποψη κόστους κατασκευής πλακετών
β) από άποψη διευθυνσιοδότησης των καρτών και ευελιξίας του προγράμματος
γ) από πλευράς MAIN κάρτας που έτσι αυξάνεται ή χρήση τους στο διπλό (άλλο να έχεις 40 εισοδους και 40 εξόδους / 8 = 5 κάρτες άρα ένα ΜΑΙΝ και εντελώς διαφορετικό να χρειάζεσαι 10 κάρτες [5 ΙΝ και 5 OUT] και δύο ΜΑΙΝ)
Καταννοώ την ευκολία στο σχεδιασμό και στην αναγνώριση των εγκατεστημένων καρτών με τη χρήση του MOD (VCC ή GND) αλλά αυτό το τμήμα θα πρέπει να το δουλέψουμε κι' άλλο. Η βασική ιδέα είναι κοινή κάρτα ΙΝ/OUT και ο χρήστης μοντάρει μόνο τη πλευρά που τον ενδιαφέρει ή και τις δύο. Ετσι το κόστος μειώνεται και σαν παραγγελία πλακετών αλλά και σαν υλικά.

Χρήστος

GEWKWN
11-09-06, 18:00
Χρηστο, κατι λαθος εκανα τελικα δεν ηταν χτες
η μερα μου τεσπα σου στελνω το σωστο main
με τις μετατροπες.
Στην καρτα main εκανα καποιες μετατροπες
που ειναι οι εξις:
1) παραλληλα με το 74χχ574 εβαλα ενα
74χχ245 για να το κανω ανφιδρομο.
Αυτο κανει την main ανφιδρομη και ετσι
χρειαζεται μονο ΜΙΑ.
2) στη main το ολοκληρωμενο που ειχαμε
τοποθετησει για το clock,το αλαξα με ενα
74χχ245 γιατι ετσι γλιτωνουμε μια ακιδα ελενχου
( εν κατακληδει με τις μετατροπες αυτες οι ακιδες
ειναι 8+3 =11 για εισοδο και εξοδο και δυο
για τις καρτες.
Θα ανεβασω ενα ποστ για να εξηγησω γιατι δεν ειναι καλο
αυτο με τις εξοδους και τις εισοδους

GEWKWN
11-09-06, 18:36
το σχεδιο αυτο δεν ειναι λειτουργικο
διοτι:
1) η εξοδος απο το 74χχ688 οταν
δωσει λογικο ενα για να διαβασει
δεδομενα απο το 74χχ157 τοτε
αυτοματα θα γραφτει και στην
εξοδο των οκτω μπιτ οτι εχει ο διαυλος
εκεινη την ωρα (μετα το 74χχ574 της main)
δηλαδη πιθανως "σκουπιδια"
αυτο βεβαια λυνεται μετην ενγραφη στον διαυλο
των σωστων μπιτ αρα αυτο τον χρονο τον υπολογιζω σαν
A1
Α1= 3 χρονοι
α) 1 δεδομενα εξοδου(καναλιου) στην 888
β) 1 δεδομενο ενγραφης διαυλου 1
γ) 1 δεδομενο ενγραφης διαυλου 0

2) για την ενγραφη τωρα ο χρονος που θα χρειαστει ο υπολογιστης
για τα διαβασει τα οκτω βιτ και να τα βαλει στην μνημη του ειναι ο
εξις (τα οκτω μπιτ ABCDEFGH σαν χαρην ευκολιας) A2
Α2= 9 χρονοι
α) 1clock(καναλιου)
β) 1 δεδομενο για το διαβασμα του low nible
γ) 1 low nible EFGH (ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΙΣΟΥ BYTE)
δ) 1 δεδομενο για το διαβασμα του high nible
ε) 1 low nible ABCD (ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΜΙΣΟΥ BYTE)
ζ) 1 μετατροπη ABCD σε ABCD*
η) 1 μετατροπη EFGH σε EFGH *
θ) 1 κατασκευη ABCDEFGH
ι) 1clock(null)

δηλαδη Α1+Α2= 3+9 =12 χρονοι

με το σχεδιο(V2) γινεται το εξις απο θεμα χρονου
για το διαβασμα
α) 1 δεδομενα εξοδου(τιμη 0) στην 888
β) ενεργοποιηση εισοδου
γ) 1clock(καναλιου)
δ) διαβασμα byte καναλιου
ε) 1clock(null)
Β1=5 χρονοι
αναλογια 12/5
Σε συνθετες καταστασεις καλο ειναι
να ειναι πιο γρηγορη η λειτουργεια
γιατι ως γνωστον τα windows σε
τετοιες γρηγορες καταστασεις δεν ειναι και
το καλυτερο απο θεμα ταχυτητας στην
ανταποκριση

Βεβαια το θεμα κοστους ειναι κατι που εχει
πολυ ενδιαφερων, Σκεψου ομως και οτι
σε περιπτωση που καποιος θελει μονο εξοδους
ή εισοδους οτι θα πρεπει να κατασκευασει
ενα κυκλωμα με μεγαλυτερο κοστος
Απο οτι αναλογικα θα ηθελε για κατι απλο.
βεβαια θα μου πεις οτι μπορει να βαλει
μονο τα απαραιτητα ολοκληρωμενα στην καρτα
αλλα με αυτο τον τροπο καταληγουμε ουσιαστικα
σε μια καρτα εισοδου ή εξοδου.

Τεσπα τα επιχειρηματα που εχω ειναι:
1) ευκολια προγραματισμου
2) πιο γρηγορη λειτουργεια
3) αναγνωριση που βρισκεται η καρτα (ID)
4) περιπου ιδιο κοστος.

τωρα δεν ξερω την δικη σου αποψη μετα απο αυτα
που εγραψα ,περιμενω να την διαβασω για τα
περαιτερω.
Φιλικα Γιωργος.

GEWKWN
11-09-06, 18:38
αν εχεις κατι σκεφτει ......

FalconX
11-09-06, 18:53
Ok Γιώργο,

Τις είδα τις αλλαγές και περιμένω το post σου για τις εισόδους - εξόδους. Σχεδιαστικά, όπως το έχω στο μυαλό μου, έχουμε ένα motherboard το οποίο έχει ενσωματωμένη τη κάρτα MAIN και το τροφοδοτικό και τέλος 8 Ι/Ο κάρτες και ένα σετ κοννέκτορς για την επέκταση του σε ένα επιπλέον motherboard, το οποίο δεν θα χρειάζεται ούτε MAIN, ούτε τροφοδοτικό αφού τα έχει ήδη. Το σκέφτηκα έτσι διότι δεν θέλω να ξεπεράσουμε τους 20 πόντους πλάτος στο motherboard. Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος.

Σε δέκα λεπτά θα ανεβάσω ένα post με διάταξη υλικών και διαστάσεις.

Νομίζω κάπου είχαμε πει σε παλαιότερα posts, motherboard και τροφοδοτικό μαζί και MAIN και Ι/Ο κάρτες add on στο Μ/Β. Οπως επίσης και Display card add on και αυτή αλλά για λόγους οικονομίας και πιό compact κατασκευής το τροποποίησα στο μυαλό μου καταργώντας την display card και ενσωματώνονταις τη MAIN (παλαιότερα τη λέγαμε control γιατί το αλλάξαμε???) πάνω στη Μ/Β.

Επειδή πιστεύω ότι πρέπει να πάμε από την αρχή κανονίζοντας πρώτα βασικά πράγματα όπως Μ/Β, ΜΑΙΝ (ex Control) και Ι/Ο και κάποιες επιλογές υλικών, θα πρέπει επίσης κάθε αλλαγή που ανεβάζουμε να έχει άλλο νούμερο version. Δηλαδή άν πάμε από την αρχή μέ βάση αυτό που ανέβασες τώρα το απόγευμα προτείνω να είναι MAIN v3.0 και κάθε αλλαγή από εδώ και μετά να είναι 3.1 κ.ο.κ

FalconX
11-09-06, 19:10
Σου στέλνω τις διαστάσεις που προανέφερα. Είδα και το τελευταίο σου μήνυμα και θα το μελετήσω και θα επανέλθω.

GEWKWN
11-09-06, 19:39
οοο... οοοοοπ...... οπα!
μιλαμε για την control
με το ολοκληρωμενο 4 σε 16?
Εγω απο την στιγμη που εγραψες και για εισοδους
Κοντα στα χριστουγενα ειπα "γιατι οχι και τωρα;"
τεσπα αν ειναι με το 4 σε 16 τοτε το συστημα
με το 688 που κολαει;
σε επιπλεων επακταση;
αποψη μου μια καρτα σαν κεντρικη εισοδοι
1) παραλληλη θυρα
2) τροφοδοτικο

εξοδος
1)διαυλος

καρτες επεκτασης
1) διαυλος
2) εισοδοι ή εξοδοι

τροπος συνδεσης :
κατι αναλογο με την συνδεση
των σκληρων δισκων στον υπολογιστη.
δηλαδη ενα καλωδιο σαν αυτα τα "μολεχ"
νομιζω με 8+2+4+5=19 ακιδες δηλαδη
καλωδιοταινια 20 επαφων.
κανω σκετικο σχεδιο και το ανεβαζω.

FalconX
11-09-06, 19:44
Οχι τη ξεχάσαμε τελείως τη control με 4 σε 16 αφού πάμε και για εισόδους. Πάμε για κύκλωμα 1-255 αν αντέξει το soft και η τσέπη μας, και άν βρούμε χωρο να το βάλουμε κάπου.

GEWKWN
11-09-06, 19:49
1-255 σε σκαριφιμα

GEWKWN
11-09-06, 19:49
main σε σκαριφιμα

FalconX
11-09-06, 19:52
Δηλαδή από τα σκαριφήματα που είδα δε συζητάς γιά plug in κάρτες Ι/Ο αλλά σύνδεσή τους με καλωδιοταινία?

FalconX
11-09-06, 19:53
Στείλε μου το τηλεφωνό σου με mail στο fotinale@otenet.gr να σε πάρω τώρα.

FalconX
11-09-06, 20:37
Κοίταξε τι βρήκα... http://computerchristmas.com/index.phtml?link=how_to&HowToId=4

GEWKWN
11-09-06, 20:38
το σχεδιο για την μετατροπη που λεω

FalconX
11-09-06, 20:48
Ναι είναι πιο λογικό να το κάνου έτσι. Το 245 να γίνει 574.

GEWKWN
11-09-06, 21:21
Χρηστο ειμαι πολυ χαρουμενος
μετα την τηλεφωνικη συνομιλια
και αφου καταλαβα ακριβως
τα καταφερα με ενα ακομα
ολοκληρωμενο (πυλες ΑΝD)
μια καρτα 1-255 με οκτω εισοδους
και οκτω εξοδους και ενα 74χχ688
δηλαδη 255*8 εξοδους
και 255*8 εισοδους .
Τελικα η τηλεφωνικη συνομιλια
μου "ξεκολησε" το μυαλο.
:hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Υσ: η ακιδα mod απο την main(v3) τωρα θα παει στην
ακιδα 3 της τετραπλης συνδεσης στην main και η main
θα γινει main(v3.1)
το σχεδιο που ανεβαζω τωρα θα ειναι karta1-255(v3)

GEWKWN
11-09-06, 21:23
υσ:στην main(3.1) και το 74xx245 γινεται 74xx574
Φιλικα Γιωργος

FalconX
11-09-06, 22:02
Αντε μπράβο, αυτό είναι. Κάπου σε κάποιο προηγούμενο post είχα γράψει ότι κάπου δε τα πάω καλά με το γράψιμο. Γράφω λίγα, θέλω να εννοήσω περισσότερα αλλά είτε τα ξεχνάω γράφοντας, είτε δεν τα εκφράζω όπως πρέπει. Πάντως στο προφορικό λόγο τα πάω λίγο καλύτερα. Πάντως με την Ι/Ο v.3.1 που μόλις ανέβασες είναι αυτό που θέλουμε. Κάνω τις αλλαγές και τα ξαναλέμε.

GEWKWN
11-09-06, 22:44
Κοίταξε τι βρήκα... http://computerchristmas.com/index.phtml?link=how_to&HowToId=4
πολυ καλο αλλα μονο για εξοδους.
το 574 της κατασκευης ειναι το αντοιστοιχο του
374

GEWKWN
12-09-06, 00:18
Χρηστο καποια σχολια για την πλακετα (ισως βοηθησουν).
-Η τετραπλη συνδεση παει στις τεσσερεις control εξοδους
της παραλληλης συνδεσε τις οπωσ θες, και μετα προγραματισμος
για αυτες τις ακιδες, αναλογα με την συνδεση.
-Το 74χχ245 της karta1-255(v3) μπορει να συνδεθει και αναποδα
με αλαγη του (dir) στο 74xx245.
- οι AND και οι NOT της karta1-255(v3) μπορουν να μπουν
και με αλλες ακιδες αναλογα πως βολευει στο σχεδιασμο της
πλακετας.

για τον προγραματισμο και τον τροπο ενγραφης και αναγνωσης
αφου δουμε τα σχεδια που ετοιμαζει ο φιλος Χρηστος

dal_kos που εισαι ;
Εκεινο που ανεφερα στην αρχη του θεματος για το φαινομενο
under-over καποιων ολοκληρωμενων δεν το βρηκα ακομη
δυστηχως .Επιφυλασωμαι ομως οτι θα το βρω!!!!

FalconX
12-09-06, 09:01
Good morning και Καλημέρα to everyone σε όλους,

Ανεβάζω τη τελική έκδοση του ΜΑΙΝ V.3.1 και περιμένω τυχόν παρατηρήσεις ή διορθώσεις για να βάλω μπροστά το τυπωμένο. Ο λόγος που χρησιμοποιώ δύο τάσεις +12 και +5 V είναι απλά για το τύπο των ρελέ που θα χρησιμοποιήσει ο κάθε ένας από εμάς στις κάρτες Ι/Ο. Με ένα jumper στη κάθε Ι/Ο θα μπορεί να επιλέξει πεντάβολτα ή δωδεκάβολτα ρελέ.

Εν αναμονή....

FalconX
12-09-06, 09:38
Ερώτηση για το τελευταίο αρχείο Ι/Ο karta1-225 v3. Μήπως υπάρχει κάποιο λάθος στη σύνδεση από το πιν 2 του inverter στο GND? Τσεκάρισέ το please.

GEWKWN
12-09-06, 17:25
χρηστο εχεις δικαιο να το σωστο
για την karta 1-255(v3)
Υσ : το αρχειο ειναι πολυ
μεγαλο και ετσι σου εστειλα
το μτημα που μασ ενδειαφερει

GEWKWN
12-09-06, 17:30
δηλαδη απο την νοτ(ακιδα2) παει μονο στο 245
και συνδεσε την γειωση του 688 με καποια γειωση
συνδεσε και την γειωση του 245 με καποια κενρτικη
γειωση.

Το σχεδιο που εκανες πολυ καλο..
Εχω την εντυπωση οτι αυτο που βοηθησε
ουσιαστικα ηταν το τηλεφωνο
κατι αναλογο νομιζω εκανε και ο "moutoulos"
με ενα τροφοδοτικο.
Υσ: συνγωμη αν δεν εγραψα σωστα το "moutoulos"

FalconX
12-09-06, 18:01
Ανεβάζω και το σχέδιο των Ι/Ο καρτών V.3.1 διορθωμένο για επανέλεγχο. Αργότερα σήμερα θα ανεβάσω και το τυπωμένο της κάρτας ΜΑΙΝ.

FalconX
12-09-06, 20:25
Αυτό είναι το τυπωμένο της κάρτας ΜΑΙΝ V.3.1.

Θα ακολουθήσουν τα αρχεία SCH - BRD & PCB (θεωρητικό - πρακτικό με αερογραμμές και το πρακτικό με χαλκοδιαδρόμους βελτιωμένο)

FalconX
12-09-06, 20:30
Τα αρχεία SCH - BRD & PCB (θεωρητικό - πρακτικό με αερογραμμές και το πρακτικό με χαλκοδιαδρόμους βελτιωμένο)

GEWKWN
12-09-06, 22:40
Good morning και Καλημέρα to everyone σε όλους,

Ανεβάζω τη τελική έκδοση του ΜΑΙΝ V.3.1 και περιμένω τυχόν παρατηρήσεις ή διορθώσεις για να βάλω μπροστά το τυπωμένο. Ο λόγος που χρησιμοποιώ δύο τάσεις +12 και +5 V είναι απλά για το τύπο των ρελέ που θα χρησιμοποιήσει ο κάθε ένας από εμάς στις κάρτες Ι/Ο. Με ένα jumper στη κάθε Ι/Ο θα μπορεί να επιλέξει πεντάβολτα ή δωδεκάβολτα ρελέ.

Εν αναμονή....
απο το σχεδιο(main v3.1) σε θεωριτικο στο προγραμμα που δουλευεις
c0 = strobe ====> ελεγχος για την ενγραφη στο 74χχ574 της main(v3.1) ======> βαρος 1
c1 = linefeed ===> ελεγχος για την αναγνωση απο το 74χχ574 της main(v3.1) ===> βαρος 2
c2 = init ======> ελεγχος για τον χρονισμο του 74χχ574 της main(v3.1) ======> βαρος 4
c3 = select ====> ελεγχος για την επιλογη εισοδου η εξοδου karta1-255(v3)====> βαρος 8
και τωρα ενα επιπλεων το
c5 = MODE =====> λογικο 1 για χρηση σαν εισοδο αλλιως εξοδο(προγραμμα)=====>βαρος 32

αρα καταληγουμε στα εξις απο access
base access +2 = control access
c0 = 1
c1 = 2
c2 = 4
c3 = 8
c5 = 32

ενοιται οτι το c3 και το c5 θα δουλεβουν μαζι δηλαδη για εξοδο c3= false c5= false => c3+c5 = 0
\ για εισοδο c3=true c5=true ===>c3+c5 = 40

βασικες δηλωσεις για το παραδειγμα

option base 1

type DataType
EnabledChannel as boolean
ChannelMode as Boolean
ChannelData as byte
end type

dim Data(255) as DataType
dim ControlA as integer
dim InputA as integer
dim BaseA as integer

βασικοι μηδενισμοι αρχης προγραμματος
BaseA= 888 (&h378&)
InputA=889 (&h379&)
ControlA=890 (&h380&)
βηματα για ενγραφη σε εξοδο

1) out BaseA,Data.ChannelData(Channel) ' εξοδος στην παραλληλη ακιδες 2-9
2) out ControlA, 1 ' εξοδος στην c0
3) out out BaseA,Channel ' εξοδος στην παραλληλη ακιδες 2-9
4) out ControlA, 2 ' συνγκιση με το 74χχ688 που εχει σωστα το σετ στους διακοπτες σε καποια \ ' katra1-255(v3) και παραγωγη του χρονισμου που θα γραψει στην εξοδο \ \ ' της katra1-255(v3) τα data του βηματος 1
5)4) out ControlA, 0 ' εξοδος στην contol =0

βηματα για διαβασμα εισοδων απο καποια karta1-255(v3)

1) out BaseA, 0 ' εξοδος στην παραλληλη ακιδες 2-9
2) out ControlA, 3 ' Μηδενισμος των 74χχ574 της main(v3)
3) out ContolA,44 ' c2,c3, c5= true
4) out BaseA,Channel '' συνγκιση με το 74χχ688 που εχει σωστα το σετ στους διακοπτες σε \ ' καποια katra1-255(v3) και παραγωγη του χρονισμου που θα γραψει \ \ \ ' την εξοδο \
5) out ContolA,46 ' περασμα στην εισοδο του 74χχ574 της εισοδου
6)Eisodos= inp(BaseA) ' το πολυποθυτο
7) out BaseA, 0 ' εξοδος στην παραλληλη ακιδες 2-9
8) out ControlA, 3 ' Μηδενισμος των 74χχ574 της main(v3)
9)out ControlA,0 ' control access = 0

φιλικα γιωργος

FalconX
13-09-06, 10:42
Φίλοι,

Ανέβασα εχθές σε Eagle format τα αρχεία version 3.1 ΜΑΙΝ.SCH (σωστό) ΜΑΙΝ.BRD (λάθος) και MAIN-PCB.BRD (λάθος)
Είχε γίνει ένα μικρό λάθος όσον αφορά τη τοποθέτηση των κοννέκτορς SV1, SV2, SV3, SV4 και SV5 μέ αποτέλεσμα όταν θα δίναμε εντολή να ανοίξει ένα ρελέ κάποιας κάρτας π.χ. το Νο 2 θα άνοιγε το Νο 7. Ηταν απλά τοποθετημένοι ανάποδα οι κοννέκτορς. Σας επισυνάπτω τα δύο αρχεία MAIN.BRD MAIN-PCB.BRD version 3.11 διορθωμένα.

FalconX
13-09-06, 10:46
Εδώ έχουμε το τυπωμένο των I/O Boards V.3.1 με βάση το θεωρητικό που ανέβασα σε προηγούμενο ποστ. Αργότερα σήμερα θα τα ανεβάσω και σε Eagle format.

FalconX
13-09-06, 11:18
Και τα σχέδια της I/O BOARD σε Eagle Format.

FalconX
13-09-06, 11:31
Οσοι πιστοί προσέλθετε.................................!

Τη Δευτέρα 18/09/2006 θα αρχίσω έρευνα για προσφορές για τη κατασκευή των πλακετών. Οσοι θέλετε δηλώστε συμμετοχή αναφέροντας πόσα ΜΑΙΝ και πόσες I/O BOARDS θέλετε αφού διαβάσετε τις οδηγίες πιό κάτω.

Κάθε I/O BOARD έχει ΟΚΤΩ Εισόδους και ΟΚΤΩ Εξόδους..................= 8 IN - 8 OUT
Κάθε ΜΑΙΝ υποστηρίζει ΠΕΝΤΕ I/O BOARDS..................................... = 5 x 8 = 40 IN - 40 OUT
Ολη η κατασκευή υποστηρίζει ΠΕΝΗΝΤΑ ΕΝΑ ΜΑΙΝS...........................= 51 x 40 = 2040 IN - 2040 OUT

Οπωως βλέπετε οι δυνατότητες είναι απεριόριστες. Υπολογίστες τις ανάγκες σας και δηλώστε συμμετοχή για τη κατασκευή των πλακετών.

GEWKWN
13-09-06, 15:53
εγω ,εγω. δυο main και 8 I/O BOARDS.
Χρηστο πες και για τον τροπο με τα χρηματα,
που δηλαδη να στα στειλω οταν τελιωσεις την ερευνα.

FalconX
13-09-06, 19:35
Γιώργο,

Δεν θα κάνω μόνο εγώ έρευνα. Οποιος θέλει μπορεί να κάνει και θα διαλέξουμε τη καλύτερη.

Εγώ συμμετέχω όπως σού έχω πεί με τέσσερα MAIN και 16 I/O Boards

Υπάρχει τρόπος να ειδοποιηθεί το Forum μήπως ενδιαφέρονται και άλλοι για να παραγγείλουμε μεγαλύτερη ποσότητα (μείωση κόστους)?

dal_kos
13-09-06, 19:43
Κοιταξτε και την circam για την κατασκευη των πλακετων. Εμενα τουλαχιστον μου φαινεται φθηνη ;)

FalconX
13-09-06, 20:15
Σίγουρα είναι ή πρώτη που θα δούμε.

dal_kos
13-09-06, 20:55
Παιδια φυσικα θα το δινουμε και σαν κιτ ετσι?[τα εξαρτηματα σε ενα σακουλακι]

Γιατι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα υπαρξουν ατομα που το θελουν οσο πιο απλο γινεται ;)

Αν θελετε μπορω να βοηθησω στις διαφορες συμφωνιες ;)

ξερω να πειθω :D

ΥΓ: Η Space4u.GR (http://space4u.gr) θα σας κανει δωρεα ηλεκτρονικο χωρο ωστε να στηθει μια ιστοσελιδα αναπτυξης του προγραμματος και περιοχη για το κατεβασμα των σχηματικων.
Αποφασιστε το ονομα χωρου που θελετε και θα σας γινει δωρο ενα subdomain[ονομα_που_επιλεξατε.space4u.gr] με ενα χρονο δωρεαν φιλοξενιας στο πρασινο πακετο.
Οταν αποφασισετε μπορειτε να με ενημερωσετε μεσω πμ η να στειλετε αμεσα email στην space4u με θεμα "Δωρεα web hosting" στο email sales({at})space4u({dot})gr

FalconX
13-09-06, 21:12
Ναί για το πρώτο, (κάτι σαν κιτ) μετά από έρευνα και όμαδική αγορά υλικών στο κόστος και φυσικά Ναι για web hosting. Πας πολύ δυναμικά Κώστα και δεν έχεις δει καν το πρόγραμμα. Μπράβο σου.

dal_kos
13-09-06, 21:18
Φιλε μου το εννοω πως θελω να σας βοηθησω!

Και ναι οταν με ενδιαφερει να κανω κατι γυρναω τον κοσμο αναποδα ;) Οποτε μην ανυσηχεις... αφου ανελαβα εγω το management :lol:

Για το hosting μπορω να σας φτιαξω εγω την σελιδα [ειμαι αρκετα εμπειρος] αρκει να βρειτε ενα καλο ονομα για το προγραμμα ;)

ιδεες:
parcon [parallel control + parkon=~παρκο [ελληνικη λεξη]
total parallel control
Ultra parallel controler
EIUPC [everything is under parallel control]
Δεν ειναι καποιο που να μου κανει "κλικ" αλλα προτεινω για να κανω την αρχη :)

GEWKWN
13-09-06, 22:16
Κωστα θελω το e-mail σου για να το βαλω
Στο προγραμμα.
Καλη η ιδεα σου για το "χωρο" και το "κιτ"
πιστευω θα βοηθησει πολους στην "εκινηση"
με τα ηλεκτρονικα.

Στο θεμα μας τωρα Αυτο το αρχειο που ανεβαζω
εχει μια πρωτη εκδοση του αρχειου OCX που
κανει την ενγραφη και την αναγνωση βασισομενο
παντα στο Hardware κοματι που σχεδιασαμε.

Υσ: Χρηστο κατι δεν μου κολαει με το hardware
μπορεις να κανεις μια εξομιωση με τα 74χχ574
της main;
δες αν ο χρονισμος c0 και c1 μηδενιζουν
τα ολοκληρωμενα με εισοδο 0(0-255)
απο την παραλληλη.ενα απλο ελεγχο
για να μου φυγει το ανχος.

να και μια πρωτη εκδοση ενος ocx που αναλανβανει
να γραψει και να διαβασει τις καρτες.

GEWKWN
13-09-06, 22:22
parcon [parallel control + parkon=~παρκο [ελληνικη λεξη]
total parallel control
Ultra parallel controler
EIUPC [everything is under parallel control]

το "παρκο" εμενα προσωπικα μου αρεσει.....
δηλαδη κατι Ελληνικο ρε παιδια.
και το αφηνω εκεινο με την "Μακεδονια".

Νιωθω οτι κατι αλαζει ...

:wink: :wink: :wink:

dal_kos
13-09-06, 22:25
Ευχαριστω που θα συμπεριλαβεις κι εμενα στους "συντελεστες" :)

για το ονομα πρεπει να πεσουν κι αλλες προτασεις!

Οσοι μπαινετε εδω γραφτε κι απο μια ιδεα ωστε να μπορεσουμε να τις συνδιασουμε και να βγαλουμε κατι καλο!

FalconX
13-09-06, 22:34
Γιώργο και Κώστα,

Μήν ανησυχείς σήμερα που τελείωσα με τις πλακέτες θα ξεσκίσω την εξομοίωση μέχρι τη Δευτέρα. Δεν σταματώ να εργάζομαι ποτέ. Ακόμα και όταν κάτι έχει τελειώσει εξακολουθώ να το παιδεύω και να το βελτιώνω. Γι' αυτό άλλωστε εργάζομαι από το σπίτι μου. Εδώ εργάζομαι άπειρες ώρες ενώ σε ένα εταιρικό γραφείο πάω στις 10:00 και φεύγω στις 12:00 (για να αποφύγω τη κίνηση και στο πήγαινε και στην επιστροφή) δικαιολογίες απλά δε μπορώ να δουλέψω. Ενώ στο σπίτι είναι αλλιώς. Θα το παιδέψω άσχημα πάντως. Ετσι βρήκα και τον ανάποδο κοννέκτορα σήμερα.

Σχετικά με το όνομα μου αρέσει και εμένα το ParCon ή ελληνιστί ΠάρΚον (καθαρεύουσα την οποίαν εδιδάχθην ενδελεχώς ότε είμην και εγώ μαθητής) = που την έμαθα σαν μαθητής

dal_kos
13-09-06, 22:37
Σκιστο το ατιμο :D
οσο πιο καλο ειναι τοσο το καλυτερο για ολους.

Μεχρι τωρα μαλλον ειναι η καλυτερη ιδεα...

FalconX
13-09-06, 22:44
Ετσι για την ιστορία αυτό το thread ξεκίνησε στις 6 Αυγούστου και δείτε που έφθασε έπειτα από 37 ημέρες. Νομίζω ότι έπειτα από ένα ακόμα μήνα ανταλλαγής απόψεων στο λογισμικό και βελτιώσεων γενικώτερα θα σπάσουμε ρεκόρ posts.

dal_kos
13-09-06, 22:47
πραγματι... ετσι γινεται οταν καποια ατομα εχουν ορεξη για δημιουργια ;)

Σας αξιζουν συγχαρητηρια!

gsmaster
13-09-06, 23:45
Ετσι για την ιστορία αυτό το thread ξεκίνησε στις 6 Αυγούστου και δείτε που έφθασε έπειτα από 37 ημέρες. Νομίζω ότι έπειτα από ένα ακόμα μήνα ανταλλαγής απόψεων στο λογισμικό και βελτιώσεων γενικώτερα θα σπάσουμε ρεκόρ posts.

Ναι όντως είναι απο τα πιο γρήγορα αναπτυσσόμενα θέματα στο hlektronika, και μια κατασκευή που αναπτύσσεται απο κοινού μέσω ενός φόρουμ είναι μεγάλη υπόθεση. Μπράβο σας!!!

Γενικά για το θέμα....
Το παρακολουθώ απο την αρχή με αρκετό ενδιαφέρον, είναι μια πολύ καλή ιδέα.
Προσωπικά εγώ είμαι των μικροελεκτών αυτό είναι άλλο θέμα... Πολλές φορές μια λύση αποκλειστικά Hardwarικη είναι καλύτερη.

Καλές κατασκευές!

ΥΓ. Φτιάξτε καμια πρωτότυπη πλακέτα πρίν παραγγείλετε τις πολλές, συνήθως βγαίνουν λαθάκια που δεν τα έχεις υπολογίσει στο σχεδιασμό, και μετά άντε να τα διορθώσεις.... τα έχω περάσει γι αυτό στο λέω.... Πχ αν κάποιος βάλει πολλές πλακέτες εξόδου με ρελέ, το ρεύμα που πρέπει να μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό, να είναι αρκετό. (προτείνω βύσμα για εξωτερικό τροφοδοτικό πρίζας) και να έχετε υπόψην ότι τα ρελέ όταν οπλίζουν δημιουργούν θόρυβο στις γραμμές τροφοοσίας, και ίσως να δημιουργήσουν πρόβλημα στο κύκλωμα. (προτείνω ξεχωριστή τροφοδοσία για τα ρελέ.)
Αυτά.....

GEWKWN
14-09-06, 00:42
gsmaster αν ολοι κανανε αυτο που μολις
εκανες εσυ θα ειμασταν τρισευτχισμενοι
διοτι μολις προτεινες κατι για να καλυτερεψει ο σχεδιασμος
της κατασκευης.

Αυτο για το μεγαλο ρευμα που αναφερες ειναι ενα καλο
θεμα προς συζητηση μπορεις να στειλεις ενα ποστ πως
συνδεωνται τα 2Ν3055 πανω σε 78χχ Για αυξηση του
ρευματος;

το Θεμα εχει και πολυ προγραμματισμο σε visual Basic
απλα ειναι κατι κοινο και για τους δυο .
Το να προγραματιζεις σε vb πιστευω οτι ειναι πιο
ευκολο απο οτι σε μικρο γιατι δεν σε ενδιαφερει ο χωρος
αν χρεισιμοποιουσαμε μικρο λογικα θα ηταν μεσω
σεριακης πωσ θα βγαζαμε τις εξοδους και τις εισοδους;
ουσιαστικα ειναι μια κατασκευη που κανουμε για χρηση
δικη μας κατα βαση αλλα και δυνατοτητες που μπορουν
να καλυψουν νομιζω και τον πιο "δυσκολο" χρηστη
Το θεμα 2040 out και 2040 in ναι ρε παιδι μου
ειναι "καπως μεγαλο" ισως "τεραστιο" σαν νουμερο
αλλα εμεις τοσχεδιασαμε απο την αρχη και αφου
εμεις θεσαμε το iso του hardware γιατι να μεινουμε
σε λιγες δυνατοτητες ενω μπορουμε για πολλες
αφου στην ουσια δεν θα υπαρχει προβλημα
στην πολυπλεξια (με τον ιδιο τροπο ειτε με μια καρτα ,
ειτε με 10 , ειτε με 100 ,ειτε με 255).
το θεμα τησ πρωτοτυπης κατασκευης θα το συζητησω
με τον χρηστο ειναι καλη σκεψη.
Τελικα Θα το βαλεις στις κατασκευες οταν τελειωσει;

:lol: :lol: :lol:

gsmaster
14-09-06, 02:02
Αν το θέλετε κι εσείς, ευχαρίστως να το βάλουμε και στις κατασκευές.

Αν γινόταν με μικροελεκτή, θα μπορούσαν να γίνουν πολλά και διάφορα.... Για περισσότερα I/O υπάρχουν port expanders με σειριακή επικοινωνία που μπορείς να βάλεις όσα θες. Εφόσον όμως το έχετε ξεκινήσει έτσι, δεν είναι κακο. Έτσι κάποιος να ξέρει ακριβώς τι κάνει κάθε τι, και να το φτιάξει όμως θέλει, χωρίς να έχει έναν μικροελεκτή με στάνταρ πρόγραμμα. Ξαναλέω, άλλη φιλοσοφία το ένα άλλη φιλοσοφία το άλλο.


Όχι 2N3055 τα αντίστοιχα PNP (πχ MJ2955). Mπαίνουν όπως και στο LM317. Δες στα κυκλώματα στα τροφοδοτικά να πάρεις μια ιδέα. πχ όπως σε αυτό το κύκλωμα (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=402)

GEWKWN
14-09-06, 14:14
Χρηστο,
αντι του 245 βαλε ή 240 η το 244 γιατι
τα 1G ,2G (συνδεμενα μαζι) εχουν το ιδιο
προσημο
Στο δευτερο 574 βαλε παλι ή 240 ή 244
και κανε παλι την εξομιωση Λανβανοντας
υποψην και τις αλλαγες που εγιναν
στο σημα ενεργοποιησης σε σχεση με
τα ολοκληρωμενα
Φιλικα Γιωργος.

FalconX
14-09-06, 21:40
Δε θα κάνω καθόλου εξομοίωση. Πήρα όλα τα υλικά για ένα ΜΑΙΝ καί ένα Ι/Ο. Θα τα φτιάξω κανονικά με κοννέκτορς και απλά θα διευθυνσιοδοτώ την Ι/Ο όπου θέλω.

GEWKWN
15-09-06, 16:23
κοιτα που πηρα και εγω τα υλικα
αντε καλη εξομιωση, σε δυο τεστ
ειναι σιγουρα καλυτερα απο 1.
Φιλικα Γιωργος.

FalconX
18-09-06, 18:11
Καλησπέρα,

Εχουμε κανένα νεότερο από τη κατασκευή? Εδώ δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα αν θα γυρίσω το Σάββατο. Το προσπαθώ όμως.

GEWKWN
18-09-06, 19:28
χρηστ ο αυτη την εβδομαδα ειμαι βραδυνος
και ετσι δεν εχω κανει ολοκληρη εξομιωση
Απλα νομιζω οτι τελικα θα γυρισουμε στο 74χχ245
Την αλαγη που καναμε στο u2 της main (v3)
γιατι τα παραλληλα-αναποδα 574
τρελενονται με οτι συνδυασμους τα δοκιμασα
Εξομιωση σε Ραστερ με πραγματικες συνδεσεις.
Φιλικα Γιωργος.

FalconX
25-09-06, 13:47
Καλημέρα σε όλους.

Γύρισα επιτέλους και είμαι όλος αυτιά.

Χρήστος

GEWKWN
29-09-06, 17:57
Ανακοινωση
Χρηστο και Μελη του φορουμ
Επιτελους τελος
με την εξομοιωση.
Το προβλημα που
υπηρχε με το τα αντιθετα
574 δυστηχως δεν το ελυσα διοτι
τρελαινοταν.
Δοκιμασα παλι τον αρχικο σχεδιασμο
με το 245 στην θεση του 574(u2) στην main(v3)
και "ευρηκα" το κυκλωμα δουλευει αριστα.
Ετσι Χρηστο μετα απο τα σχετικα πειραματα
με μια πλακετα εξομοιωσης, προτεινω τα εξις:
1) αλλαγη του (u2) της main(v3) με ενα 245
ωστε να διορθωθει το προβλημα με το
loop που κανανε τα 574.
2) ονομα καινουριας Main => main(v3.1).
Την τριτη θα παω για μια εβδομαδα στην Γερμανια
και ετσι δεν θα ασχολειθω με την κατασκευη
Αυτο που θελω τωρα να κανω ειναι ,μια
εξομοιωση και την karta 1-255(v3.1)
για να δουμε και την δικη της συμπεριφορα.
Ζηταω συγνωμη για την καθηστερηση στην εξομιωση
Υσ: ο επιμενων ΝΙΚΑ.
Φιλικα Γιωργος.
α!!!!!!!!
και μια φωτο απο την εξομοιωση

FalconX
29-09-06, 20:21
Καλό ταξείδι να'χεις.

Μην ανησυχείς θα κάνω εγώ έρευνα τώρα για το κόστος γενικά όλων των υλικών και πλακετών. Δεν βλέπω πάντως κανένα ενδιαφέρον από χρήστες για συμμετοχή όπότε είμαστε οι δυό μας. Αντε καλή επιστροφή.

Υ.Γ. Θα φύγω και εγώ στα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας για 2-3 μέρες για τη Κάρπαθο να παραδώσω κάποια συστήματα που έχουμε εγκαταστήσει εκεί.

Χρήστος

GEWKWN
29-09-06, 20:41
Καλό ταξίδι να'χεις
σου λεω και εγω με την σειρα μου.

petros10
02-10-06, 10:25
Εμένα θα με ενδιέφερε μια τέτοια κατασκευή. Δεν συμμετέχω στα posts σας γιατί δεν γνωρίζω πολλά ηλεκτρονικά. Όταν έχετε κάτι που δουλεύει κανονικά και επί πλέον επιτρέπει και έλεγχο εισόδων, παρακαλώ να με ενημερώσετε. Θα ήθελα να μπορώ να έλεγχο σε όλα αυτά μέσω Visual Basic. Σας ευχαριστώ

FalconX
02-10-06, 19:21
petros10,

Μπορεί να μη συμμετέχεις όπως είπες, αλλά καλό θα είναι να παρακολουθείς τη συζήτηση διότι αν σε ενδιαφέρει όταν θα δημοσιεύσουμε τις προσφορές για τις πλακέτες θα πρέπει να δηλώσεις τη ποσότητα που θες. Ναι αυτή η κατασκευή υποστηρίζει και εισόδους. Οσο για το λογισμικό έχω αναπτύξει και δουλεύω με αυτό μέχρι σήμερα, αλλά θα επεκταθεί και θα τροποποιηθεί αρκετά. Το τμήμα hardware το υπολογίζω να έχει τελειώσει μέσα σε 10 μέρες. Εχει γίνει εξομοίωση στο multisim ολόκληρο το project και δούλεψε με βάσει τις τελευταίες μετατροπές. Μέχρι στιγμής έχει δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες το motherboard (από τον GEWKWN). Τώρα το μόνο που μένει είναι να δοκιμαστεί και η extension board. Stay tuned.

FalconX
04-10-06, 18:47
Φίλοι μου γειά σας,

Για την ενημέρωσή σας έχω προσφορές από δύο εκ των τριών εταιρειών κατασκευής πλακετών. Πιστεύω μέχρι αύριο να έχω και από την τρίτη οπότε θα ανεβάσω ένα Excel αρχείο με τις προσφορές και τη πρότασή μου.

Ες αύριον τα σπουδαία.


dal_kos που χάθηκες. Τι θα γίνει με το site?

dal_kos
04-10-06, 19:25
Αποφασισατε τελικα για το ονομα?
Κατι προτασεις που εγιναν ηταν "στον αερα".
Τελικα θα το ονομασουμε Parcon?
Αν ναι πειτε το να κανονισω για το site ;)

FalconX
04-10-06, 20:46
Καλησπέρα,

Σχετικά με το όνομα το τροποποίησα αυθαίρετα λιγουλάκι, επειδή αυτή η κατασκευή είναι ανεξάντλητη σε εισόδους - εξόδους την ονόμασα PARULCON (PARallel ULtimate CONtrol). Οπως λέμε βαρούλκον με τον τόνο στη προπαραλήγουσα. Μία κατασκευή που έκανα εν τω μεταξύ πολύ μικροτέρων δυνατοτήτων την ονόμασα PARCON. Χειρίζεται μάξιμουμ 64 εισόδους εξόδους. Εχω επίσης και μία παλιά κατασκευή που χειρίζεται μόνο 8 εξόδους (αυτή που δουλεύω 10 χρόνια τώρα) και λέω να την ονομάσω PARMICON (PARallel MInimum CONtrol) με τον τόνο στη προπαραλήγουσα. Αν χωράνε τις ανεβάζουμε και τις τρεις για να έχει επιλογές ο χρήστης. Για την PARMICON υπάρχει και software για windows έτοιμο. Για τις άλλες δύο θα γίνει επέκταση και τροποποίηση του ήδη υπάρχοντος.

dal_kos
04-10-06, 20:50
Ωραια και τα τρια ονοματα!!!
Τελικα ομως το subdomain πως θα το ονομασουμε?

FalconX
04-10-06, 21:19
Δε μου έρχεται τίποτα. Σκέψου κάτι και κάνε search να δεις εάν βγάζει πολλά results. Οσο λιγότερα τόσο καλύτερα. Forums του εξωτερικού που συμμετέχω περιμένουν το site.

FalconX
05-10-06, 19:01
dal_kos

Τελικά το καλύτερο για subdomain είναι το parcon.

Φίλοι ιδού οι τιμές από τρεις εταιρείες του χώρου. Φυσικά μιλάμε για επιμεταλλωμένες τρύπες μόνο. Απλά παραθέτω και τιμές με χωρίς επιμετάλλωση έτσι για πληροφόρηση.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε μπορώ να κάνω επισυνάψω τις τιμές μου έβγαλε αυτό το μήνυμα "Sorry, but the maximum filesize for all Attachments is reached. Please contact the Board Administrator if you have questions."

FalconX
05-10-06, 19:24
Κώστα καλησπέρα,

Μας έβαλες πρώτο πλάνο στο site σου. Είσαι Θεός. Μου άρεσε πολύ το site. Μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο και για την περίπτωσή μας αλλά σε μπλέ - κόκκινες αποχρώσεις?

Αλήθεια έχεις skype?

dal_kos
07-10-06, 10:55
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Δυστυχως δεν εχω skype.

Οσο αφορα την σελιδα, το συγκεκριμενο συστημα ειναι content management system [CMS]. Ειναι περισσοτερο για κοινοτητες. Υπαρχουν αλλα τα οποια ειναι εξειδικευμένα για projects. Φυσικα αν προτιματε κατι τετοιο ειναι παιχνιδακι να φτιαξουμε το site διοτι το συστημα αυτο το παιζω στα δακτυλα ενω μεχρι τωρα δεν εχω δουλεψει με Project Management[αν και συνηθως τα μαθαινω μεσα σε 2-3 μερες].

Κωστας

FalconX
07-10-06, 13:03
Δεν ξέρω ότι σε βολεύει. Εγώ απλά βρήκα κάποιο πολύ καλό έτοιμο και αν θέλεις να το δεις πες μου που να στο ανεβάσω.

dal_kos
07-10-06, 13:57
Ανεβασε το στο Rapishare ;)

FalconX
07-10-06, 19:03
Είναι μικρό 340 ΚΒ στείλε μου pm το mail σου να στο στείλω.

FalconX
07-10-06, 19:13
Παιδιά προσπαθώ από προχθές να ανεβάσω τις τιμές των πλακετών και δεν μπορώ. Μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Upload Error: Could not upload Attachment to ./files/pcbs_688.gif.
Upload Error: Could not upload Attachment to ./files/pcbs_688.gif.
Sorry, but the maximum filesize for all Attachments is reached. Please contact the Board Administrator if you have questions.

Εστειλα και pm στον admin αλλά τίποτα. Ξέρει κανείς τι κάνουμε.

gRooV
08-10-06, 01:52
Το μέγιστο επιτρεπόμενο μέγεθος επισυναπτόμενου αρχείου είναι 100kb.
Αλλαξε format στο αρχείο σου, συμπίεσέ το ή ανέβασέ το κάπου αλλού!

FalconX
08-10-06, 06:34
Μα το αρχείο μου είναι 58ΚΒ

FalconX
08-10-06, 10:22
Προσφορά κατασκευής πλακετών ParUlCon

.......................Hellas PCB......................Project Line PCB................Circam PCB Design
.......................Μανώλης Σταύρου............Βασίλης Δρουβιώτης...........Αριστείδης Αναστόπουλος
.......................Τηλ: 210-9536543............Τηλ: 210-3818208.............Τηλ: 2310-624829
.......................Καλλιθέα - Αθήνα.............Εξάρχεια - Αθήνα...............Θεσσαλονίκη


........................Επιμεταλλωμένες........... ..Επιμεταλλωμένες................Επιμεταλλωμένες
ParUlCon Main...60,00 €....1,60 €..............60,00 € 0,00 €....................60,00 €....22,00 €
ParUlCon I/O.....21,25 €....1,60 €..............22,50 € 0,00 €....................39,00 €....15,00 €



...........................Απλές.................. ..........Απλές..................................Α πλές
ParUlCon Main......24,00 €...1,60 €..............50,00 €... 0,00 €................. 49,00 €...22,00 €
ParUlCon I/O........9,00 €.....1,60 €..............20,00 €... 0,00 €................. 30,00 €...15,00 €



Κόστος για 5 Main και 20 I/O
Επιμεταλλωμένες.. 765,00 € .................... 750,00 € .............................. 1.490,00 €
Φ.Π.Α. ................ 145,35 € .................... 142,50 € .............................. 283,10 €
Σύνολο................ 910,35 € .................... 892,50 € .............................. 1.773,10 €


Κόστος για 5 Main και 20 I/O
Απλές 340,00 € 650,00 € 1.255,00 €
Φ.Π.Α. 64,60 € 123,50 € 238,45 €
Σύνολο 404,60 € 773,50 € 1.493,45 €


Ολες οι πλακέτες είναι βαμμένες πράσινε και περιλαμβάνουν τοπογραφικό και μάσκα


Η πρότασή μου είναι για κατασκευή πλακετών με επιμεταλλωμένες τρύπες διότι πολλά από τα εξαρτήματα είναι αδύνατον να κολληθούν από επάνω και έτσι δεν μπορούμε να αποφύγουμε την επιμετάλλωση.

Οι στήλες με τις τιμές διαβάζονται κάθετα. Οι τιμές δίπλα από τις τιμές των πλακετών είναι το κόστος για βάψιμο, μάσκα και τοπογραφικό.

Χρήστος

gsmaster
08-10-06, 14:47
Μα το αρχείο μου είναι 58ΚΒ

Έχει γεμίσει ο χώρος που έχεις διαθέσιμο για να ανεβάσεις επισυναπτόμενα. Δοκίμασε να σβήσεις επισυναπτόμενα που δεν χρειάζονται πλέον, κάτι πρέπει γίνετα τώρα τελευταία με τις αλλαγές.

Πάρτε και μια προσφορά απο τον Παππαδόπουλο στην Θεσσαλονίκη Δεν ξέρω αν κάνει επιμεταλλωμένες τρύπες αλλα έχει καλές τιμές. 2310774054. Θέλει λίγο υπομονή με τον χρόνο παράδοσης όμως.
Το συνολικό κόστος είναι αυτό που σου έδωσαν απο τις προσφορές? ή το έκανες με πολλαπλασιασμό? Διευκρίνησες πόσα κομμάτια πλακέτες θα παραγγείλεις? Όσο ανεβαίνουν τα κομματια, οι τιμές πέφτουν. κατακόρυφα.


ΥΓ Δοκίμασα να επεξεργαστώ λίγο το μήνυμά σου και έκανα πατάτα σόρρυ.. το διόρθωσα με τελείες................

dal_kos
08-10-06, 15:16
Πολυ ακριβα μου φαινονται....
Σαν κατι να μην πηγαινει καλα...
Το main τι διαστασεις εχει?

gRooV
08-10-06, 15:21
Μα το αρχείο μου είναι 58ΚΒ

Έχει γεμίσει ο χώρος που έχεις διαθέσιμο για να ανεβάσεις επισυναπτόμενα. Δοκίμασε να σβήσεις επισυναπτόμενα που δεν χρειάζονται πλέον, κάτι πρέπει γίνετα τώρα τελευταία με τις αλλαγές.


Συγνώμη τότε, πρέπει να είναι όλα οκ τώρα! Ξανακάνε μία προσπάθεια.
Εχεις πέσει σε περίοδο αλλαγών!! :roll:

FalconX
08-10-06, 19:08
Οι τιμές πιό όμορφα:

FalconX
08-10-06, 19:27
g_master:

Έχει γεμίσει ο χώρος που έχεις διαθέσιμο για να ανεβάσεις επισυναπτόμενα. Δοκίμασε να σβήσεις επισυναπτόμενα που δεν χρειάζονται πλέον (Ισχύει ακόμα;)

Δε πειράζει για το editing, έτσι κι αλλιώς ούτε και αυτό που είχα ανεβάσει εγώ ήταν καλό. Θα πάρω αύριο το πρωί και στον Παπαδόπουλο... Ευχαριστώ. Ναι οι τιμές είναι για πέντε main και είκοσι Ι/Ο. Γι' αυτό από την αρχή είπα μήπως και συγκεντρωθούμε αρκετοί και πέσει το κόστος. Αλλά μόνο με πέντε σετ? Χρειάζονται τουλάχιστον άλλοι πέντε για να πάρουμε κάποια σοβαρή μείωση.

dal_kos:

Ιδιαίτερα ακριβά δεν είναι άν σκεφτείς το μέγεθος και ότι είναι απαραίτητη η επιμετάλλωση. Οι διαστάσεις των πλακετών είναι:
ΜΑΙΝ: 18,034 Χ 10,795 cm = 194,67703 cm^2 ---------> X 5 = 973,38515 cm^2
I/O : 11,55 X 8,76 cm = 101,21 cm^2 ---------> X 20 = 2024,2 cm^2

gRoov:

Ευχαριστώ.

gsmaster
08-10-06, 19:51
Τι να ισχύει; πάντα μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου.
1. Μπορείς να επεξεργαστείς τα μηνύματά σου κανονικά και να σβήσεις τα επισυναπτόμενα.
2. Άμα πας στο προφίλ σου http://www.hlektronika.gr/phpBB2/profile.php?mode=viewprofile&u=3170 (πατώντας πάνω στο όνομά σου) κάτω δεξιά έχει λινκ για τα επισυναπτόμενα.

FalconX
09-10-06, 12:42
Μιά πρώτη εικόνα από το λογισμικό........

dal_kos
09-10-06, 14:34
Πολυ ωραιο! :D
Μαλλον καλυτερα ΤΕΛΕΙΟ σε σχεση με το προηγουμενο..Keep on the good job!!!

Η εικονα που εχεις βαλει πανω-πανω ειναι δικια σου ή αντιγραφη?Αν ειναι δικη σου στειλτην μου σε παρακαλω σε υψηλη αναλυση ωστε να μπορεσω σιγα σιγα να ασχοληθω με την ιστοσελιδα. :wink:

FalconX
09-10-06, 16:54
Κώστα,

Για ποιά εικόνα μιλάς; Του site η του προγράμματος;

dal_kos
09-10-06, 21:49
Του προγραμματος.
Το site δεν μου το εχεις στειλει!

FalconX
09-10-06, 23:01
Στο έστειλα εχθές όλο το site στο mail σου. Στο ξαναστέλνω τώρα.

GEWKWN
11-10-06, 02:41
παιδια γυρισα απο εξωτερικο
ακι εκτιμησα παραπανωτην χωρα μου
βλεπωοτι προχωρισατε
Χρηστο το Σχεδιο τουπρογραματος
πολυ καλο για βαση .
Τα σχεδια προτινω πριν τα βλαλουμε στην παραγωγη
μια εξοομοιωση και τησ καρτας Ι/Ο
Θατην κανω εγω
Για την τιμη τωρα το κοστος ειναι πραγματικα
μεγαλο.
Ερωτηση γιατι πρεπει να κανουμε επιμεταλωμενες
πλακετες και οχι απλες;
μπορεις να μου στειλεις τα αρχεια σε vb στο μειλ μου;
Φιλικα Γιωργος

FalconX
11-10-06, 09:56
Γιώργο καλωσόρισες,

Και εγώ κάθε φορά που γυρνάω Ελλάδα, μόνο που δε φιλάω το χώμα μας. Εχω πάει σε 27 κράτη (για εγκαταστάσεις και εκπαίδευση) και στο μόνο που ένοιωθα πράγματι σαν το σπίτι μου ήταν η ΚΥΠΡΟΣ. Πήγα προκατειλημένος αλλά οι άνθρωποι εκεί και η φιλοξενία για τους "Ελλαδίτες" ήταν κάτι που θα το θυμάμαι σε όλη μου τη ζωή.

Οσον αφορά τα σχέδια τα έχω βελτιώσει κι' άλλο (ιδιαίτερα τα PCBs) και φυσικά δεν τα ανεβάζουμε ακόμα αν δε κάνεις την εξομοίωση στην Ι/Ο. Τώρα όσον αφορά τις τιμές χμμμ, παίζονται. Αναγκαστικά πρέπει να γίνουν επιμεταλλωμένες τρύπες λόγω των connectors. Παρ' όλα αυτά όμως θα το παιδέψω στα PCBs μήπως και με τροποποιήσεις γλυτώσουμε αυτό το κόστος.

Ο Κώστας ανεβάζει το site σιγά σιγά και του έστειλα το επόμενο να μπει για Logo χωρίς βέβαια την έγκρισή σου. Αν διαφωνείς το αλλάζουμε.

Εγώ ασχολήθηκα λιγάκι με το design του software και κάποια βασικά σημεία και νομίζω ότι μπορώ να σου το στείλω για αρχή.

Θα λάβεις Large, Large mail.

Χρήστος

GEWKWN
11-10-06, 14:13
ετσι πολυ καλο

FalconX
12-10-06, 21:01
Κύριοι,

Επειτα από μιά κουραστική ημέρα σας ενημερώνω ότι οι πλακέτες του PARULCON μπορούν να μην έχουν επιμεταλλωμένες τρύπες. Ετσι μειώνεται σημαντικά το κόστος τους. Γιώργο και Κώστα χαθήκατε τί έγινε?

Κώστα ποιά θα είναι η διεύθυνση του site γιατί πρέπει να την ενσωματώσω στο πρόγραμμα.

Χρήστος

GEWKWN
13-10-06, 04:21
ελα εδω ο γιωργος
κανει εξομοιωση και προχωραει
ανακοινωση :
Το συστημα ειναι ανφιδρομο
μονο σε μητρικη που υποστιριζει EPP
mode το ανακαλειψα προσφατα
σε ενα υπολογιστη φιλου

dal_kos
13-10-06, 11:35
Το url θα ειναι μαλλον parcon.space4u.gr. Επιβεβαιωστε το! αν σας αρεσει ;)

FalconX
13-10-06, 11:51
Γιώργο και Κώστα καλημέρα,

Νομίζω ότι EPP mode υποστηρίζουν όλα τα ΒΙΟS της τελευταίας δεκαετίας. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος!!! (Δε μου αρέσει να μου διορθώνουν τα λάθη μου):)


Κώστα μιά χαρά είναι η διεύθυνση.

GEWKWN
13-10-06, 19:57
οκ αν υποστιριζουν ολα οκ
Εχεις ΔΙΚΑΙΟ :wink:

GEWKWN
14-10-06, 00:26
χρηστο μολις ειδα το προγραμμα σου και στο εκτελεσιμο
προτεινω να τρεχει το προγραμμα σε 1024 χ 768
για ειναι συβατο και με αλους υπολογιστες

GEWKWN
14-10-06, 02:07
Χρηστο δες αυτο το ocx
αν σου κανει απο ενφανιση
δεν εχει λειτουργεια καμια
ακομη
δεσ το σαν ενφανιση και
γραψε μου αν ειναι καλο
Στο θεμα της αναλυσης
του υπολογιστη βρηκα
ενα αρχειο ocx που αναλανβανει
να αλαξει το μεγεθος των οπτικων μερων του προγραματος
αναλογα με την αναλυση .
θα το δουλεψω και θα σου τοστειλω
φιλικα γιωργος