PDA

Επιστροφή στο Forum : SMD φερριτες



lynx
07-08-06, 02:34
παιδια μπορω να βρω φερριτες στην ελλαδα? και μαλιστα "600R. 1206 package"?
καθως επισεις ξερετε αν υπαρχουν regulators? "REG101UA-33"?

chip
07-08-06, 09:33
Δε νομίζω να βρείς (τους φερίτες). Είχα ψάξει κι εγώ (βέβαια πριν 3-4 χρόνια). Τελικά τους έφερα ή από FARNELL ή από RS ( μάλλον RS γιατι είναι πιο φθηνή).
Και το chip δύσκολο το κόβω. Δεν είναι η ελλάδα ότι καλύτερω για SMD. Αν έχεις τη δυνατότητα φέρτω σα δείγμα. Αλλιώς φέρε αυτό (αν το βρείς) η κάποιο αντίστοιχο από Farnell ή RS.

lynx
07-08-06, 09:48
παιδια δεν νομιζω οτι ειναι λυση τα Online stores με ~30Ε που ζητανε για εξοδα αποστολης...
θα πρεπει να κανεις τεραστεια παραγγελια για να μην σε πειραζει να πληρωσεις τοσο μεγαλα εξοδα
αποστολης...

παντος αν υπαρχει περιπτωση να τα βρω Ελλαδα και ξερει καποιος...παρακαλω να με ενημερωσει!

chip
07-08-06, 23:30
Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο! Αλλά δυστυχώς συχνά δεν υπάρχει λύση. Η κατάσταση είναι απελπιστική με τα εξαρτήματα στην ελλάδα. Δεν βρίσκεις ούτε βασικά εξαρήματα... Προσωπικά δεν ξέρω (από ελλάδα) ούτε από που να αγοράσω SMD αντιστάσεις σε 0603. Ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτέι να κάνω eshop με εξαρτήματα? (με τιμές καλύτερες από τα καταστήματα).
Τέλος πάντων .. αν βρεις κάπου ενημέρωσέ μας γιατί είναι πολύ βασικό εξάρτημα. Αναρωτιέμε θα ανοίξει ποτέ κανενας κατάστημα με πραγματικό ενδιαφέρον στα ηλεκτρονικά?

itta-vitta
07-08-06, 23:46
Ρωτήστε στο www.radio741.gr
Επειδή η σελίδα είναι υπό κατασκευή, τηλεφωνήστε.

chip
08-08-06, 00:02
Μια ερώτηση δεν κάνει κακό αν και πρίν 2-3 χρόνια δεν είχε καθόλου SMD και πολύ περισσότερο με 600Ω στα 100MHz που ψάχνει ο Whiz.
Τώρα βέβεια μου ήρθε μία ιδέα. Βλέπωντας το ψευδώνυμο Whiz θυμήθηκα οτι είχα αγοράσει κάτι chip της Wiz-net από τον Αϊραντζή, και επαιδή αυτός έχει τα πιο τρελά εξαρτήματα από όσα καταστήματα ξέρω κάνε μια προσπάθεια.
ο Αιραντζής έχει τη Drogeta enginnering (στο Περιστέρι νομίζω)

Drogeta Engineering
51 Aharnon Street
GR104 39
Greece Contact: Dimitrios Airantzis
Tel: +30-210-8810948
Fax:+30-210-8840376
E-Mail: dairantzis@yahoo.gr

Αν τα βρείς ενημερωσέ μας.

lynx
08-08-06, 20:37
παιδια ευχαριστω! θα τα κοιταξω και θα σας απαντησω!

lynx
09-08-06, 15:57
Λοιπον επικοινωνισα με "Drogeta Engineering" οπως μου προτεινε ο φιλος Chip...
και μου απαντησε το εξης: "Ο κωδικός που μου δίνετε για τον φερρίτη δεν μου φαίνεται σωστός
γιατί είναι κωδικός αντιστάσεως" δεν καταλαβαινω τι παραπανω πληροφοριες να τους δωσω... :(

lynx
09-08-06, 20:26
Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει να απαντησω στον ανθρωπο...

chip
10-08-06, 00:46
ΑΑΑΑΑχχχχ! Φαντάζομαι του είπες οτι θέλεις φερίτες (chock)... και δεν καταλαβε ε?΄Ήταν ο ίδιος ή η γραματέας του?
Αν σου το ξαναπεί κανείς πες του οτι μιλάς για φερίτη και οτι η σύνθετη αντίσταση του στα 100MHz είναι 600Ω. και στα υπόψην οτι τα 600 Ω δεν είναι ένας συνιθισμένος φερίτης SMD. Λίγοι φτάνουν τα 600Ω. Αν θυμάμε καλά οι πιο πολοί είναι από 75Ω έως 300Ω. Με τα 600Ω επιτυχάνεται μεγάλη εξασθένιση του θορύβου στην τροφοδοσία (ενω φυσικά η DC τάση που τροφοδοτεί τα κυκλώματα βλέπει την ωμική αντίσταση του chock που είναι ελάχιστα Ω.
Φαντάζομαι εσύ χρειάζεσε κάτι σαν το BLM31A601SPT της Murata (έχει μέγιστο ρεύμα λειτουργίας τα 290mA) Υπάρχει και και με ρεύμα 0,5A αλλά δεν έχω πρόχειρο το part number του.
Αν επιτρέπεται για τη εφαρμογή είναι? RF η ψηφιακό κύκλωμα?

lynx
10-08-06, 03:25
ψαχνω για τον Murata BLM31AJ601SN1L... :lol: ναι! προκειται για ψηφιακο κυκλωμα...
η βλακεια μου ειναι οτι δεν εχω ρωτησει ακομα σε Φανους,Ακτινια, κλπ ομως κατι μου λεει οτι δεν υπαρχει
περιπτωση να εχουν τετοια πραγματα!

σε ΥΠΕΡ ευχαριστω για την βοηθεια που μου εδωσες!

ελπιζω το συγκεκριμενο καταστημα να με εξηπηρετησει...(να πουλαει λιανικη) :?

chip
10-08-06, 09:41
Παρακαλώ!
Και Φανός και ακτίνιο και Αϊραντζής πουλάνε λιανική.
Πάντος δεν είμαι πολύ αισιόδοξος οτι θα στο βρούν. Η μόνη πιθανότητα πιστεύω είναι να σου πουν για Farnell.
Άλλωστε κι εγώ δεν έψαχνα ακριβώς για τον τύπο που ανέφερα αλλά για έναν παραπλήσιο που δεχόταν περισσότερο ρεύμα αλλά αφού δεν βρήκα συμβιβάστικα.....
Καλη τύχη στην αναζήτηση.
Η θέση που θα το βάλεις είναι κρίσιμη ή μπορείς να βάλεις και κάτι παραπλήσιο?

lynx
10-08-06, 11:36
τουλαχιστον για τους φερριτες μπορω να μην βαλω και τιποτα! :D ενα απλο γεφυρωμα και it's ok! απλος δεν θα υπαρχει καλο φιλτραρισμα στην τροφοδοσια, τωρα για τα σταθεροποιητικα λιγο δυσκολο... :(

Υ.Γ το Reg101UA αποτι μου ειπε το εχει.

chip
10-08-06, 23:57
Βάλε τότε κάποιο άλλο παραπλήσιο. Πες του αν έχει smd chock (και ποιο τύπο) (προσεξε να σου δώσει chock και όχι πηνίο)
Επίσης o σταθεροποιητής να του διευκρινήσης να είναι στα 3,3V. Χρειάζεσαι low drop out και δεν έβαλες lm317?
Προσβαση σε sample δεν έχεις ε? Γιατι η TI είναι βολική με τα sample αν πχ είσαι φοιτητής. (στα υπόψην οτι δεν είμαι σε αυτούς που έχουν κατα νου τα δωρεάν sample - ίσως επειδή δεν μπορώ να τα έχω :D )

lynx
12-08-06, 16:18
Δεν μπορω να βαλω τιποτα παραλησιο εκτως και αν ειναι pin compatible με το Reg101UA-33...
το PCB υπαρχει ηδη.
Η ΤΙ εχει σταματησει την παραγωγη του Reg101UA-33
Δεν καταλαβενω γιατι δεν μπορεις να εχεις δωρεαν samples?

chip
12-08-06, 23:07
Τα δωρεάν Sample απευθύνονται σε εταιρίες κατασκευής ηλεκτρονικών και πανεπιστήμια.
Εγω δεν ανήκω σε τίποτε από τα δύο.
Που είδες οτι έχει σταματήσει να το παράγει?
Μόλις κοίταξα τη σελίδα της ΤΙ και είναι σε κατάσταση ACTIVE δηλαδή κανονική παραγωγή...ουτε καν σε προγραμματισμό για απόσυρση.
(και δίνει και δείγματα... άρα δεν σκέφτονται καθόλου να σταματήσουν το προϊόν.