PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός-Δέκτης



ALAMAN
08-08-06, 15:14
Πώς μπορώ να φτίαξω εναν πομπό και έναν δέκτη συντονισμένος κάτω
ή πάνω απο την μπάντα των FM πχ. 110Mhz ή 80Mhz θέλω να έχει καλή εμβέλεια
περίπου 20-30 μέτρα, και πιό μικρή εμβέλεια να έχει δεν με πειράζει αρκεί να έχει
καθαρό ήχο στην έξοδο του δέκτη.
:D :D :D :D :D

GEWKWN
08-08-06, 17:24
βασικα δεν μπορειςνα κατασκευασεις σε οτι συνχοτητα
θες(ειναι παρανομο). Οι 27Mhz ειναι free νομιζω (αν κανω λαθος
τα παιδια στο φορουμ θα το γραψουν)τωρα αυτο ειναι για ηχο;
κατι πρεπει να εχω.θα το ψαξω.

dal_kos
08-08-06, 19:32
Στα 27 και 49[αν δεν κανω λαθος για το δευτερο...] συντονιζονται τα Τηλεκατευθυνομενα.

ALAMAN
08-08-06, 20:22
Ωραία στα 27 τότε και όχι για τηλεκατευθυνομενα για ήχο.
Τώρα που το σκέγτομαι και ένας πομπός για τηλεκατευθυνόμενο
δεν είναι καθόλου κακός :-k :-k

chip
09-08-06, 14:43
Αν και είμαι υπερ του να είναι νόμιμος κανείς, αν πάει γύρω στα 85MHZ δε νομίζω να ενοχλήσει κανέναν, εφόσον κρατήσει τόσο μικρή την ισχύ εκπομπής (για 25-30 μέτρα) πράγμα που κάνουν και οι κινέζοι σε ασύρματα ακουστικά...
Αν αποφασίσεις για λίγο κάτω από τα FM το ευκολότερο είναι με ένα πομπουδάκι των FM συντονισμένο λίγο χαμηλότερα και για δέκτη έναν με ολοκληρωμένο της philips απο την σειρά tda7xxx (το πιο εύκολο να βρείς στο εμπόριο είναι το tda7000)
Προφανώς η γνώμη και η εμπειρία αυτών που ασχολούνται με RF μετράει περισσότερο και την περιμένουμε!

ALAMAN
10-08-06, 17:02
Σωστά έτσι είναι με τόση μικρή εμβέλεια δεν θα ενοχλήσω κανέναν :lol: :lol:
το θέμα είναι πως θα συντονίσω τον πομπό στα 85Mhz και τον δέκτη φυσικά. :?:
Αλλα και πάλι κάτι στα 27Mhz θα ήταν πολύ καλύτερο εάν θέλεις μεγαλύτερη εμβέλεια :wink:

xampos
10-08-06, 20:43
παρε ενα μικρο ραδιοφωνο στα fm και πειραξε τα πηνια και τουσ πυκνωτες τους μεταβλητους ωστε να βρεισ ακριβως τη συχνοτητα που θες αλλα πρωτα πρεπει να κανεις το πομπο σου σε εκεινη τη συχνοτητα -αληθεια για ενδοεποικινωνια το θες υπαρχουν και ετοιμα σε πολυ καλες τιμεσ οπου το καθενα ειναι πομπος δεκτης

chip
11-08-06, 01:54
Πρώτα θα τα φτιάξεις να πέζουν σίγουρα στα FM κοντά στα 88MHz
Μέτά θα τα συντονλισεις και τα δύο λίγο πιο χαμηλά. (px προσθέτοντας πυκνοτακια λίγα pF στο LC κύκλωμα)
Καλά τα 27MHZ αλλά εκεί θα έχεις μεγαλύτερο πρόβλημα να μάθεις αν δουλεύουν ο πομπός και ο δέκτης (έστω και σε άλλη συχνόττηα)
Επιπλέον θα πρέπει να βρείς βάσεις για να τηλίξεις τα πηνία των 27MHz (βάσεις μεταβλητού πηνίου με φερίτη 8-10mm) και λογικά θα χρειασθείς και πηνία μέσης συχνότητας.
Νομίζω οτι τελικά θα είναι πιο δύσκολο.

billos1989
11-08-06, 08:15
μην υποτιματε την εμβελεια στους 85.εγω δουλευω link στους 85 με ενα pll 1,5βαττ και ενα διπολακι και ακουγεται περιπου 2χλμ πεντακαθαρα.ο tzitzikas φτιαχνει pll που κατεβενουν τοσο.τωρα οσον αφορα τον δεκτη πειραξε τα πηνια απο εναν απλο και θα σου κατεβει ανετα.

radiodj105
11-08-06, 09:48
μην υποτιματε την εμβελεια στους 85.εγω δουλευω link στους 85 με ενα pll 1,5βαττ και ενα διπολακι και ακουγεται περιπου 2χλμ πεντακαθαρα.ο tzitzikas φτιαχνει pll που κατεβενουν τοσο.τωρα οσον αφορα τον δεκτη πειραξε τα πηνια απο εναν απλο και θα σου κατεβει ανετα.
Πράγματικα θα σου κατέβει, αλλά δεν είναι απόλυτα βέβαιο πως ο δέκτης ΔΕΝ θα κάνει αναδίπλωση της μπάντας.
Και για να γίνω σαφής... Το 1991 έκπεμπα στους 87. Ειλικρινά από τα 20 ραδιόφωνα που είχαν πέσει στα χέρια μου, μόνο 2 αυτοκινήτου μπόρεσαν και έλαβαν κάτω από τους 87.5 ΧΩΡΙΣ να μου αναδιπλώσουν την μπάντα και να ακούω σταθμούς των 108!
Για καλή μου τύχη το αγαπημένο μου ραδιόφωνο ήταν ένα Audiovox αυτοκινήτου που ΔΕΝ ήταν PLL αλλά άλλαζε συχνότητα με μεταβλητό πυκνωτή. Το περίεργο είναι πως το βήμα του ήταν 200KHz και νόμιζα πως είχε χαλάσει. Δηλαδή 97.5-97.7-97.9-98.1! Πρόσφατα έμαθα πως στην Αμερική οι σταθμοί ΔΕΝ εκπέμπουν σε ζυγά νούμερα, αλλά σε μονά. Εννοώ ότι εκπέμπουν 97.5 και όχι 97.6!

Αν δεν είχα το i-pod δεν θα το ήξερα αυτό.

chip
11-08-06, 11:09
Τα 18 ραδιόφωνα ήταν pll? Αν σκεφτεί κανείς πως δουλεύει το PLL καταλαβένει λίγο πολύ γιατι κάνει αναδίπλωση και κλειδώνει σε αρμονική. Επίσης πρόβλημα αναδίλπωσης μπορεί να έχει και με απλό ραδιόφωνο αλλά με μικρότερη πιθανότητα σε τόσο μικρές διαφορές συχνοτήτων.
Όμως για το λόγω αυτό του πρότεινα να βάλει ολοκληρωμένο από τη σειρα tda7xxx (πχ tda7000). Για την ιστορία τα TDA7xxx θα είχαν λόγω του τρόπου λειτουργίας τους (πολύ χαμηλή μέση συχνότητα) πρόβληματα αναδίπλωσης. Θα άκουγαν όλους τους σταθμούς διπλούς, αλλά χάρη σε εσωτερικα pll και φίλτρα αποφεύγεται αυτό.

radiodj105
13-08-06, 15:28
'Ηξερες πολλά PLL εκείνη την εποχή που να κατεβαίνουν κάτω από τους 87.5?

Και μην κάνεις σύγκριση με τη σημερινή εποχή που... (ξέχνα το I-POD με κόστος 250 ευρώ) ακόμα και κορεάτικα MP3-player no name που πουλάει το ΠΛΑΙΣΙΟ κατεβαίνουν κάτω από τους 87.5 αφού θεωρούν πως είναι η μπάντα λήψης στην Ιαπωνία.

Φυσικά εκείνα τα 18 ραδιόφωνα ΔΕΝ ήταν PLL αφού όπως ξέρουν όλοι τα εργοστασιακά PLL είναι κλειδωμένα και δεν υπάρχει περίπτωση να "σπάσεις" την κλίμακα 87.5-108!

Φιλικά πάντα.

NUKE
13-08-06, 15:50
Η γνωση ποτε δεν ειναι παρανομη.Οποτε μπορουμε να να μιλησουμε για πομποδεκτη οποιασδηποτε συχνοτητας.Επισης, η κατασκευη για πειραματικους σκοπους παλι δεν ειναι παρανομη.Οποτε μπορουμε να κατασκευασουμε πομπο και δεκτη σε οποιαδηποτε συχνοτητα.

Και στο κατω κατω χωρις κεραια και με λιγοτερη ισχυ απο 0,5 watt σιγα μην ενοχλησουμε και κανεναν.Εννοω για συχνοτητες κοντα στην μπαντα τον FM.


Τελικα υπαρχει κανενα τετοιο κυκλωμα?Ενδοιαφερομαι και εγω για χρηση ως ασυρματο μικροφωνο αλλα και ως ασυρματη κιθαρα...

sv2bet
13-08-06, 19:49
Γεια σας παληκάρια. Για τα FM bugs που συζητάτε για την εμβέλεια των 50-100 μέτρων δεν γεννάται θέμα παρανομίας. Γενικά η εκπομπή και λήψη (ναι καλά το διαβάζετε) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε οποιαδήποτε συχνότητα χωρίς άδεια εκτός από τις εμπορικές citizen bands (AM, FM. TV). Για οποιαδήποτε άλλη συχνότητα απαιτείται άδεια. (CB, RadioAmateur, Ιδιωτική FM, TV). Αλλά επειδή στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για αστεία ισχύ και χρήση δεν πρόκειται κανένας κρατικός φορέας να ασχοληθεί με μικροπομπούς.
Τώρα για τη λήψη του μικροπομπού FM, υπάρχει ραδιόφωνο φορητό που πηγαίνει (εργοστασιακά πάντα) από τους 66-120ΜΗΖ. Η μάρκα του είναι Kchibo KK-9. Αν θέλετε σας το φωτογραφίζω κάποια στιγμή να σας το ανεβάσω. Η αξία του είναι κάπου 13 Ευρώ.

GEWKWN
13-08-06, 22:17
sv2bet κανε ενα ποστ για το θεμα.
παιδια μου ηρθε μια ιδεα .κατι μικροι πομποδεκτες
γυρω στα 20 ευρω το ζευγος με 16 καναλια λετε να κανουν ;

NUKE
14-08-06, 02:46
Φιλε με ενδοαιφερει αυτο το Kchibo KK-9.Ειχα και παλιοτερα ενααλλα δεν ηταν καλο.Ηταν ενα κανονικο αλλα πειραγμενο και δεν δουλευε απο την αρχη καλα.Αυτο που λες που θα το βρω ?

chip
14-08-06, 10:30
radiodj105 μου έδωσες την εντύπωση οτι προσπάθησες να πειράξεις ραδιόφωνο Pll, πράγμα δύσκολο αλλά όχι αδύνατο αν έχει κάποιος τη θέληση (ιδιαίτερα στα παλαιότερα). Πραγματικά αν δεν υπήρχε το θέμα της αναδίπλωσης θα προτιμούσα να πειράξω Pll ραδιόφωνo παρά να φτιάξω νέο ραδιοφωνάκι. Απλά άλλaξε λίγο τον κρύσταλο του pll και θα αλλάξει συχνότητα λήψης (βέβαια δεν θα είναι αυτή που θα δείχνει στην οθόνη, αλλά για λήψη σε link δε νομίζω οτι θα ενοχλούσε κανένα.
Φυσικά υπάρχει και άλλος τρόπος.. να αντικατασταθεί ο μικροελεγκτής με έναν νεο με νέο προγραμματάκι και να σαρώνει λίγο πιο χαμηλά αν το επιτρέπουν να τα αναλογικά μέρη του δέκτη... και σίγουρα αυτό δεν είναι space technology.

sv2bet
14-08-06, 13:24
Πάρτε ένα δείγμα για να παίξετε

sv2bet
14-08-06, 13:28
Και ένα πομπουδάκι.....απλό

Giannis511
14-08-06, 13:36
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα και πάλι.

Είχα πιο παλιά ένα ραδιοφωνάκι αυτά που πουλάνε στα πανυγύρια τα κινεζοταϊβανέζικα που το είχα ανεβάσει μέχρι τα 160 μέτρα (1,8 - 2,5 κηζ) αλλά ήταν αναλογικό. Αυτή η μετατροπή έγινε πειράζοντας τον padder της κεραίας και του τοπικού για πειραματικούς σκοπούς. Καλύτερα πάρτε ένα τέτοιο με 10 ευρώ από τη λαϊκή και βγάλτε του τα μάτια όσο μπορείτε γιατί με το pll μπλέκουμε με SMD κλπ. Αφήστε που τα περισσότερα με pll ευτελούς και αμφιβόλου ποιότητας τσουλάνε σα μπάλα στην κατηφόρα.

chip
15-08-06, 00:41
Αυτά που τσουλάνε ίσως δεν είναι pll. Έχει γεμίσει ο τόπος με ραδίοφωνα ψηφιακής απεικόνισης συχνότητας που δεν είναι pll αλλά απλά ραδιοφωνάκια που γράφουν σε display τη συχνότητα.

thanasis 1
26-11-11, 17:15
Εχω δει εδω και κατι μερες τα δυο κυκλωματα πομπο( http://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/Pompos_telexeirismou.pdf)-δεκτη(http://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/dekths_telexeirismou.pdf).Θα ηθελα να τη γνωμη σας,υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει?Για να πειραματιστω το θελω οχι για καποια συγκεκριμενη εφαρμογη.

p.gabr
26-11-11, 18:43
Πράγματικα θα σου κατέβει, αλλά δεν είναι απόλυτα βέβαιο πως ο δέκτης ΔΕΝ θα κάνει αναδίπλωση της μπάντας.
Και για να γίνω σαφής... Το 1991 έκπεμπα στους 87. Ειλικρινά από τα 20 ραδιόφωνα που είχαν πέσει στα χέρια μου, μόνο 2 αυτοκινήτου μπόρεσαν και έλαβαν κάτω από τους 87.5 ΧΩΡΙΣ να μου αναδιπλώσουν την μπάντα και να ακούω σταθμούς των 108!
Για καλή μου τύχη το αγαπημένο μου ραδιόφωνο ήταν ένα Audiovox αυτοκινήτου που ΔΕΝ ήταν PLL αλλά άλλαζε συχνότητα με μεταβλητό πυκνωτή. Το περίεργο είναι πως το βήμα του ήταν 200KHz και νόμιζα πως είχε χαλάσει. Δηλαδή 97.5-97.7-97.9-98.1! Πρόσφατα έμαθα πως στην Αμερική οι σταθμοί ΔΕΝ εκπέμπουν σε ζυγά νούμερα, αλλά σε μονά. Εννοώ ότι εκπέμπουν 97.5 και όχι 97.6!

Αν δεν είχα το i-pod δεν θα το ήξερα αυτό.
Ας χρησιμοποιουμε σωστη ορολογια
Ο ορος αναδιπλωση συχνοτητος δεν υπαρχει
Υπαρχει το συχνοτητα ειδωλο
Η οποια βγαινει απο την
βασικη συν δυο φορες την μεση
Δηλ 87+(2*10.7)=108.4
Και ειναι το φαινομενο εντονο γιατι δεν υπαρχει καλη επιλεκτικοτητα της βαθμιδος εισοδου-κεραιας
Οι καλοι δεκτες εχουν απορριψη της συχνοτητας ειδωλου μεγαλυτερη απο 70 db

thanasis 1
12-12-11, 17:11
Εχω δει εδω και κατι μερες τα δυο κυκλωματα πομπο( http://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/Pompos_telexeirismou.pdf)-δεκτη(http://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/dekths_telexeirismou.pdf).Θα ηθελα να τη γνωμη σας,υπαρχει περιπτωση να μην λειτουργει?Για να πειραματιστω το θελω οχι για καποια συγκεκριμενη εφαρμογη.
Θα ήθελα μια βοήθεια στη σελίδα του πομπου(πανω) κατω κατω στα υλικα(και στο σχηματικο) λεει L1=πηνιο συντονισμου τυπομενο στην πλακετα τι θελει να πει εγω πως θα το ζητησω και κατι αλλο το ολοκτληρωμενο mm53200 μπορω να το βρω εδω στην αθηνα εννοω το φερνουν τα καταστηματα??

^Active^
14-12-11, 14:28
Θα ήθελα μια βοήθεια στη σελίδα του πομπου(πανω) κατω κατω στα υλικα(και στο σχηματικο) λεει L1=πηνιο συντονισμου τυπομενο στην πλακετα τι θελει να πει εγω πως θα το ζητησω και κατι αλλο το ολοκτληρωμενο mm53200 μπορω να το βρω εδω στην αθηνα εννοω το φερνουν τα καταστηματα??

Στο λεει απο μονο του , ειναι τυπωμενο στην πλακετα δεν ζητας κατι υπαρχει ηδη . Οσο για το ολοκληρωμενο απο οτι βλεπω ειναι κιτ της Smart kit παρε τους ενα τηλεφωνο

Γιώργος Ανώνυμος
14-12-11, 14:59
Σωστά έτσι είναι με τόση μικρή εμβέλεια δεν θα ενοχλήσω κανέναν :lol: :lol:
το θέμα είναι πως θα συντονίσω τον πομπό στα 85Mhz και τον δέκτη φυσικά. :?:
Αλλα και πάλι κάτι στα 27Mhz θα ήταν πολύ καλύτερο εάν θέλεις μεγαλύτερη εμβέλεια :wink:


Σε ότι αφορά το δέκτη μπορείς να αγοράσεις έναν που να υποστηρίζει την Ιαπωνέζικη μπάντα των FM η οποία πηγαίνει κάτω των 88MHz. Πχ. δεκτάκια ΑπωΑνατολίτικα τύπου MP3/WAV player με ενσωματωμένο δέκτη τα οποία απευθύνονται σε όλες τις αγορές του κόσμου...


Λάβε υπόψη πάντως ότι και εκεί τα πράγματα δεν είναι τόσο 'καθαρά' λόγω πολλών ειδώλων από τους σταθμούς της βασικής μπάντας. Το να τσουλίσεις ένα ταλαντωτή κανένα Μεγάκυκλο κάτω πάντως δεν είναι πρόβλημα με λίγο παίξιμο του LC συντονισμού εξόδου.

Χαιρετισμούς!

thanasis 1
14-12-11, 15:11
Εγω θελω να το φτιαξω μονος μου στην περιπτωση αυτη το L1 πως μπορω να το φτιαξω??

Γιώργος Ανώνυμος
15-12-11, 15:53
Εγω θελω να το φτιαξω μονος μου στην περιπτωση αυτη το L1 πως μπορω να το φτιαξω??

Απλά στην περίπτωση που έχεις ένα σημείο αναφοράς (π.χ δέκτη που επιβεβαιωμένα να παίζει στους 87Mhz ) είναι εύκολο να φέρεις το άλλο σημείο στα μέτρα του (π.χ τον πομπό πειράζοντας τα πηνία του). Αν η πιθανότητα του ενός είναι Α και του άλλου B να δουλέψει εκεί που πρέπει (π.χ. στους 87MHz), η πιθανότητα να παίξουν και τα δύο εκεί είναι Α * Β (δηλ. επί) δηλ. μειώνεται... δραστικά! Εκτός αν διαθέτεις συχνόμετρο...

thanasis 1
15-12-11, 19:48
Συμφωνα με την πηγη της κατασκευης τα πηνια L1 του δεκτη φτιαχνονται "απο επαργυρο συρμα 1mm και σχηματιζουν δυο "Π" οταν τοποθετηθουν πανω στην πλακετα το υψος τους ειναι 7mm και το μηκος ειναι 8mm" αν βαλω χαλκινο συρμα θα δουλεψει??και κατι αλλο εννοειτε πως και στον πομπο θα πρεπει να βαλω τα δυο ιδια πηνια σωστα??

thanasis 1
21-12-11, 23:33
Στο κυκλωμα του πομπουhttp://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/Pompos_telexeirismou.pdf στο ολοκλυρωμενο το πιν 18 ειναι στον αερα συμφωνα με τα datasheet του ολοκλυρωμενου http://cs.utsource.net/goods_files/pdf/92/9251_NSC_MM53200N.pdf το πιν 18 ειναι η τροφοδοσια του ολοκλυρωμενου.Εχει κανει λαθος ή ετσι πρεπει να ειναι??

GeorgeVita
22-12-11, 01:13
Στο κύκλωμα του πομπού ...

Οπως αναφέρεις το pin 18 πάει στο V+.
Κράτησε ένα αντίγραφο από το πλήρες pdf: http://www.farnell.com/datasheets/105708.pdf
Στο applicaton note, fig.7 έχει το σχέδιο του πομπού. Αν το πηνίο είναι μικρότερο, ανεβάζεις συχνότητα.

Τα τελευταία χρόνια είναι φθηνά και πολύ αξιόπιστα τα RF modules με SAW oscillator/filter (σετ πομπός-δέκτης).
Κυκλοφορούν στο ebay με €1-2 και στα καταστήματα €3-5. Τα ζητάς ως RF module για τηλεχειρισμούς γκαραζόπορτας.
Δες: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=47666&p=331323&viewfull=1#post331323
και www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41199

G

thanasis 1
22-12-11, 14:15
Ευχαριστω georgevita.Αρα αυτος ο πομπος θα μου κανει για να χειριζομαι τον συγκεκριμενο δεκτη που ειχα ανεβασει σε προηγουμενο ποστ (ποστ 22)?Εαν συνδεσω το πιν 18 με την τροφοδοσια δεν θα μου δουλευει(αναφερομαι στο κυκλωμα αυτο http://users.sch.gr/jabatzo/files/circuits/Pompos_telexeirismou.pdf ??Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το εχει συνδεσει.

GeorgeVita
22-12-11, 14:36
... γιατί δεν το έχει συνδέσει;

Τα σχέδια που δείχνεις είναι από ΚΙΤ και κρύβουν 1-2 δύσκολα σημεία ή έχουν επίτηδες κάποιο λάθος για να χρειαστείς την βοήθεια του "αντιγραφέα" (εννοώ αυτόν που έφτιαξε το ΚΙΤ αντιγράφοντας με επιτηδευμένα λάθη το datasheet). Η πηγή της πληροφορίας είναι το datasheet που σου έδειξα και θα συγκρίνεις το jaba-κύκλωμα με αυτό του datasheet. Το pin18 πάει στο V+ (θετική τροφοδοσία).

Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει 3 σημεία που πρέπει να είναι ίδια σε πομπό και δέκτη:
- κωδικός (από τα dip switches)
- συχνότητα εκπομπής και λήψης
- ρυθμός μετάδοσης κωδικού (ρυθμίζεται από την αντίσταση και τον πυκνωτή στο pin 13)

Το δύσκολο σημείο είναι να συντονίσεις τον πομπό με τον δέκτη, γι' αυτό και προτείνω έτοιμα RF modules.

G

thanasis 1
25-12-11, 14:21
Δηλαδη πιστευεις πως θα εχει και αλλα "λαθοι"(κυκλωμα πομπου-δεκτη) και οτι υπαρχει πιθανοτητα να μην βγαλω ποτε ακρη ή εχω ελπιδες?

thanasis 1
28-12-11, 21:31
Ουσιαστικα στο applicaton figure 8 και στο figure 7 ειναι ο πομπος και ο δεκτης αντιστοιχα??

GeorgeVita
01-01-12, 16:58
Ουσιαστικά στο application figure 8 και στο figure 7 είναι ο πομπός και ο δέκτης αντίστοιχα;
Ναι! Η πηγή της πληροφορίας είναι το datasheet. Ο έλεγχος που έχεις να κάνεις είναι αν συμβαδίζει το datasheet με το σχέδιο-πλακέτα που βρήκες. Αν χρειάζεσαι πιο σύγχρονο δέκτη θα πάρεις RF module. Ο πομπός μπορεί να συντονιστεί σχετικά εύκολα. Για να μην παιδεύεσαι θα πάρεις και module πομπού (ζευγάρι με τον δέκτη).
Καλή χρονιά!
G

thanasis 1
01-01-12, 19:21
Ωραια ευχαριστω.
Καλη χρονια!