PDA

Επιστροφή στο Forum : ATmega16



ALAMAN
09-08-06, 12:44
Πού θα μπεί η τροφοδοσία :?: :-k
Κανονικά το (+) στο 40 και η γείωση (-) στο 20.
έτσι δεν είναι σε όλα τα ολοκληρωμένα.

chip
09-08-06, 13:33
Πραφανώς όχι!!!!!!!!!!!!!!!
Το datasheet το κοιταξες καθόλου?
Ρίξε μία ματιά και εφόσον δεν καταλάβεις ή έχεις απορίες ξαναρώτα.
Είναι πολύ κακό να ρωτάς χωρίς να αναζητήσεις λίγες πληροφορίες στο datasheet.
Αν δεν αρχίσεις με τα βασικά δεν θα μπορέσεις να προχωρήσεις!
Συγνώμη που τα λέω όλα αυτά, αλλά να είσαι σίγουρος οτι θα ταν πιο εύκολο για μένα να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς σε μία γραμμή.
Όμως με ενδιαφέρει περισσότερο να μάθεις κατι περισσότερο... να ψάχνεις! διαφορετικά αν όλοι πέρναμε τις γνώσεις, μόνο, ο ένας από τον άλλο δεν θα υπήρχε καμία πρόοδος-απλά θα ανακυκλώνταν η γνώση.
Εδώ είμαστε να σε βοηθίσουμε (η γνώμη μου) να προχωρήσεις και όχι να σου δίνουμε τις λύσεις στο πιάτο.
Άλλωστε αυτό δεν θα είχε κανένα όφελος ούτε για μας ούτε για σένα.

ALAMAN
10-08-06, 16:09
Σωστά έχεις απόλυτο δίκιο με αυτά που λες
αλλα στον προγραμματιστή που πήρα είχε φυσικά και ένα
CD που εκτός απο την εγκατάστασης του προγράματος είχε και
Datasheets απο όλους τους μικροελενκτές της οικογένιας AVR
και ήταν ακριβώς έτσι απο εκέι πήρα και την φοτογραφία και την πόσταρα.

xampos
10-08-06, 19:37
το λεει αφου στο 10 το+ και γειωση στο 11 και το 31

Επιστήμων
10-08-06, 22:05
Τα πράγματα είναι απλά . Στο Vcc μπαίνει το +5V και στο Gnd η γείωση.
Μη σε απασχολεί που τα΄έχει με τέτοια διάταξη. Έτσι βόλεψε τον κατασκευαστή.
Το ότι έχει δύο γειώσεις δεν τρέχει τίποτα. Και οι δύο είναι το ίδιο ακριβώς.

Ελπίζω να βοήθησα :D

chip
11-08-06, 00:43
Δώσε και στο ΑVCC 5Volt.
Η φωτογραφία απλά δείχνει πέντε πράγματα! Λίγο μετά τη φωτογραφία... στα datasheet έχει και κείμενο που επεξηγεί έναν έναν τους ακροδέκτες.
Αν δεις λέει μαλιστα οτι το AVCC είναι η τροφοδοσία του ADC και θα πρέπει να του δώσεις ρεύμα ακόμα και όταν δεν τον χρησιμοποιείς. Υποθέτω ότι αν δεν του δώσεις ρεύμα μπορεί να πάθει Latch-up και να πεθανει το chip (πιο πιθανόν ο ADC)
Επίσης υπαρχέι ένα pin που λέει Aref και είναι η τάση αναφοράς του ADC. Κάπου θα έχει κείμενο και θα λέει αν πρεπει να το πειράξεις ή το αφήνεις έτσι (δεν έχω πρόχειρο το datasheet και έτσι δεν μπορώ να σου πω γι αυτό.

Και το ξαναλέω... να διαβάζεις το datasheet και όχι να βλέπεις μόνο τισ φωτογραφίες, διαφορετικά και πολλά chip θα κάψεις, και ώρες θα χάσεις και ολοκληρωμένα θα αγοράζεις που τελικά δεν θα κάνουν αυτό που ήλπιζες οτι κάνουν. Θα γλιτώσεις πολλές ώρες μπορεί και ευδομαδες και μήνες αν έχεις μελετήσει το datasheet. Στα λέω έχοντας κάνει και εγώ πολλά τέτοια λάθη! Πόσες φορές κανείς αγνοεί μία παράμετρο στο datasheet θεορόντας την οτι δεν πέζει μεγάλο ρόλο....! Σίγουρα ο κατασκευαστής όταν περιορίζει τις δυνατότητες και την ευεληξία του ολοκληρωμένου το κάνει γιατί αυτά είναι τα όρια του.. και όχι γιατι έχει καμια όρεξη να μειώσει την εμπορική αξία του εξαρτήματος.
Συγνώμη που τ ακουσες εσύ Alaman αλλά τα έχω δεί πολλες φορές και σε άλλους και σε μενα και είχα την ευκαιρια να τα πω.