PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα εναλλαγής πηγής τροφοδοσίας...



Lykos1986
11-08-06, 14:20
Θέλω να τροφοδοτήσω ένα κύκλωμα από κανονικό τροφοδοτικό αλλά και από μπαταρία. Όταν θα ενεργοποιείτε το τροφοδοτικό δεν θα καταναλώνει ρεύμα από την μπαταρία ενώ όταν το τροφοδοτικό κλίνει τότε το κύκλωμα θα δουλεύει αυτόματα από την μπαταρία.

Σκέφτηκα διάφορα κυκλώματα κυρίως με BJT αλλά δεν με ικανοποιούν αφού κατά την εναλλαγή πολλές φορές περνάει κάποιο μεγάλο χρονικό διάστημα της τάξης των ms και ο μC που υπάρχει στο κύκλωμα κάνει reset κάτι που δεν θέλω. Με λίγα λόγια το κύκλωμα θέλω να έχει αδιάλειπτη λειτουργία άσχετα με το αν εγώ το τροφοδοτώ από το τροφοδοτικό ή από τη μπαταρία. Δεν θέλω κάποιο χειροκίνητο σύστημα αλλά αυτοματοποιημένο. Επίσης δεν θέλω κυκλώματα του τύπου: Παίρνω πάντα ενέργεια από την μπαταρία και το τροφοδοτικό απλά φορτίζει την μπαταρία.

Υπάρχει μήπως κανένα έτοιμο IC που κάνει αυτήν την δουλειά και ετσι μου προσφέρει και καλύτερα αποτελέσματα λειτουργίας;;;

GEWKWN
11-08-06, 15:11
κοιτα σιγουρα υπαρχουν τετοια ολοκληρωμενα.
τι ακριβως θες να κανεις (τασεις).
εχω στο μυαλο μου κατι που ειχα δει καπου για 9 volt.
αν οι τασεις ταιριαζουν....

gsmaster
11-08-06, 17:22
Εφόσον είναι λίγα mS μπορείς να τα "μπαλώσεις" με έναν πυκνωτή για να μην κάνει reset ο μΕ.

Δες και αυτά http://para.maxim-ic.com/cache/en/results/4668.html

xampos
11-08-06, 21:50
με τελεστικο οπου οταν πευτει η ταση απο το τροφοδοτικο στη συνεχεια σε ενα τρανζιστορ σαν οδηγο σε ενα ρελε δυο θεσεων σκεφτεσαι κατι αν θες μπορω να σου κανω το κυκλωμα στειλε πμ

chip
12-08-06, 00:20
Τι κύκλωμα είναι? Έχει ανάγκη από σταθεροποιημένη τροφοδοσία? Ποια είναι τα όρια τάασεων στα οποία μπορεί να δουλέψει?
Συχνά αυτό που θες γίνεται συνδέοντας παράλληλα την μπαταρία αλλά έχοντας σε σειρά με την μπαταρία μία δίοδο schotky (έχει πτώση τάσης 0,3V)
Έτσι όσο τροφοδοτείται από τροφοδοτικό η τάση είναι μεγαλύτερη από την τάση που δίνει η μπαταρία (κατά 0,3 V πχ) οπότε η δίοδος είναι ανάστροφα πολωμένη και δεν περνά ρεύμα. Αντίθετα όταν κοπεί το ρεύμα η δίοδος εργάζεται σαν ορθά πολωμένη και έτσι το κύκλωμα τροφοδωτείτε από την μπαταρία. Αυτά βέβαια με την προυπόθεση οτι το κύκλωμα σου ανέχεται αυτή τη μείωση τάσης (κατά 0,3V).

GEWKWN
12-08-06, 09:40
chip αυτο ακριβωσ ειχα στο μυαλο μου.