PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση μιλιαμπερομετρου σε αυτοταλαντωτο με EL504. Πως;



^Active^
11-08-06, 15:41
Μια ερωτηση ρε παιδια . Πως συνδεεται το μιλιαμπερομετρο σε ενα αυτοταλαντωτο με EL504 ; Χρειαζετε να βαλουμε καποια αντισταση σε σειρα;

chip
11-08-06, 19:37
Πριν το RFC που δίνει την τάση ανόδου. Τα μιλιαμπερόμετρα μπαίνουν πάντα σε σειρά με την τροφοδοσία, οποτε δεν θα βάλεις σε σειρά αντίσταση με το μιλιαμπερόμετρο.
Αν το μιλιαμπερόμετρο είναι μικρό τότε θα θέλει μικρή αντίσταση παράλληλα σε αυτό. Δηλαδή και η αντίσταση και το μιλιαμπερόμετρο θα είναι σε σειρά με την τροφοδοσία, ενω το μιλιαμπερόμετρο με την αντίσταση θα είναι παράλληλα.

kostas30
11-08-06, 20:39
καλυτερα βαλτο σε σειρα με την καθοδο κ την γη για να μην εχεις θετικο δυναμικο στο οργανο.

phoenix_2007
11-08-06, 21:09
Ήθελα να ρωτήσω, όταν έχω συνδεδεμένο ένα μιλιαμπερόμετρο στην κάθοδο μιας λυχνίας εξόδου και συντονίζω, στον καλύτερο δυνατό συντονισμό (μέγιστη ακτινοβολία ισχύος) το όργανο πρέπει να δείξει την ελάχιστη δυνατή ένδειξη, όπως συμβαίνει όταν είναι εν σειρά στο ανοδικό ρεύμα (πριν το RFC)?
Ευχαριστώ εκ των προτέρω.
Βαγγέλης

chip
12-08-06, 03:00
Τι πρόβλημα δημιουγεί αν έχει θετικό δυναμικό? Δεν ξέρω από πομπούς, αλλά όταν το βάζει στην κάθοδο θα έχει RF πάνω στο όργανο. δεν δημιουργεί προβήματα αυτό? Ακόμα δεν δημιουργεί προβλήματα οι παρασητικές αυτεπαγωγές και η αντίσταση του οργάνου? μήπος αν το βάλει στην κάθοδο θα έπρεπε να βάλει κανένα πυκνωτή παράλληλα για να γειώνει την RF συχνότητα ?
Ναι πάντα μείωση! (ένα είναι το ρεύμα όπου και να το μετράς)

kostas30
12-08-06, 09:20
για ποιο λογο θα εχει rf????
:o δεν δημιουργει κανενα προβλημα.
αν ειναι ετσι τοτε η αντισταση του οργανου δημιουργει προβλημα και στην ανοδο.
:wink:
πυκνωτη θα βαλει ετσι κ αλλιως παραλληλα στο οργανο , 0,1 μf στα 600 βολτ.

τωρα για τον συντονισμο μετην βοηθεια καποιου βατομετρου πρεπει να εχουμε την μεγαλυτερη εξοδο με ρευμα ανοδου οσο μας δινει ο κατασκευαστης τησ λυχνιας.

^Active^
12-08-06, 21:06
Αυτη η συνδεσμολογια δεν ειναι σωστη;

xampos
12-08-06, 21:08
εγω πιστευω πως θα κανει δουλεια αλλα βαλε και καμια αντισταση μη περασει μεγαλο ρευμα και το κλαις αλλα καλυτερα περιμενε και καμια ακομη γνωμη

chip
13-08-06, 00:50
Σωστή είναι!
Στην τροφοδοσία της ανόδου δεν έχει RF γιατί το βάζει πριν το chock. Γι αυτό υπάρχει το choch για να κόβει το RF.
Αφου κυκλοφορεί ρεύμα RF στην άνοδο το ρεύμα αυτό γυρνά στην κάθοδο. ΄Αρα αν δεν γειωθεί η κάθοδος θα έχει RF.
Τώρα χωρίς, όπως είπα να ξέρω πολλά από πομπούς, πιστεύω οτι η κάθοδος πρέπει να είναι γειωμένη, και με το όργανο δεν είναι γειωμενη (στο RF). Αν φυσικά εσύ βάζεις πυκνωτή παράλληλα αυτός τη γειώνει την κάθοδο.
Οι τάσεις στον πομπό έχουν σαν αναφορά την γείωση (και το δυναμικό καθόδου) και όχι την ανοδική τάση.
Ακόμα, εμένα δεν με ανυσήχησε το θέμα της πτώσης τάσης όσο η εισαγωγή αυτεπαγωγής και χωρητικότητας από το όργανο.
Επίσης το μόνο που μπορεί να ρυθμίσει είναι τα στάσιμα (και όχι ισχύ εκπομπής), οπότε το μικρότερο ρεύμα σημαίνει και ελάχιστα στάσιμα συνεπώς και βέλτιστο συντονισμό. Το ρεύμα ανόδου εξαρτάται από το σημείο λειτουργίας τησ λυχνίας που σημένει οτι δεν είναι αυτοσκοπός να το πετύχει. Αν για παράδειγμα δουλεύει με μειωμένη ανοδική τάση θα έχει χαμηλό ρεύμα και δεν θα πρέπει να χαλάσει τον συντονισμό δημιουργόντας στάσιμα με σκοπό να αυξήσει το ρεύμα εκει που λέει ο κατασκευαστής. Ακόμα το βατόμετρο του δίνει την συνολική ισχύ εκπομπής που και αυτό επίσης δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός αφού μία τέτοια ένδειξη θα μπορούσε να σημαίνει οτι έχει αυξήσει την ισχύ του αυξάνοντας μαζί και αρμονικές.
Πάντως όπως και να έχει στις υψηλές συχνότητες και μάλιστα στους πομπούς δεν πρέπει να κάνει ο καθένας ότι πιστεύει χωρίς να ξέρει τη θέωρία πίσω απ' αυτά.
(Ακριβώς επιδή δεν έχω καλήη θεωρητική γνώση σε RF, καθώς και μηχανήματα (τουλάχιστον spextrum analyser) δεν ασχολούμε.)

Ας ελπίσουμε να πεί τη γνώμη του κάποιος που ξέρει πέντε πράγματα (και θεωρητικά)

sv2bet
13-08-06, 15:23
Το μιλιαμπερόμετρο συνδέεται ΠΑΝΤΟΤΕ εν σειρά με την τροφοδοσία ενώ το βολτόμετρο ΠΑΝΤΟΤΕ παράλληλα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση στην έξοδο της υψηλής τάσης (μετά την τελευταίο ηλεκτρολυτικό πυκνωτή και πριν το RF τσοκ) συνδέεις εν σειρά ένα όργανο 300mA, με το + στην υψηλή τάση και το - προς τη λυχνία. Η ένδειξή σου πρέπει να είναι γύρω στα 120mA. Κατά τον συντονισμό πρέπει να παίρνεις τη μικρότερη ένδειξη χωρίς αυτό να είναι απόλυτο. Το σωστότερο είναι γέφυρα στασίμων στην έξοδο.
*ΥΓ. Η σύνδεση του οργάνου στην κάθοδο είναι επίσης σωστή. Η συμπεριφορά είναι ίδια.