PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρυθμιζόμενο timer προγραματιστής 12 εξόδων



FalconX
14-08-06, 06:49
Φίλοι μου γειά σας,

Θα σας παρουσιάσω μιά κατασκευή που αναγκάστηκα να κάνω λόγω υψηλού κόστους αγοράς. Πρόκειται για ένα timer που στη
περίπτωσή μου ήθελα να μου ενεργοποιεί δύο σετ τριών εξόδων το κάθε ένα, κάνοντας τη σχετική αρίθμηση από το 0 μέχρι
2^3 πραγματοποιώντας έτσι οκτώ συνδιασμούς (επτά πραγματικούς γιατί ο ένας είναι όλα OFF). Οπως θα δείτε στο σχέδιο
τα ολοκληρωμένα μπορούν να ελέγξουν μέχρι 12 εξόδους. Το 555 παράγει παλμούς για να οδηγεί τα ολοκληρωμένα 4040.
Υπάρχει ένα τρίμερ στο 555 με το οποίο μπορεί να ρυθμιστεί ο χρόνος. Τα δύο 4040 είναι συνδεμένα παράλληλα. Αυτό
συμβαίνει διότι με το ένα ελέγχω τις αντλίες και με το άλλο ελέγχω τα φώτα. Παρελειψα να πω ότι τη κατασκευή τη
χρησιμοποιώ σα προγραμματιστή για το συντριβάνι μου γι' αυτό με τον διακόπτη Lights καταργώ το ένα 4040 που κάνει
το πρόγραμμα των φώτων (την ημέρα δε χρειάζονται)

Οταν λοιπόν χάλασε ο μηχανικός προγραμματιστής (έκανε τρεις συνδιασμούς μόνο) του συντριβανιού ζήτησα τιμή από
γνωστή εταιρεία του χώρου για έναν ηλεκτρονικό τεσσάρων συνδιασμών. Η τιμή ήταν 280 ευρώ. Μετά το εγκεφαλικό
ζήτησα τιμή για τον ίδιο σαν και αυτόν που είχα. Τιμή 165. Παρόμοια κατάσταση και σε δύο άλλες εταιρείες. Ετσι
απόφάσισα να το φτιάξω μόνος μου και να το αποτέλεσμα.

Το αρχείο Fountain.rar έχει το θεωρητικό διάγραμμα και τη πλακέτα της κατασκευής.

xampos
14-08-06, 20:38
χρηστο απο οτι καταλαβα ενεργοποιηεις με τη σειρα ρελε αυτο γινοταν πολυ πιο ευκολα με ενα 555 για να δημιουργησεις τετραγωνικο παλμο πλατους 5v και συχνοτητας της αρεσκειασ σου και μετα σε ενα ttl η cmos δεκαδικο μετρητη οπου θα ενεργοποιουνται διαδοχικα οι εξοδοι του τις εξοδους τις βαζεις σε ενα bc547 και στο συλλεκτη του ρελε λαι εισαι ετοιμος και το μονο επιπλεον που θα χρειζοσουν ενα πολυ απλ τροφοδοτικο στα 300mA

FalconX
15-08-06, 08:25
Κώστα,

Το ζητούμενο όμως δεν είναι μόνο η διαδοχική ενεργοποίηση των εξόδων αλλά και ο συνδιασμός τους. Δε θέλουμε μία μία τις εξόδους αλλά και δύο ή και τις τρεις μαζί. Επειτα τα αλλο μισό κύκλωμα είναι για να οδηγεί τα φώτα όταν τα θέλεις.

GEWKWN
15-08-06, 10:10
Χρηστο αυτο που θες γινεται ως εξις:
καταρχιν υποθετω οτι θα κρατησεις τα τρια
Ρελε (αν θες βαζεις και αλλα)
Για καθε χρονο(4040) θα βαλεις ενα "σετ" μικροδιακοπτων
με αριθμο οσο των ρελε .
επειδη ομως μπορει καποιοι χρονοι να βραχυκυκλονουν καποιους αλλους
θα βαλεις και διοδο