PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ ΕΛΕΓΚΤΗΣ?



giorgos
14-08-06, 15:30
Ειχα δει σε καπιο site ενα κυκλωμα ελεγχου των ηλεκτρικων παραθυρων αυτοκινητου μπορει καπιοσ να μου βρει κατι τετοιο γιατι δεν θυμαμαι που ηταν.αν δεν κανω λαθος ηταν ελληγνικο το site.Η οποιοδηποτε αλλο σχεδιο με το κυκλωμα.το μοτερ που ανοιγει και κλεινει το παραθυρο μπορει να προσαρμοστει σε αυτοκινητο που δεν εχει ηλεκτρικα?υπαρχει καποια εικοινα να μοθ δειξει καποιοσ?απλα με ενδιφερει να φτιξω κατι τετοιο αλλα θελω να το παλεψω μονοσ και οχι να παω να μου το φτιαξουν σε συνεργειο.

xampos
14-08-06, 20:31
ειναι κατι αλπο κατασκευαστικα το δυσκολο ειναι ο πικ

athalex
15-08-06, 12:39
Στα παλιά αυτοκίνητα όταν θέλαμε να βάλουμε ηλεκτρικούς μηχανισμούς πηγαίναμε στην SPAL που τα κατασκεύαζε.
Η ιδέα είναι πολύ απλή: τοποθετούμε ένα μοτερακι στην μανιβέλα που ανεβάζει το παράθυρο.
Αλλά επειδή το μοτερακι έχει κάποιο όγκο το τοποθετούμε στο κάτω μέρος της πόρτας που έχει χώρο και μέχρι την μανιβέλα είχε μια ντιζα εύκαμπτη





http://www.spal.com/default.php?t=site&pgid=44

dal_kos
15-08-06, 13:23
Η δυσκολια αυτου που θες να κανεις εξαρταται κι απο τ αυτοκινητο.
Εγω ειχα παει να φτιαξω το παραθυρο [ηλεκτρικο] της πισω πορτας του αυτοκνητου του πατερα μου γιατι κολλουσε και μου βγηκε η πιστη!
Ηταν τοσο καλα καλυμενο που ισα που περνουσε το χερι μου.

Φυσικα τελικα δεν μπορεσα να κανω τιποτα διοτι δεν καταφερα να αποκτησω προσβαση.

giorgos
15-08-06, 13:28
ΕΑΝ φτιξω το κατασκευαστικο κοματι και με ενδιαφερει απλα να ανοιγουν/κλεινουν ειναι απαραιτητοσ ο ελεγκτησ?δεν μπορω απλα να διακοπτω την τροφοδοσια στα μοτερ με το διακοπτη καθε παραθυρου?

dal_kos
15-08-06, 13:33
Λογικα μπορεις.
Απλα θα βαλεις δυο push-buttons και θα αντιστρεφεις την τροφοδοσια αναλογα με το αν θες να το ανεβασεις η να το κατεβασεις.Αυτο μου φαινεται πιο απλο... αν καποιος ομως που ξερει περισσοτερα θεωρει οτι δεν γινεται δε υπαρχει κανενα προβλημα αρκει να το εξηγησει ωστε να μαθαινουμε. :)

Επιστήμων
16-08-06, 15:57
Αν φτάσεις στο σημείο του διακόπτη εκεί τα πράγματα είναι εύκολα
μιας και κυκλοφορούν διακοπτες για αυτή ακριβώς τη δουλειά.
Παίρνουν "+" και "-" και βγάζουν δύο εξόδους που ανάλογα
που θα πατηθεί ο διακόπτης σου δίνουν "+" , "-" και αντίστροφα.

Danza
16-08-06, 17:43
Δεν χρειάζεσαι κανενα pic για αυτη τη δουλεια. υπάρχουν έτοιμα μοτερ που έχουν 3 καλώδια: ενα που ειναι GND (γείωση), ενα που ειναι + για να ανεβάζει το παράθυρο και ενα + που κατεβάζει το παράθυρο, παίρνεις και ενα ανάλογο διακόπτη για αυτα τα μοτέρ και τελείωσες. αυτα τα μοτερ τα είχε μια alfa romeo alfetta '79 που είχα μέχρι πρίν 5 χρόνια. υπάρχουν τέτοια μοτέρ για κάθε αυτοκίνητο.. με μια βόλτα στη Λιοσίων στους μαντράδες ειναι καλυμένος :D

gsmaster
18-08-06, 23:09
ΕΑΝ φτιξω το κατασκευαστικο κοματι και με ενδιαφερει απλα να ανοιγουν/κλεινουν ειναι απαραιτητοσ ο ελεγκτησ?δεν μπορω απλα να διακοπτω την τροφοδοσια στα μοτερ με το διακοπτη καθε παραθυρου?

Όχι δεν είναι απαραίτητος ο ελεκτής. Αλλά θα πρέπει να κρατάς πατημένο το κουμπί για να κατέβει τέρμα κάτω το παράθυρο, το ίδιο και για να ανέβει.

Ελεκτή θα βάλεις αν θέλεις να έχεις τις ευκολίες που έχουν τα καινούρια αυτοκίνητα, που πατάς για 1" και κατεβαίνει όλο το παράθυρο, ή να μπορείς να χρησιμοποιήσεις διακόπτη με δυο σκάλες, πχ δες σε κανένα καινούριο corolla ή golf πως δουλεύει.