PDA

Επιστροφή στο Forum : TRANZISTOR



billos1989
16-08-06, 08:17
καλημερα και χρονια πολλα για τους εορταζοντες!θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος το BFS23A.δηλ,ποσο κοστιζει,τι ισχυ αποδιδει,και αν μπορω να το βρω ευκολα.επισης θα ηθελα να μου προτεινετε εενα αξιοπιστο μαγαζι για αγορα MRF317.EYXΑΡΙΣΤΩ!

billos1989
17-08-06, 08:04
καλα κανεις δεν εχειι ξανακουσει αυτο το τρανζιστορ??αντιστοιχια του 3924 ειναι αποτι ξερω.

vayeros
17-08-06, 10:09
http://www.datasheets.org.uk/specsheet.php?part=BFS23A

Για MRF transistors κοιτα στο RFsource

ReFas
17-08-06, 10:20
Γεια σου Βασιλη!
Το BFS23A μπορει να πει κανεις οτι ειναι αντιστοιχο του 2Ν3553 μιας και ειναι στα 28 βολτ ταση συλεκτη.
Πολυ καλο τρανζιστορ με καλη ενισχυση - το μονο που βλεπω οτι χρειαζεται μια αντισταση 10Ω μεταξυ βασης εκπομπου για να γλυτωσεις απο τυχον αυτοταλαντωσεις.
Αντιστοιχο του 2Ν3924 μπορει να πει καποιος το BFS22A μιας και αυτο ειναι στα 13 βολτ.

Τωρα που μπορεις να βρεις τα τρανζιστορ - καπως δυσκολο μιας και ολα αυτα μαζι με τα υπολοιπα θαυμασια τρανζιστορ της Φιλιπς εχουν καταργηθει απο καιρο και δεν παραγονται (τουλαχιστον απο την Φιλιπς)
Οπως αντιστοιχα και το MRF317 εχει καταργηθει απο την Motorola αλλα κατασκευαζεται απο αλλους οπως την MA/COM.

Για εδω Ελλαδα οτι εχω παρει ειναι απο τον 741 , κανε ενα τηλεφωνημα να ρωτησεις, στο εξωτερικο λογικα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να τα βρεις.

billos1989
17-08-06, 10:34
ευχαριστω παιδια.τοτε νικο θα ειναι το 22.μαλλον εχω κανει λαθος.βασικα το εχει ενας πομπος που εχω.τον δουλευω στα 12βολτ και μου βγαζει 3,5βαττ σε bird.εχει πλλ με διακοπτες και ενα vco 4 σταδια,χτες το δοκιμασα με ενα διπολο στο μπαλκονι στα καγκελα.....και επαθα πλακα.καλυπτει την μιση πολη α ν ε τ α (σε καθαρη συχνοτητα χωρις στασιμα).το μονο προβλημα που εχω ειναι ο βομβος απο το ανεμιστηρακι,εχω βαλει κ πυκνοτη(35βολτ-4600μF) αλλα παλι εχει βομβο.τι αλλο μπορω να κανω???ευχαριστω!!!!

Danza
17-08-06, 11:48
Πηνίο σε σειρά και ενα RC φίλτρο (σαν αυτά που βάζουν στις εξόδους των ενισχυτών) παράλληλα :wink:

billos1989
17-08-06, 14:29
ποσες σπειρες και ποση διαμετρος το πηνιο??

Danza
17-08-06, 18:05
Ξύλωσε ενα πηνίο απο ενα παλιο τροφοδοτικό pc (ειναι αποτελεσματικά) και το rc φιλτρο καντο στο περίπου: R: 4,7Ω /1w C: 220nF (polyester)

chip
18-08-06, 01:15
Ο θόρυβος έρχετε σίγουρα μέσα από την τροφοδοσία? Η μήπος είναι ηλεκτρομαγνητικός (ελπίζω όχι) Ή μήπως είναι μηχανικός που είναι πόλύ πιθανόν.
Συνέδεσε προσορινά το ανεμιστηράκι σε ένα εξωτερικό τροφοδοτικό (πχ ΠΑΚ πρίζας) για να δείς αν θα κοπεί ο θόρυβος. Αν δεν κοπεί σημαίνει οτι δεν φτέει η τροφοδοσία.
Η ύπαρξη μηχανικού θορύβου, σημαίνει οτι ο ανεμιστήρας δημιουργεί δονήσεις. Αυτές οι δονήσεις μεταφέρονται μέσω του σασί στην πλακέτα και από εκεί στα πηνία του πομπού. Πιστεύω δεν θα έχει επίδραση σε ενισχυτή αλλά τεράστια στον ταλαντωτή σου. Αν το πρόβλημα έρχετε από τις δονήσεις τότε θα πρέπει να βρείς τρόπο να τις μειώσεις. Αυτό θα γίνει είτε στερεόνοντας τον ανεμιστήρα με κάτι μαλάκό και τις βίδες οχι πολυ σφιχτά ή στην έσχατη περίπτωση το κύκλωμα του ταλαντωτή σε άλλο κουτί. ίσως ακόμα βοηθίσει κερί στα πηνία ώστε να μην ταλαντώνονται εύκολα.


Άλλωστε δεν σημαίνει οτι επειδή αυξάνεις τη χωρητικότητα τόσο πολύ κερδίζεις πολλά πράγματα. Αν δημιουργεί θόρυβο στην τροφοδοσία ηψηλής συχνότητας κανένας μεγάλος πυκνωτήσ δεν θα σου λύσει το πρόβλημα. Απαιτείται όπως σωστά σου είπαν RC ή LC με τον πυκνωτή στην περιοχή των δεκάδων ή 100δων nF.
Τη ρεύμα τραβάει ο ανεμιστήρα σου ή αν ξέρεις πόσα CFM είναι?

billos1989
18-08-06, 08:09
ειναι σιγουρα απο τον ανεμιστηρα,και εκτος απο τον βομβο,βγαζει και ενα σφυριγμα.μολις το ξεσυνδεω δεν ακουγετε τιποτα.ενας απλος 12βολτος ειναι.αποτι θυμαμαι τραβαει 0,33Α.αλλα αυτο με τις δονησεις μου φαινεται πολυ λογικο γιατι ολο το σκηνικο ειναι προχειρα πλην ομως στερεα εγκατεστημενο σε ενα κουτι κολωνιας STR8!!!!!!!!!!!! :hammer: :hammer: :head: :mrgreen:

gsmaster
19-08-06, 00:18
Δοκίμασε άλλο ανεμιστήρα. Κατα προτίμηση καινούριο σαν αυτό που βάζουν στα PC

ALAMAN
10-01-07, 23:34
ευχαριστω παιδια.τοτε νικο θα ειναι το 22.μαλλον εχω κανει λαθος.βασικα το εχει ενας πομπος που εχω.τον δουλευω στα 12βολτ και μου βγαζει 3,5βαττ σε bird.εχει πλλ με διακοπτες και ενα vco 4 σταδια,χτες το δοκιμασα με ενα διπολο στο μπαλκονι στα καγκελα.....και επαθα πλακα.καλυπτει την μιση πολη α ν ε τ α (σε καθαρη συχνοτητα χωρις στασιμα).το μονο προβλημα που εχω ειναι ο βομβος απο το ανεμιστηρακι,εχω βαλει κ πυκνοτη(35βολτ-4600μF) αλλα παλι εχει βομβο.τι αλλο μπορω να κανω???ευχαριστω!!!!
Καλύπτεις την μισή πόλη με δίπολο στο μπαλκόνι και 3.5W;;; Πόσα μέτρα είναι το μπαλκόνι;;
Έχετε κανένα παρόμιο σχέδιο με το BFS22; Πόσα watt βγάζει αυτό;
τί σημαίνει 3,5w σε bird;
Τί ακριβώς είναι το VCO;

chip
11-01-07, 00:32
αλαμαν δεν έχει τόσο σημασία το μήκος αλλά ο σωστός συντονισμός... ώστε η ισχύς να βγαίνει στον αέρα και να μην επιστρέφει πίσω στον πομπό σαν στάσιμα κύματα που υπερθερμένουν τα τρανζίστορ και δημιουργούν προβλήματα αρμονικών..
Για να γίνει σωστός συντονισμός χρησιμοποιεί γέφυρα στασίμων BIRD (σαν να λέμε Rolls-Royce στα αυτοκίνητα)

chip
11-01-07, 00:33
VCO =voltage controlled oscillator και είναι ταλαντωτής που ελέγχεται από τάση ώστε να συνεργαστεί με pll

AKIS
11-01-07, 01:10
αλαμαν δεν έχει τόσο σημασία το μήκος αλλά ο σωστός συντονισμός...

πιστεψε με , μπορει να εβγαλε 3,5 watt σε bird(το ειδα με τα ματια μου αυτο),
αλλα οταν καλυψε την πολη που λεει ο Βασιλης,ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! να ηταν ΣΩΣΤΑ συντονισμενο και να μην ειχε στασιμα!

jeik
11-01-07, 01:49
Το bfs22A οντως πεταει και καλυπτε και σε μενα μιση πολη με τραγικο συντονισμο (κεραια) χωρις γεφυρα με το 4βαττ της σμαρτκιτ.
οσον αφορα το ανεμιστηρακι πρεπει οπωσδηποτε να ειναι απο υπολογιστη ( η τροφοδοτικου η επεξεργαστη ) και να τροφοδοτειται απο ξεχωριστο μετασχηματιστη ,επισης να ειναι τοποθετημενο 2 εκ τουλαχιστο μακρυα απο το BFS22 .
To εχω κανει ακριβως ετσι και οταν το τροφοδοτουσα απο την ταση του πομπου ειχε θορυβο.
Επισης το βουητο μπορει να προερχεται οντως απο κραδασμους του μοτερ στην πλακετα τους οποιους συλλαμβανει η varicap η το τρανσιστορ ταλαντωσης τα οποια λειτουργουν καπως σαν κεραμικα μικροφωνα, αν συμβαινει αυτο στερεωσε το μοτερ σε λαστιχακια στον αερα.
Το κιτ ειναι της σμαρτ? pll+vco?

jeik
11-01-07, 01:56
To BFS22A-2Ν3924 το εχει ετοιμοπαραδοτο ο 741 3-4 ευρω'