PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση Κλήσεων



robotakias
19-08-06, 11:08
Καλημερίζω τους πάντες! Υπάρχει κάποιο κύκλωμα για να βάλουμε σε ένα απλό σταθερό τηλέφωνο και να βλέπουμε σε μια οθόνη LCD ποιος μας καλεί? Έχω μερικά σταθερά τηλέφωνα εντελώς παρατημένα στην ντουλάπα και σκέφτομουνα να έπαιρνα ένα απο αυτά και να το μετατρέψω σε super τηλέφωνο :D !

GEWKWN
19-08-06, 13:33
Λαμπρο αυτο το συστημα απ'οτι ξερω
υπαρχει στο εμποριο.

robotakias
19-08-06, 14:26
Δηλ. μπορώ εύκολα να πάω σε ένα ηλεκτρονικάδικο και να ρωτήσω αν έχουν! Σωστά?Καλώς, θα το ψάξω το θέμα και θα επανέλθω, thanks για την απάντησή σου φίλε μου!

JIM_6146B
19-08-06, 15:41
Να σας δώσω και εγω λίγες πληροφορίες .

Οταν άρχισε ο ΟΤΕ να δείνει την αναγνώριση κλήσης και επιδεί τα περισσότερα τηλέφωνα δεν είχαν αυτήν την δυνατότητα κυκλοφόρισαν τότε συσκευές αυτόνομες με μπαταρία συνδέονταν παράλληλα με το τηλέφωνο ή σύνδεες το τηλέφωνο στην συσκευή για περισσότερες δυαντότητες .

Το καλό με αυτές τις συσκευές (επιδεί είχα πάρει και εγώ τότε) ήταν στα χαρακτηριστικά τους :

α) κρατούσαν 99 κλήσεις
β) μπορούσες να φιλτράρεις τις κλησεις σε ανεπυθύμητες (το τηλέφωνο δεν καλούσε ) και σε επιθυμητές (το τηλέφωνο καλούσε ) , καλό έ .
γ) Η μπαταρία δεν κρατούσε χρόνο ( αν θυμάμε καλά 1.5V ΑΑ χ 4 τεμάχια ) , κακό αυτό .

Αυτά θυμάμε επισης το κόστος αγοράς ήταν υψιλό οπότε αν τις βρείς μπορεί να σε συμφέρει να αγοράσεις ολόκληρο τηλέφωνο με αναγνώριση κλήσης παρά αυτές .

Αυτά τα λίγα ελπίζω να βοήθησα λίγο .

Terikan
02-02-07, 12:23
Πρεπει να σε πω ομως οτι για να μπρεσεις να βαλεις συσκευη αναγνωρισης κλησεων πρεπει η τηλεφωνικη σου συσκευη να ανηκει σε κυριο δικτυο και να μην ειναι παραπλευρα συνδεδεμενη. Η δικια μου συσκευη π.χ εχει συνδεση PCM με αποτελεσμα να μην μπορω να βαλω αναγνωρηση κλησης

hlektrologos000
02-02-07, 23:10
Ακομα πρεπει να ενεργοποιησης την υπηρεσια αναγνωρισης κλησεων στον ΟΤΕ (νομιζω στο 134 παιρνεις) με κοστος γυρω στα 3 ευρο το 2μηνο αν δεν κανω λαθος.