PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλμοί με 555



zxnikos
21-08-06, 23:36
Καλησπέρα. Προσπαθώ να φτιάξω ένα κυκλωματάκι με αντίστροφη μέτρηση δευτερωλέπτων. Έτσι με την βοήθεια ένος 555 έχω φτιάξει παλμούς με συχνότητα 1Hz. Θέλω τώρα να έχω και μία παλμοσειρά που θα έχει συχνότητα πχ. 2Hz ή 3Hz αλλά δεν θέλω να χρεισιμοποιήσω άλλο 555 ή το 556 που περιέχει 2x555. Σκεφτόμουν άν υπήρχε κάποιος απομονωτής η αντιστροφέας ο οπόιος να δημιουργεί στο σήμα κάποια καθυστέρηση π.χ. 500msec ώστε να συνδέσω 2 τέτοιυς σε σειρά.Στην είσοδο τους θα συνδέσω την υπάρχουσα παλμοσειρά και την έξοδο του σε μία πύλη OR της οποίας η άλλη είσοδος θα είναι η αρχική παλμοσειρά. Έτσι νομίζω θα έχω το ζητούμενο. Το θέμα είναι ότι επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο δεν ξέρω που μπορώ να βρώ πληροφορίες για την καθυστέρηση που έχει ο αντιστροφέα και ποιόν χρειάζομε.Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει??

savnik
22-08-06, 00:31
Καλησπέρα. Προσπαθώ να φτιάξω ένα κυκλωματάκι με αντίστροφη μέτρηση δευτερωλέπτων. Έτσι με την βοήθεια ένος 555 έχω φτιάξει παλμούς με συχνότητα 1Hz. Θέλω τώρα να έχω και μία παλμοσειρά που θα έχει συχνότητα πχ. 2Hz ή 3Hz αλλά δεν θέλω να χρεισιμοποιήσω άλλο 555 ή το 556 που περιέχει 2x555. Σκεφτόμουν άν υπήρχε κάποιος απομονωτής η αντιστροφέας ο οπόιος να δημιουργεί στο σήμα κάποια καθυστέρηση π.χ. 500msec ώστε να συνδέσω 2 τέτοιυς σε σειρά.Στην είσοδο τους θα συνδέσω την υπάρχουσα παλμοσειρά και την έξοδο του σε μία πύλη OR της οποίας η άλλη είσοδος θα είναι η αρχική παλμοσειρά. Έτσι νομίζω θα έχω το ζητούμενο. Το θέμα είναι ότι επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο δεν ξέρω που μπορώ να βρώ πληροφορίες για την καθυστέρηση που έχει ο αντιστροφέα και ποιόν χρειάζομε.Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει??
Γιατι δεν χρησιμοποιείς το 4060

zxnikos
22-08-06, 01:48
Καλησπέρα. Προσπαθώ να φτιάξω ένα κυκλωματάκι με αντίστροφη μέτρηση δευτερωλέπτων. Έτσι με την βοήθεια ένος 555 έχω φτιάξει παλμούς με συχνότητα 1Hz. Θέλω τώρα να έχω και μία παλμοσειρά που θα έχει συχνότητα πχ. 2Hz ή 3Hz αλλά δεν θέλω να χρεισιμοποιήσω άλλο 555 ή το 556 που περιέχει 2x555. Σκεφτόμουν άν υπήρχε κάποιος απομονωτής η αντιστροφέας ο οπόιος να δημιουργεί στο σήμα κάποια καθυστέρηση π.χ. 500msec ώστε να συνδέσω 2 τέτοιυς σε σειρά.Στην είσοδο τους θα συνδέσω την υπάρχουσα παλμοσειρά και την έξοδο του σε μία πύλη OR της οποίας η άλλη είσοδος θα είναι η αρχική παλμοσειρά. Έτσι νομίζω θα έχω το ζητούμενο. Το θέμα είναι ότι επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο δεν ξέρω που μπορώ να βρώ πληροφορίες για την καθυστέρηση που έχει ο αντιστροφέα και ποιόν χρειάζομε.Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει??
Γιατι δεν χρησιμοποιείς το 4060

Το δοκίμασα στο Circuit Maker με ένα IC 4069 (δεν έχει 4060) αλλά δεν είδα διαφορά!!! Αν μπορέσω θα το δοκιμάσω και στην πράξη. Ευχαριστώ!

chip
22-08-06, 18:17
To 4069 και το 4060 είναι τελείως διαφορετικά ολοκληρωμένα! Το ένα είναι hex inverter ενώ το άλλο είναι απαριθμητής (διαιρέτης) μαζί με ταλαντωτή. Εξηγησέ μας τι ακριβώς πρεπει να κάνεις για να σου πούμε τη λύση. ίσως η λύση να είναι 40106 (το οποίο είναι hex inverter με smith-thrigger στο οποίο στην είσοδο θα υπάρχει RC κύκλωμα που θα προκαλεί καθυστέρηση) Πρέπει υποχρεωτικά και οι δύο έξοδοι να παράγονται από το ίδιο 555?
Αν κάνεις κάτι που θέλεις ακρίβεια στα sec θα ήταν καλύτερα να είχες βάλει κρύσταλο 32,768ΚHz και να το διαιρέσεις με το 32768. Δηλάδή ένα CD4060 και ένα επιπλέον flip-flop να κάνει διαίρεση /2.

Τα στοιχεία για τις καθυστερήσεις αναφέρονται στα datasheet των ολκληρωμένων. Δηλαδή πρέπει να πας στον κατασκευαστή του κάθε ολοκληρωμένου (ενδεχωμένος www.ti.com) και να κατεβάσεις το pdf που περιγράφει τη λειτουργία του chip.
Αν χρησιμποποιείς ολοκληρωμένα σειράς 74 η καθυστέρηση θα είναι 10-20nsec (περίπου) ενώ αν βάζεις σειράς cd4000 10 φορές περισσότερο.

zxnikos
22-08-06, 19:56
Βασικά δεν χρειάζονται και οι δύο έξοδοι να παράγονται από το ίδιο 555 απλά επειδή όσες φορές είχα προσπαθήσει να κάνω κάτι με το 555 μου έχει βγάλει την πίστη ώστε να ρυθμίσω στην συχνότητα γι'αυτό σκεφτόμουν μήπως υπήρχε πιο εύκολος τρόπος από το να ρυθμίζω 2 555. Εγώ χρειάζομαι μία παλμοσειρά συχνότητας 1Hz και άλλη μία 2ή3Hz. Τελικά θα χρησιμοποιήσω το 556 που νομίζω έχει πάνω του 2 555.

Αυτό που θέλω είναι κάτι σαν αυτό :

(1ος παλμός) 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0
(2ος παλμός) 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 ή 0 1 0 0 0 1 0 0 0 0 ή 0 1 0 0 0 0 1 0 0 0
@@@@@@@|<____1sec____>|

όπου οι αριθμοί είναι το ύψος του σήματος

chip
23-08-06, 09:45
Απ΄οτι φαίνεται πρέπει να υπέρχει κοινό clk διαφορετικά σιγά σιγά θα αλλάζει και η μορφή των παλμοσειρών, δηλαδή το δεύτερο παλμουδάκι της δεύτερης εξόδου θα κινείται είτε προς τα δεξιά είτε προς τα αριστερά ως που να βρεί τον πρώτο παλμό. Αυτό θα συμβένει γιατί δεν θα καταφερεις ποτέ να έχουν την ίδια συχνότητα.
Όπως καλά είπες απιατειται ταλαντωτής 1Hz κύκλωμα delay και πύλη OR. Για να μην παιδεύεσε με το να πάρεις 1Hz βάλε 4060 και κρύσταλο 32768Hz. Μετά το 4060 βάλε 4013 σε κύκλωμα διαιρέτη δια 2. Έτσι θα έχεις ακριβώς 1Hz Κρύσταλος 32768 είναι ένας μικρός στρογγυλός που έχουν όλα τα ρολόγια, καθώς και οι μητρικές των PC)
Μετά χρειάζεσαι δύο κυκλώματα one-shot (πχ ένα ολοκληρωμένο 4528 ή 4538 που έχουν 2 One-shot) Το πρώτο θα ενεργοποιείται στην κάθοδο παλμό και το δεύτερο θα ενεργοποιείται από το πρώτο σε άνοδο παλμού. Έτσι το πρώτο θα παράγει καθεστέρηση ενώ το δεύτερο παλμό με το εύρος που επιθυμείς.
(λειτουργία one-shot κάνει και το 555 αλλά θα χρειαστείς 2 και επιπλέον ένα αντιστροφέα)

DT200
23-08-06, 12:51
Για σου φίλε zxnikos από την παλμοσειρά που έδωσες για παράδειγμα κατάλαβα ότι θέλεις αιχμές και
όχι παλμούς που θα έχουν 50% on και 50%off , είμαι σωστός ?

Το κύκλωμα που έχει μόνο flip flop έχει έξοδο 50% αλλά αν προσθέσεις και τον πυκνωτή με την
αντίσταση τότε θα πάρεις αιχμές

zxnikos
23-08-06, 13:22
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Θα τα σκεφτώ όλα και θα δω τι θα φτιάξω τελικά. Μήπως ξέρει κανείς τι τιμές παίζει ο κρύσταλλος ???

DT200
23-08-06, 13:54
δεν ξέρω για τον κρύσταλλο αλλά η δικιά μου λύση κοστολογείται 1€

chip
23-08-06, 23:53
Αν είναι σωστό το κατάστημα 25-30 λεπτά πιστεύω, αλλά λογικά θα σου ζητήσουν γύρω στο 0,5 ευρώ. Αν έχεις κανένα παλιό ρολόι είτε με lcd είτε με δείκτες (quartz) είτε καμιά μητρική χαλασμένη ξηλωσέ το από εκεί!

zxnikos
24-08-06, 00:30
Ευχαριστώ πολύ παιδία για τις πληροφορίες σας. Να είστε καλά.

zxnikos
06-10-06, 13:36
Τελικά έφτιαξα τους δύο παλμούς με το IC 556. Ενώ στο breadboard δούλευαν και οι 2 παλμοί μία χαρά τώρα που το κόλησα στην πλακέτα προέκυψε πρόβλημα. Ο ένας παλμός δουλέυει πάντα, ενώ ο άλλος δουλεύει όποτε του καπνίσει. Μιά δουλεύει μία όχι. Αλλάζω το IC και πάλι τα ίδια. Αλλάζω πυκνωτές και πάλι τα ίδια. Νόμιζα ότι κάτι βραχυκυκλώνει γιαυτό κάποια στιγμή (αφού άλλαξα τους πυκνωτές) και ενώ δούλευε μία χαρά του βάλω σπέυ πλαστικό. Το δοκιμάζω και δουλεύει. Το αφήνω και το πρώι δεν δούλευε. Μπορεί να υποψιαστεί κανείς τί μπορεί να φταίει????

gsmaster
06-10-06, 13:41
προφανώς κάποιο πρόβλημα στην κατασκευή, κάποια ψυχρή κόλληση κατα πάσα πιθανότητα. Πέρνα όλες τις κολλήσεις μια φορά ....

zxnikos
06-10-06, 14:01
Τώρα που έχω βάλει το πλαστικό μπορώ να το καθαρίσω κάπως και μετά να ξαναπεράσω τις κολήσεις η κατευθείαν?

gsmaster
06-10-06, 23:01
Τι σπρέυ έβαλες? Αν είναι για πλακέτες δεν θα έχεις πρόβλημα, εξατμίζεται μόλις το ζεστάνεις με το κολλητήρι.

zxnikos
07-10-06, 03:39
Το σπρέυ είναι Plastik-Cramolin. Ναι το δοκίμασα και δεν είχε πρόβλημα. Μόνο νια παράξενη μοιρωδιά αλλά οκ.Ευχαριστώ για την βοήθεια!

gsmaster
07-10-06, 11:50
Αυτο το σπρέυ χρησιμοποιώ κι εγώ, δεν έχει πρόβλημα.

Το πρόβλημά σου διορθώθηκε?

zxnikos
07-10-06, 13:28
Το πρόβλημα στο παλμό λύθηκε. Αυτό που έλεγες ήταν για τις κολλήσεις... Και πάλι ευχαριστώ gsmaster.