PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να φταιει??please help



billos1989
23-08-06, 07:20
καλημερα σε ολους.λοιπον,εδω και ενα μηνα περιπου παιζω με μια κολινεαρ 2 απλων διπολων με προσαρμογη καλωδιων,τα στασιμα μου ευτυχως ηταν πολυ χαμηλα και ολα πηγαιναν καλα ωσπου μια ωραια πρωια.....κοιταζω την γεφυρα και τα στασιμα ηταν στο τριπλασιο!!!!!! :oops: κλεινω αμεσως το μηχανημα,και μετα απο καμια ωρα αφου ειχε κρυωσει κιολας γιατι παιζει 24ωρα,το ξανανοιγω και ηταν ολα κανονικα :!: .μετα απο δεκα λεπτα ομως εκει που τα στασιμα ηταν πολυ χαμηλα ξανανεβηκαν!!τι μπορει να φταιει,μηπως RFιαζιεται η γεφυρα και δειχνει αλλα αντ' αλλων.μηπως ζεστενεται,γιατι οι θερμοκρασιες ειναι λιγο υψυλες στο μηχανημα(α η γεφυρα ειναι ενσωματωμενη απο αυτες που βαζει ο δεληγιαννης)αυτα.......!!

aeonios
23-08-06, 10:29
Βασίλη τα στάσιμα ανεβαίνουν στιγμιαία ή σιγά σιγά;

βάλε άλλη μια γέφυρα σε σειρά στην κάθοδο όταν σου δείχνει η εσωτερική πως έχεις στάσιμα. Αν η γέφυρα η εκτός μηχανήματος σου δείχνει πως δεν έχεις και η εσωτερική πως έχεις πίστεψε την εξωτερική και ψάξε τι συμβαίνει στην εσωτερική. Αν και οι 2 δείχνουν στάσιμα τότε πρέπει να ψάξεις αρχικα την κάθοδο+κεραία. Υπάρχει και η περίπτωση κάτι στον κονέκτορα σου στην έξοδο του μηχανήματος να βραχυκυκλώνει.......

electron
23-08-06, 10:47
Πολύ πιθανό να γίνεται κάτι γενικότερα με τις συνδέσεις του κεραιοσυστήματος οι οποίες ενδεχομένως να καταπονουνται αφού παίζεις 24ωρο.Όταν δεν έχεις στάσιμα το μηχάνημα ζεστένεται υπερβολικά;Αν αυτό συμβαίνει την στιγμή που ανεβαίνουν τα στάσιμα τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα.Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι συνδεόντας 2 διαφορετικού κατασκευαστή γέφυρες σε κάποιο μηχάνημα και με κεραία απλό δίπολο,το μηχάνημα συντονίζει σε διαφορετικές συχνότητες.

aeonios
23-08-06, 10:53
Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι συνδεόντας 2 διαφορετικού κατασκευαστή γέφυρες σε κάποιο μηχάνημα και με κεραία απλό δίπολο,το μηχάνημα συντονίζει σε διαφορετικές συχνότητες.

φίλε electron πρέπει να δεις μάλλον τότε το θέμα της απομόνωσης της κεραίας σου(balun?). Πιθανόν να εκπέμπει και η καθοδος σου σε αυτή την περίπτωση που αναφέρεις κ η τοποθέτηση γέφυρας να τροποποιεί τη συχνότητα συντονισμού όλου του συστήματος σου.


http://www.northcountryradio.com/Articles/fmdip.gif

kostas30
23-08-06, 11:01
βασιλη καποια παπαντζα εχεις κανει με τις συνδεσεις των καλωδιων και κατι ζεστενεται και αλαζει η αντισταση ολου του κεραιοσυστηματος. 8-[ :-({|= :-({|=

electron
23-08-06, 11:04
H ακτινοβολία της καθόδου πιστέυω ότι έχει να κάνει με τα αυξημένα στάσιμα.Κάτι τέτοιο δεν έχω διαπιστώσει να συμβαίνει πρώτα από την ένδειξη των στασίμων που μου δίνει μια κιλοβατική zetagi που έχω χρησιμοποιήσει και δεύτερον,πρακτικά όταν η κάθοδος ακτινοβολεί και πλησιάσεις την κεραία ενός ραδιοφωνικού δέκτη κοντά σε αυτή τότε ο δέκτης <μπουκώνει>.Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.

aeonios
23-08-06, 11:18
Αν η κάθοδος σου ήταν πραγματικά απομονωμένη πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να τσουλάει η συχνότητα με την γέφυρα στη σειρά. Τουλαχιστον εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ που αλλάζω γέφυρες σωρηδών σε διάφορες κεραιες vhf.

Γιατί δεν το βάζεις το ρημάδι για πειραματισμό και μόνο.Ενα φεριτάκι θα βάλεις που να εμφανίζει μεγάλη αντίσταση στην συχνότητα που εκπέμπεις όπως στο σχήμα πάνω.

electron
23-08-06, 11:25
To balun που έχω φτιάξει εγώ είναι το γνωστό κομμάτι καλωδίου λ/4 rg213 βραχυκυκλωμένο στο ένα του άκρο.Πως να βάλω τον φερρίτη σε ένα τέτοιο σχέδιο και ειδικά όταν απαιτεί να περνάς μέσα από αυτό το καλώδιο της καθόδου;;Το rg213 δεν είναι και κανένα λεπτό καλωδιάκη.

billos1989
23-08-06, 12:41
Tα στασιμα ανεβαινουν αποτομα...το μηχανημα ειναι μονιμα ζεστο,βεβαια πασχει και απο ψυξη διοτι εχει μονο 2 ανεμιστηρακια και δεν επαρκουν για 24ωρου βασεως λειτουργια(αν και 7 μηνες τωρα που δεν εχει κλεισει ποτε δεν μου παραπονιεται!!).σημερα θα ελεγξω κονεκτορα και θα σας πω.κωστα οι συνδεσεις ειναι ολες βαση σχεδιου με ακριβεια χιλιοστου,και οι μονοσεις αψογες.ευχαριστω για τις απαντησεις!

billos1989
24-08-06, 07:04
χτες ελεγξα κονεκτορα και ειναι οκ.ειχα παει με τον ακη και το ειδε και εκεινος.ενω οταν πηγαμε τα στασιμα ηταν περιπου 4-5 επιστρεφομενα.κλεινουμε το μηχανημα,χαζοκουναμε λιγο την κεραια το αφηνουμε ψιλοκρυωνει και μολις το ανοιξαμε ολα οκ!!!σημερα που θα ξανανεβω πανω στα μηχανηματα ελπιζω να ειναι λιγα τα στασιμα αλλιως κατεβαινει κεραια.

JIM_6146B
24-08-06, 08:52
χτες ελεγξα κονεκτορα και ειναι οκ.ειχα παει με τον ακη και το ειδε και εκεινος.ενω οταν πηγαμε τα στασιμα ηταν περιπου 4-5 επιστρεφομενα.κλεινουμε το μηχανημα,χαζοκουναμε λιγο την κεραια το αφηνουμε ψιλοκρυωνει και μολις το ανοιξαμε ολα οκ!!!σημερα που θα ξανανεβω πανω στα μηχανηματα ελπιζω να ειναι λιγα τα στασιμα αλλιως κατεβαινει κεραια.

Αν έχει στην έξοδο του ο πομπός μεταβλητούς πυκνωτές για συντονισμό ή σταθερούς δες μήπως δυσλειτουργούν και με την θερμοκρασία αλλάζουν χωρητικότητα .

electron
24-08-06, 10:13
Αν πρόκειται για μηχάνημα του cdm τότε δεν έχει μεταβλητούς. Βασίλη κάτι γίνεται με τις συνδέσεις και επιμένω σε αυτό.Δεν ξέρω πως έκανες επάνω στα δίπολα τις συνδέσεις,δηλαδή αν τις έχεις κάνει με κονέκτορες ή απ'ευθείας με κόλληση,ωστόσο ο δεύτερος τρόπος προσωπικά πιστεύω ότι είναι πιο ενδεδειγμένος.

billos1989
24-08-06, 12:48
απευθειας κοληση,απο πανω απο το συρμα της ψυχας αλουμινοχαρτο,απο πανω τεφλον και τελος μονοτικη!

electron
24-08-06, 15:02
Το καλύτερο θα ήταν τις περιοχές των κολλήσεων των καλωδίων να τις έβαζες σε ηλεκτρολογικά πλαστικά κουτάκια τα οποία θα γέμιζες με σιλικόνη,

ReFas
25-08-06, 09:01
καλημερα σε ολους.λοιπον,εδω και ενα μηνα περιπου παιζω με μια κολινεαρ 2 απλων διπολων με προσαρμογη καλωδιων,τα στασιμα μου ευτυχως ηταν πολυ χαμηλα και ολα πηγαιναν καλα ωσπου μια ωραια πρωια.....κοιταζω την γεφυρα και τα στασιμα ηταν στο τριπλασιο!!!!!! :oops: κλεινω αμεσως το μηχανημα,και μετα απο καμια ωρα αφου ειχε κρυωσει κιολας γιατι παιζει 24ωρα,το ξανανοιγω και ηταν ολα κανονικα :!: .μετα απο δεκα λεπτα ομως εκει που τα στασιμα ηταν πολυ χαμηλα ξανανεβηκαν!!τι μπορει να φταιει,μηπως RFιαζιεται η γεφυρα και δειχνει αλλα αντ' αλλων.μηπως ζεστενεται,γιατι οι θερμοκρασιες ειναι λιγο υψυλες στο μηχανημα(α η γεφυρα ειναι ενσωματωμενη απο αυτες που βαζει ο δεληγιαννης)αυτα.......!!

Μην ψαχνεις με την κεραια δεν ειναι απο εκει.
Καποια βαθμιδα σου κανει αυτοταλαντωση οταν ζεσταινεται και για αυτο βλεπεις τα στασιμα να ανεβαινουν.
Τσεκαρισε την μπαντα σε ενα ραδιοφωνο οσο τα στασιμα ειναι χαμηλα και σημειωσε σε ποιες συχνοτητες ακους τον ευατο σου και μετα κανε το ιδιο οταν εχει ανεβασει στασιμα και δες αν ακους κατι διαφορετικο.
Δεν υπαρχει περιπτωση απο συνδεση να γινεται κατι μετα απο 10 λεπτα, η αυτοταλαντωση ειναι η η γεφυρα τα χει χαμενα...

ReFas
25-08-06, 09:01
καλημερα σε ολους.λοιπον,εδω και ενα μηνα περιπου παιζω με μια κολινεαρ 2 απλων διπολων με προσαρμογη καλωδιων,τα στασιμα μου ευτυχως ηταν πολυ χαμηλα και ολα πηγαιναν καλα ωσπου μια ωραια πρωια.....κοιταζω την γεφυρα και τα στασιμα ηταν στο τριπλασιο!!!!!! :oops: κλεινω αμεσως το μηχανημα,και μετα απο καμια ωρα αφου ειχε κρυωσει κιολας γιατι παιζει 24ωρα,το ξανανοιγω και ηταν ολα κανονικα :!: .μετα απο δεκα λεπτα ομως εκει που τα στασιμα ηταν πολυ χαμηλα ξανανεβηκαν!!τι μπορει να φταιει,μηπως RFιαζιεται η γεφυρα και δειχνει αλλα αντ' αλλων.μηπως ζεστενεται,γιατι οι θερμοκρασιες ειναι λιγο υψυλες στο μηχανημα(α η γεφυρα ειναι ενσωματωμενη απο αυτες που βαζει ο δεληγιαννης)αυτα.......!!

Μην ψαχνεις με την κεραια δεν ειναι απο εκει.
Καποια βαθμιδα σου κανει αυτοταλαντωση οταν ζεσταινεται και για αυτο βλεπεις τα στασιμα να ανεβαινουν.
Τσεκαρισε την μπαντα σε ενα ραδιοφωνο οσο τα στασιμα ειναι χαμηλα και σημειωσε σε ποιες συχνοτητες ακους τον ευατο σου και μετα κανε το ιδιο οταν εχει ανεβασει στασιμα και δες αν ακους κατι διαφορετικο.
Δεν υπαρχει περιπτωση απο συνδεση να γινεται κατι μετα απο 10 λεπτα, η αυτοταλαντωση ειναι η η γεφυρα τα χει χαμενα...

kostas30
25-08-06, 11:34
βασιλη αλαξε πρωτα το καμενο εξαρτημα που εχεις στο pll κ ρυθμισε το σωστα κ μετα ψαξε την κεραια εμενα παλιοτερα απο αυτο σκορπαγε το μηχανημα.

nikos-b
25-08-06, 12:41
επιδι ειχα και εγω το υδιο προβλιμα αυτο σου το κανη μετα απο βροχη;μυπος μετα απο αερα ..;;

billos1989
25-08-06, 16:47
οχι το κανει παντα.τωρα του εβαλα και εναν μεγαλο ανεμιστηρα να χτυπαει απο πανω και εχει ωρες να το κανει.θα αλλαξω το τριμερ που εχει καει στο πλλ μηπως και φταιει αυτο...