PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή απο σχηματικό απευθείας σε τυπωμένο μέσω Eagle?



tzitzikas
23-08-06, 17:07
>> θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται να σχεδιασω ενα σχηματικο διαγραμμα στο eagle και να
μετατραπει αυτοματα σε τυπωμενο.
δοκιμασα να κανω ενα απλο κυκλωμα με υλικα SMD (για τετοια υλικα ενδιαφερομαι σε αυτη την φαση)
[τα υλικα τα συνδεσα μεταξυ τους με net, με bus στη μετατροπη δεν φενεται τιποτα
απο χαλκοδρομους]
και μετατρεπωντάς το σε board με το κουμπι
file>switch to board ανοιγει το προγραμμα για board αλλα τα υλικα ειναι αρκετα
μακρυα μεταξυ τους και οι γραμμες που τα ενωνουν
(χαλκοδρομοι) πολυ λεπτοι και πλαγιοι και μαλιστα περνουν πανω απο υλικα που
δεν πρεπει και τα βραχυκυκλωνουν. (ουτε καν φαινονται ολες οι γραμμες στο board)
δεστε το παρακατω αρχειο σχετικα με τις δοκιμες μου.
μεχρι τωρα τα τυπωμενα μου τα εφτιαχνα σχεδιαζωντας στο eagle (board) απευθείας το τυπωμενο
απο το σχηματικο διαγραμμα μου.

>> ακομα να ρωτησω πως μπορω να σχεδιασω πηνιο πανω σε τυπωμενο. θελω γνωριζοντας τα Henry
να μπορω με καποιο προγραμμα να υπολογιζω τις διαστασεις του πηνιου και στη συνεχεια να το σχεδιαζω με το Eagle
πανω στο τυπωμενο.Εχει το Eagle τετοια δυνατότητα.???

>> αν θελω να σχεδιασω μια γραμμη χαλκου με το Eagle συγκεκριμενης διαστασης π.χ 10,5 mm
εχει καποια επιλογη το Eagle που να γινεται?

dal_kos
23-08-06, 17:13
Μαλλον χρησιμοποιεις την δωρεαν εκδοση του προγραμματος που δεν δινει δυνατοτητα μετατροπης σχηματικου σε τυπωμενο.

Για τα αλλα δεν γνωριζω.

tzitzikas
23-08-06, 17:41
ναι εχω την δωρεαν εκδοση. η εκδοση που πληρωνεις δινει ε?
χρησιμοποιω την
Version 4.16 for Windows
Light Edition

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
23-08-06, 17:48
Η δωρεάν έκδοση σου επιτρέπει να κάνεις το σχηματικό και να το μεταφέρεις σε πλακέτα πολύ μικρών διαστάσεων μονής ή διπλής όψεως.

Panoss
23-08-06, 19:28
1.Πρέπει να μεταφέρεις τα εξαρτήματα, με το ποντίκι, μέσα στο τετράγωνο που είναι φρτιαγμένο από άσπρες γραμμές, δηλ. δεξιά από τα εξαρτήματα στην εικόνα σου.
2.Το άσπρο τετράγωνο ορίζει τις μέγιστες διαστάσεις του τυπωμένου που μπορείς να φτιάξεις στη δωρεάν έκδοση. Είναι αρκετά μεγάλο, 10x8 εκ. , νομίζω.
3. Πηγαίνεις Tools-Auto...Σου βγαίνει το Autorouter setup, ρυθμίσεις δηλαδή για να φτιάξει μόνο του την πλακέτα.
4. Στο Preferred directions επέλεξε Top=N/A, ώστε να μην σχεδιάσει στην πάνω όψη της πλακέτας, αλλά μόνο στην κάτω, να βγει δηλαδή μονής όψης, και πάτα ΟΚ.
5. Αφού τελειώσει το σχεδιασμό των γραμμών, μπορείς να αλλάξεις το πάχος μιας γραμμής.
Edit-Change-Width-επιλέγεις πάχος από τη λίστα-κλικ πανω στον αγωγό που θες.

tzitzikas
23-08-06, 22:08
aetosa υχαριστω για τις απαντησεις. το δοκιμασα και εχω ακομα αποριες.

οταν τα κανω group για να τα μεταφερω με το ποντικι στο τετραγωνο δεξια δεν τα παιρνει ολα μαζι αλλα ενα ενα.καποια στιγμη νομιζω μου εβγαλε(δεν ξερω αν ειναι σχετικο με αυτην την ενεργεια) οτι αυτο δε γινεται στην light εκδοση. οταν κανω Preferred directions Top=N/A και παταω οκ μου βγαζει " unreachable smd-pad in layer 1 (top)" παταω οκ και το ξαναβγαζει. τι συμβαινει? μετα απο μερικα οκ μου εξαφανισε τις γραμμες.

επισης βιβλιοθηκες για smd υλικα για το Eagle απο που μπορω να βρω?ειδα οτι η light εκδοση που εχω εχει ελαχιστα υλικα (αντιστασεις, τρανζιστορ smd). χρειαζομαι μεγαλη ποικοιλια απο smd αντιστασεις,πυκνωτες,τρανζιστορ. στο σαιτ τους http://www.cadsoft.de/cgi-bin/download.pl?page=/home/cadsoft/html_public/download.htm.en&dir=pub/userfiles/libraries δεν βρηκα και πολλα πραματα.

για σχεδιασμο πηνιων σε πλακετα γνωριζεται κατι??????

τελος δοκιμασα να σχεδιασω μια γραμμη στο eagle που να εχει συγκεκριμενο μηκος.το δοκιμασα υπο GRID (το ειχα ρυθμισει στο 1mm- lines) και ειδα οτι το μηκος ρης γραμμης παει ανα 1 χιλιοστο. δηλαδη αν θελω 3,5 χιλιοστα μηκος δεν γινεται. επισης και το παχος της γραμμης εχει stadar μεγεθη.και αυτο ειναι ενα προβλημα αν θελω να σχεδιασω πηνια.

gsmaster
24-08-06, 04:29
..... οταν κανω Preferred directions Top=N/A και παταω οκ μου βγαζει " unreachable smd-pad in layer 1 (top)" παταω οκ και το ξαναβγαζει. τι συμβαινει? μετα απο μερικα οκ μου εξαφανισε τις γραμμες.
....
Προφανώς το footprint έχει μόνο Top layer (λόγικό είναι αφού είναι SMT) και απενεργοποιώντας το top layer να μην μπορεί να συνδεθεί το pad με τα άλλα layer. Η μια λύση είναι να απενεργοποιήσεις το botom layer και να δουλέψεις στο top, και η άλλη λύση είναι να μεταφέρεις τα εξαρτήματα το botom layer. Το τελευταίο δεν ξέρω αν γίνεται στο eagle.

tzitzikas
24-08-06, 11:28
πως το απενεργοποειεις ?? επισης δε μου ειπατε βιβλιοθηκες για eagle για smd υλικα εχετε υποψιν???

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
24-08-06, 12:05
Μπορείς να κάνεις mirror πάνω σε οποιδήποτε smd υλικό ώστε αυτό να μεταφερθεί αυτόματα στο bottom layer.
Για παθητικό υλικό μπορεί να χρησιμοποιήσεις την rlc.

Panoss
24-08-06, 14:20
1. Τους κάνεις group. Κλικ στο 'σταυρό' (είναι το κουμπί 'Move', έχει πάνω του ένα σταυρό). Κάνεις ΔΕΞΙ κλικ στα γκρουπαρισμένα εξαρτήματα. Τα μεταφέρεις.
2. Αυτό που λες ότι σε ειδοποιεί ότι δε γίνεται στη Light έκδοση, εννοεί ότι πρέπει να τα μεταφέρεις ΜΕΣΑ στο τετράγωνο και πουθενά αλλού. Αν κατά τη μεταφορά, κάνεις κατα λάθος αριστερό κλικ ενώ βρίσκεσαι έξω από το τετράγωνο, θα σου βγάλει αυτό το μήνυμα.
3. Επειδή είναι SMD, μη βάζεις Top=N/A, βάλε κάποια από τις υπόλοιπες επιλογές. έτσι θα σου σχεδιάσει και στο Top και στο Bottom layer, δηλαδή διπλής όψης.
4. Για βιβλιοθήκες ξέρω μόνο αυτές που δίνει η Cadsoft. Όμως μπορείς να φτιάξεις δικά σου εξαρτήματα, εύκολα.
5. Για τα πηνία δε γνωρίζω, δυστυχώς.

tzitzikas
28-08-06, 16:27
μετετρεψα ενα απλο θεωρητικο σε τυπωμενο με smd υλικα με το eagle.

μου εβγαλε το τυπωμενο που βλεπετε δεξια και απο πανω σε μεγενθυση (μεσα στους κιτρινους κυκλους) στο σχεδιο που επισυναπτω κατω
οι γραμμες στις 2 αντιστασεις περνανε πολυ κοντα στις διπλανες πιστες των ιδιων υλικων
και κατα την δημιουργια του τυπωμενου μαλλον θα ακουμπανε και θα εχω βραχυκυκλωμα.

1) γινεται καπως να ρυθμισω ωστε κατα την μετατροπη να μην περνανε τοσο κοντα????

2) μπορω να αλλαξω το προεπιλεγμενο παχος των
γραμμων χαλκου πριν την μετατροπη σε τυπομενο ωστε να εχω πιο παχες γραμμες χαλκου και να μην χρειαζεται να τις αλλαζω μετα?

3) στο preffered directions top τι να βαλω απο τις επιλογες??στο botton εχω βαΛει N/A
για να εχω μονης οψης. για να μπορω να εχω μονης οψης αλλα τα τρανζιστορ smd να μην
χρειαζεται να κοληθουν αναποδα (επειδη θα κοληθουν απο την κατω πλευρα του τυπωμενου) τι πρεπει να κανω??. Η μηπως τα εξαρτηματα
τα σχεδιαζει το προγραμμα στο τυπωμενο ωστε να κολληθουν στο bottom layer σωστα?
αυτο που βλεπω στο προγραμμα ειναι το top layer ε? [επισης θελω να μπορουν να μπουν και συμβατικα υλικα
τα οποια μπαινουν απο την πλευρα του top layer]

4) πως γινεται να μεγαλωσω η να μικρινω το ασπρο περιγραμμα που βλεπετε στην εικονα πιο κατω το
οποιο οριζει τις διαστασεις της πλακετα?

5) ο ασπρος σταυρος στο πλαισιο της πλακετας τι ακριβως κανει??

Panoss
28-08-06, 18:25
Τις 2 πρώτες ερωτήσεις, τις έχω κι εγώ σαν απορία.
Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.
3) Κάνε εκτύπωση σε ένα απλό χαρτί να δεις που έχεις διάφορες επιλογές (Mirror, Rotate, UpsideDown).
4) Κλικ στο 'σταυρό' (κουμπί 'Move') και μετά μετακινείς με το ποντίκι τις πλευρές του περιγράμματος όπως θες.
5) Νομίζω ο άσπρος σταυρός χρησιμεύει απλώς σαν σημείο αναφοράς στο χώρο, να ξέρεις που βρίσκεσαι.

tzitzikas
28-08-06, 19:22
aetosa...
3) Κάνε εκτύπωση σε ένα απλό χαρτί να δεις που έχεις διάφορες επιλογές (Mirror, Rotate, UpsideDown). ......

ενοω αφηνωντας bottom=N/A και top=μια απο τις αλλες επιλογες (/ \ * | ) σχεδιαζεται η κατω πλευρα?

οταν σχεδιαζα με συμβατικα υλικα, χωρις να σχεδιαζω πρωτατο σχηματικο αλλα απευθειας το τυπωμενο στο board του eagle, σχεδιαζοταν η πανω οψη του τυπωμενου και κανωντας mirror ειχα την κατω οψη (στην εκτυπωση) η οποια ηταν και η πλευρα του χαλκου.

τωρα με τα smd υλικα οταν μετατρεπω απο θεωρητικο σε τυπωμενο με τις παραπανω επιλογες στα top,bottom μια πλευρα αποικωνιζεται στο προγραμμα? παλι η πλακετα απο πανω?τα smd υλικα μπορω μετα να τα κολησω κανονικα στην απο κατω πλευρα η θα πρεπει να κοληθουν αναποδα αν προκειτε π.χ για τρανζιστορ?αν ναι τι αλλαγες πρεπει να κανω στην μετατροπη για να κολουνται κανονικα?
πιστευω να καταλαβατε γιατι ειναι berdeway λιγο αυτο...

hlektrologos000
29-08-06, 02:31
Τις 2 πρώτες ερωτήσεις, τις έχω κι εγώ σαν απορία.
Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

εχω φαει ωρες ατελειωτες και τιποτα απο τα 2 δεν καταφερα....

hlektrologos000
29-08-06, 02:36
Τις 2 πρώτες ερωτήσεις, τις έχω κι εγώ σαν απορία.
Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει.

εχω φαει ωρες ατελειωτες και τιποτα απο τα 2 δεν καταφερα....

για την ερωτηση 4) .....μπορεις να μεγαλωσεις το περιγραμμα αλλα δεν λεει κατι αυτο ....αφου οταν πας να τοποθετησεις ενα υλικο περα απο το αρχικο νοητο περιγραμμα δεν σε αφηνει.....και ας το εχεις μεγαλωσει με το ποντικι
η μονη λυση ειναι να καταβεβασεις την profesional εκδοση, μονο ετσι θα μπορεις να φτιαχνεις μεγαλυτερες πλακετες

tzitzikas
29-08-06, 13:27
Καταρχας εχω την professional εκδοση. Εχω μερικες πολυ βασικες ερωτησεις και συγκεκριμενες. αν μπορειτε και οποιος ξερει παρακαλω να μου απαντησει σημερα γιατι βιαζομαι.

1) αν ανοιξω ενα νεο board και θελω η πλακετα μου να εχει διαστασεις π.χ 10χ5 cm
απο που επιλεγω αρχικα αυτες τις διαστασεις. (ενοω θελω να ενφανιστει στο προγραμμα το
ασπρο περιγραμμα που οριζει τα ορια της πλακετας). (οπως εμφανιζεται οταν μετατρεπει αυτοματα
το σχηματικο σε τυπωμενο.)

2) στο δειγμα που εχω φορτωσει πιο κατω πανω δεξια βλεπετε 2 γραμμες (γραμμες μεταφορας)
η πανω εχει παχος 3 χιλιοστα και η κατω 2 χιλιοστα. Εγω θελω να εχει παχος 2.5 χιλιοστα.
πως μπορω να το πετυχω αυτο???εχει τετοια επιλογη το Eagle?? (σημειωση: to grid που φενεται το εχω 1x1mm)

3) επισης πως μπορω να εχω οτι παχος γραμμης (που ενωνει τις πιστες των υλικων) θελω???
το eagle εχει στανταρ επιλογες 0.3048mm, 0.4064mm κτλ 0.6096mm.
αν θελω να εχω παχος γραμμης 0.5mm δεν γινεται??

4) θελω οπως δειχνω και στην εικονα που εχω φορτωσει αφου συνδεσω τα υλικα με τις γραμμες,
στο τελος να βαζω αυτοματα στο υπολοιπο χωρο της πλακετας θωρακιση (μεσα στο ασπρο πλαισιο να γεμιζει χαλκο το υπολοιπο). δηλαδη να μενει το
υπολοιπο της πλακετας χαλκος απλα να υπαρχει ενα κενο αναμεσα στις γραμμες και στη θωρακιση. Πως γινεται αυτο??μπορω να επιλέξω
το παχος αυτου του κενου???

tzitzikas
29-08-06, 17:51
κανεις??????????????????????????????????? οποιος απαντησει με σωζει.!!! ψαχνω και γω στο ενδιαμεσο αλλα καθε απαντηση θα βοηθησει πολυ.!!!!!!!! :idea:

Panoss
29-08-06, 18:38
Χωρίς να είμαι σίγουρος, σου απαντάω στη δεύτερη ερώτηση: (για τις άλλες δεν έχω ιδέα)
View-Grid- βάλε 0.1 mm. Μετά, κάνε π.χ ένα Rect (τετράγωνο) ό,τι μέγεθος θες.
Πρέπει να βρεις κάποιον που το έχει δουλέψει πολύ το Eagle και τα γνωρίζει αυτά τα κόλπα.

Lykos1986
29-08-06, 19:59
Για την ερώτηση 2:
Αν θέλεις να κάνεις απλά μια γραμμή ή και παραπάνω στο τυπωμένο σου που όμως να μην συνδέονται με τα pads των υλικών τότε πατάς το κουμπί Wire από τα εργαλεία και την σχεδιάζεις όπως εσύ θέλεις. Στο πάνω μέρος τώρα υπάρχει μια επιλογή (το Width) που μέσο αυτής επιλέγεις το πλάτος της γραμμής. Το Eagle έχει κάποιες στάνταρτ επιλογές αλλά αν κάνεις κλικ πάνω στο πλαίσιο (width) τότε μπορείς να γράψεις την διάσταση που θέλεις και από εκεί και πέρα θα σχεδιάζεις με το πλάτος που έχεις γράψει. Προσοχή, όταν θέλεις να βάζεις κόμματα τότε θα χρησιμοποιείς πάντα την τελεία και όχι το κόμμα.

Για την ερώτηση 3:
Το ίδιο με την ερώτηση 2. Γράφεις στο πλαίσιο Width την διάσταση που θέλεις και αυτόματα σχεδιάζεις την γραμμή με την διάσταση που έγραψες. Για να μην το ξαναγράφεις το Eagle κρατάει την τιμή που έβαλες ώστε να την επιλέξεις ξανά. Αν όμως κάνεις ένα καινούριο project τότε ή τιμή δεν υπάρχει και θα πρέπει να την γράψεις ξανά.

Για την ερώτηση 4:
Το Eagle δυστυχώς δεν έχει εργαλείο για να κάνεις grount planes και Vcc planes ή γενικότερα επικαλύψεις για θωράκιση από θόρυβο και τα σχετικά. Με λίγα λόγια δεν υπάρχουν οι επιλογές του OrCad ή του Altium Designer που επιλέγεις με ποια γραμμή να συνδεθεί, τι απόστασης να έχει από τις άλλες γραμμές και γενικός όλες τις άλλες παραμετροποιήσεις.
Μπορείς όμως να κάνεις ένα κολπάκι, αν φυσικά μπορούμε να το ονομάσουμε έτσι. Θα πατήσεις την επιλογή Polygon από τα εργαλεία και θα σχεδιάσεις το σχήμα που θέλεις. Το σχήμα μπορεί να γίνει όπως εσύ θέλεις, με όσες γωνίες θέλεις, ακόμα και κύκλος και φυσικά να περάσει και ανάμεσα από τις γραμμές. Αφού τελειώσεις το σχήμα σου (προσοχή το σχήμα να κλίσει, δηλαδή να μην μείνει κάποια πλευρά ανοιχτή) τότε χωρίς να κάνεις κάτι πατά το Ratsnest από τα εργαλεία. Το σχήμα που σχεδίασες θα γίνει αυτόματα συμπαγές. Από εκεί και πέρα ένωσε μια γραμμή γείωσης με το “plane“ που έκανες και έτσι έχεις με έναν μπακάλικο τρόπο αυτό που θέλεις.

Για την ερώτηση 1:
Δεν θυμάμαι να είχε κάποια τέτοια επιλογή. Θα το κοιτάξω και θα σου πω το πολύ σε καμία ώρα. Αν δεν απαντήσω σημαίνει πως δεν βρήκα τίποτα.


PS1
Δυστυχώς το πρόγραμμα Eagle δεν έχει όλες τις δυνατότητες που θα θέλαμε αν και είναι το πιο εύκολο στον χειρισμό. Καλύτερα είναι να μεταβείς σε κάποιο πιο επαγγελματικό πρόγραμμα όπως OrCad ή Altium Designer. Και τα δύο είναι κορυφαία με παραμετροποιήσεις που στο τέλος θα πείς έλεος!!! Και κάπου τώρα θα πεταχτεί ο gsm και θα πει ότι το OrCad είναι το καλύτερο!!! Τι να πεις είναι ο OrCadMan!!! :D

PS2
Προσωπικά προσπάθησα αρκετές φορές να απ-αγκιστρωθώ από το Eagle γιατί πολλές φορές με “κρεμάει” με την έλλειψη εργαλείων του αλλά τελικός μάλλον κόλλησα μαζί του!!! Επίσης από την εμπειρία μου θα σου πω πως το orCad μαθαίνεται πιο εύκολα αλλά το περιβάλλον του είναι απλά χάλια, ειδικά όταν σχεδιάζεις τυπωμένο. Το Altium έχει τέλειο περιβάλλον αλλά σου πετάει τόσες επιλογές παραμετροποίησης που στο τέλος το βαριέσαι. Και τελικό έρχομαι στην μια και μόνο λύση που είναι το Eagle.

tzitzikas
30-08-06, 17:57
οι ιστοσελιδες των OrCad & Altium Designer ποιες ειναι?μπορεις καποιο απο αυτα να κατεβασεις δωρεαν πληρη εκδοση??

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν το eagle υποστηριζει τα παρακατω (σημ. ξεκινω να φτιαχνω το τυπωμενο απευθειας μονος μου απο το board χωρις να κανω σχηματικο και μετατροπη)

1) να οριζω εξαρχης τις διαστασεις της πλακετας και να δουλευω μεσα εκει. οχι οπως ανοιγει το board και δεν ειναι ορισμενο το μεγεθος του τυπωμενου.στη συνεχεια θελω στην εκτυπωση αυτα τα ορια να ειναι ορατα.

2) θελω στο rect (που σχεδιαζει τετραγωνα-ορθογωνια χαλκου) να μπορω να εχει παχος π.χ 2,5 mm και οχι τα stadar βηματα που εχει ανα 1mm. δηλαδη μεχρι τωρα μπορω μονο 1,2,3,4,5 κτλ mm παχος.

3) μπορω να αλαξω την μορφη του wire ωστε η αρχη και το τελος του να μην ειναι καμπυλωτο αλλα ευθεια?

ευχαριστω

gsmaster
30-08-06, 20:46
οι ιστοσελιδες των OrCad & Altium Designer ποιες ειναι?μπορεις καποιο απο αυτα να κατεβασεις δωρεαν πληρη εκδοση??
.....
Για το OrCAD δεν ξέρω σίγουρα νομίζω δίνει μόνο το Spice Που είναι για εξομοίωση. http://www.cadence.com/orcad/
Για το Protel σου στέλνει δωρεάν με ταχυδρομείο σε συσκευασία πολυτελείας demo ενος μήνα www.altium.com


...
επισης θα ηθελα να ρωτησω αν το eagle υποστηριζει τα παρακατω (σημ. ξεκινω να φτιαχνω το τυπωμενο απευθειας μονος μου απο το board χωρις να κανω σχηματικο και μετατροπη)
...
Καλύτερα είναι να μην το κάνεις αυτό γιατί αν το πας αυτόματα, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις λάθος. Το OrCAD πάντως το κάνει.



....
1) να οριζω εξαρχης τις διαστασεις της πλακετας και να δουλευω μεσα εκει. οχι οπως ανοιγει το board και δεν ειναι ορισμενο το μεγεθος του τυπωμενου.στη συνεχεια θελω στην εκτυπωση αυτα τα ορια να ειναι ορατα.
....
Στο Orcad γινεται



2) θελω στο rect (που σχεδιαζει τετραγωνα-ορθογωνια χαλκου) να μπορω να εχει παχος π.χ 2,5 mm και οχι τα stadar βηματα που εχει ανα 1mm. δηλαδη μεχρι τωρα μπορω μονο 1,2,3,4,5 κτλ mm παχος.
....
Ξέρω γίνομαι εκνευριστικός. Το OrCAD το κάνει :P μπορείς να ορίσεις ότι νούμερα θέλεις για grid και για όλα.


...
3) μπορω να αλαξω την μορφη του wire ωστε η αρχη και το τελος του να μην ειναι καμπυλωτο αλλα ευθεια?
ευχαριστω

Μπορείς να κάνεις το άλλο. Κάνεις την γραμμή που θες με στρογγυλεμένες άκρες έτσι ώστε η κορυφή της στρογγυλεμένης άκρης να είναι το μήκος που θες. Αλλάζεις διάσταση και βάζεις λεπτό πάχος αγωγού, και το πηγαίνεις στο περίγραμμα σε ότι σχέδιο θες, Μετά γεμίζεις τα κενά που μένουν με τυχαίες γραμμές. :) Εγώ αυτό κάνω σε κάτι ρελε που περνάει μεγάλο ρεύμα, και δεν με παίρνει στις συνδέσεις να βάλω μεγάλο πλάτος αγωγού...


ΥΓ Παραδίδονται ιδιέταιρα μαθήματα Orcad 150 ευρώ την ώρα :P

tzitzikas
31-08-06, 01:15
καταληγουμε OrCAD δηλαδη ε. :evil: gsmaster ειναι πολυ πιο δυσκολο απο το eagle? επισης ποσα mb ειναι? γιατι με 56Κ απο εδω δυσκολα τα πραματα.

gsmaster
31-08-06, 19:10
Είναι αρκετά ΜΒ... δες τα ΠΜ σου

tzitzikas
31-08-06, 22:50
να ακομα προβλημα-απορια που εχω

οταν κανω polygon και παταω ratsnest για να γεμισει μεσα με χαλκο και το σωζω ειναι οκ. αλλα μολις το ξανανοιγω το board λειπει ο χαλκος και πρεπει να πατησω ratsnest.

tzitzikas
01-09-06, 18:43
κανεις?????????

Lykos1986
01-09-06, 20:11
Είναι bug του προγράμματος απ' ότι ξέρω

tzitzikas
02-09-06, 14:35
μια ερωτηση-προβλημα:

οπως βλεπετε στην παρακατω εικονα, (οπου εχω ενα τμημα ενος τυπωμενου που σχεδιαζω),
μεσα στο κυκλο με το πορτοκαλι χρωμα ειναι μια εισοδος (ορθογωνιο τμημα) , σχημα 1.
στην εκτυπωση του τυπωμενου (σχημα 2) φενεται οκ. εγω θελω ομως οταν εκτυπωνω το σχημα 3
οπου υπαρχουν μονο οι πιστες και τα εξαρτηματα να φενεται και η εισοδος αυτη (χωρις να φενονται οι
αλλες γραμμες χαλκου). κι αυτο γιατι θα σταλθει μετα το τυπωμενο σε εργοστασιο
και σε ολη την πλακετα εκτος απο αυτα που φαινονται στο σχημα 3 θα μπει η γνωστη πρασινη
μονωτικη επικαλυψη.αυτα που φαινονται στο σχημα 3 απλα θα επικασιτερωθουν ωστε να κολουνται τα υλικα.

πως γινεται να σχεδιασω εστω με αλλο τροπο τις εισοδους για να φαινονται στην εκτυπωση στο σχημα 3? γιατι
οταν κανω εκτυπωση το σχημα 3 (και επιλεγω να μην φαινονται οι γραμμες, δεν φαινονται και οι
εισοδοι).
σημειωση: τις εοσοδους τις σχεδιαζω με το rect.

gsmaster
02-09-06, 14:59
Πήγαινε στο layer που είναι για το solder mask και φτιάξει εκεί ένα rect στο σημείο που θες. Αλλιώς φτιάξε ένα νέο footprint με την μορφή που θέλεις σε όλα τα layer.


Υπόψην, τα pad στο solder mask (σχήμα 3) κάντα λίγο πιο μεγάλα ( ~ + 3 με 5 mil ) γιατί η μάσκα (η πρασινάδα) έχει την συνήθεια να απλώνει και να καλύπτει τις νησίδες γύρω γύρω και αν αυτές είναι μικρές, τότε δεν θα μπορείς να κολλήσεις.

Lykos1986
02-09-06, 19:20
Στα εργαλεία υπάρχει ένα κουμπί που λέγετε Display. Είναι πάνω πάνω. Με το που το πατήσεις σου βγάζει όλα τα επίπεδα και γενικότερα όλα τα στοιχεία του κυκλώματος που έκανες. Aπό εκεί μπορείς να επιλέξεις ποια θα φαίνετε και ποιο όχι. Από εκεί και πέρα εκτυπώνεις το τυπωμένο σου ή απλά το αποθηκεύεις.

tzitzikas
02-09-06, 20:46
Lykos1986 αυτο κανω για να εκτυπωνω μονο τις πιστες και τα pad των smd υλικων αλλα ετσι εξαφανιζνονται τα rect που εχω φτιαξει για εισοδους γιατι και αυτα ειναι απο μπλε γραμμη οπως και οι γραμμες χαλκου. θελω αυτα να εμφανιζονται στην εκτυπωση (χωρις να εμφανιζονται οι γραμμες). αν καταφερνα να τα σχεδιασω με πρασινο χρωμα (που ειναι οι πιστες) η με κοκκινο (που ειναι τα smd ) τοτε θα εμφανιζοντουσαν.

gsmaster: " ....Πήγαινε στο layer που είναι για το solder mask και φτιάξει εκεί ένα rect στο σημείο που θες. ....."
αν το κανω αυτο (δηλαδη απο το display εξαφανισω τις γραμμες χαλκου) τοτε δε μπορω να σχεδιασω με το rect. δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη.


gsmaster: "......Αλλιώς φτιάξε ένα νέο footprint με την μορφή που θέλεις σε όλα τα layer. ...." ---> δεν καταλαβα τι ενοεις.


gsmaster: "...Υπόψην, τα pad στο solder mask (σχήμα 3) κάντα λίγο πιο μεγάλα ( ~ + 3 με 5 mil ) γιατί η μάσκα (η πρασινάδα) έχει την συνήθεια να απλώνει και να καλύπτει τις νησίδες γύρω γύρω και αν αυτές είναι μικρές, τότε δεν θα μπορείς να κολλήσεις. ...." ---> gsmaster δηλαδη στα smd που ειναι μικρα οι πιστες θα επικαλυπτονται απο πρασινο?? αφου σε εταιρια θα φτιαχτει η πλακετα δε θα κανει καλη δουλιεα???

gsmaster
02-09-06, 22:01
Το πρώτο πράγμα που κοιτάει αυτός που θα σου φτιάξει τις πλακέτες είναι να είναι λίγο μεγαλύτερες οι νησίδες της μάσκας.
Δεν ξέρω που θα τις βγάλεις τις πλακέτες, αλλά επικοινώνησε μαζί τους να το ρωτήσεις αυτό.



αν το κανω αυτο (δηλαδη απο το display εξαφανισω τις γραμμες χαλκου) τοτε δε μπορω να σχεδιασω με το rect. δεν εμφανιζεται τιποτα στην οθονη.

Το θέμα είναι να εμφανίσεις μόνο το layer που είναι για την μάσκα, να είναι δηλαδή όπως στο 3 στην εικόνα που έβαλες παραπάνω. Εκέι σχεδίασε με το rect αυτό που δεν θες να πέσει μάσκα.





gsmaster: "......Αλλιώς φτιάξε ένα νέο footprint με την μορφή που θέλεις σε όλα τα layer. ...." ---> δεν καταλαβα τι ενοεις.

Στην ουσία φτιάχνεις ένα νέο εξάρτημα το οποίο θα το προσθέσεις στο τυπωμένο σου, εκεί που είναι η είσοδος. Εφόσον θα το σχεδιάσεις εσύ, θα του βάλεις μια μεγάλη νησιδα για να μπορείς να κολλήσεις. Προφανώς κάπου στην σχεδίαση του εξαρτήματος μπορείς να ορίσεις αν θα πάει εκεί μασκα η όχι.

tzitzikas
02-09-06, 22:20
gsmaster ".......Εκέι σχεδίασε με το rect αυτό που δεν θες να πέσει μάσκα. ....... νε εκει με το rect δεν μπορω να σχεδιασω γιατι οτι σχεδιαζω ειναι με το ιδιο χρωμα με τις γραμμες χαλκους και ετσι δεν φενεται .φενεται οτι αυτο δε γινεται για τον απλουστατο λογο οτι το rect εχει το ιδιο χρωμα με τις γραμμες. δε γινεται να εξαφανισω τις γραμμες χωρις να εξαφανιστει και οποιδηποτε rect. επισης αν εξαφανισω τις γραμμες οπως ειπα πιο πανω δεν μπορω να σχεδιασω μετα με το rect γιατι οτι σχεδιαζω ειναι αορατο και δε προκειται να εκτυπωθει.



"..........Στην ουσία φτιάχνεις ένα νέο εξάρτημα το οποίο θα το προσθέσεις στο τυπωμένο σου, εκεί που είναι η είσοδος. Εφόσον θα το σχεδιάσεις εσύ, θα του βάλεις μια μεγάλη νησιδα για να μπορείς να κολλήσεις. Προφανώς κάπου στην σχεδίαση του εξαρτήματος μπορείς να ορίσεις αν θα πάει εκεί μασκα η όχι........"

αυτο σκεφτομουνα και εγω να σχεδιασω ενα νεο εξαρτημα. απο πια επιλογη γινεται αυτο???και μετα πως το εισαγω σε μια βιβλιοθηκη ωστε να το εχω διαθεσιμο???

tzitzikas
03-09-06, 10:44
κανεις??? αν το ξερετε απαντηστε ειναι επειγον...

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
04-09-06, 11:03
Στο αριστερό σημείο υπάρχει ένα εικονίδιο με ένα γερμανικό κλειδί. Πατώντας αυτό πηγαίνεις στην πρώτη επιλογή Layer. Έπειτα επιλέγεις το Pad και στη συνέχεια ΟΚ. Μετά πατά πάνω στο rect που θέλεις να αλλάξει επίπεδο.

tzitzikas
10-09-06, 12:35
thanks ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ.