PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήπως η ADSL μου τρελάθηκε???



robotakias
23-08-06, 20:19
Γεια χαρά σε όλους! Λοιπόν, έκανα στα μέσα Μαϊου την άιτηση για μια ADSL 384 της OTENET..Αφού τους κυνήγησα για ενάμισυ μήνα κατάφερα να έχω μια ενεργοποιημένη σύνδεση στα τέλη Ιουνίου! Εδώ θέλω να σας υποβάλω μια αυτονότη ερώτηση που μπορεί να σας φανεί γελοία..Η ADSL μου είναι 384, άρα στο πλαίσιο διαλόγου που δείχνει πληροφορίες για την σύνδεσή μας και συγκεκριμένα εκεί που λέει για την ταχύτητα θα πρέπει να λέει 384 Kbps, σωστά?..Προς έκπληξή μου είδα σε εκείνο το σημείο να λέει οτι η ταχύτητα είναι 1 Mbps. Απόρρησα πως γίνεται αυτό αφού έχω 384..Τεσπα, δεν έδωσα σημασία και άπο χτές πρόσεξα οτι πλέον γράφει οτι η ταχύτητα είναι 786,4 Kbps (δηλαδή απο 384 διπλασιάστηκε), Εκεί που κολλάω όμως και θα ήθελα τις απαντήσεις σας είναι γιατί πριν έγραφε 1 Mbps?

dal_kos
23-08-06, 21:13
Ο διπλασιασμος απο 384 σε 768 ειναι απολυτως λογικος αφου ο ΠΟΤΕ απο 21/8 διπλασιαζει τις ονομαστικες ταχυτητες.
Τωρα για το 1024 ισως να τον παραεπιασε η καλοσυνη του [ναι ναι τον ΠΟΤΕ] και να ειπε σε εσενα επειδη ταλαιπωρηθηκες κατα την ενεργοποιηση να στην τριπλασιασει :lol:

robotakias
23-08-06, 21:37
Δηλαδή φίλε Κώστα εννοείς οτι απο κάποιο λάθος που έγινε στην ΟΤΕΝΕΤ να μου έκαναν την σύνδεση απο 384 σε 1024 και γι'αυτό να μου έγραφε 1 Mbps? Ή μήπως αυτό είναι πλασματικό? Αν δεν είναι, τότε προφανώς τώρα που διπλασιάσανε τις ταχύτητες καταλάβανε το λάθος και είπανε να κάνουν τα πράγματα όπως πράγματι είναι, δηλαδή να μου βάλουν την 384 και να την διπλασιάσουν..Τι έχεις να πείς?

dal_kos
24-08-06, 00:25
Εδω η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα =; :lol:

Μαλλον ηταν καποιο λαθος δηλαδη πλασματικο.
Πες λιγο το configuration σου να δουμε.
Και πιο σημαντικο ποτε ειδες το 1024 kbps [ωρα και τι εκανες εκεινη τη στιγμη] :D

Nemmesis
24-08-06, 02:35
και εγω εχω 512 και λεει 1,2 Mbit αλλα αυτη ειναι η ταχυτητα συνδεσης του router με το pc. μια ερωτηση, με ποσα kbyte κανεις download?

dal_kos
24-08-06, 02:41
και εγω εχω 512 και λεει 1,2 Mbit αλλα αυτη ειναι η ταχυτητα συνδεσης του router με το pc. μια ερωτηση, με ποσα kbyte κανεις download?

Δεν νομιζω πως ειναι μονο τοση η ταχυτητα συνδεσης router-pc γιατι:
1] δεν ειναι ακριβες πολλαπλασιο του 8 :roll:
2] το USB1.1 εχει ταχυτητα 12mbps και το USB2.0 480mbps
3] τα περισσοτερα modem ειναι φτιαγμενα για να λειτουργουν μεχρι τα 8mbps που ειναι το μεγιστο οριο της τεχνολογιας ADSL. :D

Πιθανοτατα προκειται για εξτρα ταχυτητες που προκυπτουν απο συμβατοτητα router-server που επιτρεπει την συμπιεση των δεδομενων με αποτελεσμα την αυξηση της ταχυτητος. :shock:

gsmaster
24-08-06, 04:42
Εκείνη την ώρα έπρεπε να πας να κατεβάσεις ένα αρχείο για να δεις με τι ταχύτητα κατεβαίνει. Έτσι μπορείς καταλάβεις αν είναι πραγματική η ταχύτητά σου. Επίσης υπάρχχουν και μερικά site που μετράνε την ταχύτητα, όπως και αυτόνομα προγράμματ.α

robotakias
24-08-06, 12:01
Το οτι η ταχύτητά μου είναι 1 Mbps το έγραφε κάθε φορά που έμπαινα στο internet απο τότε που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου (δηλαδή απο τέλη Ιουνίου) μέχρι και πριν απο δύο μέρες. Όσο για το πόσο γρήγορα κατέβαζε αρχεία, ειχε τύχει να κατεβάσω απο το download.com ένα πρόγραμμα και το κατέβαζε με εξεφτελιστικά μικρή ταχύτητα της τάξης των 10 Kb/sec ενώ όταν κατεβάζω αρχεία απο δίκτυα peer to peer η ταχύτητα φτάνει τα 100 Kb/sec..Πήρα τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών της OTENET στο τεχνικό τμήμα και μου είπαν οτι πως γινόταν αφού είχες 384 να σου βγάζει 1 Mbps? Μπορεί μου είπαν να είναι πλασματικό το 1 Mbps που έβγαζε...Δεν ξέρω τι να υποθέσω πλέον...

giannakopoulos
24-08-06, 12:43
ξέρετε σε ποιές περιοχές έχει γίνει ο διπλασιασμός ταχύτητας ή σε ποιές πρόκειται να διπλασιαστεί......

Nemmesis
25-08-06, 05:03
οριστε τι λεει η συνδεση μου...

Nemmesis
25-08-06, 05:06
στην καλητερη περιπτωση κατεβασα με 68kbit με το downloadacceleretor πραγμα λογικο για την 512 συνδεση μου

PiCBuRn3r
25-08-06, 14:32
Ρε man, αυτή είναι η σύνδεση lan (το ethernet interface ή κάποιο εικονικό interface) και όχι του Internet... Το 1,2mbps δηλώνει την ταχύτητα μεταξύ pc-modem/router και όχι την ταχύτητα μεταξύ pc-internet,

ok1gr
25-08-06, 17:22
:ok:

robotakias
25-08-06, 20:29
Ορίστε παίδες τι λέει η δική μου σύνδεση...

robotakias
25-08-06, 20:33
Όπως βλέπετε γράφει οτι η ταχύτητα είναι 786,4 Kbps (και όχι 768 που είναι ο ακριβής διπλασιασμός της 384 σύνδεσής μου). Ε λοιπόν, απο τα τέλη Ιουνίου και μέχρι πριν λίγες ημέρες η ταχύτητα έγραφε 1.0 Mbps και τώρα έγινε 786,4 Kbps!

dal_kos
25-08-06, 21:37
Κλεισε ολα τα άλλα παραθυρα και μπες σε ενα μετρητη ταχυτητας ή κατεβασε ενα αρχειο απο σερβερ που ξερεις πως ειναι γρηγορος.

Μονο ετσι θα ξερεις την πραγματικη σου ταχυτητα.

[αν θυμαμαι καλα απο εναν γνωστο μου το συγκεκριμενο μοντεμακι της οτενετ λεει παντα πως εχει συνδεθει με μεγαλυτερη απο την κανονικη ταχυτητα] ;)

robotakias
25-08-06, 21:42
Όταν λες να κλείσω τα παράθυρα και να μπω σε ένα μετρητή ταχύτητας, τι ακριβώς εννοείς?

dal_kos
25-08-06, 21:49
Να αφησεις μονο τον internet explorer[η οποιο αλλο browser χρησιμοποιεις] και να μπεις σε ενα μετρητη ταχυτητας οπως αυτος: h**p://www.bandwidthplace.com/speedtest/ ;)

staaronis3
18-09-06, 22:42
Αυτο που απο 384 βγάζει 1024 το έκανε και σε εμένα στις αρχές αλλά μετά διορθόθηκε. Αυτο το έκανε όπως μου είχαν πει στο παλιό μου σχολειο στις αρχες που έβαλαν 384 αλλα μετα διορθόκε. Αργότερα έβαλαν 512 αλλά με τα 17 pc που την μοιράζοντε νομίζεις πως έχουν pstn 56!!! :lol: :lol: :lol:

GALAS
19-09-06, 13:45
Κλασσικο λάθος του "ΠΟΤΕ" μπερδεύουν τις γραμμές αντι για 768 να σου βάλουν "1" . Συμβαίνουν αυτά αλλά δυστυχώς κρατάει για λίγο ..Ένα καλό site για speed test ειναι το www.adslguide.gr και κάνε το αναλογο test..Είσαι τυχερός που σου κάναν αναβάθμιση εμένα ακόμα να μου κάνουν :cry: