PDA

Επιστροφή στο Forum : πομπος fm με τις EL34 και el504



FMTRIKALA
24-08-06, 17:38
θελω να φτιαξω πομπο στα fm με ταλαντωση την el34 και linear δυο el504 παραλληλα συνδεδεμενες.θα δουλεψει??????????υπαρχει κανενα σχεδιο????????

Giannis511
25-08-06, 10:37
Η ΕL34 δεν είναι και το φόρτε τις τα FM αλλά βγαίνει και δοκιμασμένα. Μπορείς να κάνεις το αυτοταλάντωτο μου υπάρχει στο φορουμ. Τώρα μετά την ΕL34 μπορείς να βγάλεις τις EL504 αλλά εμένα αυτός ο συνδυασμός μου φαίνεται σαν γεννήτρια αρμονικών. Θα σου βγάλει την πίστη κανονικά. Καλύτερα βγάλε 6C4 & μία EL504 εμένα μου έδωσε κάτι λιγότερο από 45 W αλλά είχε απίστευτη διαμόρφωση και ικανοποιητική σταθερότητα.

FMTRIKALA
25-08-06, 12:02
φιλε gianni511 καλη σου μερα,αν και η μερα μου ειναι χαλια μετα τα ξιδια.μηπως εχεις το σχεδιο για το κυκλωμα που αναφερεις 6c4 & el504????

Giannis511
25-08-06, 14:08
Tα ξίδια χαλάνε τον άνθρωπο... Χαρίζουν μερικές ώρες ευχαρίστησης αλλά μετά πολύ περισσότερες ώρες ταλαιπωρίας χωρίς αιτία!

Λοιπόν το σχέδιο για την 504 θα το βρείς εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1188&postdays=0&postorder=asc&start=30

Στα νήματα αν χρησιμοποιήσεις ΕL βάλε 6,3 V εναλασσόμενα αν βάλεις PL βάλε 27 εναλλασόμενα δεν χρειάζεται συνεχής τάση.

και εδώ οι μετατροπές:


Λοιπόν το παραπάνω είναι η ισχύς εξόδου που εβγαλε απο είσοδο 3,2W με τάση ανόδου 347V , τάση στο screen 215V και αρνητική στο οδηγό πλέγμα -24V. Είναι κάτι παρακάτω απο 60W. Το μόνο που δεν έκανα ακόμα ειναι να αμπερομετρήσω το ρεύμα ανόδου.
ΟΜΩΣ η λαμπίτσα μας αν λειτουργήσει για μερικές ημέρες ετσι θα μας αφήσει με την ωραια ανάμνηση των 60W. Σε απόλυτο σκοτάδι η ανοδος κοκκινίζει. Για μόνιμη και σταθερή χρήση χωρίς προβλήματα ξυλώστε την αρνητική τάση γιατι το μέγιστο των -37,2V που βγάζει το LM337 δεν αρκεί και αφήστε μόνο την αντίσταση των 22Κ ή και μια των 20Κ , η ισχύς θα πέσει στα 40W περίπου αλλά η λάμπα θα δουλεύει πιο νορμαλ και η τάση στο οδηγό θα κατέβει στα -57V περίπου χωρίς να εμφανίζει το κοκκίνισμα. Επίσης έχω αλλάξει την αντίσταση στο screen με μεγαλύτερη στα 4Κ7.

Τώρα για το σχέδιο της 6C4 θα κάνεις υπομονή το βράδυ που θα το ανεβάσω γιατί πρέπει να το "ζωγραφίσω" από το χαρτί.

FMTRIKALA
19-09-06, 00:38
φιλε γιαννη τι εγινε το σχεδιο με την 6c4?κατι αλλο ,,,αν σε ενα αυτοταλαντωτο δωσω στο οδηγο πλεγμα αναμεσα στην αντισταση και το rfc αρνητικη ταση οπως στο σχεδιο του λινεαρ με την 504 θα δω καμια διαφορα η θα κανει μπαμ?????