PDA

Επιστροφή στο Forum : Θελω μικροελεγκτη



ki_ha1984
25-08-06, 19:16
μηπως ξερει κανεις να μου πει απο που θα παραγγειλω μηκροελεγκτεσ pic και atmel ?.
ποσω περιπου στηχιζουν ? π.χ. ο ATtiny2313 (ειναι καλως?) .
και με τη software προγγραματιζονται? τα δινουν μαζη με των ελεγκτη?
που θα τα βρω?
:shock: ειμαι αρχαριος αλλλα θελω να μαθω αρκετα
ευχαρηστω!!!!

robotakias
25-08-06, 19:36
Αν δεις τις σχετικές συζητήσεις στο Φορουμ στο πεδίο μικροελεγκτές θα δεις οτι έχει ήδη αναλυθεί η ερώτηση που κάνεις (απ΄ότι θυμάμαι τουλάχιστον για τους Atmel). :D

Lykos1986
26-08-06, 01:36
Θα διαβάσεις αρκετά από τα θέματα που συζητήθηκαν στο section μικροελεγκτές όπως ανέφερε και ο robotakias.

Από εκεί και πέρα θα σου λύσουμε ότι απορίες έχεις!!!
:wink:

billilis
26-08-06, 13:01
Αγαπητέ φίλε,

Προτείνω να ξεκινήσεις με τους μικροελεγκτές της Atmel και συγκεκριμένα τη σειρά AVR.
Είναι απλοί στη λογική τους και ενσωμματώνουν σύγχρονα και ευέλικτα χαρακτηριστικά.
Θα βρείς στο web site της εταιρείας (www.atmel.com) το ολοκληρωμένο περιβάλλον AVR Studio.
Κατεβασέ το και εγκατέστησέ το στον Η/Υ. Μέσα σε αυτό υπάρχει Editor για να γράφεις τα προγράμματά σου και assembler
για να τα μετατρέπεις σε hex files κατάλληλα για download στον μικροελεγκτή σου. Επίσης στην τελευταία έκδοση του AVR Studio πληροφορούμαι
οτι ενσωμμάτωσαν και C compiler ο οποίος διατίθεται και αυτός δωρεάν.
Αυτά από την πλευρά του software. Για το Hardware χρειάζεσαι έναν programmer. Τα εργαλεία αυτά παρέχονται από την ίδια την Atmel αλλά και από άλλους ανεξάρτητους κατασκευαστές. Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις ένα της Atmel και πολύ σύντομα θα καταλάβεις το λόγο. Η καλύτερη επιλογή είναι το STK500 που παραμένει για σχεδόν 5 χρόνια το καλύτερο αναπτυξιακό για AVR εξεταζόμενο από όλες τις πλευρές. Αποτελεί την καλύτερη πλατφόρμα για όλους τους AVR αλλά και μια αυτόνομη συσκευή για πειραματισμούς και προγραμματισμό μικρών ποσοτήτων AVR. Το κόστος του δεν το γνωρίζω αλλά μπορώ να σου συστήσω καταστήματα για να ρωτήσεις στην περιοχή σου αν μου την κάνεις γνωστή.
Αν η δαπάνη αυτ για το STK500 σου φαίνεται μεγάλη ή αν δεν είσαι σίγουρος για το ποιά οικογένεια μικροελεγκτών θα ακολουθήσεις τότε μπορείς να βρείς απλούς programmes δωρεάν στο internet που χρησιμοποιούν την παράλληλη θύρα του Η/Υ για τη λειτουργία τους. Το κόστος τους είναι μηδμινό και αποτελούν το πλέον οικονομικό ξακίνημα. Μην εγκλωβιστείς σε αυτούς τους δωρεάν όμως γιατί με την προοδό σου θα ασχολείσαι πιο πολύ με τις αδυναμίες τους και πιο λίγο με το project σου.
Ο tiny2313 είναι καλή επιλογή για αρχή. Δεν έχει ADC αλλά έχει UART. Αν θέλεις ADC προτίμησε τον tiny26.

steliosm
26-08-06, 15:15
μηπως ξερει κανεις να μου πει απο που θα παραγγειλω μηκροελεγκτεσ pic και atmel ?.
ποσω περιπου στηχιζουν ? π.χ. ο ATtiny2313 (ειναι καλως?) .
και με τη software προγγραματιζονται? τα δινουν μαζη με των ελεγκτη?
που θα τα βρω?
:shock: ειμαι αρχαριος αλλλα θελω να μαθω αρκετα
ευχαρηστω!!!!

Και εγω αρχαριος ειμαι και επελεξα να ξεκινησω 'παιζοντας' με τους mC PicAxe.
Τους προγραμματιζεις σε Basic (34 εντολες μονο) και δεν χρειαζεσαι προγραμματιστρια καθως προγραμματιζονται απ'ευθειας απο την σειριακι σου θυρα. Το περιβαλλον αναπτυξης του κωδικα ειναι freeware. Οσο για το κοστος τους ειναι αρκετα μικρο αναλογα τον τυπο που θα παρεις.

Μπορεις να μαθεις περισσοτερα εδω: http://www.rev-ed.co.uk/picaxe/

ki_ha1984
26-08-06, 15:25
σασ ευχαριστω ολουσ
μηπψσ ξερει και με το προγραμμα BASIC Stamp Editor v2.2.6 σε τη γλωσσεσ μπορω να προγραμματιισω ?
μονο basic? η και C ?
εγω ξερω μονο τη C++ και ASSEMBLY με ποιο ειναι το καλυτερο software για αυτα?
σας ευχαρηστω και παλη

chip
26-08-06, 22:53
billili τα πες πολύ καλά!

Οι basic - stamp προγραμματίζονται μόνο σε basic. Ουσιαστικά είναι μικροελεγκτές της microchip (ή της ubicom) στους οποίους έχουν φορτώσει (η parallax) έναν basic interpeter. Προγραμματίζονται εύκολα αλλά είναι αργοί οπότε θα περιοριστείς σε λίγες εφαρμογές. Κατά τη γνώμη μου είναι και ακριβοί.

billilis
28-08-06, 08:25
Καλημέρα σε όλους,

Για τους Stamp και τους "κλώνους" τους δεν έχω καλή γνώμη. Πρόκειται για μικροελεγκτές ή modules αυτών που ενσωμματώνουν την ευκολία μιας απλής γλώσσας προγραμματισμού όπως η BASIC. Υπήρχαν και παλαιότερα από την εποχή του 8051. Στην πραγματικότητα χρησιμεύουν για να κάνει κανείς κάτι γρήγορα. Όμως

1. Έχουν υψηλό κόστος
2. Η μεταγλώττιση από Basic καταλαμβάνει μεγάλο μέρος της μνήμης και με μεγάλους microcontrollers κάνεις σχετικά λίγα πράγματα.
3. Είναι υπερβολικά αργοί.
4. Δίνουν "μασημένη τροφή" με έτοιμες ρουτίνες από τις οποίες μετά αδυνατείς να αποσπαστείς. Και το σημαντικότερο...
5. Κανείς που γνωρίζει Stamp-like micros δε θεωρείται οτι γνωρίζει μικροελεγκτές. Δεν υπάρχει βιοτεχνία ή βιομηχανία που να χρησιμοποιεί τέτοια κατασκευάσματα.

Στερούν από το σχεδιαστή τη δυνατότητα να έχει τον πλήρη έλεγχο του hardware και δίνουν πλασματική εικόνα για το τι είναι μικροελεγκτής. Αν υπάρχει περιθώριο μη λυπηθείς το χρόνο μελέτης για AVR ή PIC. Ξεκίνα με λιγότερες απαιτήσεις, απλά και με απλές κατασκευές. Μην εντυπωσιαστείς από την οδήγηση LCD οθονών και διαύλους I2C που γίνονται σε ένα απόγευμα. Αργότερα αυτοί που ξεκίνησαν με αυτά θα περιμένουν ως μάνα εξ' ουρανού να τους έρθει η έτοιμη ρουτίνα από το internet.
Αν ξέρεις C και assembly πήγαινε κατευθείαν σε Atmel/ AVR και Studio που τα έχουν όλα έτοιμα για να ξεκινήσεις.
Μη λυπηθείς να επενδύσεις σε χρόνο. Αργότερα κατά τη γνώμη μου θα το εκτιμήσεις.

Ευχαριστώ, Billilis