PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικό internet...



Lykos1986
26-08-06, 12:13
Είναι κανείς συνδεδεμένος στο φοιτητικό internet;;; Θέλω να κάνω μια σύνδεση μέσο της OTE αλλά θέλω να ακούσω τις γνώμες σας. Η σύνδεση γίνετε μέσο του δικτύου της ΕΔΕΤ. Αυτό είναι καλό ή κακό;;;


http://corporate.otenet.gr/otenet/home/individuals/foitinternet/

malbrer
26-08-06, 15:14
το φοιτητηκο internet ειναι μια απατη σκετη, γιατι μπορει να θεωρειτε φτηνο αλλα εχει ογκοχρεωση κατι το οποιο μποει να σε βαλει σε περιορισμους απο αποψη οικοναομικης φυσεως

Lykos1986
26-08-06, 15:22
Ογκοχρέωση;;; Που το λέει αυτό;;;;;;;;;;;;;;;;


PS: Καλος ήρθες στο forum

malbrer
26-08-06, 19:46
αυτο μου το εχουν πει παιδια που εχουν καινει συνδεση και γραφονται στις παραμετρους του συμβολαιου.

Lykos1986
26-08-06, 21:02
Δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά αν και ήξερα πως δεν έχει καμία επιπλέον χρέωση. Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω…

robotakias
27-08-06, 14:00
'Οταν λές φίλε μου για φοιτητικό internet εννοείς την διαδικασία που μπαίνεις στην diodo, συμπληρώνεις την αίτηση και μετά πας στην εταιρεία με την οποία θες να κάνεις την σύνδεση..έτσι δεν είναι? Εγώ πάντως αυτό έκανα και πήρα το πακέτο 384 της OTENET. Δεν ξέρω τι λέτε για ογκοχρέωση και διαφωνώ με αυτό..Εγώ πλήρωσα την σύνδεση για ένα χρόνο και μαζί με το πακέτο εξοπλισμού γύρω στα 150 ευρώ..Μόλις περάσει ο ένας χρόνος θα πληρώνω το μηνιαίο κόστος και επιπλέον μια ποσότητα γύρω στα 2 ευρώ και κάτι ή κάπου εκεί γύρω αν θέλω να συνεχίσω να έχω το OTENET security kit σαν antivirus. Κάτι επιπλέον δεν μου έβαλαν στα συμβόλαια να υπογράψω και αν θες τη γνώμη μου για το φοιτητικό internet, κυνήγησέ το. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Απλά να τους πρήζεις με τηλέφωνα αλλιώς θα σε γράφουνε..Και εγώ μόλις έιδα οτι είχε περάσει ένας μήνας και δεν είχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση, πήγα στα κεντρικά όπου είχα υπογράψει τις αιτήσεις, τους τά έχωσα και σε μια βδομάδα είχα adsl! Καλή συνέχεια!

ok1gr
27-08-06, 16:12
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η υπηρεσία ADSL σύνδεσης στο Internet (μέσω του OTENET OnDSL Kit Student 768) γίνεται μέσω του δικτύου του Εθνικού Δικτύου Έρευνας και Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ).

Αυτό μήπως σημαίνει ότι δεν θα σε αφήνει να μπείς σε κάποιες σελίδες???? ( ξές ;) ) ???

robotakias
27-08-06, 16:20
Μέχρι στιγμής φίλε Παναγιώτη δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο..Απλά όταν μερικές φορές μπλοκάρονται κάποιες σελίδες είναι λόγω του antivirus της OTENET. Τότε απενεργοποιώ κάποια εντολή απο τα μενού και δεν έχω κάποιο πρόβλημα.. :D

Lykos1986
27-08-06, 18:27
Και εγώ δεν ήξερα κάτι για πρόσθετες χρεώσεις παρά μόνο την προπληρωμή που θα πρέπει να κάνεις. Από εκεί και πέρα έχει τα 11.40Euro τον μήνα. Το καλό είναι πως πλέον η προσφορά είναι για τα 768/192 και όχι για τα 384/192. Φυσικά αυτό είναι λόγο των αναβαθμίσεων που έκανε η OTE ή μάλλον θα κάνει αφού για την Θεσσαλονίκη θέλουμε ακόμα μερικούς μήνες.

Έχω κάνει ήδη την αίτηση για τον ΟΤΕ και την εκτύπωσα. Από αύριο θα αρχίσω να μαζεύω και τα διάφορα δικαιολογητικά που χρειάζονται και πιστεύω πως ως το Σάββατο θα πάω σε κανένα ΟΤΕshop για να πάρω το πακέτο. Τώρα για την ημέρα ενεργοποίησης… άλλη ιστορία!!!

PS
Κάπου λέει πως σαν δικαιολογητικό θέλει και την υπεύθυνη δήλωση του φοιτητή για την διεύθυνση κατοικίας του. Ποια είναι η αίτηση που θα πρέπει να συμπληρώσω;;; Δεν είδα πουθενά καμία φόρμα!

robotakias
27-08-06, 21:07
Θα πάρεις μια υπεύθυνη δήλωση (απο περίπτερο ή ψιλικατζίδικο) και θα γράψεις οτι δηλώνεις οτι μένεις στην τάδε διεύθυνση..Νομίζω χρειάζεται να πάρεις μαζί σου και έναν λογαριασμό του ΟΤΕ ώστε να επαληθεύσουν την διεύθυνσή σου. Η τηλεφωνική γραμμή είναι στο όνομά σου? Αν όχι και είναι π.χ. στο όνομα του πατέρα σου τότε χρειάζεσαι ακόμα μια υπεύθυνη δήλωση που να λέει οτι ο πατέρας σου, σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις την συγκεκριμένη τηλεφωνική γραμμή!

Lykos1986
27-08-06, 21:24
Οκ, θα προχωρήσω στην διαδικασία. Τα χαρτιά τα πηγαίνεις απλός στο σημείο πώλησης έτσι δεν είναι; Παλαιότερα νομίζω πως έπρεπε να τα στείλεις με fax.

PS
Μου άρεσε η υπογραφή σου!!!

robotakias
27-08-06, 21:54
Πηγαίνεις απλά στο σημείο πώλησης..Αλλά να πας σε κάποιο κατάστημα OTEΝΕΤ αν μπορείς, γιατί είχα ρωτήσει στο Γερμανό και μου είπε οτι παρόλο που δίνει adsl συνδέσεις της OTENET, δεν δίνει το φοιτητικό πακέτο..Έτσι πήγα και εγώ στο κεντρικό κατάστημα της OTENET και ξεμπέρδεψα..Αλλιώς πήγαινε σε καμιά COSMOTE ή κανένα OTESHOP! Καλή επιτυχία! :D

PS
Και είσαι είσαι σωστός! Και αύριο μέρα είναι βρε αδερφέ, δεν χάθηκε ο κόσμος! Εδώ είμαστε!

Lykos1986
27-08-06, 23:35
Ξέρει κανείς που έχει μαγαζί ΟΤΕNET στην Θεσσαλονίκη;;; Για ΟΤΕshop ξέρω…

gsmaster
28-08-06, 00:14
Τα κεντρικά του ΟΤΕ είναι Ερμού και Καρόλου Ντήλ, κοντά στην πλατεία Αγ.Σοφίας απέναντι απο την εκκλησία, στο επόμενο τετράγωνο, στη γωνία (προς την Αριστοτέλους)

Lykos1986
28-08-06, 00:20
Καλά ρε gsm, και στην Τούμπα έχω OTE γιατί να τρέχω κάτω!!! :D :D :D


Λέω αν υπάρχει κάτι σε OTENET shop. Μάλλον θα πάω στον ΟΤΕ της Τούμπας.

radioamateur
28-08-06, 01:44
Το έντυπο της υπεύθυνης δήλωσης θα το βρείτε εδώ (http://www.ydt.gr/main/Article.jsp?ArticleID=86670).

Lykos1986
28-08-06, 09:01
Ευχαριστώ!!!

robotakias
28-08-06, 18:46
Φίλε Γιάννη την έκανες την αίτηση? Όλα εντάξει?

Lykos1986
28-08-06, 18:58
Όχι ακόμα. Έχω πάρει όλα τα σχετικά αλλά θα πάω μάλλον την Πέμπτη για να τα καταθέσω στον ΟΤΕ και να μου δώσουνε το “μαγικό κουτάκι”!!!

Λες να το κάνω εγκατάσταση αμέσως ώστε να συγχρονιστεί με την γραμμή ή να περιμένω να πάρω user και pass και μετά να κάνω την εγκατάσταση;;;

Ελπίζω να πάρω user και pass σύντομα, γιατί από ότι ακούω θέλει τουλάχιστον 15 μέρες!!!

robotakias
28-08-06, 19:28
Την εγκατάσταση θα την κάνεις όταν θα σου δωθούν τα passoword και username..Άλλωστε αυτό θα το δείς που το αναφέρουν και μέσα στο κουτί στα έντυπα που περιέχει!

Paris
28-08-06, 19:52
Παιδιά, τα απαραίτητα δικαιολογητικά (που προέρχονται απο τη σχολή) πότε θα τα έχει στα χέρια του ένας φοιτητής που γράφεται φέτος στη σχολή?

robotakias
28-08-06, 20:58
Αυτό που χρειάζεσαι απο τη σχολή σου είναι μια βεβαίωση σπουδών που να λέει οτι φοιτείς στην τάδε σχολή...Απο τη στιγμή που θα αρχίσει το εξάμηνό σου μπορείς να την πάρεις αυτή τη βαβαίωση απο τη γραμματεία της σχολής σου! :D

Lykos1986
28-08-06, 21:02
Αυτό που χρειάζεσαι απο τη σχολή σου είναι μια βεβαίωση σπουδών που να λέει οτι φοιτείς στην τάδε σχολή...Απο τη στιγμή που θα αρχίσει το εξάμηνό σου μπορείς να την πάρεις αυτή τη βαβαίωση απο τη γραμματεία της σχολής σου! :D


Μπορεί και πιο γρήγορα!!! Εγώ τουλάχιστον με το που γράφτηκα την επομένη ζήτησα βεβαίωση σπουδών και μου την δώσανε. Για να αρχίσω το εξάμηνο ήθελα ακόμα μέρες.

Lykos1986
01-09-06, 13:59
Σήμερα έκανα την αίτηση και έστειλα με FAX τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπως μου είπανε. Ο πωλητής στον ΟΤΕ μου είπε πως η ενεργοποίηση θέλει τουλάχιστον 2 με 3 εβδομάδες.

Καλά τι κάνουνε;;; :shock:

homo mathematicus
01-09-06, 16:04
Σήμερα έκανα την αίτηση και έστειλα με FAX τα απαραίτητα δικαιολογητικά όπως μου είπανε. Ο πωλητής στον ΟΤΕ μου είπε πως η ενεργοποίηση θέλει τουλάχιστον 2 με 3 εβδομάδες.

Καλά τι κάνουνε;;; :shock:
Ψάχνουν για "πόρτες"

Lykos1986
01-09-06, 19:14
Πόρτες (DSLAM) έχουνε, το έχω κοιτάξει. Δεν φταίει αυτό πιστεύω. Για κάποιο άλλο λόγο καθυστερούν όλες τις ενεργοποιήσεις…

gsmaster
01-09-06, 19:27
Καθυστερούν όσο μπορούν μετά τις 26/9 γιατί απ ότι διαφημίζουν όσοι βάλουν μέχρι τότε, διπλασιάζουν την ταχυτητα με την ίδια τιμή.

Ε κι εσύ ρε λύκε τι τη θες την DSL μέσ την εξεταστική... αντε κάτσε διάβασε......

babisko
01-09-06, 22:29
Πόρτες (DSLAM) έχουνε, το έχω κοιτάξει. Δεν φταίει αυτό πιστεύω. Για κάποιο άλλο λόγο καθυστερούν όλες τις ενεργοποιήσεις…

Οι καθυστερήσεις οφείλονται στο ότι όλες οι ενεργοποιήσεις για την Βόρεια Ελλάδα γίνονται από μια υπηρεσία του ΟΤΕ στην Θεσ/νίκη και όπως έμαθα σήμερα υπάρχουν πάνω από 1300 (ναι χίλια τριακόσια, δεν είναι λάθος) αιτήματα ενεργοποιήσεων, με δυνατότητα μάξιμουμ 100 την ημέρα και αυξανόμενη ζήτηση ADSL, οπότε καταλαβαίνετε... Προσωπικό δεν υπάρχει, προσλήψεις νέου προσωπικού δεν γίνονται, ποιός θα κάνει όλες αυτές τις ενεργοποιήσεις, αναβαθμίσεις, τοποθετήσεις DSLAM κ.λ.π. ;
Τον Διευθύνοντα Σύμβουλο του ΟΤΕ κύριο Βουρ....λούμη ενδιαφέρει το μόνο η εθελούσια έξοδος των υπαλλήλων του ΟΤΕ και η διάλυσή του, για να μπορέσει να τον ξεπουλήσει πιο εύκολα και τίποτε περισσότερο και πιστέψτε με, ξέρω πολύ καλά τι λέω.

Lykos1986
08-09-06, 20:25
Επιτέλους η DSL μου έχει ενεργοποιηθεί!!!!!!! Για την ώρα όμως τρέχει με 384 αφού η αναβάθμιση δεν έχει γίνει ακόμα στην περιοχή.

Paris
02-10-06, 07:34
Παιδια, τελικά εκανα κι εγώ αίτηση στη Hol (μεσω του diodos) αφού μάζεψα τη σχετική χαρτούρα! Μου είπαν οτι θα μου στείλουν το modem σε 5 εργάσιμες και οτι θα η σύνδεση θα ενεργοποιηθεί σε 2 βδομάδες (για να δούμε...). Έχει κανείς εμπειρία απο τη συγγεκριμμένη εταιρεία να μου πεί τη γνώμη του?

jimakos
02-10-06, 13:19
Η γνώμη μου για την hol :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Η αιτία : http://www.psarema.gr/forum/index.php/topic,227.0.html
To ίδιο μου παρουσιάσθηκε για κανά δυο μέρες και με το hlektronika.gr

gsmaster
02-10-06, 13:51
Η γνώμη μου για την hol :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Η αιτία : http://www.psarema.gr/forum/index.php/topic,227.0.html
To ίδιο μου παρουσιάσθηκε για κανά δυο μέρες και με το hlektronika.gr

Επειδή το λινκ που έδωσες απαιτεί εγγραφή, καλό είναι να πεις εδώ (έστω και περιληπτικά) το πρόβλημα, με την εν λόγω εταιρία.
Τι πρόβλημα είχες με το hlektronika.gr??

jimakos
02-10-06, 13:52
Καθώς δες και εδώ : http://www.myjoomla.gr/smf/index.php?topic=1954.0

jimakos
02-10-06, 13:54
Σου παραθέτω αποσπασμα απο το topic :

Εδώ και μια εβδομάδα οσα μέλη είναι συνδρομητές της Hellas On Line www.hol.gr ΔΕΝ έχουν πρόσβαση στο psarema.gr
Ακουσον άκουσον έχουν πρόσβαση σε εκατομμύρια server και site σε όλοκληρο τον κόσμο αλλά όχι στο psarema.gr.
Τι να πω....
Σαμποτάζ?
Μπαααα... δεν λέει απλά ωχαδερφισμός στις φωνές και τις παρακλήσεις των μελών του psarema.gr στους "τεχνικούς" της HOL οι οποίοι με περίσιο υφος Μεγαλου βεζίρη ( μίλησα και εγώ προσωπικά μαζί τους ) αρνούνται οτι έχουν πρόβλημα.

Μααα κύριε τεχνικέ απο Otenet, Tellas, Forthnet,ACN και τους υπόλοιπους το βλέπουμε γιατί όχι απο την HOL?
Μάλλον οι άλλοι ISP κάνουν μαγικά και το βρίσκουν στα DNS τους ενώ η HOL δεν ασχολείτε με μάυρη μαγεία και τέτοια σατανικά

Θα παρακαλέσω λοιπόν οσοι απο εσάς έχετε αυτό το πρόβλημα ή γνωριζετε άλλους που δεν μπορούν να μπούνε στο psarema.gr απο την HOL να κάνουν τις παρακάτω ενέργειες.

Ανοίξτε τις ιδιότητες του δυκτίου και στα DNS αντί για αυτόματο τσεκάρετε την κάτω επιλογή και στα τετραγωνάκια συμπληρώστε
DNS1 : 193.92.150.3
DNS2 : 194.219.227.2

Οι DNS αυτοί είναι της Forthnet και θα λύσουν το πρόβλημα οσο τα τζιμάνια της HOL θα ψάχνουν .....

Paris
02-10-06, 21:03
Φίλε jimakos, εφόσον δεν ασχολούμαι με το ψάρεμα πιστεύω δεν θα έχω πρόβλημα με τη HOL έτσι?

jimakos
02-10-06, 23:43
:D :D :D :D :D ωραίος αλλα το psarema.gr έτοιχε να είναι μια απο αυτές που έχουν πρόβλημα.Όσο για την HOL δεν ξέρω κατα πόσο θα στεναχωρεθεί που θα με χάσει.Πάντος και το ψάρεμα σαν τα ηλεκτρονίκα είναι.Κάθεσαι με τις ώρες μέχρι να είχεις καλά αποτελέσματα :lol: