PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμπερόμετρο RF



phoenix_2007
26-08-06, 14:06
Ψάχνω να βρω κάποιο σχέδιο για αμπερόμετρο το οποίο να συνδέεται εν σειρά στο κεραίοσυρμα (για ΑΜ και SW) και όταν έχω τη μέγιστη μεταφορά ισχύος ("ρεύματος" RF) να έχω αντίστοιχα και τη μέγιστη απόκλιση του οργάνου. Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε βαττόμετρο.
Επίσης, έχω ακούσει ότι πολλοί ερασιτέχνες τα παλαιά χρονια για να βλέπουν την ισχύ έβαζαν επί μονίμου βάσεως ένα λαμπάκι σε σειρά με την κεραία και από τη μέγιστη φωτοβόλησή του έβγαζαν συμπέρασμα (ποιοτικό βέβαια) για τη μέγιστη ισχύ του πομπού. Εν συνεχεία, και για να μην τους καταναλώνει ισχύ RF (αφού το λαμπάκι ήταν σε σειρά με την κεραία) το βραχυκύκλωναν οπότε η ισχύς διέρχονταν από το βραχυκυκλωμένο τμήμα και δεν καταναλώνοταν υπό μορφή φωτός και θερμότητας. Θα ήθελα τη γνώμη των παλαιοτέρων και εμπειροτέρων που είναι περισσότερο πιθανόν να το έχουν χρησιμοποιήσει.

Giannis511
26-08-06, 16:03
Εγώ συντόνιζα έτσι το αυτοταλάντωτο με μία απλή λάμπα επειδή δεν είχα money για γέφυρα! (ουσιαστικά η λάμπα παίζει το ρόλο του φορτίου που βλέπει ο πομπός) Είναι μια παλιά (αρχέγονη) αλλά σχετικά αξιόπιστη μέθοδος.

kostas30
26-08-06, 16:33
δυσκολο να βρεις κ αν θα βρεις θα το πληρωσης χρυσο ειναι πλεον συλεκτικα κομματια.

ReFas
26-08-06, 20:07
Σχετικά με το αμπερομετρο...
Ο 741 πρέπει να έχει κάτι η να είχε στο παρελθόν, κάνεις ένα τηλέφωνο και τον ρωτάς.
Να ξέρεις πάντως ότι θα πρέπει να είναι μερικά αμπέρ η κλίμακα για να μπορείς να μετράς μερικές εκατοντάδες βατ.
Ένα στα 6A , μπορεί να μετρήσει μέχρι 1,8KW στα 50 ΩΜ φορτίο (I*I*R).
Το συμβολίζω στο παρακάτω σχηματάκι σαν Α.
Αν θες να ψάξεις στο νετ βάλε - RF Thermocouple Ammeter - και τουλάχιστον στο www.surplussales.com θα βρεις κάποια μεταχειρισμένα (Ωραίο της Westinghouse στα 9Α).

Αν δεν βρεις όργανο αυτό που μπορείς να κάνεις εύκολα είναι το κυκλωματακι όπως στο σχήμα κάτω
Το Τ είναι ένας τοροειδης μετασχηματιστής, το οποίο το πρωτεύον είναι απλά ένα κομμάτι αγωγού – εγώ είχα ένα κομμάτι από 4αρι ηλεκτρολογικό - το οποίο απλά περνάει μέσα από τον τοροειδη.
Για δευτερεύον είχα χρησιμοποιήσει 20 σπείρες και ο τοροειδης που είχα είναι Τ50-12 (πρέπει να έχει ο 741).
Σχετικά με τον τοροειδη μπορείς να βάλεις και άλλους τύπους δεν παίζει τόσο ρόλο.
Για όργανο Β είχα ένα από μια γέφυρα – μάλλον 100μΑ? - δεν ξέρω κάτι τέτοιο.

Όλα αυτά μπαίνουν μετά από οποιοδήποτε συντονιστικό σε σειρά με την κεραία

phoenix_2007
26-08-06, 20:39
Εγώ συντόνιζα έτσι το αυτοταλάντωτο με μία απλή λάμπα επειδή δεν είχα money για γέφυρα! (ουσιαστικά η λάμπα παίζει το ρόλο του φορτίου που βλέπει ο πομπός) Είναι μια παλιά (αρχέγονη) αλλά σχετικά αξιόπιστη μέθοδος.

Έβαζες τη λάμπα ως τεχνητό φορτίο μεταξύ κεραίας και γείωσης ή έβαζες τη λάμπα σε σειρά στην κεραία?
Γιατί εγω αναφέρομαι στο δεύτερο.

Giannis511
26-08-06, 22:21
Η λάμπα έμπαινε σαν φορτίο και εκεί που λαμπάδιαζε κανονικά έκλεινα την τάση ανόδου και σκάτζαρα με την μπόρνα της κεραίας είναι μια "δικιά" μου μέθοδος ή τελος πάντων έτσι είχα μάθει να το κάνω...