PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαζικη παραγγελια LM317



dal_kos
26-08-06, 21:19
Καλησπερα,

Εχω βρει σε ένα κατάστημα[εξωτερικο] τα lm 317 75 λεπτα το ένα σε πακέτο των 50.
Η τιμη μου φαινεται καλή αλλα δεν υπαρχει πιθανοτητα να μπορεσω να χρησιμοποιησω τοσα πολλα...

Ετσι ειπα να ρωτησω αν ενδιαφερεται κανενας εδω μεσα να παρει μερικά. :oops:

chip
26-08-06, 23:45
Ακριβά είναι!!!!
Αν κάνω eshop (το σκέφτομαι σοβαρά....αλλα...θα αγορασει κανένας όμως?) θα τα πουλάω 0,29ευρώ με το ΦΠΑ για παραγγελία ενός κομματιού και όχι 50 :D ! Αναφέρομαι στο LM317T κατασκευής ST.

Στη χονδρική 50 τεμάχια LM317T της ST κοστίζουν 0.198 ευρώ ανα τεμάχιο (χωρίς ΦΠΑ) και μιλάμε πάντα μέσα από επίσημο δίκτυο διανομής της ST οπότε αρίστης ποιότητας.

dal_kos
26-08-06, 23:51
Μας γδερνουν κανονικα δηλαδη εδω στο Ελλαδα που τα πουλανε 2,5ευρω το τεμαχιο...
Εγω παντως μιλαω για παραγγελια απο εξωτερικο και της National.

Ποτε ειπαμε θα ανοιξεις το e-shop? :lol:

Σοβαρα τωρα... Αν κανεις κατι να φερνεις και Tripath ;)

Δεν τα βρισκω πουθενα! :(

chip
27-08-06, 00:15
Τα LM317 της National είναι πιο ακριβά (0,674 στη χονδρική) αλλα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος λόγος να επιλέξει κάποιος τη National αντι της ST αφού και οι δύο έχουν ισάξια καλή ποιότητα.
Τα tripath πρέπει να τα φέρεις από την www.profusionplc.com

Αν το κάνω το eshop και Tripath (την Tripath την έχω υπόψη μου εδώ και τρία χρόνια), θα φέρω και πολλές άλλες εταιρίες ουσιαστικά άγνωστες στην ελλάδα με πολύ έξυπνα προιόντα.
Πιστεύω οτι υπάρχει πάντως τεράστιο πρόβλημα εξαρτημάτων στην ελλάδα (και ιδιαίτερα σε όποιον δε ζει στη θεσσαλονίκη)
Ας σκεφτεί κανείς οτι είναι δύσκολο να προμηθευτεί κανείς ακόμα και SMD αντιστάσεις πυκνωτές και πηνία (μιλάω για μεγάθη 0805 και 0603).
Πολλα εξαρτήματα μπορούν να έρθουν με ομαδοποιημένες παραγγελίες απο USA οπότε να διαιρείτε σε πολλούς πελάτες το κόστος μεταφορικών και εκτελονισμού.
Θεωρώ πάλι απαράδεκτο να μην βρίσκει κανείς χημικά υγρής επικασιτέρωσης (που ειναι φθηνά-20 ευρώ) (και για να μην πούμε οτι υπάρχουν και χημικά για να κάνει κανείς επιμεταλωμένες τρύπες στο σπίτι του!)

xampos
27-08-06, 00:39
εγω παντοσ το παιρνω 50 λεπτα το 1 απο ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα στη γειτονια μου

dal_kos
27-08-06, 00:50
Είναι γνωστο καταστημα?
Μηπως μπορει να μου τα στειλει η να τα παρεις εσυ και να μου τα στειλεις αντικαταβολη?
Στην Αθηνα το φθηνοτερο που βρηκα κανει 2,5ευρωπουλα!

chip
27-08-06, 01:01
2,5!!!!!!????????
Απαράδεκτο! Εκτός και δεν πήρες LM317T!! Μήπως σου πούλησε καμία στρατιωτική έκδοσή? Τι να πω....!

dal_kos
27-08-06, 01:23
ΔΕν ξερω...
Εγω πηρα τηλεφωνο και τους λεω "ποσο κανει ενα lm 317?OEO?"
Και ο ενας μου ειπε 2,5 κι ο αλλος 3 ευρωπουλα!!!
Εσεις που τα παίρνετε? :?:

chip
27-08-06, 01:33
Εγώ τα παίρνω από επαρχιακό κατάστημα με περίπου 60 λεπτά το ένα νομίζω.
Καλύτερα να τους επισκεφτείς...δεν πιστεύω να θέλουν 2,5-3 ευρώ! Εκτός και έπεσες σε περιπτώσεις! Σε ποιους ρώτησες?

dal_kos
27-08-06, 01:36
Μαρκιδη και Ηλεκτρονικα Νικαιας.
Εχεις στοιχεια του καταστηματος? Αν ναι στειλε πμ ;)

chip
27-08-06, 02:14
Ποιου καταστήματος που αγοράζω εγώ? Δε νομίζω να στέλνει αντικαταβολή- και δεν σε συμφέρει για μερικούς σταθεροποιητές.
Απλά πρέπει να βρεις άλλο καταστημα στην Αθήνα.
Δοκίμασε τον Μπουριώτη στην Γλάστωνδος 14. (Η Γλάστωνδος είναι κάθετος στην 28η Οκτωβρίου(Πατησίων) . Είναι 2ο-3ο στενό από την Παησίων.
Πιστεύω να το έχει σε λογική τιμή.
Και η SMART KIT (ΑΓ. Κωνσταντίνου) πιστεύω θα έχει λογική τιμή.
ΑΑΑ σιγουρα σωστή θα είναι και η ΜΕΝΗ ΚΟΝΤΟΡΑΒΔΗ (μάλλον είναι στο περιστέρι....)

dal_kos
27-08-06, 02:20
ΟΚ θα το κοιταξω.
Ευχαριστω. :)

gsmaster
27-08-06, 18:07
Εντάξει ρε παιδιά δεν είναι όλοι κλέφτες. Κάντε λίγο έρευνα αγοράς. Επίσης έστω ότι θα πάρεις κάτι με αντικαταβολή, αν είναι για ένα εξάρτημα, άντε δυο, το ποσό που θα σου πάρουν στο ταχυδρομείο συνήθως είναι μεγαλύτερο.

dal_kos
27-08-06, 18:23
Δεν ειχα παρει απο κανεναν απο τους παραπανω ακομα...

Δεν σκοπευω να παρω μονο 2 αλλα θελω τουλαχιστον 4 και μαλλον θα φτασω στα 10.

Ρωτησα εδω διοτι αυτη νομιζα οτι ηταν η τιμη στην Ελλαδα διοτι παντου τοσο το βρισκω.

Η προταση φυσικα ειναι ακυρη ;)

kopla
27-08-06, 18:38
Λίγο άσχετο, αλλά σχετικότατο... όσον αφορά τις τιμές. Ειδικότερα θα αναφερθώ στο Smart Kit (βλέπε www.mikroe.com στους distributors στη Ελλάδα). Το EasyPic3 με παραγγελία από εξωτερικό... 96 Ε ενώ στο κατάστημα Αγ.Κων/νου > 200 Ε.

Είμαι ΥΠΕΡ των παραγγελιών από ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΝΟ. Καλύτερες τιμές + εξυπηρέτηση + super συσκευασία + Ασφάλεια συναλλαγών ανδ υπάρχει πιστωτική καρτα στη μέση. ΧΩΡΙΣ πλάκα, με το 'δέμα' μπορείς να παίξεις μποξ, να το πατήσει νταλίκα (όλες οι ρόδες!), να το γαζώσεις με πολυβόλο και μετά να το ανοίξεις χωρίς να πάθουν τίποτα τα εξαρτήματα. Ναι, ίσως τα παραείπα, αλλά υπάρχει μεγάλη δόση αλήθειας.

ΑΥΤΑ :wink:

dal_kos
27-08-06, 18:56
Δεν αμφισβητω αυτα που λες αλλα εισαι σιγουρος για το πολυβολο? :-k :-k :lol: :lol:

kopla
27-08-06, 19:35
Εκεί υπερέβαλα λίγο. Αλλά με κανονικό πιστόλι δεν υπάρχει πρόβλημα. :lol:

chip
28-08-06, 00:24
Φυσικά 96 με 200 euro είναι μεγάλη διαφορά οπότε συμφέρει κάποιος να αγοράσει από το εξωτερικό.
Όμως η λογική πάντα από το εξωτερικό δεν νομίζω οτι συμφέρει εκτός και κάποιος αγοράζει πάντα μεγάλες παραγγελίες ή πέρνει δύσκολα εξαρτήματα.
Φυσικά δεν συμφωνώ με την λογική οτι αγόρασα κάτι πολύ φθηνό και είμαι ευχαριστήμενός αν και λόγο μεταφορικών το πλήρωσα στην ίδια τιμή που θα πλήρωνα αν το έπερνα από ελλαδα. Αν είναι να πληρώσει κάποιος την ίδια τιμή καλύτερα να το πάρει από ελλάδα και να μήνουν κάποια χρήματα στην ελλάδα, ενω βέβαια θα μπορέσουν να συνεχίσουν να υπάρχουν και οι ελληνες έμποροι, διαφορετικά μην παραπονιόμαστε οτι δεν βρίσκουμε τίποτα εδώ. Ο καθένας πρέπει να αναλαμβάνει το μερίδιο της ευθύνης που του αναλογεί.

dal_kos
28-08-06, 00:44
Ναι ρε chip οκ.

Απλα η διαφορα της τιμης σε σχεση μ αυτη που ειχα βρει εγω εδω ηταν τεραστια![εδω εκανε τα πενταπλασια χρηματα!]

Φυσικα και δεν συμφερει για ενα μονο εξαρτημα ;)

chip
28-08-06, 00:46
Συμφωνώ μαζί σου Dal_kos :D !
Αναφερόμουν στο Kopla που έγραψε οτι θέλει να τα πέρνει όλα από το εξωτερικό!
Παν μέτρον άριστον!

kopla
28-08-06, 01:10
Ερρ έχουμε και λέμε..

1. "Μέτρον άριστον" είναι το σωστό! :wink:
2. "θέλει να τα πέρνει όλα από το εξωτερικό!"... για απλά εξαρτήματα όπως αντιστάσεις κτλ τα παίρνω από Ελλάδα. Μερικά όμως δεν υπάρχουν καν εδώ. Βλέπε μικροελεγκτές κτλ. Είναι του καθενός η επιλογή αν και από που θα κάνει τις αγορές του.
Απλά η φιλοσοφία των 'ξένων' είναι διαφορετική. Για να το αιτιολογήσω:
- δωρεάν sample ( e.g. microchip )
- άριστη ποιότητα ( γιατί πεύτει πέλεκυς )

Φιλικά :?:

chip
28-08-06, 02:11
προφανώς ο καθένα έχει δικαίωμα να προμηθεύετε εξαρτήματα από εκεί που προτιμά! Αυτό δεν το συζητώ.
Μην συγκρίνουμε τα δείγματα κατασκευαστών με την προμήθεια των καταστημάτων. Είναι ανόμοια πράγματα. Ο κατασκευαστής χαρίζει δείγματα όχι γιατί είναι καλός αλλά γιατί ελπίζει να δημιουργήσει άτομα που θα ξέρουν να σχεδιάζουν προιόντα με το δικό του εξάρτημα οπότε κάποιος από αυτόυς θα δουλέψει σε βιομηχανία και σχεδιάζοντας ένα προιόν θα πουλήσει εκατομμύρια chip. Από την άλλη το κατάστημα ούτε έχει τα οικονομικά μεγέθη τησ βιομηχανίας ούτε έχει συμφέρον να σε μάθει να χρησιμοποιείς τον Α και όχι τον Β κατασκευαστή. Και ακόμα και αν σε μάθει όταν θα πάς σε βιομηχανία τα χιλιάδες κομματια δεν θα τα αγοράσεις από το κατάστημα λιανικής.
Θεωρώ αν είναι να είμαστε δίκαιοι πρέπει να συγκρίνουμε το καταστημα της ελλάδας με καταστήματα του εξωτερικού (πχ στην τύχη λέω 741 με www.barendh.com-που πιστεύω οτι το 741 έχει καλύτερες τιμές)
Από την άλλη σε σύγκριση με την εξυπηρέτηση των εταιριών θα πρέπει να βάλουμε (με μέτρο βέβαια) τις ελλήνικές αντιπροσωπείες οι οποίες ελάχιστα η καθόλου βοηθούν τον έλληνα φοιτητή και τον ερασιτέχνη και διατηρούν μια εντελώς στενόμυαλή πολιτικη (κατα τη γνώμη μου) στο θέμα της υποστήριξης. Θεωρούν οτι πρέπει να στηρίξουν μόνο τις λίγες βιομηχανίες και δεν καταλαβαίνουν οτι όσο συρικνώνονται τα άτομα με ενδιαφέρον στα ηλεκτρονικα, στην ελλάδα, τόσο θα συρικνώνεται και ο κλάδος αυτός και φυσικά και οι πωλήσεις τους.
Θυμάμαι χαρακτιριστικά την εταιρία που κάποτε αντιπροσώπευε την TI, την Intel, ST, και τόσες άλλες και φυσικά είχε την τύχη που μπορούσε εύκολα να προβλέψει κανείς λαβαίνοντας υπόψη την εξυπηρέτηση που είχε...μιλάω φυσικά για την Πουλιάδης (έκλεισε).
Αντίθετα ο Χαριτάτος με τη National, ΤΙ (αργότερα), microchip, Teledyne, SSI και πολλές άλλες με άριστη εξυπηρέτηση, αν και απομακρίνθηκε από της αντιπροσωπείες αυτές (σαν επακόλουθο των distributors (Arrow,EBV, AVnet Κλπ)) συνεχίζει να υπάρχει.
Φαίνεται οτι δεν τα βλέπουν αυτά κάποιοι άλλοι αντιπρόσωποι που παραγγέλνεις δείγμα από εταιρία που αντιπροσωπεύουν και κάνουν το παν να το σταματήσουν (περνά απο τα γραφεία τους πριν φτάσει στον προορισμό του). Φυσικά τέτοιες κινήσεις μόνο μικρόμυαλες είναι, μόνο κακό στην πρόοοδο των ηλεκτρονικών στην ελλάδα κάνουν και βέβαια σε κάνουν να λες χίλιες φορές καλύτερα να αγοράσω μέσω EBV (που θα τα πάρω και πιο φθηνά).
Θυμάμε άλλο χαρακτηριστικό ελλήνικής αντιπροσωπείας (Micrelec) που κάποτε ήθελα να αγοράσω ένα προγραμματιστή για AVR. Όταν στην EBV είχε 34 ευρω, οπότε μέσα από κατάστημα λιανικής της επιλογης μου το κόστος πηγενε στα 50 ευρώ, η Micrelec έλεγε δεν πουλάω αναπτυξιακά (παλαιότερα τουλάχιστον αυτά τα πουλούσε) λιανική και απευθυνθείτε σε καταστημα που θα το βρείτε με 100 ευρώ. Και ύστερα κλέγονται? Στην USA τα δίνουν από τσάμπα μέχρι 35 $ ! Κανουν το πάν να σε φορτώσουν με αναπτυξιακό μπας και πέξεις μαζί του, και αυτοί σου λένε να δώσεις 100 ευρώ!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!!!!
Μου θυμίζει λογική Intel.... Πριν 15 χρόνια πουλούσε τον assembler του 8051 140000 δρχ. (δεν θυμάμε αν είχε και το ΦΠΑ 16% μέσα) και φυσικά βγήκε η Microchip που καταλαβαινε το παιχνίδι (σκοπός ήταν να βγάλει λεφτά απο τα chip και όχι πουλόντας 1000 αναπτυξιακά σε βιομηχανίες) και έδωσε αναπτυξιακό με 70000 δρχ(+ΦΠΑ) που είχε και προγραμματιστή, και assembler, και simulator και τέσσερα δείγματα chip επαναπρογραμματιζόμενα (με τζαμάκι ή EEPROM). Την εξέλιξη την ξέρουν όλοι. O 8051 αν και πασίγνωστος ελάχιστα χρησιμοποιείτε κατασκευασμένος από την intel, ενώ η Microchip είναι #1 ή #2 στους μικροελεγκτές.

Ουφ! Τα είπα...συγνώμη που είμαι λίγο εκτός θέματος ίσως.... αλλά αγαπάω τον κλάδο των ηλεκτρονικών (όπως οι περισσότεροι εδό πιστεύω) και δεν μπορώ να βλέπω ακόμα και τους αντιπροσώπουσ να αδιαφορούν...
Ίσως πεις, kopla, οτι με αυτά που λέω ενισχύω τα λεγόμενα σου. Εγω πιστεύω απλά παν μέτρον άριστο.
Φυσικά σημασία δεν έχει αν διαφωνούμε για το πόσο καλά ή άσχημα κάνουν οι έμποροι τη δουλεία τους αλλά το οτι πιστεύουμε και οι δύο στα ηλεκτρονικά. (μακάρι να πίστευαν και οι προμηθευτές)!!!

chip
28-08-06, 02:30
Α ξέχασα! Όπως έχω ξαναγράψει δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα για sample (μεταξύ των οποίων κι εγώ) και γι αυτό όταν μιλάω για προμήθεια αναφέρομε σε αγορά και όχι sample.
Επίσης δεν στέλνουν όλες οι εταιρίες sample.
Ένα άλλο θέμα είναι μην το παραξηλώνετε με τα δείγματα....
Μια εταιρεία..... η ONSEMI.. παρακλαδι της MOTOROLA με πολλά και καλά εξαρτήματα έδεινε κάποτε απλόχερα δείγματα, αποτέλεσμα (οι φοιτητές κυρίως) ήθελαν πχ διοδάκια 1Ν4001, αντί να πάνε στην γείτονία τους να αγοράσουν 10 με 100 δραχμές, έμπεναν στο site και έκαναν παραγγελία 50 δείγματα. Η Onsemi λοιπόν πλήρωνε courier των 40$ για να στείλει 50 διοδακια που έιχαν κόστος λιγότερο από 500δρχ.
Μάλιστα μου χαν πει οτι κάποιος έβαζε μια παραγγελία την ευδομάδα και είχε γεμίσει ένα δωμάτιο του σπιτιού του με πακετάκια της onsemi.
Προφανώς η onsemι έκανε έναν απολογισμό για το πόσο ενεργή είναι η ελλάδα στα ηλεκτρονικά σε σχέση με το κόστος των δειγμάτων που έστελνε και πήρε τα μέτρα της! Η Ελλάδα βγήκε από τη λίστα των χωρών που έδινε δείγματα (ενώ ίσως όλη η Ευρώπη συνεχίζει). Αντίθετα, πλέον έπρεπε να επικοινωνήσεις με διανομέα και εφόσον το τιμολόγιο θα κοβόταν για εταιρεία η για πανεπιστήμιο με σκοπό την έρευνα-ανάπτυξη, έκανε την παραχώρηση!!! και πουλούσε και μικρές ποσότητες (μικρότερες από την βασική συσκευασία...πx και ενα κομμάτι) και φυσικά της πλήρωνες κανονικά!
Πριν λίγο καιρό ένας φίλος μου είπε οτι ξαναστέλνει αλλά με την προυπόθεση οτι πληρώνει ο παραλήπτης την courier. (όπως είπα δεν μπορώ να φέρω δείγματα και έτσι έχω επιβεβαιώσει την τελευταία εξέλιξη)

kopla
28-08-06, 02:58
:D

Deal!
Όσο για τα sample orders... απλά επεσήμανα ότι υπάρχουν εταιρίες που στέλνουν προϊόντα 100% δωρεάν. Αναγνωρίζω ένα λάθος μου.. ότι άλλο να αγοράζεις από εταιρία και άλλο από προμηθευτή.

Πάντως το EasyPic3 θα το πάρω από το εξωτερικό :!: :twisted:

ok1gr
28-08-06, 03:37
Α ξέχασα! Όπως έχω ξαναγράψει δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα για sample (μεταξύ των οποίων κι εγώ) και γι αυτό όταν μιλάω για προμήθεια αναφέρομε σε αγορά και όχι sample.
Επίσης δεν στέλνουν όλες οι εταιρίες sample.
Ένα άλλο θέμα είναι μην το παραξηλώνετε με τα δείγματα....
Μια εταιρεία..... η ONSEMI.. παρακλαδι της MOTOROLA με πολλά και καλά εξαρτήματα έδεινε κάποτε απλόχερα δείγματα, αποτέλεσμα (οι φοιτητές κυρίως) ήθελαν πχ διοδάκια 1Ν4001, αντί να πάνε στην γείτονία τους να αγοράσουν 10 με 100 δραχμές, έμπεναν στο site και έκαναν παραγγελία 50 δείγματα. Η Onsemi λοιπόν πλήρωνε courier των 40$ για να στείλει 50 διοδακια που έιχαν κόστος λιγότερο από 500δρχ.
Μάλιστα μου χαν πει οτι κάποιος έβαζε μια παραγγελία την ευδομάδα και είχε γεμίσει ένα δωμάτιο του σπιτιού του με πακετάκια της onsemi.
Προφανώς η onsemι έκανε έναν απολογισμό για το πόσο ενεργή είναι η ελλάδα στα ηλεκτρονικά σε σχέση με το κόστος των δειγμάτων που έστελνε και πήρε τα μέτρα της! Η Ελλάδα βγήκε από τη λίστα των χωρών που έδινε δείγματα (ενώ ίσως όλη η Ευρώπη συνεχίζει). Αντίθετα, πλέον έπρεπε να επικοινωνήσεις με διανομέα και εφόσον το τιμολόγιο θα κοβόταν για εταιρεία η για πανεπιστήμιο με σκοπό την έρευνα-ανάπτυξη, έκανε την παραχώρηση!!! και πουλούσε και μικρές ποσότητες (μικρότερες από την βασική συσκευασία...πx και ενα κομμάτι) και φυσικά της πλήρωνες κανονικά!
Πριν λίγο καιρό ένας φίλος μου είπε οτι ξαναστέλνει αλλά με την προυπόθεση οτι πληρώνει ο παραλήπτης την courier. (όπως είπα δεν μπορώ να φέρω δείγματα και έτσι έχω επιβεβαιώσει την τελευταία εξέλιξη)

Πράγματί η onsemi εδώ και καιρό στέλνει αρκεί να πλειρώσεις τα μεταφορικά (αν θυμάμαι καλά 25Ευρώ) πάντος μπορείς να πάρεις πολύ πράμα και στέλνει πολλά κομμάτια....
π.χ. μπορείς να πάρεις κάπου στα 50 από κάθε είδος 10 είδη και δεν μικάω για αστεία πράγματα αλλά ακόμα και για ακριβά transistor και FET.!!!

lynx
28-08-06, 03:40
Ο κατασκευαστής χαρίζει δείγματα όχι γιατί είναι καλός αλλά γιατί ελπίζει να δημιουργήσει άτομα που θα ξέρουν να σχεδιάζουν προιόντα με το δικό του εξάρτημα οπότε κάποιος από αυτόυς θα δουλέψει σε βιομηχανία και σχεδιάζοντας ένα προιόν θα πουλήσει εκατομμύρια chip.

Ας μου επιτραπει να βγω offtopic γιατι θεωρω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια να πω την γνωμη μου για τα Samples. :D
Θεωρω οτι μια πολυεθνικη δεν παιζει με ΑΝ...ο φοιτητης δουλεψει...ΑΝ ο φοιτητης μαθει να σχεδιαζει αν αν.......
Εδω παιδια παιζονται λεφτα!! μια πολυεθνικη προσπαθει να σκευτεται με μαθηματκη ακριβεια!
Πειτε οτι εγω ειμαι η ΤΙ και ο chip εχει μια εταιρεια που μπορει να εκμεταλλευτει τα προιοντα μου, τοτε πραγματικα με συμφερει να δωσω Samples στον φιλο Chip, γιατι με αυτον τον τροπο τα χρηματα μου (συνολικο κοστος των Samples) τοποθετουνται σε μια πιο αμεση και ισως και πιο αποδοτικη διαφημιση, η οποια εφοσον πιασει τοπο θα μου αποφερει με μικροτερο κοστος αναλογα κερδη με μια πετυχημενη κοινοτυπη διαφημιση!

Εταιρειες σαν την TI, Maxim, Microchip, National, κλπ Θελουν να κανουν μαζικες πωλησεις χιλιαδων κομματιων απο το καθε ολοκληρωμενο και οχι 1-2 κομματια οπως πουλανε τα μαγαζια...οποτε ειναι ΦΑΝΕΡΟ οτι τα Samples δεν βγηκαν για εμας τους χομπιστες, φοιτητες, αλλα για τις εταιρειες που μπορουν να κανουν ΥΨΗΛΟ και ΔΙΑΡΚΕΣ τζιρο.

Τωρα αν δεκτουμε οτι τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα λεω...μενει το ερωτημα "Γιατι τοτε μας δεινουν Samples αφου δεν εχουμε εταιρειες?"

Ισως γιατι θελουν να μας βοηθησουν? (οντως καποια στιγμη θα μπουμε στον χωρο τους και υπαρχει περιπτωση να ειμαστε εταιρειες που θα αξιοποιουν τα προιοντα τους ή και υπαληλλοι τους που θα δωσουμε νεα πνοη στην πορεια και αναπτυξη της τεχνολογιας τους)

Ισως γιατι θελουν να μαθουμε τα δικα τους προιοντα ωστε αν μας αρεσουν να δημιουργησουμε μια διαφημιση γυρω απο αυτα?

θεωρω δυσκολο να δωσω μια σαφης απαντηση σε αυτο...
και ενας απο τους λογους ειναι και το συνολικο κοστος των Samples που παραγγελνουμε, τα εξοδα αποστολης απο Αμερικη στην Ελλαδα ειναι περιπου 60Ε με την Fedex ακομα και corporate λογαριασμους να εχουν με τις εταιρεις Courier παλυ υπαρχει ενα κοστος που μπορει να μην ειναι 60Ε ομως ειναι καποια Ευρω που πληρωνει η εκαστοτε εταιρεια εστω και αν μεμονωμενα μπορει και να ειναι μικρο...ομως αν σκευτεις το τελικο κοστος ολλων των παραγγελιων καθως και τα εξοδα αποστολης τοτε αντιλαμβανεσαι οτι τα χρηματα αντιστοιχουν σε μια ΓΕΡΗ διαφημιστικη καμπανια!

Διαφημιστηκη καμπανια σε εμας? και ποτε θα παρουν τα λεφτα τους πισω? οπως ειπα και παραπανω...αν και ισως γινω μεγαλο-επιστημονας στην εταιρεια τους? αν και ισως φτιαξω μια δικη μου εταιρεια και κανω συνεργασια μαζι τους?!

Ας ελπισουμε οτι μας αγαπανε και θελουν να μας βοηθησουν σαν νεα φυντανια που ειμαστε στο να εξελιγκτουμε
ή εστω οτι τελικος οι corporate λογαριασμοι με τα couriers μπορει να ειναι τοσο corporate που τα εξοδα αποστολης ειναι ισα
με τα εξοδα αποστολης ενως γραμματος με τα ΕΛΤΑ :D

Δυσκολα τα πραγματα ε? :twisted: παντως η TI στελνει τσιπελια αβερτα κουβερτα!!! παρτε κοσμεεεεεεε!


Υ.Γ δεν θελω να φανει οτι κινδυνολογω...απλος λεω αυτο που εχω μεσα στο μυαλο μου! σωστο ή λαθος! :roll:

chip
28-08-06, 10:38
΄Οπως σωστά λες φίλε Whiz τα έξοδα αποστολής είναι πολλά ακόμα και για εταιρικούς λογαριασμούς. Πριν 2-3 χρόνια είχα δει πάνω στα τιμολόγια της ΤΙ οτι έγραφε 40 $!!
Όσο για το οτι στέλνουν σε όλο τον κόσμο χωρίς να είναι προφανής ο λόγος δεν είναι ακριβως έτσι, ή κάτι έχει αλλάξει πλέον και δεν το ξέρω. Στις εταιρίες όλοι καταλαβαίνουμε γιατι στέλνουν! Στα πανεπιστήμια επίσης στέλνουν γιατί θέλουν να εκπαιδευτούν οι φοιτητές με τα δικά τους εξαρτήματα και όχι με άλλων εταιρίών. Όσο για τους υπόλοιπους απλά δεν στέλνουν.... αλλα τους εξαπατάνε οι υπόλοιποι! Στα υποχρεωτικά παιδία που πρέπει να συμπληρώσεις για να σου στείλουν τα sample είναι σε ποια εταιρία είσαι ή σε ποιο πανεπιστήμιο. Αν δεν είσαι σε τίποτα από τα δύο δεν δικαιούσε δείγματα! Φυσικά αν κάποιος αναφέρει πάνω από τη διεύθυνση του σπιτιού του μία μαϊμού εταιρία δεν είναι εύκολο να το ελέγξουν και παρά να χάνουν τον χρόνο τους ψαχνοντας να βρούν την άκρη τα στέλνουν! Υπάρχουν εταιρίες βέβαια που το ψάχνουν περισσότερο και πέρνουν τηλέφωνο (πχ Micron Technology) ή άλλες που ζητούν να έχει η εταιρεία site στο internet ή το email να ανήκει σε εταιρεία (ή πανεπιστήμιο).

dal_kos
28-08-06, 13:45
Εγω παντως για καλη μου τυχη εχω το PC-modding.gr το οποιο δινω σαν εταιρια... :lol: