PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακα Ποτενσιομετρα



dal_kos
29-08-06, 16:22
Εχω παραγγειλει σε δειγματα μερικα ψηφιακα ποτενσιομετρα της σειρας MAX5450-5455 της Maxim.
Datasheet: http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX5450-MAX5455.pdf

Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω να τα κανω να δουλεψουν. :(

Βλεποντας το datasheet βλεπω πως για να ανεβει η αντισταση τους πρεπει να ειναι Low το U/D και να εχουμε μια πτωση του INC, ενω για να ανεβει πρεπει να ειναι High το U/D και παλι να εχουμε μια πτωση του INC.

Πως μπορει να επιτευχθει κατι τετοιο[πτωση του INC]? Με καποιο κυκλωμα ταλαντωσης? Οταν εχουμε ανοδο του INC δεν γινεται τιποτα οποτε ισως να μπορουσε να δουλεψει ενας ταλαντωτης η κατι τετοιο. :roll:

Επειδη ομως δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει να γινει κατι τετοιο θα ηθελα την αποψη σας. :D

Ευχαριστω.

gsmaster
29-08-06, 16:43
Με έναν μικροδιακόπτη στο U/D, θα επιλέγεις την κατεύθυνση του δρομέα του ποτενσιομέτρου, και με ένα μπουτονάκι θα δίνεις παλμούς INC.


Υπάρχει άλλο μοντέλο που με δυο μπουτονάκια, πατάς το ένα ανεβάζει, πατάς το άλλο κατεβάζει, και αν το κρατήσεις πατημένο κατεβαίνει συνέχεια. πολύ πιο βολικό. DS1869

GEWKWN
29-08-06, 17:29
πολυ καλο αυτο το chip
gsmaster μπορεις να στειλεις
ενα ποστ για το DS1869;

dal_kos
29-08-06, 18:28
Το DS1869 ειναι πραγματι καλυτερο και το ειχα υπ οψιν μου αλλα λογω του οτι ειναι μοντελο της Dallas η Maxim προσπαθει να το εξαλειψει και γι αυτο στελνει μονο 2 δειγματα :(
Εν τω μεταξυ στην Ελλαδα που κοιταξα παει γυρω στα 10ευρω το ενα οποτε δεν αξιζει...

Υπαρχει καποιος τροπος να το κανω αυτο με δυο μονο διακοπτες? Εναν για πανω κι εναν για κατω? Γιατι θελω να το ελεγχω και με τηλεχειριστηριο.
Μηπως μπορω να βαλω εναν διπλο διακοπτη ωστε να αλλαζει και η τιμη του CS?
Αν γινεται θα εχω συνεχη αυξομοιωση του INC και οταν θελω να χαμηλωσω την αντισταση θα κανω CS=low U/D= low
κι οταν θελω να αυξησω θα κανω CS=low U/D=high.
Υπαρχει καποιος τετοιος διακοπτης?

ΥΓ το INC δεν μπορω να το κανω να αυξομοιωνεται συνεχως με ενα 555 ? :roll:

gsmaster
29-08-06, 21:48
Η Dallas-MAXIM είναι μια εταιρία. Όλα τα δείγματα που στέλνει είναι απο 2 απο κάθε είδος. Μάλλον σε κανα Ελληνικό e-shop Θα κοίταξες και το βρήκες τόσο. Αν το παραγγείλεις απο μαγαζί καμια 25αδα, θα έρθει γύρω στο 4ευρο. Θα μου πεις τι να τα κάνεις 25, θα σου πώ ότι αμα θες λιγότερα αγόρασέ τα με 10 ευρώ.

μπορείς να βάλεις και 555 για διακόπτη μόνο με έναν DPDT (2 επαφές 3 θέσεις με 6 πιν) αλλα απο αυτούς που στη μέση είναι OFF δηλαδή δεν συνδέεται καμια επαφή. Στην μια επαφή θα βάλεις το 555 να περνάει και απο τις δυο θέσεις του διακόπτη, και στην αλλη επαφή θα δίνει απο την μια High και απ την άλλη low.

Αποψή μου: δεν αξίζει να το κάνεις με διακόπτη, πιο πρακτικό είναι με ποτενσιόμετρο.

dal_kos
29-08-06, 22:04
Ποτενσιομετρο εννοεις το απλο ή απο αυτα που εχουν απειρες στροφες και χρησιμοποιουνται στους ψηφιακους [συνηθως] ενισχυτες???

Αν ναι, ενα τετοιο που μπορω να το βρω?[πως λεγονται?]

sv9cvk
30-08-06, 21:19
Μια ερωτηση :!: :!: Το DS1869 η οποιοδηποτε αλλο ψηφιακο ποτενσιομετρο ,οταν διακοπει η τροφοδοσια του μετα ξεκιναει απο το 0 Ωμ ,η κραταει καποια μνημη :?: :?:

gsmaster
30-08-06, 22:18
Το DS1869 κρατάει μνήμη (non-volatile) όπως και αρκετά άλλα.

dal_kos
30-08-06, 22:49
Οσα δεν εχουν μνημη αν δεν κανω λαθος συνηθως επιστρεφουν στη μεση.

Volatile τι σημαινει?

gsmaster
30-08-06, 22:56
Πτητικός, δηλαδή πετάει, δηλαδή σβήνει. Άρα non-volatile = δεν σβήνει