PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση διακόπτη



plaketokofths
29-08-06, 21:37
Θέλω να συνδέσω ενα διακόπτη R13-112,
αυτός,
http://www.allproducts.com/ee/switronic/17.html
έχει 3 ποδαράκια τα δύο είναι ο διακόπτης το 1,2 δλδ ον-οφφ και το 3ο λογικα για το εσωτερικό led που έχει,
αυτό που δεν ξέρω είναι αν χρειάζεται αντίσταση για το led ή οχι και πως να συνδέσω το 3ο ποδαράκι.
Ο διακόπτης ειναι για 220. Ευχαριστώ

GEWKWN
29-08-06, 22:33
κοιτα ο διακοπτης μπορει να ειναι ον-ον
δηλαδη να εχει μια αλε-ρετουρ επαφη.
Αυτο που προτινω ειναι να δεις με πολυμετρο
τι αντιστασεις εχει στις θεσεις του διακοπτη και
αν δεν καταλαυεις τι ειναι και που να μας τις
γραψεις για να σου πουμε τι γινεται.
Φιλικα Γιωργος.

plaketokofths
29-08-06, 22:43
Δεν καταλαβαίνω τι λες, είναι ενάς διακόπτης 2 σημείων με φωτεινή ένδειξη για 220.
Εσύ όταν εννοείς ον-ον λες πχ, μια θέση ον, μια άλλη θέση οφ και άλλη μία ον? αν εννοείς αυτο δεν είναι τέτοιος διακόπτης.
Είναι κάτα πάρα πολύ απλό απλά εγώ δεν γνωρίζω.
Ο διακόπτης χρησιμοποιείται για να ανοιγοκλείνει ενα κύκλωμα απο 220 θα έπρεπε να εχει 2 ακροδέκτες για το ον-οφ αλλά έχει 3 και ο 3ος ειναι για την ενσωματωμένη φωτεινή ένδειξη, απλά εγώ δν ξέρω να την συνδέσω, μηπως πρέπει να βάλω την φάση εκεί?

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια :D

DT200
29-08-06, 22:46
Το λαμπάκι που έχει μέσα δεν είναι LED αλλά νέον . :idea:
Για να ανάψει το λαμπάκι παίρνει την μία πολικότητα εσωτερικά από τον διακόπτη και την άλλη
πολικότητα θα του την δώσεις εσύ με καλώδιο στο τρίτο πιν .
Υπάρχει περίπτωση το λαμπάκι να ανάβει συνέχεια , αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ανταλλάξεις
τα δύο καλώδια του διακόπτη , όχι της λάμπας.

Υ.Γ. δεν χρειάζεται αντίσταση, καλή επιτυχία και προσοχή στα 220 V

plaketokofths
30-08-06, 00:25
ευχαριστώ, όλα έγιναν σωστα και το πράμα λειτουργεί άψογα!

padelis
30-05-08, 05:14
Eπαναφερω το θεμα για μια ερωτηση!!!
Εχω εναν αντιστοιχο διακοπτη με κοκκινη φωτεινη ενδειξη και θελω να τον χρησιμοποιησω στο ανοιγμα κλεισιμο του τροφοδοτικου μου που ετοιμαζω!
Ξερω οτι θα συνδεθει με το καλωδιο του ρευματος και με μετασχηματιστη το κακο ειναι οτι εχει 4 ποδαρακια πισω ο διακοπτης και δεν ξερω ποιο καλωδιο να βαλω που !!
Δηλαδη απο το ενα καλωδιο ρευματος παει στο ενα ποδαρακι του διακοπτη το αλλο καλωδιο ρευματος παει στον μετασχηματιστη και απο τον μετασχηματιστη παει στο αλλο ποδαρακι του διακοπτη και στο αλλο ποδι ενα τις γειωσης τα λεω σωστα?????
Αν γνωριζει κανενας ας βοηθησει
ευχαριστω!!

tasosmos
30-05-08, 17:38
Οπως εχεις τον διακοπτη θα βαλεις κανονικα την μια πλευρα σε σειρα με τον μετασχηματιστη και στην αλλη μερια θα συνδεσεις μονο τον ενα ακροδεκτη με το αλλο καλωδιο που εχεις απο την πριζα, δλδ κοβεις στην δεξια μερια την φαση για τον μετασχηματιστη και συνδεεις στο ενα αριστερο πιν τον ουδετερο. (νομιζω ειναι μονο το ενα απο τα 2 συνδεδεμενο με το λαμπακι, κανε μια δοκιμη)