PDA

Επιστροφή στο Forum : 2χ5/8 antenna



billos1989
30-08-06, 08:14
Ποια η γνωμη σας για αυτην την κεραια.τι απολαβη εχει??αν της δωσω 100βαττ ποσα θα βγαζει??βρισκομαι σε μια πολη που το επιπεδο της ειναι οπως φαινεται στην φωτογραφια(ο θεος να την κανει) :hammer: .εγω βρισκομαι καπου στη μεση.θα καλυπτει ανετα ολη την πολη?? :-k α ο ιστος ειναι 10μετρα απο την ταρατσα.

electron
30-08-06, 10:25
Η 5/8 όπως είναι γνωστό έχει την τάση να <σηκώνει> το σήμα ψηλά,κατά συνέπεια για την περίπτωσή σου Βασίλη θα έκανε δουλειά.Την ίδια συμπεριφορά έχει και η ground plane.Δεν θυμάμαι τα db της απολαβής μιας 5/8 όμως δεν νομίζω να είναι περισσότερα από αυτή των 2 διπόλων που έχεις αν δεν κάνω λάθος.Η διαφορά πάντως αυτών των 2 τύπων κεραιών είναι βασικά στον λοβό εκπομπής τους.

billos1989
30-08-06, 10:33
επειδη ακριβως εχει την ταση να σηκωνει το σημα ψηλα για αυτο φοβαμαι μηπως δεν πηγαινει καλο σημα χαμηλα στην πολη.αν και δεν νομιζω γιατι η ισχυς ειναι αξιοπρεπη(100 βαττ).υπαρχει πιθανοτητα να περασει πανω απο βουνο?.το βουνο ειναι σε αποσταση περιπου 3,5 χιλιομετρων απο την κεραια και να ακουστει σε περιοχες απο πισω??(βλακεια ειπα ε??) :hammer: :-s

electron
30-08-06, 10:40
Στα χαμηλότερα σημεία της πόλης δεν θα έχεις πρόβλημα γιατί οι αποστάσεις από το σημείο που βγαίνεις είναι μηδαμινές,όσο για το αν θα μπορεί να περάσει το βουνό,είναι πιθανό.Αν την φτίαξεις σωστά και χωρίς πολλά στάσιμα πιθανόν να ακουστείς και σε μέρη όπου το βουνό σου προκαλεί <σκιά>.

billos1989
30-08-06, 13:23
η κεραια ειναι ηδη ετοιμη(την εχει κατασκευασει ενας φιλος που εχει πειρα γιατι ασχολειται χρονια),με μηδενικα στασιμα.το μονο που με δυσκολευει ειναι η στηριξη του radiator,το οποιο ειναι περιπου 4,5 μετρα.επισης σκεφτομαι αν θα πηγαινει καλητερα απο τα διπολα,αν δηλαδη αξιζει να την ανεβασω.επισης αν καποιος γνωριζει απολαβη της σηγκεκριμενης κεραιας θα του ημουν ευγνωμον.

Giannis511
30-08-06, 16:28
Bασίλη επειδή είμαι ομοιοπαθής (μένω σε παρόμοια περιοχή) σκέφτηκα αντί να χαραμίζω ισχύ προς τα πίσω που εκτός του ότι μπορώ να δημιουργήσω προβλήματα στους πάνω μου και να χάνω ισχύ που θα απορροφηθεί από το υπόλοιπο βουναλάκι έχω μία yagi που βαράει προς την αθήνα και καμπανίζει άλλο να ρίχνεις 45 βατ κατευθυνόμενα και άλλο ο μισός λοβός ακτινοβολίας να πηγαίνει περίπατο στον ουρανό...

billos1989
31-08-06, 09:26
το θεμα ειναι γιαννη οτι στο πανω μερος ειναι το κεντρο της πολης και πολυ περισσοτερα σπιτια αποτι στο κατω,οποτε δεν θελω να το χασω.παραπονα απο γειτονες παντως δεν εχω μεχρι στιμης.

Giannis511
31-08-06, 09:56
E τότε ναι η 5/8 είναι καλύτερη αλλά θέλουν καλή προσαρμογή μεταξή τους ώστε να μην ανεβάζεις στάσιμα αλλά αυτού του είδους οι κεραίες για επικοινωνίες μεγάλων αποστάσεων από τα HF και πάνω είναι "μανούλα". Για αυτό το λόγο σε επαγγελματικό επίπεδο τα καράβια, τα λιμεναρχεία, οι πύργοι ελέγχου κλπ που λειτουργούν HF/VHF/UHF δουλεύουν με 5/8. Εγώ με μία τέτοια κεραία (6 μέτρα και κάτι μέτρα) που είχαμε δουλέψει για CB, όλα τα κοντρόλ μου ήταν με 5 μονάδες σε όλη την Αθήνα φαντάσου στην Ύδρα με 4W και FM διαμόρφωση στους 27.215 παίρνανε με 4 μονάδες κατά τις 11 το βράδυ!

billos1989
31-08-06, 11:20
μηπως ξερεις τι απολαβη εχει στα fm??μιλαμε παντα για 2χ5/8!

m28
31-08-06, 14:11
Η 5/8 έχει απολαβή 3.75dB, η 2Χ5/8 θεωρητικά 6.75dB.

Γιώργος Ανώνυμος
31-08-06, 16:07
Την θεωρία περί υψηλών λοβών της 5/8" δεν την αμφισβητώ καθότι τα διαγράμματα ακτινοβολίας σε 2D και 3D είναι διαθέσιμα, αλλά θα μεταφέρω την εμπειρία μου χρήσης στο CB από επαρχία ΄όπου η κεραία θεωρητικά έπρεπε να 'σκοτώνει'. Δυστυχώς η μπάντα είναι τέτοια που δεν επιτρέπει μακρινές επικοινωνίες σε σχετικά κοντινές περιοχές π.χ. εντός Ελλάδος και έτσι στα control που έπαιρνα από εξωτερικό τα σήματα στην λήψη μου ήταν με πολύ θόρυβο, απαγορευτικό στο να διακρίνω πολλές φορές τα λεγόμενα. Νομίζω ότι αυτο συμβαίνει γενικότερα με τις κάθετες κεραίες που κατ'ουσίαν δεν διαφέρουν ιδιαίτερα από το απλό (κάθετο) δίπολο ή συστοιχία διπόλων (πέραν από ττη απολαβή/κέρδος στο σήμα αλλά και θόρυβο). Επίσης η απόσταση στήριξης μεταξύ μίας συστοιχίας διπόλων σε μία co-linear κεραία επηρεάζει την κατεύθυνση του λοβού. Συμπέρασμα: μία 5/8 είναι μία βελτιωμένη λ/2 αλλά τίποτε περισσότερο. Φαντάζομαι μία κάθετη Yaggi τοποθετημένη σε κλίση ίδια ή κατ'άτι μεγαλύτερη της ανηφόρας και κατεύθυνση προς τα επάνω (πολλά σπίτια) θα έδινε καλύτερα αποτελέσματα. Ακόμη και ένα απλό δίπολο με ανακλαστήρα και επίσης την ίδια κατεύθυνση σε σχέση με οποιαδήποτε κάθετη. Στην colinear το κακό είναι ότι δεν θα μπορείς να τοποθετήσεις τα δίπολα υπό κλίση εκτός και αν το κάνεις από τον ιστό, πράγμα που δεν ενδείκνυται!!!

Τελικά το αποτέλεσμα μετράει και με απλές κάθετες κεραίες δεν έχει κανείς να περιμένει πολλά. Στην περίπτωση του CB και για DX σαφώς μία οριζόντια εκτός της μεγαλύτερης απόστασης κάλυψης λόγω χαμηλώτερου λοβού στον ορίζοντα 'μπάζει' και χαμηλότερο θόρυβο στις ακροάσεις.

Φιλικά,
Γιώργος

ReFas
31-08-06, 18:58
Ρε παιδια που το εχετε δει οτι η 5/8 εκπεμπει ψηλα???
Η θεωρια της λεει για μαξιμουμ εκπομπη στο οριζοντιο επιπεδο και για 3db ενισχυση ως προς μια λ/4.
(Στη πραξη ποτε δεν παει τοσο και η διαφορες απο ενα απλο διπολο λ/2 η απο μια λ/4 ''γκραουντ πλειν'' ειναι ελαχιστες).

Ο Βασιλης απο οτι καταλαβα μιλαει για δυο 5/8 σε κολινεαρ την μια πανω απ την αλλη.
Η γνωμη μου ειναι καλυτερα τα 2 διπολα που εχεις τωρα, αλλα μιας και εχεις την κεραια ετοιμη οπως λες τοτε δοκιμασε την!

radioamateur
31-08-06, 21:11
Μερικά κατασκευαστικά στοιχεια για την 2 x (5/8) μπορουμε να έχουμε;Την απλή 5/8 την εχω κατασκευάσει με radials κατι παραπάνω από λ/4.Η προσαρμογη του μαστίγιου πως γίνεται με πηνίο ή με κομμάτι καλλώδιο;
Έχεις πλήρες σχέδιο billos1989;

GREG
01-09-06, 14:26
Αν σου βγαλει 1.5 εως 2DB εισαι ωραιος ΜΗ περιμενεις παραπανω

electron
01-09-06, 20:23
Σίγουρα όλοι μας έχουμε και μια διαφορετική άποψη και εμπειρία για τις κεραίες γενικότερα,επειδή όμως όπως όλοι θα συμφωνείτε,τα rf και γενικά η διάδοση των η/μ κυμάτων πολλές φορές είναι <αλλοπρόσαλη>,θα έλεγα στον Βασίλη να δοκιμάσει την 5/8 ο ίδιος και να εξάγει τα δικά του συμπεράσματα που μπορεί να διαφέρουν απ'ότι του έχουμε πεί.

GREG
04-09-06, 09:41
πολυ σωστααα Γιαννη!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

billos1989
22-09-06, 17:10
παιδια η καιρεα παιζει εδω και 2 βδομαδες χωρις στασιμα αψογα.το μονο προβλημα που ειχα ηταν η στηριξη της,μιας και αναμεσα στις 2 5/8 οπως γνωριζεται υπαρχει ενα πηνιο λ/4.τελικα το προβλημα λυθηκε με καλαμια baboo!!!!!!!ειναι πολυ ανθεκτικα και στερεωνουν αψογα την κεραια.τελοςπαντον στο δια ταυτα,σε σχεση με τα 2 διπολα μπορω να πω οτι την ακουω πολυ καλητερα.να σκεφτητε οτι με 4βαττ καλυπτε ολη την πολη χωρις χασιματα.επισης σε ενα χωριο το οποιο ειναι 25χλμ μακρια απο την κεραια και δεν φαινετε με το ματι,πριν με καβαλουσε ενας αλλος σταθμος(ο blackman!!) ενω τωρα σε ολο το μηκος του χωριου ακουγομαι μονο εγω!βεβαια νομιζω οτι την εχω τοποθετησει λιγο ψηλα,την εχω 8μ απο την ταρατσα + 5.5 μετρα που φτανει περιπου το radiator παει 13,5μ και μου ειπαν οτι ειναι αρκετα ψηλη η τοποθετηση για την συγκεκριμενη κεραια.αυτα για την 2χ5/8.προσωπικα την συστηνω ανεπιφυλακτα!καλο απογευμα!

radioamateur
22-09-06, 17:31
Αν μπορείς σε παρακαλώ ανέβασε σχέδιο.Με ενδιαφέρει.
Ευχαριστώ!!!

electron
22-09-06, 19:28
Βασίλη αν και θεωρητικά το ύψος σε ένα τετοιο κεραιοσύστημα δεν είναι απαραίτητο,πρακτικά παίζει και αυτό τον ρόλο του για την απόδοση που αναφέρεις.Όπως ειπωθηκε θα μας ενδιέφερε ένα σχηματικό του εν λόγο συστήματος.

radioamateur
28-10-06, 22:10
billos1989 το σχεδιάκι της κεραίας με ενδιαφέρει.Σε παρακαλώ αν μπορείς ανέβασε το!
Ευχαριστώ!!!

billos1989
29-10-06, 18:42
δυστυχως το σχεδιο δεν το εχω σε ηλεκτρονικη μορφη και δεν εχω και σκανερ.μολις μπορεσω θα το ανεβασω!

radioamateur
29-10-06, 19:20
'Ο,τι στοιχεία έχεις ακόμα και φωτογραφία της ήδη υπάρχουσας στον ιστό καλό θα ήταν να μας τα ανεβάσεις όποτε μπορείς βέβαια..Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν χρησιμοποιείς radials και αν ναι πόσα ακριβώς.
Εκ νέου ευχαριστώ billos1989!!!

billos1989
31-10-06, 10:40
λοιπον σου περιγραφω εν ολιγοις πως ειναι περιπου η κεραια.κατω υπαρχουν 4 ραντιαλ καθετα με το ραντιεητορ.ξεκιναει ενα αλουμινιο γυρω στα 2μ που ειναι η πρωτη 5/8,μετα υπαρχει σε σειρα ενα πηνιο μηκους λ/4 και οι σπειρες με 1ποντο αποσταση μεταξυ τους και συνεχιζει η δευτερη 5/8.το σχεδιο περιειχε και ενα πηνιο πριν την πρωτη 5/8 το οποιο παρελειψα μετα απο δοκιμες,γιατι δεν μου συντονιζε.η κεραια στιριζεται σε ενα καλαμι ψαρεματος και στην συνεχεια εχω κολησει και καλαμια baboo γιατι αλλιως δεν στερεονοταν με τιποτα.αυτην την στιγμη στα 95βαττ εχω 1 βαττ περιπου επιστρεφομενο βαση bird!θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο!!!

radioamateur
01-11-06, 20:44
Αν στην κεραία που περιέγραψε ο φίλτατος billos1989 παραλείψω το πηνίο μεταξύ των δύο στοιχείων 5/8 αλλά προσθέσω πηνίο ή κομμάτι rg213 στη βάση λέτε να συντονίσει;
Τα radias φαντάζομαι ότι είναι λ/4 σωστά;
Εκ νέου ευχαριστώ billos 1989 για την ακριβή περιγραφή!!!

tsakmaki
28-08-10, 01:38
Καλημερα σε ολους σας!! Μπορουμε με αυτη την κεραια http://www.pcs-electronics.com/comet-wave-p-319.html?osCsid=9c79e2d0d3235cbb68ca82d5ee7c608d να φτιαξουμε την 2 Χ 5/8; Πως μπορει να γινει αυτο?
Θα σηκωνει και τοτε το σημα?
Αυτη λεει οτι σηκωνει 200 watt. Με 2 τετοιες θα μπορει να σηκωσει 300 watt?
Επισης ποση απολαβη θα εχει?
Σας ευχαριστω πολυ!!!

electron
28-08-10, 09:16
Θεωρητικά πάντα μπορείς να με όλων των τύπων κεραίες να φτιάξεις σύστημα αυλαίας ή colinear όπως συνηθίζεται να λέγεται. Για να το επιτύχεις αυτό όμως χρειάζονται και τα απαραίτητα σχέδια. Η συμπεριφορά ενός τέτοιου συστήματος θεωρώ ότι θα είναι η ίδια με μια 5/8, με την διαφορά ότι θα έχεις τα διπλά db σε κέρδος.

jeik
28-08-10, 12:12
:lool:
Καλημερα σε ολους σας!! Μπορουμε με αυτη την κεραια http://www.pcs-electronics.com/comet-wave-p-319.html?osCsid=9c79e2d0d3235cbb68ca82d5ee7c608d να φτιαξουμε την 2 Χ 5/8; Πως μπορει να γινει αυτο?
Θα σηκωνει και τοτε το σημα?
Αυτη λεει οτι σηκωνει 200 watt. Με 2 τετοιες θα μπορει να σηκωσει 300 watt?
Επισης ποση απολαβη θα εχει?
Σας ευχαριστω πολυ!!!

Οχι , δεν μπορεις αν παρεις 2 τετοιες να φτιαξεις μια που να εχει αποτελεσμα , θελεις απειρες δοκιμες , πρακτικα αδυνατο αν δεν εχεις δικο σου χωρο , μερικα τετραγωνικα χιλιομετρα δηλαδη φλατ χωρις εμποδια , απειρες ωρες δοκιμων .
Xθες σκεφτομουνα το εξης , υπαρχουν απειρες κατασκευες στο διαδυκτιο που μπορεις να κατασκευασεις , για την μπαντα των VHF 30-300, με πολυ καλη αποδοση κλπ κλπ , αλλα ξεχναμε οτι καθε χωρα εχει τις ιδιομορφιες της , με αποτελεσμα να μην υπαρχει τιποτα το δεδομενο και σιγουρο για τον καθενα που την δοκιμαζει σε διαφορετικα σημεια.Επισης , το σημαντικοτερο ειναι το σημειο τοποθετησης , αν δεν ειναι πραγματικα ψηλα , τοτε τρως τα μουτρα σου , οτι σουπερ κεραια και να φτιαξεις , αυτο απο προσωπικη πειρα :001_huh:.Μιλαω για υψος ετσι , 100 μετρα τουλαχιστον απο την επιφανεια της θαλλασας , οχι 10 και 15 , δηλαδη οχι σε κτηριο που εχουμε σε υψομετρο 15 μετρα απο θαλλασα να βαλουμε ιστο 15 μετρα ακομη και καθαρισαμε , μιλαμε για αποτυχια , οτι κεραιαρα και να βαλουμε.

electron
29-08-10, 10:41
Δημήτρη πράγματι από την πρακτική σκοπιά το θέματος, ένα τέτοιο σύστημα θέλει πολύ μαστοριά για να το κάνεις να δουλέψει μαζί πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό οργάνων. Παρόλα αυτά κάπου στο νετ είχα δει παρόμοιο κεραοσύστημα με 2 gp. Το θέμα υλοποίησης ενός τέτοιου συστήματος είναι να βρεις τα κατάλληλα σχέδια και να έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό οργάνων με την ανάλογη φυσικά υπομονή και προσπάθεια προκειμένου να φτιάξεις κάτι τέτοιο.

jeik
01-09-10, 00:58
Δημήτρη πράγματι από την πρακτική σκοπιά το θέματος, ένα τέτοιο σύστημα θέλει πολύ μαστοριά για να το κάνεις να δουλέψει μαζί πάντα με τον κατάλληλο εξοπλισμό οργάνων. Παρόλα αυτά κάπου στο νετ είχα δει παρόμοιο κεραοσύστημα με 2 gp. Το θέμα υλοποίησης ενός τέτοιου συστήματος είναι να βρεις τα κατάλληλα σχέδια και να έχεις τον απαραίτητο εξοπλισμό οργάνων με την ανάλογη φυσικά υπομονή και προσπάθεια προκειμένου να φτιάξεις κάτι τέτοιο.

Kατ αρχας πρεπει να ξερουμε τι θελουμε να κανουμε , να πω απλα οτι οι κεραιες αυτες ΔΕΝ ενδεικνεινται για την ευρεια ακροαση (ενας απλος ακροατης με εναν κοινο δεκτη και μια απλη κεραια στο οχημα ή στο σπιτι ), ειναι απ οτι συμπερανα για συγκεκριμενες επαφες , ολες αυτες οι κεραιες με τα πολλα db ,δηλαδη κατασκευαζονται για συνομιλια απο βαση σε βαση , οπου ο χειριστης του δεκτη ξερει πως να κανει την καλυτερη ληψη του συνομιλητη του (ραδιοερασιτεχνες) , απο απειρες σελιδες εξωτερικου που μελετησα , ειδα οτι οι πετυχημενες αυτες κεραιες καταφερνουν απλως να ανοιξουν πιο απομακρυσμενους αναμεταδοτες , κατι που στα εμπορικα ΦΜ δεν ειναι το ζητουμενο.
Ναι , εγραψα καποια στιγμη κι εγω οτι καταφερα να φτιαξω κατι παρομοιο που υπολογισμενα εφτασε στα 6db αλλα σε ενα συγκεκριμενο σημειο που ειχα ενα σταθερο δεκτη και μετρησα την διαφορα.
Για τα εμπορικα ΦΜ δυστυχως (για τους φτωχους) το καλυτερο ειναι το ακριβο κεραιοσυστημα που θα τοποθετηθει απο τον καταλληλο τεχνικο και θα μελετησει τοπογραφικα ολη την περιοχη που θελει να καλυψει , και σε συναρτηση με το υψος-περιοχη που θα τοποθετηθει το συστημα θα δωσει την αναλογη μορφη στον λωβο (τοποθετωντας 2 ή 4 ή 6 στοιχεια κλπ κλπ) , ωστε να καλυπτει πληρως τις απαιτησεις του σταθμου.
Μια υπερκεραια που απο μονη της δινει +2,4,6,8 και βαλε db , απλως στενευει το λωβο , με κινδυνο να ακουγεσαι στου διαβολου τη μανα , αλλα μαπα σε κοντινες περιοχες.

(Αλήθεια , τελικα που μενει του διαβολου η μανα :confused1: :001_tt2: :confused1:)?

spa
01-09-10, 01:05
καλημερα jeik πολλη σωστα τα λεσ εγω ειμαι παντα υπερ τησ καθετησ κεραιασ εδω και χρονια δεν εχο κανη πολλεσ κεραιεσ αλλα διπολο απλο με Ground Plane Antenna με 8 radial ειδα διαφορα μακρια 5/8 θα ειναι επομενη κεραια μου μεσα στον χειμονα καλημερα κωστασ εξω απο αθηνα

electron
01-09-10, 07:03
Πάντως το ερωτήμα εξακολουθεί να παραμένει για το αν μια 5/8 είναι κατάλληλη για τα fm ή αν πράγματι κάνει αυτό που περιέγραψε ο Δημήτρης. Ότι δηλαδή στενεύει απλά τον λοβό του σήματος και δεν μας ακούει κανείς άλλος πέρα από του διαβόλου την μάνα.

Γιώργος 231
01-09-10, 15:06
Φιλε Γιαννη, για το ερωτημα ...

"τι κανει μια 5/8" ?
η απαντηση ειναι οτι
ΜΙΑ 5/8 κανει αυτο που περιγραφουν τα διαφορα αντεννα χαντ μπουκ.

"κανει η 5/8 για τα fm ? "
η απαντηση ειναι
Αν το λοβοδιαγραμα της κεραιας καλυπτει την περιοχη που μας ενδιαφερει , ΦΥΣΙΚΑ & ΚΑΝΕΙ

"Το λοβοδιαγραμμα μιας ιδιοκατασκευης, μιας 5/8, ειναι το ιδιο με αυτο που περιγραφουν τα βιβλια ? "
η απαντηση ειναι
"πιθανο ναι, πιθανο οχι. Αληθεια, ποιος απο εμας κατασκευαζει κεραιες , ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τις περιγραφουν τα βιβλια ? "
(οπως κι εγω , γνωριζω οτι και ο Δημητρης, και πολλα παιδια, χρησιμοποιουμε υλικα "ανακυκλωσης" - ινοξ χαλκο αλουμινιο απο κρεμαστρες ντουζιερες κλπ κλπ -
Λετε/λες, οτι οι διαφορες μελετες κεραιων, να χρησιμοποιουν για υλικα, μεταλικα ποδια απο καρεκλες ? )

Το καλοκαιρι τελειωσε - δουλεια δεν υπαρχει, αρα, μεχρι να τελειωσουν τα ευρα, αρχιζουν οι καινουριες κατασκευες και δοκιμες στα νεα
αντεννα προτζεκτς

.... η συνεχεια σε νεο τοπικ ...

electron
01-09-10, 16:31
Επομένως φίλτατε Γιώργο η 5/8 όπως και οποιαδήποτε κεραία,μας <<κάνει>> αναλόγως τι θέλουμε να καλύψουμε. Αυτό βέβαια είναι αυτονόητο και κατανοητό, απλά έκανα την προηγούμενη ερώτηση, περισσότερο για να ξεκαθαρίσουμε την άποψη που παίζει μεταξύ μύθου και πραγματικότητας και λέει για την συγκεκριμένη κεραία, ότι πάει το σήμα μακριά σε περιοχές που ενδεχομένως δεν περιμένουμε. Μια τέτοια άποψη πλανάτε και για την gp και νομίζω ότι θα πρέπει κάποτε να απομυθοποιήσουμε αυτές τις δύο κεραίες.