PDA

Επιστροφή στο Forum : On-Off με push button



dal_kos
31-08-06, 00:53
Καλησπερα,
ψαχνω να βρω καποιο κυκλωμα με το οποιο να μπορω να αναβοσβεισω ενα κυκλωμα με ενα ή δυο push-buttons. Εχω βρει αυτο (http://users.otenet.gr/~athsam/touch_switch_on_off.htm) αλλα ειναι με επαφες:(
Εγω θελω ενα κυκλωμα με ενα αν ειναι δυνατο push button που θα αναβει το κυκλωμα και οταν το ξαναπαταω θα το σβηνει.

Υπαρχει κατι τετοιο?
Ευχαριστω

kopla
31-08-06, 01:06
Γιατί ντε και καλά κύκλωμα; Δεν σου κάνει ένας διακόπτης push on-off ?

plouf
31-08-06, 01:13
αυτό που θές είναι έαν jk flip flop 74ls74
http://www.ee.washington.edu/stores/DataSheets/74ls/74ls74.pdf

απλά συνδέις την J + k στο "1" και κάθε φορά που δίνεις παλμό
(push button που γειωνει το clk) αλάζει η έξοδος στο Q

αν θες να οδηγ΄΄ησεις μεγάλο ρευμα το συν΄δεις σε τρανσίστορ η ρελέ

dal_kos
31-08-06, 02:01
Θελω να ειναι με push button για να μπορω να το αναβοσβηνω και απο ενα τηλεχειρηστηριο που θα φτιαξω.

To Q τι ειναι δλδ? Η ελεγχομενη εξοδος?

Θελω να παταω το push button και να ασφαλιζει το ρελε και να μενει ασφαλισμενο και αφου αφησω το push button. επειτα οταν θελω να απασφαλισει το ρελε να παταω ξανα το ιδιο push button ή καποιο αλλο που θα ειναι το off.

dal_kos
31-08-06, 03:08
http://users.otenet.gr/~athsam/electronic_switch_ON_OFF.htm

Αυτο ειναι μαλλον αυτο που θελω αλλα δεν λεει τι κυκλωματα χρησιμοποιει

kopla
31-08-06, 03:10
Για τηλεχειριστήριο.. ενδεχεται να χρησιμοποιήσεις μικροελεγκτή ? Τεσπα, ότι τρόπο και να βρεις για την ασύρματη επικοινωνία... εγώ θα χρησιμοποιούσα μονοσταθή πολυδονητή για press-releas:on press-release:off.

dal_kos
31-08-06, 10:09
:shock: :shock: Τι ειναι αυτο και πως δουλευει?

Το τηλεχειρηστηριο ειναι με μικροελεγκτη ετσι ωστε να αναβει led και στην θεση των led θα βαλω ρελε, παραλληλα με το κανονικο διακοπτη. Για αυτο θελω να μπορει να αναβοσβηνει με push button. :wink:

DT200
31-08-06, 13:23
Το ποιο απλό είναι αυτό .
Άρα το push on το συνδέεις στο CLK και θα παίρνεις στο Q κάθε φορά που πατάς
το κουμπί την αντίστροφη κατάσταση , σταθερά.
Προσοχή στο τι ρεύμα θα τραβήξεις από το Q , σίγουρα θα χρειαστείς κάποιο μικρό
τρανζίστορ (π.χ. BC 635) για να οδηγήσεις ρελέ ,
Και προσοχή το CLK πραγματοποιεί αλλαγή όταν από 5V βρεθεί στο 0V (αρνητική λογική)

TO FLIP FLOP ΕΙΝΑΙ ΤΟ SN74114

dal_kos
31-08-06, 13:31
Δηλαδη θα το κλειδωνει το ρελε και για να το ξεκλειδωσει μετα απο πχ μια ωρα που θα θελω να το απενεργοποιησω θα παταω ξανα το ιδιο κουμπι?

DT200
31-08-06, 13:48
Ναι αυτό δεν ζητάς ?
Και το κόστος κάτω από 1€

dal_kos
31-08-06, 13:52
Ναι ακριβως αυτο! Μηπως μπορεις να δωσεις ενα σχηματικο ή ζηταω πολλα?[με το τρανζιστορ]
Μηπως υπαρχει κατι αντιθετο? δηλαδη να θελει απο 0-->5 κι οχι απο 5-->0 ? Θα ειναι πιο ευκολο...

ΥΓ: αυτο ειναι για δυο διακοπτες? :? βλεπω εχει δυο Q

DT200
31-08-06, 14:00
Όχι είναι για έναν διακόπτη , τα Q είναι έξοδοι όχι είσοδοι , το ένα Q με το άλλο βρίσκονται
πάντα σε διαφορετική τάση π.χ. όταν το Q είναι 5V το άλλο Q‘ είναι 0V και αντίστροφα.

Μισό λεπτό παρακαλώ το μαστορέβω :D

DT200
31-08-06, 14:11
Επειδή δεν θέλώ να δημιουργήσω έναν αναστροφέα στην είσοδο , προσθέτοντας και άλλα εξαρτήματα ,
μπορείς να μου πεις περίπου για πόσο χρονικό διάστημα θα διαρκή ο παλμό σου.

dal_kos
31-08-06, 14:19
Θελω απλα να παταω ενα push-button για 1δευτερολεπτο το πολυ και να αναβει.Και οταν θελω να το σβησω να ξαναπαταω το push-button για ενα δευτερολεπτο. Ενταξει.. αν δεν γινεται με μονο ενα δευτερολεπτο οκ. Αλλα αυτο ειναι που θα προτιμουσα...

DT200
31-08-06, 14:36
[quote="dal_kos"]Θελω να ειναι με push button για να μπορω να το αναβοσβηνω και απο ενα τηλεχειρηστηριο που θα φτιαξω.




Αν θα το χρησιμοποιείς με το κουμπί μπορεί να έχει μια αστάθεια , αλλά όταν θα το συνδέσεις στο τηλεχειριστήριο θα δουλεύει άψογα (αρκεί να αφαιρέσεις τον πυκνωτή 10μf) .
Για να αποκτήσει σταθερότητα και με το κουμπί θα πρέπει να μπει ένα 555 στην είσοδο.
Η τροφοδοσία στο πηνίο του ρελέ μπορεί να είναι μέχρι 40V .

Καλή επιτυχία και όταν το τελειώσεις δείχτο μας θα είναι χρήσιμο

dal_kos
31-08-06, 14:49
Απο το τηλεχειρηστηριο θα ελεγχεται μεσω ενος ρελε σταθερης καταστασης που θα μπει παραλληλα με το διακοπτη. Οποτε μαλλον το 555 ειναι απαραιτητο...

Τωρα να σε αγκαρεψω να φτιαξεις κι αλλο? :roll:

Ευχαριστω παντως. :D

Α! Γινεται να το κανω να τροφοδοτειται με μια ταση μονο ωστε να το τροφοδοτω απο μονο ενα regulator?

[ασχετο: αν βαλω εναν τοροειδη και το βαλω μετα απο τον τοροειδη, το ρελε, ο τοροειδης θα καταναλωνει συνεχεια ρευμα ακομα κι οταν ειναι απενεργοποιημενο το υπολοιπο κυκλωμα?]

dal_kos
31-08-06, 15:24
Κοιταξα για το IC που χρησιμοποιει το κυκλωμα που μου εδωσες αλλα δεν το βρισκω ουτε σε darla ουτε σε rsgreece. Υπαρχει καποιο αντιστοιχο του ή θα το βρω στο Φανο?

DT200
31-08-06, 15:27
Όταν θα παίρνει σήμα από το ρελέ σταθεράς κατάστασης δεν θα είχες πρόβλημα αλλά θα φτιάξουμε ακόμα ένα , (ελπίζω να μην γινόμαστε κουραστικοί για τους υπόλοιπους του το παρακολουθούν όλο αυτό).

Μπορείς να έχεις μόνο μία τροφοδοσία απλά πρόσεχε το 74114 που θέλει 5V και να μην ζεσταίνεται το regulator από το συνολικό ρεύμα .

Το ‘άσχετο’ δεν το κατάλαβα .

Πήρες τηλ. Ή το είδες σε κάποιο σάιτ ότι δεν το έχουν το 74114
Το πλήρες όνομα είναι SN74LS114

dal_kos
31-08-06, 15:33
Το ‘άσχετο’ δεν το κατάλαβα .

Απλα ηταν ασχετη με την υπολοιπη συζητηση η ερωτηση.

Θα πρεπει να βαλω καποιον μικρο βοηθητικο μετασχηματιστη για να τροφοδοτω το κυκλωμα ή μπορω να το τροφοδοτησω απο καποια μπαταρια η μερικους πυκνωτες? Ακομα οταν σταματα η τροφοδοσια του κυκλωματος, αυτο σε τι κατασταση επιστρεφει? ανοικτο η κλειστο[ενεργοποιημενο] κυκλωμα?

Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια

Edit: Στο site του darla και της rsgreece

DT200
31-08-06, 15:40
Τροφοδότησε το από όπου θέλεις απλά πρόσεχε την τάση να είναι 5βολτ.
Με τους πυκνωτές θα έχει πολύ μικρή διάρκεια αυτονομίας .
Όσον αφορά σε τι κατάσταση θα είναι μετά την τροφοδοσία του κυκλώματος
Πες μου εσύ τι θέλεις , όλα γίνονται

Edit: Για γράφτo όλο να δεις

dal_kos
31-08-06, 15:48
Εγω θα ηθελα αν γινεται να ειναι στην κατασταση που ηταν πριν να διακοπει η τροφοδοσια αλλα δεν πειραζει αν δεν γινεται.
Μαλλον θα βαλω καποιο εξωτερικο πακ ή θα το απογυμνωσω και θα το βαλω μεσα στον ενισχυτη.
Τελικα θα μπορεσω να το βρω η θα με κοιτουν σαν εξωγηινο?

Edit: Δεν το βρισκει με τπτ! :(

DT200
31-08-06, 15:59
Θα το βρεις άνετα , αν δεν το βρεις πάρε οποιοδήποτε J-K FLIP FLOP και θα το προσαρμόσουμε.
Να ‘θυμάται’ την τελευταία του κατάσταση χωρείς τροφοδοσία , δεν γίνετε έτσι απλά.
Αν θα επιλέξεις να βάλεις μπαταρίες θα πρέπει να μην τροφοδοτείς και το ρελέ στην έξοδο γιατί τρώει ρεύμα.
Εγώ θα επέλεγα να χρησιμοποιήσω ένα μικρό μετασχηματιστή.

dal_kos
31-08-06, 16:07
Βρηκα καποια πακ σταθεροποιημενα στην Amarad με σταθεροποιημενη ταση στα 4,5v/500ma θα κανει? Το ρελε θα μπορει να το τροφοδοτησει?[αν δεν κανω λαθος υπαρχουν ρελε στα 6v]

Δεν θα χρειαστει τελικα να θυμαται την τελευταια κατασταση αφου θα ειναι συνεχως ενεργοποιημενο απο το πακ ;) Απλα αν γινεται μετα την διακοπη της τροφοδοσιας να μην τροφοδοτει το κυκλωμα ωστε να μην μου αναβει μονος του ο ενισχυτης μετα απο διακοπη ρευματος.

Μηπως το πακ, ζεσταινεται απο τη συνεχη τροφοδοσια ή δεν θα εχει προβλημα?

DT200
31-08-06, 16:24
Μια στιγμή γιατί χάσαμε την μπάλα.
Το κύκλωμα αυτό θα πρέπει να μπει στον ακροδέκτη CLK του προηγούμενου κυκλώματος.

Τι είναι το πακ ? μπαταρίες ? δεν έχω καταλάβει.

Στην περίπτωση επανεκκινήσεις του κυκλώματος , δεν θα κουμπώσει το ρελέ. (όπως είναι τώρα το κύκλωμα).

Ρελέ στα 6βολτ υπάρχουν είσαι οκ

dal_kos
31-08-06, 16:27
Πακ λεγονται οι μετασχηματιστες οι μικροι που ειναι ολοκληρη η μοναδα συνηθως πανω στην πριζα και βγαζουν διαφορες τασεις. Συνηθως χρησιμοποιουνται για εφαρμογες μικρης καταναλωσης. Ειναι ενα ετοιμο μικρο τροφοδοτικο.

dal_kos
31-08-06, 16:46
Στην αρχη ελεγα σαν button να χρησιμοποιω και ρελε σταθερης καταστασης. Μετα απο την επικοινωνια μου με την αντιπροσωπια της Clare στην Ελλαδα μου προταθηκε η χρηση optocoupler και συγκεκριμενα το 4n25. Μπορω να χρησιμοποιησω κατι τετοιο που ειναι και [παρα πολυ] πιο οικονομικο?

moutoulos
31-08-06, 16:57
Απο Ελέκτορ ...

http://i36.photobucket.com/albums/e19/moutoulos/CopyofOnOffPushBotton.jpg

dal_kos
31-08-06, 17:05
Ωραιος! :ok:
Ευχαριστω και τους δυο σας. Μαλλον θα δοκιμασω και τα δυο ;)

DT200
31-08-06, 17:20
Και εμένα !
Απλά το να βάλεις το 4Ν25 στην θέση του διακόπτη δεν γίνετε διότι το ρεύμα στο σημείο του διακόπτη την μία στιγμή κινείτε δεξιά και την άλλη αριστερά.
Άρα πρόβλημα , έχω να προτείνω δύο λύσης ,
1ον να βάλει δυο 4Ν25 που θα τα άγεις ταυτόχρονα όπου το ένα θα είναι συνδεμένο ανάστροφα από το άλλο.
2ον στην θέση του διακόπτη να βάλεις ένα ρελέ

dal_kos
31-08-06, 18:10
Η πρωτη λυση που προτεινεις ειναι πιο εφικτη διοτι το ρευμα βγαινει απο μικροελεγκτη για να αναβει led κανονικα οποτε για να μπει ρελε θα πρεπει να μπει τρανζιστορ σωστα?
Αλλα απο την αλλη μηπως το optocoupler εχει προβλημα με την αναστροφη ταση?
Γιατι καπου εδω μεσα διαβασα οτι τα led καιγονται οταν τροφοδοτουνται αναποδα. :?

DT200
31-08-06, 18:31
Πράγματι το ρελέ για να κουμπώσει μέσω μικροελεγκτή θέλει τρανζίστορ.

στα optocoupler τα led δεν θα βρεθούνε ποτέ σε ανάστροφη τάση διότι θα τροφοδοτούνται από τον μικροελεγκτή , τα τρανζίστορ του optocoupler θα βρίσκονται σε ανάστροφη τάση και δεν θα έχουν πρόβλήμα (νομίζω) μπορείς όμως να τα προστατέψεις με διόδους.

Θα βάλεις από μία στο pin4 με την μπάρα της διόδου να μην κοιτάει το 4Ν25

dal_kos
31-08-06, 18:35
Πράγματι το ρελέ για να κουμπώσει μέσω μικροελεγκτή θέλει τρανζίστορ.

στα optocoupler τα led δεν θα βρεθούνε ποτέ σε ανάστροφη τάση διότι θα τροφοδοτούνται από τον μικροελεγκτή , τα τρανζίστορ του optocoupler θα βρίσκονται σε ανάστροφη τάση και δεν θα έχουν πρόβλήμα (νομίζω) μπορείς όμως να τα προστατέψεις με διόδους.

Πραγματι! εχεις δικιο :wink:
Μηπως εχεις καποια συγκεκριμενη διοδο να προτεινεις?

DT200
31-08-06, 18:38
όχι αλλά κάποια μικρή π.χ.
Αυτές που είναι γυάλινες απέξω (δεν θυμάμαι νούμερο γαμώτο)

dal_kos
31-08-06, 21:00
Ευχαριστω πολυ. Αυριο θα παω Αθηνα οποτε θα κοιταξω να παρω. Αν μπορουσες να θυμηθεις κωδικο παντως θα ησουν :ok:

DT200
31-08-06, 21:12
Οι 1Ν4148 είναι πολύ καλές αλλά δεν ξέρω αν είναι σπατάλη , όχι ότι είναι ακριβές
αλλά είναι πολύ καλές για αυτή τη δουλειά.
Τώρα αν κάποιος συνάδελφος έχει να προτείνει κάποια άλλη ας το κάνει.

dal_kos
31-08-06, 21:38
Αυτες σκεφτομουν γιατι τις βλεπω να χρησιμοποιουνται παντου αλλα δεν θυμομουν το κωδικο ;)

chip
01-09-06, 20:04
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα κάποιος πρότεινε filp flop? Γιατί πατε σε αυτή τη λύση 555 και δεν επιλέγεται το flip -flop? που θα κάνεται χρήση μόνο ένος optocoupler? ΄
Πιστεύω ένα 74Ls74 ή 73 ή 112 ή κάποιο παρόμοιο θα σας έλυνε το πρόβλημα. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος πως έχετε σκεφτεί να εργάζεται το κύκλωμα. Θα έχετε δύο μετασχηματιστές? Έναν που θα εργάζεται συνέχεια για να ελέγχει το κύκλωμα ελέγχου και έναν για τον ενισχυτή? Ή θα πέρνεται μία τροφοδοσία μέσω πυκνωτή από τα 220V η οποία θα τροφοδοτεί έναν κυκλωματάκι που θα ελέγχει μέσω relay τον μετασχηματιστή του ενισχυτή (κάπου σε αυτό μου πάει το μυαλό το γεγονός οτι βάζει optocoupler)? Η απάντηση σε αυτό είναι συμαντική για να μπορέσω να απαντήσω και σε άλλη ερώτηση του dal_kos! Διαφορετικά η απάντηση ίσως να μην δίνει λύση στο πρόβλημά του.
Ύποθέτω οτι το κύκλωμα αυτό θα είναι για το ίδιο κύκλωμα που θέλεις και τον τηλεχειρισμό! Η κανω λάθος?
Τελικά θα έχει microcontroller?

dal_kos
01-09-06, 22:46
Λοιπον ο ελεγχος του κυκλωματος θελω να γινεται απο ενα push-button.

Το κυκλωμα θα ελεγχει ενα ρελε που θα ελεγχει τον μετασχηματιστη του ενισχυτη.

Το κυκλωμα θα τροφοδοτειται απο 12βολτο πακ[μετασχηματιστη] ανεξαρτητο απο αυτο του ενισχυτη.

Ειμαι Αθηνα οποτε πηρα τα υλικα και το 555 αν η λυση με το αλλο ειναι καλυτερη μπορω αυριο να παρω τα υλικα για να δοκιμασω και το αλλο.

Απλα σας παρακαλω να απαντησετε μεχρι το πρωι.

ΥΓ ο μικροελεγκτης θα ειναι στο τηλεχειρισμο και θα ειναι ετσι ωστε να τροφοδοτει led. απο εκει θα παρω μια εξοδο με optocoupler που θα βραχυκυκλωνει το κυκλωμα παραλληλα με το push button ωστε να ελεγχεται ειτε με το push button ειτε με το τηλεχειρηστηριο

DT200
02-09-06, 00:30
Απλα σας παρακαλω να απαντησετε μεχρι το πρωι.

Και τα δύο καλά είναι αλλά σημασία έχει ποιο γίνεται με λιγότερα υλικά , ποιο οικονομικά και ποιο απλά ,
Η απάντηση είναι απλή , κάνε αυτό με το 555




ΥΓ ο μικροελεγκτης θα ειναι στο τηλεχειρισμο και θα ειναι ετσι ωστε να τροφοδοτει led. απο εκει θα παρω μια εξοδο με optocoupler που θα βραχυκυκλωνει το κυκλωμα παραλληλα με το push button ωστε να ελεγχεται ειτε με το push button ειτε με το τηλεχειρηστηριο

Μην ξεχάσεις ότι θέλει δύο optocoupler αντίθετα !
Καλή επιτυχία

chip
02-09-06, 00:36
Ο τηλεχειρισμός δεν θα είναι στο ίδιο κουτί? Αν ναι τότε όλα πρέπει να τα αναλάβει ο ίδιος μικροελεγκτής. Δεν υπάρχει λόγος να μπουν επιπλεόν κυκλώματα. Διαφορετικά θα πρέπει να πηγένει και σήμα πίσω προς τον μικροελέγκτή ώστε να του λέει αν ο ενισχυτής είναι αναμένος ή όχι.
Αν τελικά έπρεπε να είναι ανεξάρτητο από τον μικροελεγκτή προσωπικά θα επέλεγα το 74ls74 αν και δεν το έχω δοκιμάσει το κύκλωμα που έχω στο μυαλό μου. (και με μια πρώτη σκέψη δεν θα χρειαζόταν optocoupler)

DT200
02-09-06, 00:47
Ο τηλεχειρισμός δεν θα είναι στο ίδιο κουτί? Αν ναι τότε όλα πρέπει να τα αναλάβει ο ίδιος μικροελεγκτής. Δεν υπάρχει λόγος να μπουν επιπλεόν κυκλώματα.


Αν μέσα στον ενισχυτή υπάρχει μ/ε και μπορούμε να επέμβουμε στο πρόγραμμα (να μην είναι μόνο .hex γιατί μου φαίνεται δύσκολο ) συμφωνώ απόλυτα !

gsmaster
02-09-06, 01:17
Θα πρέπει να λάβετε υπόψη και το φαινόμενο των αναπηδήσεων (bouncing) στον διακόπτη εισόδου. Πρόσφατα ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο, και δοκίμασα διάφορα, όχι όμως με σταθεροτητα στη λειτουργία.

DT200
02-09-06, 01:37
Θα πρέπει να λάβετε υπόψη και το φαινόμενο των αναπηδήσεων (bouncing) στον διακόπτη εισόδου. Πρόσφατα ήθελα να κάνω κάτι παρόμοιο, και δοκίμασα διάφορα, όχι όμως με σταθεροτητα στη λειτουργία.

Εννοείς το πιεστικό διακόπτη του 555 ?
Αν ναι , συμφωνώ μαζί σου.
Για αυτό πρότεινα το flip flop με το 555 στην είσοδο
Έχω όμως εμπιστοσύνη στο Έλεκτορ
Αν όμως κάτι δεν πάει καλά βάζουμε ένα 555 να οδηγήσει το555 :wink:

dal_kos
02-09-06, 09:37
Αν και δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτος ο αμεσος ελεγχος μεσω του μικροελεγκτη,λογω του οτι ολες οι εξοδοι του ειναι πιασμενες ή ισως να ειναι μια ελευθερη, το προγραμμα το δινει και σε .asm και κατι αλλες μορφες. http://jap.hu/electronic/codec-v4.0.html <--εδω ειναι και το θεωρητικο και το προγραμμα για το κυκλωμα του τηλεχειρισμου. Οποιος γνώστης μπορει να καταλαβει τι χρειαζεται... ευπροσδεκτος. ;)

chip
02-09-06, 10:25
Το έχω υπόψη μου το φαινόμενο των αναπηδήσεων .... και σκέφτομαι να λυθεί είτε με ένα δεύτερο FF (το 7474 έχει δύο FF) και χρήση on-on button, ή με κάποιο κυκλωματάκι με RC που κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί και smith-trigger πύλη.

DT200
02-09-06, 14:44
Δεν έχω αγοράσει ποτέ πύλη smith-trigger έχεις να προτείνεις κάποιο νούμερο ?

chip
02-09-06, 17:27
Μερικές από τις πύλες που έχουν Smith trigger στην είσοδο είναι οι
CD4093
CD40106
MC14584
74HC14

Στο παρελθόν είχα κάνει de-bounce με το MC14584 αν και είναι λίγο πιο δύσκολο να το βρεί κανείς σε σχέση με τα άλλα. Όμως έχει μεγαλύτερη υστέρηση τάσης και κάνει πιο εύκολο de-bounce.
(εννοείτε οτι εκτός από την πύλη θα μπεί και το ανάλογο RC στην είσοδο)
επίσης απλοί not αντιστροφείς όπως ο cd4069 μπορούν να αποκτήσουν υστέρηση (και να πλησιάσουν τα αντίστοιχα smith trigger) αν συνδέσεις μία μεγάλη αντίσταση (πχ 4Μ7) από την έξοδο προς την είσοδο.

DT200
02-09-06, 17:46
Στο παρελθόν είχα κάνει de-bounce με το MC14584 αν και είναι λίγο πιο δύσκολο να το βρεί κανείς σε σχέση με τα άλλα. Όμως έχει μεγαλύτερη υστέρηση τάσης και κάνει πιο εύκολο de-bounce.
(εννοείτε οτι εκτός από την πύλη θα μπεί και το ανάλογο RC στην είσοδο)
επίσης απλοί not αντιστροφείς όπως ο cd4069 μπορούν να αποκτήσουν υστέρηση (και να πλησιάσουν τα αντίστοιχα smith trigger) αν συνδέσεις μία μεγάλη αντίσταση (πχ 4Μ7) από την έξοδο προς την είσοδο.

Όταν λες de-bounce τι εννοείς (με τις ορολογίες δεν τα πάω καλά , ίσος επειδή έχω τελειώσει ΤΕΕ . :oops:

chip
03-09-06, 12:15
Σίγουρα δεν φτέει το ΤΕΕ απλά με τον καιρό αν αγαπάς τα ηλεκτρονικά (που το πιστεύω) θα τα μάθεις όλα. Απλά η συμβουλή που δίνω πάντα είναι να διαβάζει κανείς βιβλία με θεωρεία όσο ανιαρό και αν είναι πολλές φορές.
de-bounce σημαίνει η αποκοπή της "αναπήδησης" του πλήκτρου, δηλαδή το καθάρισμα από τα πολλά παλμουδάκια που παράγονται και αντί για μία πίεση πλήκτρου δημιουργούνται πολλές και το κύκλωμα δεν δουλεύει όπως θα θέλαμε.
Και κάτι άλλο δεν μου άρεσε (έστω και σαν χιούμορ) που χρησιμοποίησες το :oops:
Να είσαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι δεν έχουμε σπουδάσει αυτό που θέλαμε. Κι εγώ δεν σπουδασα ηλέκτρονικός μηχανικός που ήθελα και φυσικά δεν εξασκώ το επάγγελμα που σπούδασα γιατί δεν μου αρέσει!

dal_kos
05-09-06, 17:06
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=450

Σημερα τυχαια ανακαλυψα πως υπηρχε αντιστοιχο κυκλωμα και εδω :oops:

DT200
05-09-06, 17:23
Πολύ καλό , αν δεν έχεις φτιάξει κάποιο άλλο , φτιάχτω !
Καλά είναι πάντως να ρωτήσουμε τον gsmaster αν έχει προβλήματα αναπηδήσεων.

gsmaster
05-09-06, 17:41
Πολύ καλό , αν δεν έχεις φτιάξει κάποιο άλλο , φτιάχτω !
Καλά είναι πάντως να ρωτήσουμε τον gsmaster αν έχει προβλήματα αναπηδήσεων.

Δεν ξέρω γιατί δεν το έχω φτιάξει το συγκεκριμένο.

dal_kos
05-09-06, 19:22
Εχω παρει τα εξαρτηματα για το κυκλωμα με το 555. Τα υλικα τα εχω ολα εκτος απο τα τρανζιστορ και την αντισταση των 180Κ.

dal_kos
16-09-06, 23:41
Λοιπον σημερα εστειλα την [πολυαγαπημενη :P ] αδερφη μου και μου πηρε τα εξαρτηματα και για το κυκλωμα που υπαρχει εδω. Επισης μου πηρε και ενα breadboard οποτε μου δοθηκε η ευκαιρια να δοκιμασω το 555.... :)[μια και δεν ειχα ορεξη να φτιαξω πλακετα ;) ]

Τελικα το κυκλωμα δουλευει πολυ καλα. Το τροφοδοτησα απο τον Η/Υ μου με +12V και το ρελε οπλιζει κανονικοτατα :D
Δεν υπαρχουν προβληματα αναπηδησεων και για να αλλαξει κατασταση θελει περιπου 0,5-1 δευτερολεπτο πιεση του διακοπτη. Ο διακοπτης που χρησιμοποιησα ειναι Push-button για πανελ.

Τωρα μου μενει να δοκιμασω και το αλλο κυκλωμα που υπαρχει εδω ;)

Οταν το δοκιμασω θα σας πω τα αποτελεσματα.

ΥΓ: Τωρα το ειδα... δεν υπαρχει επιλογη για την εκκινηση...
Οταν το κυκλωμα τροφοδοτειται ξανα, το ρελε οπλιζεται, ανεξαρτητως της συνδεσης του πιν 5 :(