PDA

Επιστροφή στο Forum : πως σχεδιάζουμε συγχρονο μετρητη πανω κάτω ?



mitsimponas
01-09-06, 03:40
που να μετραει μεχρι το 100 ? :?

DT200
01-09-06, 15:22
Θέλεις να στο εμφανίζει και σε οθόνη από LED ?
Όταν φτάνει στο 100 θα κάνει κάτι ?
Να κατασκευαστή από ολοκληρωμένα ή από PIC ?

gsmaster
01-09-06, 18:55
Για να λες σύγχρονο μετρητή να υποθέσω ότι πρόσφατα διδάχτηκες ψηφιακά σε ύλη μετρητών με flip-flop.
Ένας μετρητής μέχρι 100 θα χρειαστεί πολλλλλλά flip-flop για να το κατασκευάσεις, με αυτό τον τρόπο. Η δε κατασκευή σε ράστερ αγγίζει τα όρια μαζοχισμού.

Θα μπορούσες όμως να φτιάξεις δυο μετρητές μέχρι 10 και με τις κατάλληλες συνδέσεις να κάνεις τον μετρητή μέχρι 100 πιο εύκολα, αλλά δεν θα είναι σύγχρονος. Υπάρχουν και έτοιμα ολοκληρωμένα-μετρητές ακομα και UP-DOWN.

Επίσης με μικροελεκτή είναι σχετικά εύκολο, όχι μέχρι 100 αλλά μέχρι και πάνω απο 4 εκατομμύρια (με χρήση compiler που υποστηρίζει 32bit καταχωρητές.)

mitsimponas
02-09-06, 13:37
τι λεσ βρε γμαστερ?2^7= 128 καταστασεις ......αρα 7 φλιπσ φλοπσ .το θεμα ειναι η σινδεσμολογια τους .καμια καλή ιδέα?
ή τελοσπαντων κανά καλό βιβλίο της αγοράσ που αναφέρετε αναλυτικα σε μετρητές καταχωρητες κτλ.

mitsimponas
02-09-06, 13:43
ναι οταν θα φτανει στο 100 θα κανει κατι αλλιως γιατι να το φτιαξω ? :D
ναι οντως θα έχει και δισπλαυ :)

gsmaster
02-09-06, 14:10
τι λεσ βρε γμαστερ?2^7= 128 καταστασεις ......αρα 7 φλιπσ φλοπσ .το θεμα ειναι η σινδεσμολογια τους .καμια καλή ιδέα?
ή τελοσπαντων κανά καλό βιβλίο της αγοράσ που αναφέρετε αναλυτικα σε μετρητές καταχωρητες κτλ.

7 flip-flop λίγα είναι? δηλαδή είναι 4 ολοκληρωμένα, βάλε και ότι πύλες θα χρειαστούν, και έχεις συνολικά 6-7 ολοκληρωμένα. Εγώ σου προτείνω λύση με 2 ολοκληρωμένα.

Αν δεν είναι για εργασία δεν αξίζει να παιδευτείς να το φτιάξεις σύγχρονο. πάρε δυο μετρητές 74ls93 ή 192 αν θυμάμαι καλά και βάλτα σε σειρά.

mitsimponas
02-09-06, 14:30
δηλαδη με λιγα λογια δεν ξερεις :) οπότε με μικροελεκτή θα γίνει μαλον ....

DT200
02-09-06, 14:39
mitsimponas , νομίζω ότι μιλάς απότομα σε κάποιους που προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν ,
αν είμαι σωστός δεν μπορώ να σε βοηθήσω .

xampos
02-09-06, 14:47
πρεπει να υπαρχει σε ενα ολοκληρομενο και να μετραει μεχρι το 99 και αν θεσ να εχεισ το αποτελεσμα σε displays θα βαλεισ 2 74ls47 αναμεσα στισ εξοδουσ και το display μεσω αντιστασεων 330η 470 Ω

chip
02-09-06, 16:51
Κι εγώ το ίδιο με τον DT200 κατάλαβα! :( και τα έχω πάρει εντελώς!!
Δεν μπορεί να έρχεται ο άλλος στο forum να ζητάει βοήθεια και να είναι στα όρια της αγένειας (ή να τα ξεπερνάει). Αυτό το δικαίωμα δεν το έχει κανένας προς κανέναν πόσο μάλλον προς καποιον με την συνεισφορά του gsmaster στο forum. Μόνο και μόνο απο τoν αριθμό των απαντήσεών του μπορεί να καταλάβει κανείς την διάθεσή του να βοηθήσει.
Όσοι μαλιστα είναι και λίγο καιρό στο forum ξέρουν οτι εκτός από διάθεση διαθέτει και τις γνώσεις.
Ύπάρχουν φορές που και εγώ έχω γίνει απότομος (και ζητώ συγνώμη) στο forum θέλοντας να τονίσω κάτι αλλα πιστεύω οτι δεν προσέβαλα ποτέ και δεν μείωσα κανέναν.
Έχω δώσει αρκετές απαντήσεις στο forum προσπαθώντας να βοηθήσω και πολλές φορές αφιέρωσα αρκετή ώρα για να μελετήσω το πρόβλημα και να δώσω την καλύτερη (κατ' εμε) απάντηση, όμως όπως και τον DT200 τέτοιες συμπεριφορές με απογοητεύουν πλήρως!!!!!!!! Πόσο μάλλον από κάποιον με μηδενική συνησφορά στο forum!!!
Ελπίζω να έκανα λάθος και να μην κατάλαβα....!

gsmaster
02-09-06, 21:37
Ακριβώς γιατί ξέρω την διαδικασία που χρειάζεται, ΔΕΝ θα την έκανα ποτέ, ξέροντας πως υπάρχει ευκολότερη και οικονομικότερη λύση. Προσπαθώ να σε αποτρέψω απο κάτι που θα σε κάνει να χάσεις κάποιες ώρες.

Αν όμως επιμένεις το google έχει πολύ εκαπιδευτικό υλικό http://www.google.gr/search?hl=el&q=synchronous+counter

kopla
03-09-06, 00:00
ΤΕΣΠΑ, η αγένεια δεν είναι επιτρεπτή από κανέναν. Για το θέμα με τα flip flοp..
Μία ιδέα μου, την οποία δεν έχω εφαρμόσει, είναι να χρησιμοποιηθεί ένα ff για κάθε ψηφίο. Σύνολο 3 ffs + τη χρήση κάποιων πυλών.

Αυτά.

mitsimponas
03-09-06, 16:13
λοιπον ακούστε για να μετράει μεχρι το 15 χρειάστικε 4 τζι-καει φ-φ και 14 πύλες επείσης βρήκα την σχέση για να προσθέτεις βαθμίδες και να συμπληρώνεις με πύλες .καθώς και με ένα Δ φ-φ να κάνεις το λοοπ απο την αρχή μιασ και θέλω να μετράω μέχρι το 100(το ευκολο κομματι )
αυτα για το κυκλωμα ...
στο αλλο κομματι
συχνα πικνα διαβαζω κανα φορουμ που με απασχολεί και ξέρεις τι με κουράζει??
οταν ο αλλος γράφει περι ηθικής ,αγένειας κτλ.. ξερετε
γινετε κουραστικό..
λοιπον το θεμα μου ήταν ... το γραφει και το τόπικ εξάλου
ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που το κατάντησαν κουραστικό γραφοντας μπουρδες !!!!
μπαίνω και εγώ στην ιδια διαδικασια τώρα με εσας να απανταω στις βλακιες σασ μπασ και παρω κανα ποιντ + παραπάνω..φακ !!!!! :x

κοπλα δεν σε καταλαβαινω 3 φ-φ ?

DT200
03-09-06, 16:29
Μετά την καταπληκτική , λεπτεπίλεπτη , λύση της παρεξήγησης που έδωσε ο mitsimponas ,
Όποιος θέλει ας του απαντήσει .


Υ.Γ. Αναρωτιέμαι γιατί νόμιζα ότι είσαι αγενείς αφού και στα άλλα φόρουμ που μπαίνεις τα ίδια σου γράφουν !

MHTSOS
03-09-06, 17:12
mitsimponas αν σε κουράζουν αυτά που διαβάζεις στα forum, πολύ απλά μην μπαίνεις σε αυτά ώστε να μην ενοχλείς και εμάς που στο κάτω κάτω μπορεί και να γουστάρουμε να τα διαβάζουμε.

dal_kos
03-09-06, 20:46
Μετά την καταπληκτική , λεπτεπίλεπτη , λύση της παρεξήγησης που έδωσε ο mitsimponas ....

:ok: :ok: :-# :-# :-# \:D/ :-s :-$ :-({|=

dal_kos
06-09-06, 14:42
Ενας απο τους κανονες του ιντερνετ:

ΠΟΤΕ μην προσβάλεις κάποιο άτομο που είναι σε μία κοινότητα περισσότερο καιρό από ότι είσαι εσύ. Είναι σαν να ζωγραφίσεις έναν τεράστιο στόχο στην πλάτη σου. Τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους...

Ολοκληρο το κειμενο εδω http://www.webforce.gr/internet_rules.htm

stratikis
11-09-06, 13:45
Ενας απο τους κανονες του ιντερνετ:

ΠΟΤΕ μην προσβάλεις κάποιο άτομο που είναι σε μία κοινότητα περισσότερο καιρό από ότι είσαι εσύ. Είναι σαν να ζωγραφίσεις έναν τεράστιο στόχο στην πλάτη σου. Τα υπόλοιπα θα έρθουν από μόνα τους...

Ολοκληρο το κειμενο εδω http://www.webforce.gr/internet_rules.htm

ΣΩΣΤΟΣ!!
Θα ληθελα και εγώ με την σειρά μου να προσθέσω ότι τo συγκεκριμένο forum έγινε με στόχο να μπορούμε να βρίσκουμε λύσεις σε προβλήματα να λέμε ιδέες και να βοηθούμε τους συναδέρφους - και μη - σε προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίζουν και γιατ΄όχι να δημιουργήσουμε μια μεγάλη παρέα.

Όταν κάποιος προθυμοποιείται να βοηθήσει αν μη τι άλλο θα πρέπει να σεβαστούμε την προσπάθεια του και να τον ευχαριστήσουμε ακόμη και αν η απάντηση που λάβουμε δεν μας ικανοποιήσει 100 %. Για όποιον δεν μπορεί να ακολουθήσει βασικούς κανόνες συμπεριφοράς καλό είναι να μην ανήκουν στην συγκεκριμένη κοινότητα.

Όσον αφορά τον gsmaster οφείλουμε όλοι να του δείχνουμε σεβασμό γιατί τουλάχιστον καταβάλει προσπάθεια στην συντήρηση του συγκεκριμένου site χωρίς να λαμβάνω υπ'όψιν καθόλου το επίπεδο γνώσεων του (που κατά την προσωπική μου άποψη είναι πολύ υψηλό) αλλά και την διάθεση του να προσφέρει οικοιωθελώς βοήθεια οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και για όσο χρειαστεί. Όλα αυτά τυχαίνει να τα έχω παρατηρήσει εδώ μέσα χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία συνεργασίας μαζί του κάτι που σκποπεύω να κάνω με μεγάλη χαρά όταν αυτό προκύψει.

Αυτά και συγνώμη για το off-topic αλλά εκνευρίζομαι μερικές φορές.

gsmaster
11-09-06, 17:56
Ρε παιδιά, ηρεμίστε, δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσει θέμα με την συμπεριφορά του συγκεκριμένου χρήστη. Αργά η γρήγορα θα το καταλάβει ότι με την συμπεριφορα του δεν γίνεται δουλειά.

Το θέμα έληξε εδώ, η συζήτηση για σύγχρονους μετρητές μπορεί να συνεχιστεί.

GEWKWN
11-09-06, 18:55
Εχει Οχι απλως "δικαιο" ο gsmaster αλλα "τρικιο"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

GEWKWN
11-09-06, 19:20
Ξεκολειστε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :!:
Ενα ειναι το θεμα κοτα ή αβγο :?:
:wink: :wink: :wink:
και εγω διαφωνησα με καποιους
αλλους χρηστες και ειναι λογικο
αν συνφωνουσαμε σε ολα τοτε ή
εγω θα ημουν αυτοι η το αντιθετο.
Αλλα ρε παιδι εδω ανταλασουμε
αποψεις για κατι κοινο που αγαπαμε
Δεν "λεει" να μαλονουμε γι'αυτ.
Υσ: gsMaster συγνωμη που το συνεχιζω,
και βασικα συγνωμη απο αλους που με
Ανεχονται
:wink: :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: