PDA

Επιστροφή στο Forum : Vinculum εκπληκτικό chip από την FTDI



chip
02-09-06, 00:23
Μόλις εντόπισα το νέο καμάρι της FTDI (www.ftdichip.com)
Εκπλκτικό προϊον! δεν θα πω πολλά....

8/32 bit V-MCU Core

Dual DMA controllers for hardware acceleration

64k Embedded Flash Program Memory

4k internal Data SRAM

2 x USB 2.0 Slow/Full speed Host/Slave Ports

UART, SPI and Parallel FIFO interfaces

PS2 legacy Keyboard and Mouse Interfaces

Up to 28 GPIO pins depending on configuration

3.3V operation with 5V safe inputs

Low power operation (25mA running/2mA standby)

Inbuilt FTDI firmware easily updated in the field

LQFP-48 RoHS compliant package

Multi-processor configuration capable


Και το καλύτερο? Μπορεί να συνδεθεί με USB flash stick και να το χειρίζεται το FAT με απλές εντολές (δεν απαιτείται να ξέρει κανείς το προτόκολο usb η το πρότυπο του FAT. Τώρα πλέον ο καθένας μπορεί να φτιάχνει Mp3 Players, Datalogers κλπ κλπ... πανεύκολα και να σημειωθεί οτι η FTDI παραδωσιακά κάνει το παν για να διαδόσει τα chip της (μην σκέφτεστε για sample, τα πουλάει). Και έχει και αντιπρόσωπο στην ελλάδα. [/img]

gsmaster
02-09-06, 01:13
2 x USB 2.0 Slow/Full speed Host/Slave Ports
Αυτό πολύ μ'άρεσε...

DT200
02-09-06, 02:17
Πολύ δυνατό εργαλείο αλλά με τι το προγραμματίζεις ?
Και με προβλημάτισε το μέγεθος του , είναι τόσο μικρό ?
Μου μοιάζει για 1cm X 1cm

GEWKWN
02-09-06, 03:12
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!
δηλαδη τι του λειπει; τουλιπ!
πλακα κανω. δεν ξερω τι να πω.
τα εχει ολα και sdram και 64κ
προγραματισμο
λιγη καταναλωση
25mA running/2mA standby
δεν γραφω αλλο. ειναι
εξω φρενον το εργαλειο
Που το βρηκες ρε θηριο Chip;

chip
02-09-06, 09:51
Μου έστειλε newsletter. Είμα πολύ παλαιός πελάτης της ftdi :D (από την εποχή που είχε αντιπρόσωπο μόνο σε usa, γερμανία και αυστραλία).
Δεν έχω καθίσει να το ψάξω για τον προγραμματισμό αλλα δεν πιστεύω οτι θα υπάρχει πρόβλημα. Η ftdi κάνει τα πάντα ώστε η ανάπτυψη με τα chip της να είναι πολύ εύκολη. Θεωρώ το πιθανότερο να γίνεται download μέσω του usb. Ήταν αργά χτες και δεν έχω δει ακόμα τις λεπτομέρειες.
Δεν νόμίζω να έχει πρόβλημα με το κόλημα. Αλλά αν είναι για πειραματισμό το δίνει και έτοιμο κολημένο σε πλακετίτσα με usb connector και ποδαράκια για τοποθέτηση σε βάση ολοκληρωμένου dip. Και πιστεύω θα το έχει και σε λογική τιμή. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στην FTDI. Είναι μία εταιρία που δίνει τεράστιο βάρος στην υποστήριξη για την ανάπτυξη.
Θυμάμαι το 2002 για usb controller, όταν οι άλλοι σου ζητούσαν να αγοράσεις αναπτυξιακά εργαλεία των 500-2000 ευρώ και σε υποχρέωναν να μάθεις το προτόκολο του usb και να μάθεις να κάνεις driver se WINDOWS, και να τυπώσεις και να διαβάσεις βιβλία και application note των 100δων σελίδων, η FTDI σου έδινε όλους τους driver έτοιμους δωρεάν, δωρεάν ID αριθμούς για το usb, και όλες τις πληροφορίες ώστε σε ένα απόγευμα είχες συσκευή USB που έπεζε. ΚΑι πειραματική πλακετίτσα για να μην παιδεύεσε με SMD την έδινε με 30 ευρώ.

Η FTDI ξαναχτύπησε!!!!!!!

Α! όποιος πάλι θέλει chip για να φτίαξει πανεύκολα κατασκευές με σύνδεση LAN σε πολύ χαμηλό κόστος, ας ρίξει μια ματια.. www.wiznet.co.kr (έχει και ανιπρόσωπο στην ελλάδα) (Τα chip αυτά δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί τελικά ασχολήθηκα με άλλο project.)[/img]

GEWKWN
02-09-06, 12:36
ο αντιπροσοποσ της FTDI στην ελλαδα;

DT200
02-09-06, 13:59
Ελπίζω φίλε chip να το παρακολουθείς το θέμα και να μας κρατάς ενήμερους !

Επιστήμων
02-09-06, 15:44
Πραγματικά πολύ καλό !!!
Άντε να το δούμε και στην Ελλάδα .

Lykos1986
02-09-06, 18:25
Καλό!!!!!!!!!! Άντε και στους PIC!!!! :lol:

chip
03-09-06, 23:15
Η αντιπροσωπεία της FTDI στην ελλάδα είναι.
Drogeta Engineering
51 Aharnon Street
GR104 39
Greece Contact: Dimitrios Airantzis
Tel: +30-210-8810948
Fax:+30-210-8840376
E-Mail: dairantzis@yahoo.gr

Lykos1986
21-09-06, 20:43
Κάποιες ερωτήσεις!!!

1. Δεν είδα πουθενά το πρόγραμμα προγραμματισμού του chip αλλά ούτε και το κύκλωμα. Ένταξη, μπορεί και να μην χρειάζεται το κύκλωμα αλλά το πρόγραμμα που είναι;;;



2 Έχει πάρει κανείς το chip ή το έχει κάνει παραγγελία;;; Σε τι τιμή είναι;;;

chip
22-09-06, 18:26
Εν αναμονή! Δεν είναι έτοιμα.. σε λίγο καιρό! το chip είναι εντελώς νέο. Πρίν λίγες μέρες έδωσαν το πρόγραμμα για να γίνεται download το πρόγραμμά στη flash μνήμη. Όμως νομίζω δεν έχουν δώσει ακόμα assembler και compiler. Το κάλύτερο είναι να τους στείλεις ένα email να ρωτήσεις. Στην FTDI είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Lykos1986
22-09-06, 23:36
Τα ρωτάω αυτά γιατί ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός τέτοιου chip. Για αρχή μάλλον θα πάρω το VDIP1 για να δω τι παίζετε. Αυτό που ξέρω είναι πως το συγκεκριμένο αναπτυξιακό πάνω του έχει ένα firmware που σαν κύριο σκοπό έχει την διασύνδεση ενός USB Disk και την μεταφορά των δεδομένων μέσο SPI ή UART ή της άλλης USB κτλ. Ο έλεγχος μπορεί να γίνει και μέσο περιβάλλοντος dos απ΄ ότι κατάλαβα αλλά και μέσο μC. Από εκεί και πέρα μπορεί να προγραμματιστεί για να κάνει άλλη λειτουργία USB Host αλλά δεν μπορούσα να βρω το πρόγραμμα που το κάνει!!! Για αυτό και έκανα την παραπάνω ερώτηση. ¨όσο για το κύκλωμα προγραμματισμού… αυτό μάλλον δεν χρειάζεται καθόλου αφού μπορεί να προγραμματιστεί άμεσα από την USB 1.

Lykos1986
17-10-06, 18:42
Το chip έχει έρθει στην Ελλάδα;;; Γνωρίζουμε τιμή;

chip
18-10-06, 00:13
Κάνε ένα τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο και ρώτα!

Lykos1986
18-10-06, 09:22
Βασικά περίμενα e-mail από τον αντιπρόσωπο αλλά δεν είδα τίποτα!!!

chip
19-10-06, 00:17
Μην το πάρεις προσωπικά!
Καλά που ζεις, στην ελλάδα είσαι, περιμένεις να απαντήσει σε email?
Κάνε του τηλέφωνο!

leosedf
22-10-06, 01:00
Βασικά έχει ενσωματωμένη UART και απ οτι είδα προγραμματίζεται απ ευθείας απ τη σειριακή.
Πολύ ωραιο πραματάκι.
Βootloaders κλπ. Σίγουρα αφού φορτωθεί το πρόγραμμα θα γίνεται και μέσω USB.

gsmaster
05-12-06, 23:18
Εναλλακτική για USB host-peripherial controller απο MAXIM http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/3639
Δεν έχει ενσωματωμένο μΕ αλλα επικοινωνεί μέσω SPI με οποιονδήποτε.

chip
10-12-06, 00:07
To τσιπ της maxim είναι πολύ καλό για όποιον ξέρει το προτόκολο του USB για την εφαρμογή που τον ενδιαφέρει (και είναι και σηματνικά φθηνότερη λύση)
Όμως δεν έχει έτοιμο firmware για διάβασμα από USB storage συκευές και σε αυτές τις περιπτώσεις πλεονεκτεί το vinculum.
Δυστηχώς στο vinculum δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα τα χαρακτηριστικά του μικροελεγκτή και έτσι μπορεί να το δουλέψει κανείς μόνο σαν περιφερειακό με έτοιμο firmware για το usb.

pet
05-01-07, 10:46
ξέρει κανείς αν κυκλοφοράει κ πόσο κάνει το max usb->spi?
υποθέτω θα μπορεί να φτιαχτεί high speed programmer μέσω usb
με αυτό για avr

chip
05-01-07, 11:29
Έχω 4-5 χρόνια να ασχοληθώ με θέματα USB οπότε συγχωρέστε με αν κάνω λάθος στα παρακάτω..
Το ΜΑΧ3421 δεν έιναι ελεγκτής USB όπως τα FT8U245 της FTDI αλλα είναι ελεγκτής SIE δηλαδή απλά υλοποιεί το προτόκολο του USB σε φυσικό επίπεδο και από εκεί και πέρα πρέπει κανείς να υλοποιήσει το προτόκολο του USB στον μικροελεγκτή...αποδίδοντας τις κατάλληλες τιμές στους καταχωρητές και κάνοντας όλο το negotiation της επικοινωνίας...
Δηλάδή...κόλαση για κάποιον που δεν έχει εμπειρία σε υλοποίηση ελεγκτών USB. Επίσης δεν ξέρω αν δίνει και driver η maxim γι αυτό το chip...οπότε δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο τα πράγματα...ίσως ακόμη χρειαστεί να αποκτήσεις τα νουμεράκια του κατασκευαστή προιόντος και του αριθμού προιόντος από τον οργανισμό του USB (καποιο 3χιλιαρο ευρώ πάει συν γραφειοκρατία).
Γι αυτό συστήνω FT8U245 ή 232 που και driver δίνει και πλήρης ελεγκτής είναι και πανεύκολα θα τα βρείς στην ελλάδα (και φθηνα) και νουμεράκια έχει εξασφαλήσει η εταιρεία για τους χρήστες τους (είναι είδη προγραμματισμένα στο εσωτερικό τους ενώ αν θες να κάνεις κατι επαγγελματικό με δικό σου νουμεράκι το αγοραζεις απο www.usb.org και το βάζεις σε εξωτερική eepron).... :D . Γι αυτό δεν είναι και τυχαίο που όλες οι ερασιτεχνικές κατασκευές χρησιμοποιύν ftdi.