PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή σχολείου



DT200
03-09-06, 16:51
Ψάχνω να βρω ένα σχολείο για να εμπλουτίσω τις μέτριες γνώσης μου πάνω στα ηλεκτρονικά.
Είμαι 26 χρονών και τελείωσα το καλοκαίρι του 2006 2ο κύκλο ΤΕΕ (ηλεκτρονικός)
Σε τυχών προτάσεις που θα κάνετε θέτω κάποιες προϋποθέσεις
1ον Να είναι στο νομό Αττικής
2ον Να είναι απογευματινές ώρες μετα τις 16:00
3ον Να μου δώσει γενικές γνώσεις διότι μου αρέσει να κάνω κατασκευές από το μηδέν και πάντα κάτι διαφορετικό .
4ον Θα ήθελα να περιλαμβάνει μ/ε.
5ον Κατά προτίμηση να μην έχει φασαρίες (το σχολείο)
6ον Να έχει καλούς καθηγητές με γνώσεις και μεράκι

Πιστεύω ότι δεν ζητάω τίποτα υπερβολικό , ευχαριστώ

Υ.Γ. Αν ξέρετε κάπου να διδάσκετε MikroBasic με ενδιαφέρει άμεσα .

gsmaster
03-09-06, 18:23
Δεν νομίζω να βρείς κάτι για microbasic αποκλείστικά. Ίσως αν παρακολουθούσες κάποιο φροντιστήριο με γενικά μαθήματα πάνω στη basic ή κάποια άλλη γλώσσα.

Επίσης μια καλή ιδέα είναι να ξαναπάς ΤΕΕ, απογευματινό, αλλά σε κάποια άλλη ειδικότητα. Και μια άλλη ακόμα καλύτερη ιδέα, γιατί δεν δίνεις πανελλήνιες απο ΤΕΕ να περάσεις σε κάποιο ΤΕΙ?

DT200
03-09-06, 19:23
Όταν λες μία άλλη ειδικότητα ποια εννοείς ?
Έδωσα πανελλήνιες με μόνη επιλογή ΤΕΙ Αθηνών ,
Έγραψα 90% ειδικότητας , και γύρω στο 65% στα Ελληνικά-μαθηματικά


EDIT: [ Ο gsmaster έγραψε ]
Επίσης μια καλή ιδέα είναι να ξαναπάς ΤΕΕ, απογευματινό


Από 15 χρονών =(1η λυκείου) το πρωί δουλεύω και το απόγευμα σχολείο
(δεν χάνω χρονιές απλά συνεχίζω όσο μπορώ)
είμαι σίγουρος ότι το ίδιο κάνουν πολλοί από εσάς .

chip
04-09-06, 00:06
Φίλε DT200 δεν ξέρω τους κύκλους των TEE και πως είναι τα μαθήματα όμως αν κατάλαβα καλά το τελείωσες... η κάνω λάθος?
Αν το τελείωσες σημαίνει οτι έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα που είναι ο απότερος σκοπός του σχολείου οπότε είσαι ok από αυτό και πιστεύω πρέπει να κάνεις αν είναι δυνατόν (πχ από άποψη χρόνου) το επόμενο βήμα για επαγγελματικά δικαιώματα. Μήπως το επόμενο βήμα είναι ένα ΙΕΚ?
Αν το θέμα μας δεν είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά αποκλιστικά οι γνώσεις που θα πάρεις για να κάνεις τις κατασκευές που σε ενδιαφέρουν τότε μην πας σε κανέναν σχολείο. Βάλε ADSL (αν δεν έχεις) πέρνε κάθε μήνα 1-2-3 περιοδικά ηλεκτρονικών, πήγαινε παπασωτηρίου και πάρε κανένα βιβλίο (αρχικά εύκολο) και να είσαι σίγουρος οτι θα αποκτήσεις πολύ περισσότερες γνώσεις από αυτές που θα σου δώσουν σε οποιοδήποτε σχολείο ή ιεκ. Επίσης καλό είναι να κάνεις και ένα φρεσκαρισμα στα μαθηματικά.. θα σου χρειαστούν αν θες να προχορήσεις σε ουσία.

Giannis511
04-09-06, 00:40
Βαθιά γνώση θεωρίας που θα πάρεις από κάποιο εκπεδευτικό ίδρυμα (π.χ. ένα Τ.Ε.Ι. ή ένα σοβαρό IEK) και πολύς πειραματισμός.

gsmaster
04-09-06, 01:43
....
Αν το θέμα μας δεν είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά αποκλιστικά οι γνώσεις που θα πάρεις για να κάνεις τις κατασκευές που σε ενδιαφέρουν τότε μην πας σε κανέναν σχολείο. Βάλε ADSL (αν δεν έχεις) πέρνε κάθε μήνα 1-2-3 περιοδικά ηλεκτρονικών, πήγαινε παπασωτηρίου και πάρε κανένα βιβλίο (αρχικά εύκολο) και να είσαι σίγουρος οτι θα αποκτήσεις πολύ περισσότερες γνώσεις από αυτές που θα σου δώσουν σε οποιοδήποτε σχολείο ή ιεκ. Επίσης καλό είναι να κάνεις και ένα φρεσκαρισμα στα μαθηματικά.. θα σου χρειαστούν αν θες να προχορήσεις σε ουσία.

Σ'αυτό συμφωνώ κι εγώ απόλυτα, αν δεν ασχοληθείς μόνος σου, δεν κάνεις και πολλά. Αλλά για να είσαι εδώ, είσαι σε καλό δρόμο... :)

Τα ΤΕΕ στον τομέα της Ηλεκτρονικής έχουν διάφορες ειδικότητες πχ Ραδιοτηλεοπτικά, τηλεπικοινωνίες και ξέρω γω τι άλλο, ανάλογα με το τι λειτουργεί σε κάθε σχολείο. Νομίζω στην 3ή τάξη (Β κύκλο) επιλέγεις ποια ειδικότητα θα ακολουθήσεις, και στην περίπτωσή του DT200, μπορείς να ξαναγραφτείς στην 3η τάξη για να παρακολουθήσεις άλλη ειδικότητα.

Τώρα το κατα πόσο θα μάθεις νέα πράγματα εξαρτάται απο την όρεξη των καθηγητών να κάνουν σωστό μάθημα και απο το γενικότερο επιπεδο των μαθητών.

Πάντως σε όποιο σχολείο/σχολή και να πας, δεν θα σου δώσει παρα μόνο τις βάσεις για να ξεκινήσεις να ασχολείσαι. Πχ έχω συμφοιτητές που τελειώνουν / ή έχουν τελειώσει το ΤΕΙ και δεν ξέρουν βασικά πράγματα στα ηλεκτρονικά, γιατί δεν ασχολούνται με τα ηλέκτρονικά πέρα απο τις εργασίες της σχολής.

DT200
04-09-06, 11:32
Αν το τελείωσες σημαίνει οτι έχεις τα επαγγελματικά δικαιώματα που είναι ο απότερος σκοπός του σχολείου οπότε είσαι ok από αυτό και πιστεύω πρέπει να κάνεις αν είναι δυνατόν (πχ από άποψη χρόνου) το επόμενο βήμα για επαγγελματικά δικαιώματα..

Τα ηλεκτρονικά τα αγαπάω σαν γκόμενα ! γι’αυτό το λόγο ασχολούμαι όλη μου τη ζωή (ο πατέρας μου είναι ηλεκτρονικός) χωρείς να θέλω να περιαυτολογήσω ! πριν πάω σχολείο (5 χρονών) έφτιαχνα αυτοσχέδιους φακούς , όχι κάτι ιδιαίτερο ένα λαμπάκι με μία μπαταρία .

Από επαγγελματικής άποψης είμαι κατοχυρωμένος , έχω δύο πτυχία μηχανικού αυτοκινήτου και έχω μία πολύ καλή θέση μηχανικού στην Mercedes-Benz
(Αγαπώ και την μηχανολογία)

Τα ηλεκτρονικά όμως είναι ατελείωτα ! την πρώτη φορά που μπήκα σε αυτό το φόρουμ (2001-2002) έπαθα πλάκα ! ένιωσα πολύ άσχετος , και από τότε προσπαθώ να σας ‘πιάσω’ στις γνώσεις .
Για να σας προλάβω λοιπόν πρέπει να πάω σχολείο , τα βιβλία είναι απρόσωπα ,
Καμία σχέση με έναν καθηγητή.

dal_kos
04-09-06, 11:42
Φιλε μου η αποψη μου ειναι πως οι περισσοτεροι εδω μεσα [αυτοι που θες να τους μοιασεις μιλαμε, οχι εγω και καποιοι αλλοι που μονο ερωτησεις κανουμε] εχουνε παρει, εχουνε διαβασει καποιο βιβλιο και λογω της αγαπης τους με τα ηλεκτρονικα εχουν αποκτησει το μεγαλυτερο μερος απο τις γνωσεις τους πειραματιζομενοι... Καποιοι εδω μεσα οπως πχ ο GSmaster εχουν γνωσεις που αν τις ειχαν διαβασει θα επρεπε να ειναι 60χρονων για να εχουν προλαβει να τελειωσουν το διαβασμα. :)
ΑΝ θεωρεις πως χρειαζεσαι σχολειο ...ΟΚ αλλα μην νομιζεις πως θα παρει και θα σου τα μαθει ολα! εγω πιστευω πως αν δεν πειραματιστεις δεν μαθαινεις τπτ...

Γι αυτο ισως να ειναι καλυτερα να παρεις και να διαβασεις καποια βιβλια να μαθεις τις βασικες αρχες λειτουργιας και μετα ο,τι θες να κανεις να καθεσαι να ψαχνεις στο ιντερνετ, να βρισκεις σχεδια, να παιρνεις ιδεες και μετα να τα φερνεις εδω τα δικα σου σχεδια να στα εγκρινουν και να στα βελτιωσουν[αν χρειαζονται καποια βελτιωση] τα παιδια. ;)

Danza
04-09-06, 11:50
Οπως πολύ σωστα λέει ο dal_kos καλύτερα να μαθαίνεις απο πειράματα αλλά και να ανοίξεις κανά βιβλίο :D αρκεί βέβαια να το αγαπάς αυτό που κάνεις :wink:

DT200
04-09-06, 13:25
Όσο αφορά το διάβασμα , θα πω ότι , πριν από 3-4 χρόνια έκανα την μεγάλη ανακάλυψη των Data sheet !
ήταν μία τεράστια επιτυχία ! με μειονέκτημα ότι είναι όλα στα Αγγλικά , τα Αγγλικά μου όμως ήταν πολύ φτωχά
και για να τα διαβάσω ανάτρεχα σε λεξικά , άρα καταλαβαίνετε τι υπομονή θέλει αυτή η διαδικασία όσο για τους πειραματισμούς μου ,
θα πω ότι κάθομαι τόσες ώρες στο εργαστήριο , που δεν βλέπω τον ήλιο τα σαββατοκύριακα
και οι φίλοι μου με τραβάνε από το πόδι για να πάμε για καφέ

(μήπως σας φαίνονται γνώριμα όλα αυτά ?)

Υ.Γ. σας ευχαριστώ όλους