PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλώδιο VGA σε FIREWIRE



ΠΕΤΡΟΣ Κ.
04-09-06, 11:45
Παίδες καλό χειμώνα.
Μπορεί κάποιος να μου πεί εάν υπάρχει καλώδιο-adaptor από VGA σε FIREWIRE.

GEWKWN
05-09-06, 01:16
τι ακριβως θες να κανεις;

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-09-06, 07:55
Θέλω να πάρω ένα εξωτερικό TV TUNER για τον υπολογιστή, που ουσιαστικά θα χρησιμοποιεί μόνο την οθόνη του, δεν θα χρειάζεται δηλαδή να είναι ανοιχτός ο υπολογιστής για να δεις TV (της avermadia TV BOX 7). Ουσιαστικά παίρνει είσοδο VGA από το PC και βγάζει έξοδο VGA για την οθόνη. Επειδή όμως θέλω να μπορώ να γράφω και στον υπολογιστή καμιά ταινία, θέλω να χρησιμοποιήσω την firewire του PC σαν είσοδο και να πάρω σήμα από την έξοδο VGA του TV-TUNER.
Αλλιώς θα πρέπει να αναγκαστώ να πάρω ένα εξτρα TV-TUNER εσωτερικό ή USB για να κάνω την δουλειά που θέλω.

Υπάρχει ένα TV-TUNER (νομίζω της Κ-WORLD) το οποίο κάνει αυτήν την δουλειά, αλλά με όσους έχω σηζητήσει που το έχουν πάρει έχουν φοβερά προβλήματα συμβαότητας και λειτουργίας

chip
05-09-06, 10:19
Υπάρχουν σίγουρα και από αλλους κατασκευαστές ίσως όμως όχι firewire αλλά usb 2

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-09-06, 10:22
Υπάρχουν σίγουρα και από αλλους κατασκευαστές ίσως όμως όχι firewire αλλά usb 2

Ενοείς από VGA σε USB2;; Χλωμό το βλέπω εως αδύνατο. Πιο πιθανό να υπάρχει VGA σε Firewire.

chip
05-09-06, 12:03
Όχι, νομίζω υπάρχουν που έχουν δύο εξόδους. Μια που πάει κατ΄ευθείαν στην VGA ώστε να παρακολουθέις χωρίς το pc να είναι αναμένο, και μία usb2 που παέι στο pc ώστε να μπορεί να εργαστεί σαν συνηθησμένη εξωτερική κάρτα TV. (βέβαια δεν κόβω και το κεφάλι μου!) (φυσικά θα έχουν και μια είσοδο για την έξοδο VGA του Pc για να το στέλνουν στο Monitor.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
05-09-06, 12:32
Όχι, νομίζω υπάρχουν που έχουν δύο εξόδους. Μια που πάει κατ΄ευθείαν στην VGA ώστε να παρακολουθέις χωρίς το pc να είναι αναμένο, και μία usb2 που παέι στο pc ώστε να μπορεί να εργαστεί σαν συνηθησμένη εξωτερική κάρτα TV. (βέβαια δεν κόβω και το κεφάλι μου!) (φυσικά θα έχουν και μια είσοδο για την έξοδο VGA του Pc για να το στέλνουν στο Monitor.

Σωστά υπάρχει είναι ένα μοντέλο της K-World νομίζω, το οποίο όπως προανέφερα έχει προβλήματα και μάλιστα νομίζω δεν υπάρχει άλλο στην αγορά.Εάν έχει κάποιο άλλο δοκιμασμένο μοτέλο σαν αυτό τότε θα ήταν οτι καλύτερο

GEWKWN
06-09-06, 11:04
παιδια τουλαχιστον στο e-shop.gr
εχει δυο μοντελα αυτης της εταιριας
ενα stant-alone tv-tuner με εξοδο
video και s-video και ενα συστημα
capture σε usb 2.0 εγω προσωπικα
αυτο το συστημα εχω.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
06-09-06, 11:36
παιδια τουλαχιστον στο e-shop.gr
εχει δυο μοντελα αυτης της εταιριας
ενα stant-alone tv-tuner με εξοδο
video και s-video και ενα συστημα
capture σε usb 2.0 εγω προσωπικα
αυτο το συστημα εχω.
Το πρόβλημα μου δεν λυνεται όμως

GEWKWN
09-09-06, 02:33
κοιτα υπαρχει ενα ψαξε για ενα δεκτη
που να βγαζει και video out ή s-video
και παρε το συστημα για capture και
εισαι καλυμενοσ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
11-09-06, 09:11
κοιτα υπαρχει ενα ψαξε για ενα δεκτη
που να βγαζει και video out ή s-video
και παρε το συστημα για capture και
εισαι καλυμενοσ.

Τελικά εκεί θα καταλήξω. thank's