PDA

Επιστροφή στο Forum : Από δίκτυο... παραγγελίες



GEWKWN
05-09-06, 01:46
θελω να παραγγειλω
απο futurlec απλα
δεν ξερω με πιο τροπο να πληρωσω
Αν καποιος εχει παραγγειλει
Παρακαλω να μου υποδειξει ενα τροπο
(Με πιστωτικη θελω αλλα να εχω οριο
στην πιστωτικη)

dal_kos
05-09-06, 12:18
Σκεφτομουν κι εγω να παραγγειλω απο εκει αλλα διαβασα κατι reviews στο διαδικτυο που δεν λενε και τα καλυτερα λογια... :(
Καποιοι ειπαν πως τους εστειλαν πλαστικες συσκευασιες αντι για ολοκληρωμενα. Καποιοι αλλοι πως τους στειλαν αλλα αντι αλλων σε καποια απο αυτα που ζητησαν, και ολοι συμφωνησαν πως για να στα στειλει κανει περιπου ενα μηνα. :shock:

Αν θες να παραγγειλεις απο εκει εγω θα σου προτεινα την χρηση του Paypal.Δεν αναφερει οτι δεχεται αλλα τους ειχα ρωτησει γενικα και μου ειπαν οτι δεχονται και Paypal. Το Paypal ειναι ενα ηλεκτρονικο συστημα συναλλαγων. Εσυ του δινεις τη πιστωτικη σου και μετα απο αυτην αντλει χρηματα για να πληρωσει διαφορα πραγματα. Το πλεονεκτημα του ειναι πως ειναι ιδιαιτερα αξιοπιστο[το εχω κι εγω], ενω δεν ερχεται αυτος που θα πληρωσεις σε αμεση επαφη με την πιστωτικη σου. Για να γινει μια πληρωμη πρεπει να την εγκρινεις εσυ!
Τελος σε περιπτωση που γινει καμια "στραβη" κανεις μια αιτηση για εξαπατηση και απο εκει και περα αναλαμβανει το Paypal να κοψει τον κ**ο του ιδιοκτητη του λογαριασμου που σε εξαπατησε ;) .

Αυτα τα ολιγα απο μενα.

GEWKWN
06-09-06, 11:00
πωσ μπορει να γινει αυτο με το συστημα.

dal_kos
06-09-06, 11:10
Πας στο www.paypal.com και ανοιγεις ενα λογαριασμο[καλο ειναι πριν το κανεις αυτο να κανεις ενα ελεγχο στο pc σου για spyware.]
Αφου ανοιξεις το λογαριασμο, μολις μπεις για πρωτη φορα μεσα θα σου πει πως καλο ειναι να βαλεις τη πιστωτικη σου μεσα. Εκει θα την βαλεις αλλα προσεχε... μην κανεις verification της καρτας γιατι ετσι σταματαει να υπαρχει το μεγιστο οριο αναληψης 100ευρω απο την καρτα[δηλαδη αν καποιος σου μπει στο συστημα χωρις την εγκριση σου θα μπορει να σου σηκωσει ο,τι χρηματα υπαρχουν μεσα.]Αφου τα ολοκληρωσεις ολα αυτα, και αποφασισεις να παραγγειλεις απο την futurlec, θα πρεπει να επιλεξεις σαν μεθοδο πληρωμης το παυπαλ.[αν δεν το εχει σαν αυτοματη επιπλογη στειλε τους ενα email]

Τελος να αναφερω πως οι πληρωμες γινονται στο email σου.
Δηλαδη αν εγω θελω να σου στειλω χρηματα βαζω στο παυπαλ send money αιτιολογια και τετοια... και βαζω σαν αποδεκτη τον εσυ@καπου.κατι.

Οτι αλλο θες εδω ειμαστε ;)

ReFas
06-09-06, 11:34
Κάποια στιγμή ήθελα να κάνω ενα PayPal λογαριασμό ειχα βρει ομως αυτα στο web...

http://www.paypalwarning.com/
http://www.aboutpaypal.org/
http://www.paypalsucks.com/

Το αποτέλεσμα ηταν να μην το κάνω...
Εχει κανεις υπόψη του τα παραπάνω :!:
Ισχύουν οι γράφουν μπούρδες :?:

dal_kos
06-09-06, 11:45
Δεν μπορω να εγγυηθω τπτ. Γι αυτο το λογο σου λεω να αφησεις τα ορια ως εχουν για δικη σου ασφαλεια. Εγω το χρησιμοποιω εδω και 6μηνες και δεν εχω κανενα προβλημα. Απ οτι ειδα το ενα τουλαχιστον απο τα site που εδωσες διαφημιζε μια εταιρια αντιστοιχη του παυπαλ... Ο νοων νοειτο..[τι ειπα ο ανθρωπος :) ]

Απο την αλλη μη ξεχναμε πως χρησιμοποιειται πιστοποιητικο ααφαλειας 1024bit[=οτι πιο ασφαλες] το οποιο σημαινει πως αν γινει καποια στραβη με το λογαριασμο σου σχεδον σιγουρα θα φταιει ο κωδικος σου.

Γι αυτο το λογο ο κωδικος πρεπει να εχει και συμβολα μεσα οπως επισης και αριθμους και γραμματα. Αλλιως μπορει να κανει μια "επιθεση dictionary" και να μπει στο λογαριασμο σου σαν κυριος καποιος επιδοξος hacker ;)

hlektrologos000
06-09-06, 15:58
παιδια εχω ακουσει για μια καρτα που εχει η eyrobank που τις βαζεις μεσα οσα χρηματα θες εσυ.

π.χ θες να κανεις μια αγορα μεσω ιντερνετ τον 80 ευρο...πας την προηγουμενη μερα(ή και την ιδια) και βαζεις 80 ευρο οσα δηλ θα ανλτησουν απο την καρτα σου.
ετσι δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις πανω απο 80 ευρο σε καμια περιπτωση,ειτε γιατι στην επεσε χακερ,ειτε γιατι τραβηξαν παραπανω απο την εταιρια που εκανες την παραγγελια ειτε γιατι το σιτε που μπηκες ηταν μαιμου ,ειτε για οποιοδηποτε αλλο λογο....

για ολα τα παραπανω κραταω μια μικρη επιφυλαξη καθως δεν εχω παει ακομα στην τραπεζα να ρωτησω επισημα ολους τους ορους και τις δυνατοτητες για την καρτα αυτη.

Παντος αν ισχυουν τα παραπανω μου μοιαζει η τελεια περιπτωση για αγορες μεσω ιντερνετ.

οποιος γνωριζει κατι παραπανω ας πει..

dal_kos
06-09-06, 19:46
Αν δεν κανω λαθος αυτες οι καρτες δεν ειναι Visa ;) Αρα δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν. Ειναι σαν δωροκαρτες δηλαδη να της βαλω εγω χρηματα και να στην κανω δωρο[μην χαιρεσαι... υποθετικα μιλαμε :lol:]

gsmaster
06-09-06, 20:40
Γίνεται πάντως, έχει ο αδερφός μου, χρεωπιστωτική λέγεται, είναι visa electron. Περισσότερα δεν γνωρίζω.

dal_kos
06-09-06, 21:26
Ok man...
Αν εχουμε πληροφοριες "απο μεσα" παω πασο ;)

akisbach
06-09-06, 22:47
Παιδιά, το ψαξα και γω το θέμα λιγάκι.οι κάρτες αυές της γιούρομπανκ είναι visa.Μπορεί κανεις να βάλει ένα συγκεκριμένο ποσό και να αντλήθεί μόνο αυτό για αγορές από το νετ.Το ελάχιστο ποσό που βάζει κανείς ειναι 30 ευρώ και το μέγιστο 1000.Όταν τελειώσει το ποσό μπορεί να ξαναγεμίσει,είτε με εντολή από την τράπεζα,είτε μεσω ατμ.Η κάρτα λήγει μεσα σε ένα χρόνο.Αυτά από μένα. :D .Γι α περισσότερες πληροφορίες στο σιτε της τράπεζας αυτής.c.u.

chip
07-09-06, 10:43
Απ όσο γνωρίζω η πρώτη που έβγαλε τέτοια κάρτα (εδώ και 3-4 χρόνια) είναι η Τράπεζα αττικής, Την ATTICA GIFT CARD.
Στο διαφημιστικό φυλάδιο της (απ οτι θυμάμε) λεέι οτι κάνουμε αγορές εκεί που δέχονται visa card και επίσης λέει οτι είναι η ιδανική λύση για ασφαλείς ιντερνετικές αγορες!
Πηγένεται μία βόλτα από την τράπεζα αττικής να ρωτήσετε. Δεν έχουν ποτε δουλειά :D οπότε είναι εξυπηρετικότατοι!!