PDA

Επιστροφή στο Forum : DC -DC converter



Lykos1986
05-09-06, 22:00
Ψάχνω να βρω έναν DC – DC converter με Vout = 12V. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τους κλασικούς 7812 για διάφορους λόγους. Ένας από αυτούς είναι και το μέγιστο ρεύμα εξόδου. Θέλω να έχει Iout min = 1.5Α.

Επίσης θα ήθελα να έχει μερικά ακόμα χαρακτηριστικά. Όπως, αν γίνεται να έχει κάποια λειτουργία έτσι ώστε να απενεργοποιεί την έξοδο, για να μην χρειαστεί να βάλω και FET. Επίσης να έχει όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά τάσης ανάμεσα στην είσοδο και στην έξοδο. Με λίγα λόγια το 7812 θέλει 3V ανάμεσα στην είσοδο και στην έξοδο έτσι ώστε να λειτουργεί σωστά (στην πραγματικότητα και στα 2.5V δουλεύει κανονικά). Και φυσικά να μπορώ να το βρω στην Ελλάδα ή να υπάρχει σε μορφή sample. Αυτά τα ολίγα!!!!!!

Φυσικά έκανα ένα εκτενέστατο scan στις εταιρίες και κατέβασα μερικά datasheets αλλά δεν μου γέμισαν και πολύ το μάτι.

xampos
05-09-06, 22:10
και 13 να τοθ δωσεισ μαι χαρα δοθλευει οσο για το παραπανω ρευμα βαλε τρανζιστορ κοιτα στη motorola ic εχει πολλα

DT200
05-09-06, 23:14
Θέλεις να έχει μεγάλη σταθερότητα ή μικρή ?
Όταν λες μικρή διαφορά τάσης , πόσο μικρή ?
Αυτή η πηγή τροφοδοσίας του DC – DC converter τι είναι ?

MHTSOS
05-09-06, 23:24
Πάρε το PT78ST212 από την WWW.TI.COM ή ψάξε εκεί για κάτι παρόμοιο, έχει πολλά και στέλνει και δείγματα.

Lykos1986
06-09-06, 09:36
Το PT78ST212 είναι αρκετά καλό. Βασικά βρήκα αρκετούς converters που θέλω στην national αλλά το πρόβλημα είναι πως δεν στέλνει samples αλλά και στα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης τα βρίσκεις δύσκολα. Μόνο τις βασικές σειρές έχουνε. :evil:

Μάλλον θα βάλω το LM1084.