PDA

Επιστροφή στο Forum : ανεμιστηρακι



Nitse
07-09-06, 23:20
Γεια σας παιδες.Το ερωτημα μου ειναι απλο για εσας, απλως εγω ειμαι ασχετος.Εχω εναν ψηφιακο δεκτη και ανεβαζει αρκετη θερμοκρασια ,θελω να βαλω ενα ανεμιστηρακι μεσα για να κυωνει την πλακετα.Τι θερμοστατη (ηλεκτρονικο) πρεπει να παρω για να περασω απο εκει την ταση του ανεμιστηρα?και θα πρεπει να παρω απο την dc ταση του τροφοδοτικου της συσκευης για να μην εχω παρεμβολες sto open/close??? :?:

dal_kos
08-09-06, 01:18
Για απομονωσεις θορυβου δεν γνωριζω αλλα εχω ενα κυκλωμα στο site μου[μπορω να το βαλω κι εδω αν θες] το οποιο κανονικα ειναι για ρυθμιση ταχυτητας ανεμιστηρα pc μεσω ενος ποτενσιομετρου το οποιο μπορεις να το προσαρμοσεις για την εφαρμογη σου βαζοντας μια αντισταση ptc στη θεση του ποτενσιομετρου, οποτε θα επιταχυνει οταν ανεβαινει η θερμοκρασια του μηχανηματος σου ;)

Να αναφερω πως το συστημα αυτο θα κανει τον ανεμιστηρα να λειτουργει συνεχως αλλα θα του αλλαζει ταχυτητα αναλογα με τη θερμοκρασια

ΥΓ: Ξεχασα... :oops: Το site μου ειναι το PC-modding.GR αν θες να δεις το κυκλωμα απο εκει, αλλιως ζητα το και το θα ανεβασω εδω ;)

DT200
08-09-06, 08:54
Και γιατί να μπλέξεις με θερμοστάτη ?
Σύνδεσε το να λειτουργεί διαρκώς για όση ώρα είναι αναμμένος ο δέκτης

Paris
08-09-06, 14:29
Οταν όμως πέφτουν οι στροφές του ανεμιστήρα... πεφτουν και τα dB του ενοχλητικού θορύβου.
Εκτός αν έχεις βέβαια αρκετά γερα νεύρα...

ΥΓ Τι είναι η αντίσταση ptc, κατι σαν το θερμίστορ?

dal_kos
08-09-06, 15:36
H PTC ανεβαζει την αντισταση της οσο ανεβαινει η θερμοκρασια ενω η NTC την κατεβαζει. Στο κυκλωμα που εχω φτιαξει εγω οσο ανεβαινει η αντισταση του ποτενσιομετρου, τοσο ανεβαινει η ταχυτητα του ανεμιστηρα οποτε θελεις μια αντισταση PTC στη θεση του ποτενσιομετρου για να ειναι αυτοματο ;)

Nitse
08-09-06, 16:32
ναι κωστα αυτο θελω,αλλα μπερδευτικα αφου η ntc κατεβαζει την αντισταση της οσο ανεβαινει η θερμοκρασια τοτε αυτη θελω.πως θα την ζητησω για να περασει τοσο μικρο φορτιο??

dal_kos
08-09-06, 17:24
Αν βαλεις απλα μια αντισταση πριν τον ανεμιστηρα [βασικα με ποτενσιομετρο εχει δοκιμαστει...] μετα απο καποια κιλοωμ σταματαει να γυρνα ο ανεμιστηρας. Στο κυκλωμα που εχω φτιαξει εγω χρησιμοποιεις το LM317 και ειναι ετσι υπολογισμενες οι αντιστασεις ωστε να μην σταματαει να λειτουργει ο ανεμιστηρας[ουσιαστικα "κολλαει" δεν απενεργοποιειται](κατω απο τα 5 βολτ οι περισσοτεροι 12βολτοι ανεμιστηρες δεν γυρνουν αλλα ζεστενονται) αλλα οταν ειναι χαμηλη η θερμοκρασια, να δουλευει στο "ρελαντι". Το κυκλωμα ειναι κανονικα για ποτενσιομετρο του οποιου οσο ανεβαινει η αντισταση τοσο περισσοτερα βολτ δινει στον ανεμιστηρα, οποτε αφου θες να ειναι αυτοματο πρεπει να βαλεις μια αντισταση PTC[οσο ανεβαινει η θερμοκρασια, ανεβαινει η αντισταση, ανεβαινουν τα βολτ και επιταχυνει ο ανεμιστηρας.] ;)
Αν θες να βαλεις NTC θα πρεπει να πειραματιστεις με δαφορες τιμες ωστε να δεις ποτε απενεργοποιειται ο ανεμιστηρας.

Nitse
08-09-06, 23:34
Kωστα μπηκα στο site και βρηκα το κυκλωματακι,θα το κανω οταν βρω χρονο.Τωρα καταλαβα γιατι θελει ptc..thanks for all

dal_kos
09-09-06, 00:00
Να σαι καλα. Ευχαριστηση μου :D
Οταν το κανεις να μας πεις εντυπωσεις, ωστε αν ειναι καλο να βαλω κι αυτη τη παραλλαγη ;)