PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτυχια Υπολογιστων



NUKE
09-09-06, 01:15
Γεια σας.Θελω να πιστοποιησω τις γνωσεις μου στους υπολογιστες οποτε θελω να κανω καποια σεμιναρια.

Ομως δεν ξερω τι να κανω.Εχω ακουσει για το ECDL.Αξιζει?Τι αλλο υπαρχει?Ποιο θεωρειτε καλυτερο?

Ευχαριστω.

GEWKWN
09-09-06, 02:47
ECDL :?:
οχι αυτο , με τιποτα
για τον λογο οτι κραταει για δυο χρονια η πιστοποιηση
και μετα τπτ δεν ξερεις τις ενοτητες που μαθαινεις
δηλαδη ΑΠΑΤΗ
κοιτα για το πτυχιο του κεϊπρηζ που σου κανουν αυτοματη
ανανεωση του πτυχιου μετα το τελος της περιωδου ησχυος.[/u]

phoenix_2007
09-09-06, 10:47
Παιδιά με συγχωρείτε αλλά μάλλον δεν είστε καλά ενημερωμένοι :!:
Κατ'αρχήν να πούμε ότι ο φορέας ECDL είναι ο πρώτος στην Ελλάδα που έλαβε πιστοποίηση από τον ΟΕΕΚ και έτσι τα πτυχία του έχουν απόλυτη ισχύ στους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ και γενικότερα του Δημοσίου. Ύστερα πήραν πιστοποίηση άλλοι φορείς σχετικοί με παροχή γνώσεως υπολογιστών (για να μην βγουν άχρηστα τα πτυχία τους). Επίσης, η διάρκεια όλων των πιστοποιητικών όλων των υπαρχόντων φορέων είναι τριετής και όχι διετής. Διετής ήταν η διάρκεια των πιστοποιητικών που είχαν εκδοθεί μέχρι την ημερομηνία που οι φορείς έλαβαν την πιστοποίηση από τον ΟΕΕΚ. Το ECDL Core απ'ό,τι γνωρίζω μετά την τριετία ισχύει εφόσον κάνει κανείς update μέσω internet στο site της ECDL.
Αυτά τα ολίγα.

aeonios
09-09-06, 11:56
Παιδιά νομίζω πως εκτος αν θέλετε να μπείτε στο δημόσιο είναι μεγάλη απάτη να πληρώνεις χρήματα για να πάρεις κάτι τέτοιο.

Ο κάθε εργοδότης που σέβεται τον εαυτό του και την επιχείρηση του δεν ενδιαφέρεται αν έχεις οποιοδήποτε πτυχίο χρήσης Η/Υ αλλά αν ξέρεις να κάνεις τη δουλειά σου με τον Η/Υ γρήγορα και αποτελεσματικά. Μην μπαίνετε στο τριπάκι των εταιριών που εμπορεύονται την γνώση αν δεν έχετε σοβαρό λόγο(πχ να το απαιτεί η θέση ή ο εργοδότης σας αλλά και πάλι να ξέρετε πως κάποια από τα σεμινάρια έχουν και την συγχρηματοδότηση από τον ΟΑΕΔ.Ψάξτε το λίγο k όσοι εργάζεστε απαιτήστε από τους εργοδότες να σας πληρώνουν σεμινάρια (έτσι και αλλιώς χειρότερους μισθούς από την Ελλάδα μόνο στο τσιμπουτί θα βρούμε)

Για την ιστορία κάποιοι κάπου σε κάποιο υπουργείο ίσως να τα παίρνουν χοντρά για να υπάρχει το κάθε ecdl/cambridge εδώ. Οι τρείς σύλλογοι Πληροφορικών στην Ελλάδα έχουν ήδη από κοινού προτείνει και πιέζουν για το Ενδεικτικό Χρήσης Υπολογιστή που θα γίνεται με κρατική μέριμνα με εξετάσεις ανά μήνα.

http://www.epe.org.gr/hmerida/praktika.jsp#16

d.r soutras
12-09-06, 13:19
Κοπέλια να σας κάνω κ εγώ μια ερώτηση με τη σειρά μου.
Όσοι είμαστε ηλεκτρονικοί απο Τ.Ε.Ι χρειαζόμαστε το ECDL για το δημόσιο; Οι απόψεις διύστανται, κάποιοι λένε οτι δεν χρειαζόμαστε το εν λόγω σεμινάριο διότι με το πτυχίο μας είναι σαν να το έχουμε το ECDL, κάποιο κοπέλι όμως (ηλεκτρονικός απο Τ.Ε.Ι) μου είπε οτι σε κάποια δημόσια εταιρία (ΔΕΗ,ΟΤΕ δενξέρω ακριβώς θα σας γελάσω) του το ζητήσανε για να τον πάρουνε στη δουλεία. Μήπως μετράει στα μόρια; ή για ΑΣΕΠ τί παίζει;

aeonios
12-09-06, 13:39
Για να τεκμηριώσεις στην Ελλάδα την γνώση Πληροφορικής απαιτείται πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης απο τμήμα που να γράφει κ την λέξη Πληροφορική στο πτυχίο που σου δίνει. Δυστυχώς όποιο άλλο τμήμα και να έχεις τελειώσει θεωρούν πως τα μαθήματα πληροφορικής που πέρασες ήταν τσάμπα και βερεσέ! Από εκεί και πέρα το θέμα ξεκαθαρίζεται στην κάθε προκύρηξη για το πως τεκμηριώνεται η γνώση χρησης Η/Υ για τους υποψήφιους. Οσο αφορά τον ΑΣΕΠ παλι το ίδιο ισχύει!

dal_kos
12-09-06, 13:56
Ελληνικες ηλιθιοτητες για να τα παιρνουν καποιοι... :evil:
Εχω συμμαθητρια που εχει πτυχιο Techno...κατι και ξερει μονο να χρησιμοποιει word,excel,powerpoint.Και μαλιστα μονο τα βασικα! :?

Αν παμε για την ιδια θεση και θελουν πληροφορικη, θα προτιμησουν να παρουν αυτη [ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ!!!] παρα εμενα,παρολο που παιζω τα φορματ, παρτισιονς, προγραμματα, ιστοσελιδες στα δακτυλα! Και μαθαινω κιολας καθε νεο προγραμμα εντος μιας ωρας για βασικη χρηση και εντος μιας μερας για πληρη! :twisted:

Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε... τι να πει κανεις! :evil: :evil:

:head: :head: :head:

gsmaster
12-09-06, 14:31
Εγώ έχω ακούσει ότι αν έχεις περάσει 4 μαθήματα υπολογιστών στη σχολή σου, δεν χρειάζεσαι ecdl. Τώρα ποιά μαθήματα υπολογίζονται και ποιά όχι αυτό δεν το ξέρω.
Ίσως είναι φήμες, ίσως όχι, δεν το έχω ψάξει.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
12-09-06, 14:58
Εγώ έχω ακούσει ότι αν έχεις περάσει 4 μαθήματα υπολογιστών στη σχολή σου, δεν χρειάζεσαι ecdl. Τώρα ποιά μαθήματα υπολογίζονται και ποιά όχι αυτό δεν το ξέρω.
Ίσως είναι φήμες, ίσως όχι, δεν το έχω ψάξει.

Αυτό ισχύει απόλυτα (για σχολές ΤΕΙ και ΑΕΙ όχι συναφείς με πληροφορική). ΠΧ η γυναίκα μου έχει τελειώσει Διοίκηση Επιχειρήσεων ΤΕΙ και έχει παρακολουθήσει τρία μαθήματα υποχρεωτικά σχετικά με Η/Υ (Η/Υ-1, Η/Υ-2 και Η/Υ-3) καθώς επίσης και ένα προαιρετικό επιλογής ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ. Οπότε η γραμματεία της σχολής της βγάζει βεβαίωση για ΑΣΕΠ όπου αναφέρει αυτά τα 4 μαθήματα σχετικά με Η/Υ, την οποία έχει χρησιμοποιήσει 3 φορές σε ΑΣΕΠ και έχει "περάσει" κανονικά. Αλλωστε το αναφέρει ρητά σε κάθε προκήρυξη του ΑΣΕΠ οτι ισχύει.
Μαθήματα που σχετίζονται είναι όσα αναφέρονται σε Η/Υ πχ σχεδιασμός μεσω Η/Υ, ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΣΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΕ Η/Υ, ΣΥΓΧΡΟΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ, CAD-CAM, κ.τ.λ.

homo mathematicus
12-09-06, 17:08
Ελληνικες ηλιθιοτητες για να τα παιρνουν καποιοι... :evil:
Εχω συμμαθητρια που εχει πτυχιο Techno...κατι και ξερει μονο να χρησιμοποιει word,excel,powerpoint.Και μαλιστα μονο τα βασικα! :?

Αν παμε για την ιδια θεση και θελουν πληροφορικη, θα προτιμησουν να παρουν αυτη [ΤΗΝ ΑΣΧΕΤΗ!!!] παρα εμενα,παρολο που παιζω τα φορματ, παρτισιονς, προγραμματα, ιστοσελιδες στα δακτυλα! Και μαθαινω κιολας καθε νεο προγραμμα εντος μιας ωρας για βασικη χρηση και εντος μιας μερας για πληρη! :twisted:

Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε... τι να πει κανεις! :evil: :evil:

:head: :head: :head:
Έτσι, !! πέστα ρε άρχοντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

dal_kos
12-09-06, 20:54
Τα λεω... τα λεω... :D :P :hammer:

Εμ μου σπαει τα νευρα... γιατι καποιοι εχουν παρει ενα τετοιο πτυχιο και στο παιζουν και εξυπνοι απο πανω! :shock:
Σιγα ρε φιλε ποιος εισαι? Εγω τουλαχιστον δεν εχω ακουσει κανεναν να κοπηκε σε εξεταση για τετοιο πτυχιο...με οτι αυτο σημαινει! :evil: :twisted: :roll:

ΥΓ Νομιζα πως ημουν ο μονος που τα πιστευε αυτα![χαιρομαι που συμφωνουμε :wink: ]

NUKE
13-09-06, 00:06
Κανα αλλο εκτος ECDL γνωριζεται?Τιποτα σεμιναρια?Εχω ακουσει κατι για ενα IC^3.

aeonios
13-09-06, 00:21
Φίλοι δεν αμφισβητώ πως ο ΑΣΕΠ ζητάει για κάποιους διαγωνισμούς κάτι τέτοιο με τα μαθήματα πληροφορικής αλλά αυτό δεν είναι η γενική του αρχή !
Πήρα για παράδειγμα ένα ΦΕΚ από τον ΑΣΕΠ πχ http://www.asep.gr/4.pdf που αφορά θέσεις ΠΕ, ΤΕ(και της ειδικότητας που είναι η σύζυγος φίλε Πέτρο!)

Αν ψάξετε σελ 12 θα δείτε πως η τεκμηρίωση για την γνώση Η/Υ αφήνεται στον λόγο του υποψηφίου μέσω της υπογραφής του σε μια υπεύθυνη δήλωση. Οπότε σε αυτή την περίπτωση ο ΑΣΕΠ δεν απαίτησε το χαρτί της γραμματείας.

Γιαυτό σας λέω.....μην σας πιάνουν κορόιδα με τα πτυχία αυτά για χρηση Η/Υ!

Αλήθεια ξέρετε κάποιον που πλήρωσε να τα πάρει και τον έκοψαν;

(Εξαιρώ τα σοβαρότερα πτυχία του επιπέδου MCSA, MCSE, CCNA, A+, Network+, CIW κτλ όπου όποιος έχει κάτι τέτοιο δεν είναι απλά η πιτσιρίκα δίπλα που δουλεύει λίγο το Office, αλλά ο σοβαρός επαγγελματίας του ιδιωτικού τομέα που επένδυσε αρκετά στη γνώση του αντικειμένου )

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-09-06, 08:10
Φίλοι δεν αμφισβητώ πως ο ΑΣΕΠ ζητάει για κάποιους διαγωνισμούς κάτι τέτοιο με τα μαθήματα πληροφορικής αλλά αυτό δεν είναι η γενική του αρχή !
Πήρα για παράδειγμα ένα ΦΕΚ από τον ΑΣΕΠ πχ http://www.asep.gr/4.pdf που αφορά θέσεις ΠΕ, ΤΕ(και της ειδικότητας που είναι η σύζυγος φίλε Πέτρο!)

Αν ψάξετε σελ 12 θα δείτε πως η τεκμηρίωση για την γνώση Η/Υ αφήνεται στον λόγο του υποψηφίου μέσω της υπογραφής του σε μια υπεύθυνη δήλωση. Οπότε σε αυτή την περίπτωση ο ΑΣΕΠ δεν απαίτησε το χαρτί της γραμματείας.

Γιαυτό σας λέω.....μην σας πιάνουν κορόιδα με τα πτυχία αυτά για χρηση Η/Υ!

Αυτό που παραθέτεις είναι ΦΕΚ του2004. Μέχρι τότε η πιστοποίηση για χρήση Η/Υ μπορούσε να γίνει με μια υπεύθυνη δήλωση το Ν.1599.
Στα σημερινά ΦΕΚ όμως απαιτεί ECDL ή συναφές πτυχίο ή τα τέσσερα μαθήματα Υπολογιστών κατά την διάρκεια των σπουδών

phoenix_2007
13-09-06, 08:41
Φίλοι δεν αμφισβητώ πως ο ΑΣΕΠ ζητάει για κάποιους διαγωνισμούς κάτι τέτοιο με τα μαθήματα πληροφορικής αλλά αυτό δεν είναι η γενική του αρχή !
Πήρα για παράδειγμα ένα ΦΕΚ από τον ΑΣΕΠ πχ http://www.asep.gr/4.pdf που αφορά θέσεις ΠΕ, ΤΕ(και της ειδικότητας που είναι η σύζυγος φίλε Πέτρο!)

Αν ψάξετε σελ 12 θα δείτε πως η τεκμηρίωση για την γνώση Η/Υ αφήνεται στον λόγο του υποψηφίου μέσω της υπογραφής του σε μια υπεύθυνη δήλωση. Οπότε σε αυτή την περίπτωση ο ΑΣΕΠ δεν απαίτησε το χαρτί της γραμματείας.

Γιαυτό σας λέω.....μην σας πιάνουν κορόιδα με τα πτυχία αυτά για χρηση Η/Υ!

Αυτό που παραθέτεις είναι ΦΕΚ του2004. Μέχρι τότε η πιστοποίηση για χρήση Η/Υ μπορούσε να γίνει με μια υπεύθυνη δήλωση το Ν.1599.
Στα σημερινά ΦΕΚ όμως απαιτεί ECDL ή συναφές πτυχίο ή τα τέσσερα μαθήματα Υπολογιστών κατά την διάρκεια των σπουδών

Επιτέλους!! Πες τα Πέτρο :!: Από το 2006 απαιτείται πιστοποιημένη γνώση υπολογιστών από φορείς που οι ίδιοι έχουν ήδη πιστοποιηθεί από τον ΟΕΕΚ. Η παλιά υπεύθυνη δήλωση που υπογράφαμε ότι δήθεν ξέρουμε από υπολογιστές καταργήθηκε. Ξέρω παιδιά που θέλανε να κάνουν τα χαρτιά τους για το Γενικό Χημείο του Κράτους και είχανε διδακτορικά και δεν μπορέσανε να κάνουν τίποτα γιατί η πιστοποιημένη γνώση υπολογιστή είναι προαπαιτούμενη και εκείνοι δεν είχανε αντίστοιχο πτυχίο.

aeonios
13-09-06, 09:04
Δυστυχώς η δειγματοληψία μου ήταν όντως παλιά και στο site του ΑΣΕΠ δεν βρήκα πιο πρόσφατο ΦΕΚ. Μάλλον έπρεπε να δω στο www.et.gr
Επειδή δεν μου αρέσει να παραπληροφορώ ζητώ συγνώμη για το λάθος μου...μάλλον γέρασα και οι εξελίξεις με άφησαν πίσω :)
Πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ και με διαβεβαίωσαν πως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την γνώση Η/Υ με βάση την βαθμολογία των μαθημάτων ή με τα πτυχία που λέμε.
Παρόλαυτά και από τον ΑΣΕΠ είπαν (για να μην δημιουργούμε εντυπώσεις)πως τα παραπάνω ισχύουν ΜΟΝΟ για διαγωνισμούς ελεγχόμενους από τον ΑΣΕΠ.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-09-06, 10:22
Δυστυχώς η δειγματοληψία μου ήταν όντως παλιά και στο site του ΑΣΕΠ δεν βρήκα πιο πρόσφατο ΦΕΚ. Μάλλον έπρεπε να δω στο www.et.gr
Επειδή δεν μου αρέσει να παραπληροφορώ ζητώ συγνώμη για το λάθος μου...μάλλον γέρασα και οι εξελίξεις με άφησαν πίσω :)
Πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ και με διαβεβαίωσαν πως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε την γνώση Η/Υ με βάση την βαθμολογία των μαθημάτων ή με τα πτυχία που λέμε.
Παρόλαυτά και από τον ΑΣΕΠ είπαν (για να μην δημιουργούμε εντυπώσεις)πως τα παραπάνω ισχύουν ΜΟΝΟ για διαγωνισμούς ελεγχόμενους από τον ΑΣΕΠ.

Δεν χρειάζεται συγνώμη, άλλωστε για αυτό είμαστε εδώ για ανταλλάσουμε απόψεις. Πάντως όλοι οι διαγωνισμοί είτε διενεργούνται από τον ΑΣΕΠ είτε από άλλους φορείς και ελέγχονται από τον ΑΣΕΠ, οι προϋποθέσεις είναι ίδιες.