PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεωρητικό -> Τυπωμένο στο Eagle



zxnikos
09-09-06, 03:45
Καλησπερα

Προσπαθώ να φτιάξω ένα κύκλωμα με το Eagle. Μετά από πολύ κόπο κατάφερα να φτιάξω το Schematic το οποίο βγαίνει αρκετά μεγάλο. Όταν πήγα να το φτιάξω στο board για να γίνει τυπωμένο κάποιες συνδέσεις παραμένουν κίτρινες.(δηλαδή είναι απευθείας ενωμένα χωρίς να υπάρχεις διάδρομος στην πλακέτα). Επειδή δεν έχω ξαναφτιάξει πλακέτα με την μέθοδο της αποχάλκωσης λογικά δεν θα καταφέρω να κάνω με 2 επίπεδα γι'αυτό και του έχω βάλει μόνο 1. Μπορώ να του ορίσω ώστε να βάλει jumpers σε κάποια σημεία τα οποία θα τα ενώνω με καλώδιο στο πάνο μέρος της πλακέτας??? Αν βάλω 2 layer το πάνω είναι πολύ μεγάλο ώστε να κάτσω να το φτιάξω με καλώδια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ???

Lykos1986
09-09-06, 08:52
Το καλύτερο θα ήταν να ξαναβάλεις σε σωστή διάταξη τα στοιχεία του κυκλώματός σου.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως η εικόνα που έχεις ποστάρει είναι πολύ ωραία αλλά στην πραγματικότητα για την κατασκευή ενός κυκλώματος κοιτάμε πρώτα να έχουμε όσο το δυνατόν λιγότερους αγωγούς (εκτός και αν έρχεται σε αντίθεση με κάποιον άλλο σχεδιαστικό κανόνα) και μετά την ομορφιά. Τέτοιες διατάξεις θέλουν το λιγότερο δύο επίπεδα.

zxnikos
09-09-06, 13:32
Ευχαριστώ θα ξαναπροσπαθήσω μήπως και βγάλω αποτέλεσμα

zxnikos
10-09-06, 03:17
Τους άλλαξε θέση άπειρες φορές αλλά αποτέλεσμα δεν βρήκα. Υπάρχει περίπτωση κάποιος που δεν έχει φτιάξει ποτέ πλακέτα με την μέθοδο της αποχάλκωσης να φτιάξει μία που να έχει συνδέσεις σε 2 επίπεδα (πάνω-κάτω) ?? Ή θα χρειαστεί να χαλάσω καμιά 50 πλακέτες μέχρι να βγάλω αποτέλεσμα. Η μέθοδος που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι με τις θερμο-διαφάνιες και το σίδερο. Υπάρχουν πλακέτες που να έχουν από τις 2 πλευρές στρώμα χαλκού και αν ναι είναι εύκολο να βρεθούν? Και από τιμές?

dal_kos
10-09-06, 11:53
Πλακετες με χαλκο και απο τις δυο πλευρες υπαρχουν...

Αν ομως εισαι απειρος αμφιβαλλω οτι θα τα καταφερεις. μια λυση θα ηταν να βγαλεις το σχεδιο πανω σε μια διαφανεια με τα δυο επιπεδα συμμετρικα ως προς το κεντρο και να κανεις sandwich την πλακετα και τη διαφανεια, τοποθετωντας την πλακετα ακριβως αναμεσα στις δυο αποτυπωμενες στην διαφανεια πλακετες πριν τις διπλωσεις.
Ετσι ισως να καταφερνες να σου ερθουν κεντραρισμενες. Παντως πιστευω πως με φωτοευαισθητη θα ειναι πιο ευκολο[βαζεις απο πανω την διαφανεια, την φωτιζεις και τελος...ουτε σιδερωματα ουτε τπτ! ;) ]

ALAMAN
06-02-07, 19:42
Πού μπορώ να βρώ το eagle να το κατεβάσω;;;

Lykos1986
06-02-07, 19:55
Δες εδω:
http://www.cadsoft.de/

ALAMAN
06-02-07, 20:11
Έχει πάρα πολά πιό απόλα να κατεβάσω;
λεχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; αλλα free να είναι.
το eagle είναι free;

babisko
06-02-07, 20:57
Έχει πάρα πολά πιό απόλα να κατεβάσω;
λεχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο; αλλα free να είναι.
το eagle είναι free;

Έχει δωθεί απάντηση εδώ: http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=4992&highlight=eagle

ALAMAN
06-02-07, 21:10
Τίποτα παιδιά :( δεν μπορώ να το εγκαταστήσω :cry:
Μου βγάζει σφάλμα :head: :head: ](*,) ](*,) :hammer: :hammer:
:help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

ALAMAN
08-02-07, 15:13
Το εγκατέστησα. Οι αντιστάσεις πού είναι; δεν έχει;
έχει κάτι που είναι πολές στη σειρά την μία κάτω απο την άλλη.
Και για τυπωμένο έχει μόνο smd πού είναι οι κανονικές αντιστάσεις.
Πώς μετατρέπω το θεωρητηκό σε τυπωμένο;

Lykos1986
08-02-07, 18:37
Για αντιστάσεις, πυκνωτές δεν στην βιβλιοθήκη rcl. Για το πώς πας από το θεωρητικό στο τυπωμένο υπάρχει ένα κουμπάκι στην μπάρα εργαλείων. Δεν θυμάμαι πως λέγετε τώρα, δεν έχω το Eagle από εδώ που γράφω, αλλά θα το καταλάβεις…

ALAMAN
08-02-07, 21:46
Ναί μου βγάζει ένα τυπωμένο αλλα δεν έχει γραμμές, πρέπει να τις κάνω εγώ;

ALAMAN
11-02-07, 20:52
Μπορεί να μου πεί κανένας πώς μετατρέπω το θεωρητηκό σε τυπωμένο βήμα, βήμα;
Επίσης στο θεωρητηκό η γείωση πού είναι;

toutou
11-02-07, 21:49
Διευθυνση HOBBY ELECTRONICS FROM JAPAN και μετα CAD software EAGLE.Θα σου λεισει καθε απορια σχετικα με το eagle βημα προς βημα με εικονες,πολυ καλο.

Lykos1986
11-02-07, 21:54
με λίγα λόγια αυτό εδω:
http://www.interq.or.jp/japan/se-inoue/e_eagle.htm

ALAMAN
12-02-07, 00:25
Ναί μάλον αυτό είναι. το συγκεκριμένο που ζητάω πού είναι
Βρήκα και άλλα που με απασχολούσαν.
ευχαριστώ.

Lykos1986
02-03-07, 14:51
Ξέρει κανείς πως ορίζουμε την μάσκα στο Eagle; Βρήκα κάτι ρυθμίσεις από το DRC του αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά. Καμιά βοήθεια;

gsmaster
02-03-07, 16:02
Όπως και να έχει, όταν με το καλό το βρείς, θυμήσου να κάνεις το layer της μάσκας 0,15mm (~5mil) μεγαλύτερο σε κάθε νησίδα, γιατι η μάσκα έχει την συνήθεια να μην βγαίνει με ακρίβεια, και θα έχεις πρόβλημα, ειδικά με τις μικρότερες νησίδες.

EDIT: Η μάσκα βγαίνει αρνητική, δηλαδή βγαίνει μαύρο εκεί που ΔΕΝ θα έχει μάσκα.

Lykos1986
03-03-07, 01:14
Θα το έχω υπόψη μου. Είναι να βγάλω κάτι πλακέτες μέσα στον μήνα, οπότε κοιτάω λεπτομέρειες που δεν είχα ποτέ κοιτάξει με τις κλασικές μεθόδους αποχάλκωσης που χρησιμοποιούσα. Άντε να δούμε...

gsmaster
04-03-07, 03:11
Επίσης φτιάξε και το μέγεθος της τρύπας σε κάθε Pin σε κάθε footprint. Εγώ τα έχω όπως νάναι και πρέπει να περάσω όλη την βιβλιοθήκη που τα έχω φτιάξει όπως τα θέλω ένα ένα να τα ξαναφτιάξω. Επίσης αμα θες να κάνεις επιμετταλωμένες τρύπες κάνε τις τρύπες 0,1mm μεγαλύτερες.

karion
04-03-07, 07:33
Καλημέρα παιδιά.
Προχτές κατέβασα το Eagle 4.16r2 και άρχισα να επεξεργάζομαι διάφορα απλά κυκλωματάκια στο Schematic.
Ως εδώ καλά. Μόλις τα μεταφέρω στο Board, εκτός ότι πάντα μου βγαίνουν έξω από το πεδίο, το button Auto δεν ανταποκρίνεται.
Για την ακρίβεια μου βγάζει μήνυμα ότι η έκδοση Light δεν υποστηρίζει αυτή την λειτουργία.
Μεταφέροντάς τα χειροκίνητα (δηλαδή τα σέρνω) εντός του πεδίου το Auto ανταποκρίνεται.
Αυτά όταν τα εξαρτήματα είναι λίγα.
Χτες σχεδίασα μια Γεννήτρια αρνητικών ιόντων με περίπου 60 στοιχεία (Smart kit-1129) και πάλι το ίδιο πρόβλημα.
Ούτε με το σύρσιμο γίνετε τίποτα.
Μπορεί κάποιος φίλος να μου πει που κάνω λάθος;. Ή πράγματι αυτή η έκδοση δεν υποστηρίζει την παραπάνω λειτουργία;

Ευχαριστώ Karion.

Lykos1986
04-03-07, 11:15
Δυστυχώς τα έχει αυτά τα προβλήματα η ελεύθερη έκδοση του Eagle. Είναι από τους περιορισμούς που εισάγει οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...

Nemmesis
27-07-07, 23:38
και εγω εχω το ιδιο προβλημα με την light edition... :x μηπως υπαρχει καμια λυση? :wink: παλιοτερα ειχα δει οτι καποιος ειχε το ιδιο προβλημα αλλα τελικα βρεθηκε η λυση μεσω pm :wink: ελπιζω να βρεθει και για μενα... :roll: :roll: :roll:

Nemmesis
28-07-07, 18:16
αφηστε... τελικα δεν χρειαζομαι pm για το eagle... το εκανα μονος μου... ΤΟ EAGLE εννοω... 8) 8) 8)