PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γνώμη έχετε γι αυτό;



kopla
13-09-06, 02:35
Καλησπέρα:

http://www.mikroe.com/en/tools/easypic4/

Αξίζει; Μιλώ για την πλακέτα με επιπλέον τουλάχιστον τις δύο LCD οθόνες (2lines + 128x64 pixels)

Lykos1986
13-09-06, 09:57
Θα σου έλεγα να το πάρεις μόνο και μόνο για την οθόνη γραφικών αφού και δεν βρίσκεις εύκολα και είναι αρκετά ακριβές. Τώρα σαν σύνολο φαίνεται να έχει αρκετά πράγματα αλλά στην ουσία είναι τα κλασικά εξαρτήματα που μπορείς να βρεις σε οποιαδήποτε πλακέτα. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να σου πω ναι για την αγορά ή όχι, προσωπικά όμως δεν θα την έπαιρνα αφού αν έχεις κάποια γνώση από αποχάλκωση μπορείς και εσύ να κάνεις ένα τέτοιο σύστημα και επίσης να περάσεις δημιουργικά την ώρα σου.

chip
13-09-06, 13:45
Σίγουρα αν είναι να αγοραστεί το αναπτυξιακό δεν πρέπει να γίνει λόγο της γραφικής οθόνης. Ακόμα και αν όντως το μοντέλο αυτής της οθόνης βρίσκεται δύκολα και είναι ακριβό τότε δεν αξίζει να ασχολείτε κάποιος μαζί του αφού δεν θα συμφέρει να το ενσωματώσει στα project του.
Άλλωστε συχνά μπορεί να βάλει κανείς οθόνη απο κινητό NOKIA 6610 (132*132 pixel έγχρωμη!) που κοστίζει 20 euro.

kopla
13-09-06, 19:50
Hmm, η αγορά αν και εφόσον γίνει, θα είναι περίπου τα Χριστούγεννα. Δεν βιάζομαι.. οπότε πείτε τη γνώμη σας χαλαρά!

Ευχαριστώ

gsmaster
13-09-06, 23:51
Υπόψην η τιμή που βλέπεις είναι χωρίς τις οθόνες. για τις οθόνες βάλε άλλα 15+17$. Την 2*16 μπορείς να την βρείς και φτηνότερη εδώ.

Αν μπορείς να πάρεις μόνο την οθόνη γραφικών με 17 $ που την έχει καλά είναι.

kopla
14-09-06, 00:35
Δηλαδή η πλακέτα δεν αξίζει?
Κάποια άλλη αγορά που θα ήταν χρήσιμη? Όπως τα EazyPLC 8 και 16 ή τα BigPIC boards ?

gsmaster
14-09-06, 02:41
Προσωπικά προτιμώ να φάω μισή ώρα παραπάνω και να φτιάξω το κύκλωμα στο ράστερ και να το κάνω όπως ακριβώς θέλω εγώ, παρά να με περιορίζει η πλακέτα, και να ψάχνομαι με τα μικροδιακοπτάκια της.

Απο την άλλη είναι μια λύση του τύπου όλα σε ένα. παίρνεις δηλαδή ότι χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις να προγραμματίζεις, και με τα add on που δίνει μπορείς να κάνεις πολλά. Επίσης δεν χρειάζεται ξεχωριστό προγραμματιστή, και αν διάβασα καλά έχει και εκσφαλματωτή (debugger)


Ανάλογα τα γούστα σου, διαλέγεις και παίρνεις (ή δεν παίρνεις).

Εγώ πάντως αν διέθετα τόσα λεφτά για τέτοια δουλειά, θα έπαιρνα το γνήσιο icd2 της microchip, ή αν έβγαζε η microchip προγραμματιστή (χωρίς debugger), με τις δυνατότητες προγραμματισμού του icd2 και πιο γρήγορο θα το παιρνα.