PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιστέρια S.O.S



FalconX
13-09-06, 08:28
Φίλοι καλημέρα,

Μήπως λέω μήπως έτυχε να δείτε ή να ακούσετε κάποια συσκευή που να διώχνει πουλιά από ένα χώρο και ακόμα καλύτερα περιστέρια. Εχω πήξει και δεν θέλω να καταφύγω σε μεθόδους εξόντωσης, είμαι ενάντια στη βία όλων των ζώων, απλά μήπως μπορέσω να τα αποτρέψω από τις βεράντες μου. Κάθε ιδέα ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-09-06, 10:27
Φίλοι καλημέρα,

Μήπως λέω μήπως έτυχε να δείτε ή να ακούσετε κάποια συσκευή που να διώχνει πουλιά από ένα χώρο και ακόμα καλύτερα περιστέρια. Εχω πήξει και δεν θέλω να καταφύγω σε μεθόδους εξόντωσης, είμαι ενάντια στη βία όλων των ζώων, απλά μήπως μπορέσω να τα αποτρέψω από τις βεράντες μου. Κάθε ιδέα ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Εμείς στην Πολεμική αεροπορία χρησιμοποιούσαμε κανόνια υδραερίου, δηλαδή ήταν μια συσκευή που ανά τακτά χρονικά διαστήματα έβγαζε δυνατό κρότο με ελεγχόμενη έκρηξη υγραερίου, με αποτέλεσμα τα πουλιά να φεύγουν. Τώρα εάν υπάρχει κάποια ηλεκτρονική συσκευή με π.χ. υπέρηχους, ας απαντήσουν οσοι ξέρουν

aeonios
13-09-06, 10:38
Δεν τα έχω δει στην πράξη αλλά κάπου βρήκα αυτά:

http://www.pestproducts.com/bird_control.htm

antonis_p
13-09-06, 11:43
παντως τωρα η Πολεμικη Αεροπορια
διωχνει τα σμηνη των πουλιων με γερακια,
http://www.mjourney.com/news/News_from_Greece/741.aeramyna_me_gerakia.shtml
το αρθρο ειναι λιγο παλιο, τα γερακια "υπηρετουν" ηδη εδω και 3-4 χρονια...

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-09-06, 13:50
Πασάλους με πανια που αιωρούνται δοκίμασες;; (κάτι σαν σκιάχτρο)

aeonios
13-09-06, 14:23
παντως τωρα η Πολεμικη Αεροπορια
διωχνει τα σμηνη των πουλιων με γερακια,
.

Τα διώχνουν ή τα τρώνε εν πτήση;

GREG
13-09-06, 15:29
CD κρεμασε Και θα φυγουν αμεσως ........τα τυφλονει η αντανακλαση
οπως και τους απεναντι σου βεβαια>>>>>>

Giannis511
13-09-06, 17:53
Χρήστο με ένα σκιάχτρο που είναι η παλιά και πλέον δοκιμασμένη μέθοδος ούτε φάρμακα ούτε βασανισμός των αυτιών τους (και των δικών σου αυτιών) ούτε γεράκια ούτε τίποτα. Εκτός άμα σου "φτιάχνει τη μέρα" το πρωί που θα το βλέπεις! Αλλά και με τα CD στο κέντρο της Αθήνας έχω δει να γίνεται δουλειά αλλά μου θυμίζει λίγο ημιφορτηγό συμπαθών αθιγγάνων.

FalconX
13-09-06, 19:30
Πέτρο Κ. και antonis p

Τις ξέρω και τις δύο μεθόδους γιατί λόγω δουλειάς είμαι συνέχεια σε διαδρόμους αεροδρομίων (πολιτικών και πολεμικών). Τα κανονάκια όπως τα λέμε με το υγρέριο συνιθίζονται εύκολα από τα πουλιά καί δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν σε κατοικημένη περιοχή όσο για τα γεράκια είναι πανέμορφα (έχω και φωτογραφίες με σμηνίτες) αλλά ούτε αυτό είναι εφικτό.

aeonios: Το τσέκαρα αλλά είδα κάτι τιμές φωτιά. Πήρα πάντως κάποιες ιδέες (πλαστικές στατικές κουκουβάγιες, μπαλόνια ζωγραφισμένα με μεγάλα μάτια και γεμισμένα με ηλιον, ιριδίζουσες κορδέλες και ηλεκτρονικά βέβαια αλλά χωρίς δοκιμή δεν δίνω ~ 600 USD)

GREG και Giannis511:
Μου φαίνεται ότι μάλλον θα καταλήξω σε κάτι τέτοιο. Είναι εντελώς ανώδυνο. Απέριψα τις ηλεκτρονικές συσκευές που είδα διότι από τα χαρακτηριστικά τους είδα ότι παράγουν κάποιους υπέρηχους σε τακτά ή τυχαία χρονικά διαστήματα και συχνότητες. Αυτό σημαίνει ότι τους τρυπάει τα αυτιά. Βρήκα όμως ένα σχέδιο αρκετά πολύπλοκο από κάποιο πανεπιστήμιο που έχουν κανει ειδική μελέτη προστασίας της πανίδας και έχουν μαγνητοφωνήσει και ψηφιοποιήσει ήχους από ετοιμοθάνατα πτηνά (και από περιστέρια) και ήχους νεοσσών που κλαίνε (άρα φωνάζουν τη μαμά τους) οπότε κρατά τα πουλιά μακρυά. Ελπίζω να καταφέρω να έλθω σε επαφή μαζί τους για να πάρω τους ήχους.

Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση.

dal_kos
13-09-06, 19:47
Αν το καταφερεις θα με ενδιεφερε το σχεδιο διοτι η αδερφη μου εχει τεραστιο προβλημα στο σπιτι της απο τα περιστερια ;)

FalconX
13-09-06, 20:18
Στείλε μου e-mail και θα σου στείλω όλο το άρθρο (Doc format) είναι πολύ ενδιαφέρον.

antonis_p
13-09-06, 21:38
αυτο για τα γερακια δεν το ειπα για να σου δωσω λυση :)
εχω ακουσει οτι αφηνουν στο μπαλκονι κοκκους απο πιπερι
και μετα αυτα οπου φυγει φυγει!!!

FalconX
13-09-06, 22:12
Θα το δοκιμάσω, είναι απλό και πολύ γρήγορο. Θα επανέλθω με νέα.

dal_kos
13-09-06, 23:50
Εχει πλακα να πιανει... Η αδερφη μου ειχε κρεμασει κορδελες απο σακουλες κι αυτα δεν καταλαβαν τπτ! συνεχιζαν να ερχονται...

hlektrologos000
14-09-06, 08:56
Σκεφτικα μια νεα μεθοδο....να παρεις 2-3 κιλα ψωμι κοφτο κοματακια και πετατο στο δρομο...σε κανενα πεζοδρομιο...πλατεια αν εχεις κοντα στο σπιτι σου ...ωστε να αλαξουν στεκι ...αν δεν εχεις κατι κοντα που να εξυπηρετει πετατο σε καποιο μπαλκονι γειτονα που δεν χωνευεις και αστον μετα να κανει παρεα με τα περιστερια... :lol:

GREG
14-09-06, 09:25
μη δοσεις λεφτα για τιποτα ειναι πανεξυπνα δεν καταλαβαινουν τιποτα ειναι πανεξυπνα
οσο δεν φανταζεσαι.......τα CD τα ενοχλουν οπως και εμας
και εμεις φευγουμε οταν μας τυφλονει κατι
το μονο προβλημα με αυτα ειναι οι γειτονες

d.r soutras
14-09-06, 13:46
Να πώ και εγώ την κακία μου....
Πάρε μια σφεντόνα κ βάζε μπιλιες αντί για πέτρες (εγώ αυτό έκανα μικρός)...δεν πεθαίνουν μα τα διώχνεις έτσι.
Ακόμα καλύτερα πάρε ένα φλόμπερ κ άρχησε την σκοποβολή...! 8)

GREG
14-09-06, 15:11
Οχι ρε φιλε......................

antonis_p
14-09-06, 15:14
για ονομα του Θεου......

jakektm
14-09-06, 19:55
ειπαμε.........

FalconX
14-09-06, 20:14
Μακάρι να ήταν έτσι θα καθάριζα με ευχαρίστηση. Οχι δε μου έχει κάνει τίποτα κανένας γείτονας για να ξεσπάσω (ύπουλα) ισα ισα έχουμε όλοι το ίδιο πρόβλημα. Εχουμε μιά εκκλησία σχετικά κοντά μας και έχουν μαζευτεί εκατοντάδες περιστέρια.

robotakias
24-07-07, 00:22
Άντε παίδες, να βγάλουμε και καμιά πατέντα για να μην μας κουτσουλάνε τα αυτοκίνητα ... Τρελέ επιστήμονα, δώσε μας τα φώτα σου!!!

Τρελός Επιστήμονας
24-07-07, 00:30
Να τοποθετήσετε ταινίες με όρθια σύρματα εκεί που κάθονται για να μην βρίσκουν ελεύθερο χώρο. Πωλούνται στα χρωματοπωλεία.

Γιώργος Ανώνυμος
24-07-07, 14:26
Επιπρόσθετα μπορείτε να συνδέσετε τις αντίστοιχες μεταλλικές ακίδες με έναν αγωγό ο οποίος μπορεί να καταλήγει σε έναν απλό πολλαπλασιαστή τάσης ο οποίος για να μπορέσει να επάγει φορτίο θα πρέπει να είναι της τάξης των 20 φορών της τάσης δικτύου. Ο πολλαπλασιαστής αυτός είναι το γνωστό κύκλωμα με πυκνωτές και ανορθωτές που εμφανίζεται ωστόσο για πολλαπλασιασμό τουλάχιστον 30 φορές και ως ιονιστής αέρα δηλ. έχει την ικανότητα να έλκει και αποφορτίζει (ιονισμένα) σωματίδια. 'Ετσι τα περιστέρια όχι απλώς δεν κάθονται στο συγκεκριμένο σημείο αλλά ούτε καν το πλησιάζουν καθότι στην μνήμη-ένστικτό τους έχει αποτυπωθεί η ενοχλητική εμπειρία της ηλεκτρικής εκκένωσης που ωστόσο είναι ακίνδυνη για το χαμηλό φορτίο-ρεύμα που εξασφαλίζει ο τελευταίος πυκνωτής της συστοιχίας και που εκκενώνεται μέσω των συρμάτων. Συνίσταται στο πλέγμα η μία ακίδα 'παγιδευμένη' και η άλλη γειωμένη ώστε το μικρό αλλά ακίνδυνο βραχυκύκλωμα μέσω του ρυπογόνου πτηνού να είναι εξασφαλισμένο ενώ στην περίπτωση της ηλεκτρικής εκκένωσης υπάρχει πιθανότητα αστοχίας σε τάσεις μικρότερες του x50.

Προσωπικά δεν έχω κανένα ενδοιασμό καθότι τα παμπρίζ του αυτοκινήτου μου έχουν καταντήσει η ελεύθερη τουαλέττα τους και το θέμα έχει παραγίνει μάλλον λόγω ανεξέλεγκτου πολλαπλασιασμού τους στο αστικό περιβάλλον.

Καλό αποτέλεσμα...

NUKE
24-07-07, 16:36
Κατσε ρε φιλε.Τα πουλια φταινε που δεν εχουν ενα δεντρο να κατσουνε η εσυ που χτιζεις σπιτια παντου με μπετο.(Το εσυ σημαινει ο καθε ανθρωπος)Τι ειναι αυτο που λες περι εχει παραγινει το κακο?Ελεος...Εμεις το εχουμε παρακανει.Οχι τα πουλια..

Παντως με ενα αεροβολο της πλακας με πλαστικες σφαιρες θα φοβηθουν στο τελος και θα φυγουν.Δεν παθαινουν τιποτα γιατι ισα που το νιωθουν.Ακομα και με καλο αεροβολο με ποτηρακια μολυβδου θελουν στο κεφαλι για να καταλαβουν...

Τρελός Επιστήμονας
24-07-07, 17:31
Αεροβόλα, δηλητήρια, παλούκια, σύρματα, υπέρηχοι... άστα να πάνε, άλλαξα γνώμη. Τελικά εμείς οι άνθρωποι είμαστε απάνθρωποι και μετά κατηγορούμε τα ζώα για τα ελαττώματά μας: γουρούνια (άξεστοι), γαϊδούρια (αγενείς), αλεπούδες (πονηροί), κότες (μικροαστισμός και δειλία), κόκορες (σεξομανείς), κροκοδείλους (ψεύτικα συναισθήματα), φίδια (ύπουλοι), μοσχάρια (αμόρφωτοι), κοράκια (άρπαγες), μπούφους (ηλίθιοι), τζιτζίκια (τεμπέληδες), μουλάρια (πεισματάρηδες), λαγούς (δειλοί) κλπ κλπ κλπ... Λέω τελικά να αφήσουμε τα κακόμοιρα τα περιστέρια ήσυχα να κάνουν τη δουλειά τους και εμείς απλώς να καθαρίζουμε λίγο συχνότερα...