PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθεια για προγραματισμο Basic stamp (BS2)



sv9cvk
13-09-06, 23:44
Εχω φτιαξει ενα τηλεχειριζομενο coupler L mutch tuner) για να συντονιζω την κεραια μου (μονοπολο 40 μετρα) το οποιο ειναι στην ταρατσα και το control του ειναι στο κατω στο σπιτι μου) στα HF
Στο control του εχω βαλει ενα basic stamp το BS2 της Parallax λογω του οτι ειναι ευκολο στον προγραματισμο.
Το προβλημα μου ειναι οτι ενω εχω κανει προβλεψη και υπαρχει παλμος ανα καθε μια περιστροφη στο πηνιο και στον πυκνωτη δεν μπορω (μαλων δεν ξερω)να το κανω να μου μετραει και να μου δειχνει στο LCD (σειριακο HD44780 )το σημειο που βρισκεται το πηνειο και ο πυκνωτης (20 στοφες περιπου το καθε ενα!!)
Το θελω για να βαλω καποιες μνημες και να αλαζω συχνοτητα γρηγορα γιατι ενω δουλευει αψογα σε μερικες μπαντες ειναι πολυ αργο.
αν καποιος μπορει να βοηθησει θα ημουν υποχρεος
Χρηστος
βαζω φωτο του coupler και του control και τον κωδικα που εχω φτιαξει με τα λιγα που ξερω απο προγραμματισμο :oops: :oops:

sv9cvk
13-09-06, 23:45
:idea:

k_sotiris
14-09-06, 08:16
Φίλε sv9cvk
όμορφη δουλεια.
Εχει άψωγο φινίριμα και ωραία τοποθέτηση στα υλικά.
Sorry δεν ξέρω να σου πω για τον προγραμματισμό, αλλά θέλω να μάθω, πόσο κοστίζει και απο που προμηθεύτικες τον controler.
Ευχαριστώ :D

sv9cvk
15-09-06, 00:51
Φιλε μου k_sotiris ολα το κοματια που ειδες ειναι φτιαχτα Αν τωρα εννοεις λεγοντας controller το basic stamp το πηρα απο τον αντιπροσωπο της Parallax στην ελλαδα την ηλεκτροτεχνικη eltec@hol.gr μπορεις να δεις πληροφοριες για το BS2 στο site www.parallax.com.
Οσο για το κοστος δεν μπορω να το εκτιμησω μιας και τα περισσοτερα μερη ηταν απο το στοκ που ειχα μαζεψει τωρα και αρκετα χρονια!!
Φιλικα Χρηστος

k_sotiris
15-09-06, 08:15
sv9cvk σ' ευχαριστώ, θα το ψάξω :D :D :D

dikos
15-09-06, 12:23
Μπές εδώ και θα βρείς αυτό που θέλεις http://greekbotics.tk/