PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ΔΙΠΟΛΑ GAMMA MATCH ME ΑΝΑΚΛΑΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΗΝΤΗΡΑ



assos1111
17-09-06, 20:50
Προσφατα εχω φτιαξει 2 ιδια διπολα gamma match και το καθενα εχει στασιμα 1:2. Θελω να τα βαλω να δουλεψουν και τα 2 μαζι.Υπαρχει καποιο καλο σχεδιο??(Εχω δει τα σχεδια που υπαρχουν στο φορουμ αλλα δεν λεει πουθενα τα στοιχεια για το kavity-τις αποστασεις των διπολων-τα μηκη καλωδιων κ.λ.π)

radioamateur
17-09-06, 21:44
Η απάντηση βρίσκεται εδώ (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/download.php?id=2181).

assos1111
17-09-06, 21:58
Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα απο αυτο το σχεδιο τα εφτιαξα.Μονα τους δουλευουν τελεια αλλα οταν τα εβαλα μαζι οπως λεει και το σχεδιο ειχα 2!!! στασιμα.

electron
18-09-06, 10:20
Πιθανόν επειδή ο συνδιασμός και των 2 διπόλων μαζί να σου αλλάζει την συνολική σύνθετο αντίσταση του συσστήματος,να χρειαστεί να παίξεις με τα κολλάρα των gamma match των διπόλων,υπό λειτουργία σε χαμηλη ισχύς του πομπού και να παρακολουθείς τα στάσιμα,ώστε να τα φέρεις σε επιθυμητά επίπεδα.

m28
18-09-06, 10:25
Μεγάλωσε το μήκος του καλωδίου μέσα στο σωληνάκι του gamma match.
Θυμάμαι ότι ήμουν 2 εβδομάδες στην ταράτσα για να τις καταφέρω, μέχρι που δοκίμασα 28cm και έπαιξαν τέλεια.

despotas
03-10-06, 23:52
Μεγάλωσε το μήκος του καλωδίου μέσα στο σωληνάκι του gamma match.
Θυμάμαι ότι ήμουν 2 εβδομάδες στην ταράτσα για να τις καταφέρω, μέχρι που δοκίμασα 28cm και έπαιξαν τέλεια.

Ένα κολπάκι που εκανα εγλω ηταν να βαλω μια βιδα καθετα προς το κεντρο του κολάρου, η οποία βιδα αναλογα με το κενό που είχε με τον αξονα, μείωνε η ανέβαζε τα στατικά. Κάτι σαν μεταβλητός στην κεραία!

:lol:

tsounakas
13-10-06, 19:07
Οπος κοψεις την μια ετσι πρεπει να κοψεις και την αλλη
βαζεις τιν μια απανω στον ιστο και την δοκιμαζεις.....φερνεις τα αστασημα οσο ποιο κοντα στο 1
και μετα μετρας αποστασεις του συντονισμενου γκαμμα ματσ(κολαρο)και το βαζεις στιν ιδια θεση και το αλλο
αυτο ειναι
ο συντονισμος μπορει να γηνει και με την γκαμμα ματσ κατο και να κοιταει ο κατευθηντιρας τον ουρανο και να υπαρχει τουλαχιστων μια αποσταση απο μεταλα κανγελα οτιδιποτε σηδερινιο 3 μετρα

astraxanio
15-12-09, 23:08
:001_unsure:

radioamateur
17-12-09, 00:07
"

Οι αποστάσεις παίζουν πoλύ σημαντικό ρόλο, τόσο στην αντίσταση της κεραίας, όσο και στο κέρδος της (dB). Η καλύτερη περίπτωση είναι ανακλαστήρας-δίπολο = 0,2 λ και δίπολο-κατευθυντήρας = 0,175 λ. Μ' αυτές ης αποστάσεις, έχουμε 7,1 dB κέρδος στην κατεύθυνση, γύρω στα 30Ω αντίσταση κεραίας και 35 dB κέρδος, με 40 dB Front-to-Back Ratio. Mπoρoύμε να φτάσουμε τα 7,6 dB κέρδος, με 40dB Front-to-Back Ratio, μικραίνοντας μόνο την απόσταση του κατευθυντήρα προς το δίπολο σε 0,1 λ. Ετσι όμως μικραίνει και η σύνθετη αντίσταση της κεραίας, σε 20Ω περίπου. Όσοι από σας δεν καταλαβαίνουν την έννοια "Front-to-Back Ratio", είναι με απλά λόγια η ακτινοβολία της κεραίας που εκπέμπει προς τα πίσω. Οσο μικρότερη είναι αυτή η ακτινοβολία, τόσο το καλύτερο. Ο οριζόντιος λοβός ακτινοβολίας με 0,1 λ απόσταση διπόλου κατευθυντήρα είναι 25 μοιρες, ενώ με απόσταση 0,2 λ είναι 30 μοιρες. Ο κατακόρυφος λοβός ακτινοβολίας, είναι με 0,1λ 35 μοιρες ενώ με 0,2λ 45 μοιρες."΄

Το εν λόγω σχέδιο κάνει μια αναφορά για αποστάσεις μεταξύ των στοιχείων.
Με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν οι αποστάσεις αναφέρονται από κέντρο σε κέντρο κάθε στοιχείου ή από την εξωτερική διατομή κάθε στοιχείου του διπόλου.Γνωρίζει κανείς;

:confused1:

sigmacom
17-12-09, 00:43
Αναφέρονται στο κενό μεταξύ στοιχείου-με-στοιχείο, όχι κέντρο-με-κέντρο των στοιχείων.

jeik
17-12-09, 02:01
[QUOTE=radioamateur;338117]"

Οι αποστάσεις παίζουν πoλύ σημαντικό ρόλο, τόσο στην αντίσταση της κεραίας, όσο και στο κέρδος της (dB). Η καλύτερη περίπτωση είναι ανακλαστήρας-δίπολο = 0,2 λ και δίπολο-κατευθυντήρας = 0,175 λ. Μ' αυτές ης αποστάσεις, έχουμε 7,1 dB κέρδος στην κατεύθυνση, γύρω στα 30Ω αντίσταση κεραίας και 35 dB κέρδος, με 40 dB Front-to-Back Ratio. Mπoρoύμε να φτάσουμε τα 7,6 dB κέρδος, με 40dB Front-to-Back Ratio, μικραίνοντας μόνο την απόσταση του κατευθυντήρα προς το δίπολο σε 0,1 λ. Ετσι όμως μικραίνει και η σύνθετη αντίσταση της κεραίας, σε 20Ω περίπου.
Ως εδω ολα καλα , δεν γραφει ομως κανεις τι κανουμε με τα 30 ή τα 20 ωμ που εχουμε πλεον , τα αφηνουμε τοσα ? ή τα επαναφερουμε με το γκαμα ? ερχονται με το γκαμα ?

ReFas
17-12-09, 08:32
Η γνώμη μου είναι οτι η απόσταση δίνεται απο κέντρο σε κέντρο των στοιχείων.
Η διάμετρος των στοιχείων δίνεται μέσα στους υπολογισμούς, μπορεί να έχεις 1 χιλιοστό διάμετρο η και 10, θα πάρεις άλλα αποτελέσματα με διαφορετική διάμετρο.
Σαν αντίσταση της κεραίας αναφέρεται η αντίσταση του ενεργού στοιχείου στο κέντρο, ενα δίπολο δηλαδή που τροφοδοτείται στο κέντρο θα έχει τόση αντίσταση.
Με γκαμα ματς η αντίσταση μπορεί να έρθει στο επιθυμητό σημείο.
Ρόλο παίζει επίσης και το μήκος του ανακλαστήρα και του κατευθυντήρα.

Γιώργος 231
17-12-09, 08:57
Η γνώμη μου είναι οτι η απόσταση δίνεται απο κέντρο σε κέντρο των στοιχείων.
Η διάμετρος των στοιχείων δίνεται μέσα στους υπολογισμούς, μπορεί να έχεις 1 χιλιοστό διάμετρο η και 10, θα πάρεις άλλα αποτελέσματα με διαφορετική διάμετρο.
Σαν αντίσταση της κεραίας αναφέρεται η αντίσταση του ενεργού στοιχείου στο κέντρο, ενα δίπολο δηλαδή που τροφοδοτείται στο κέντρο θα έχει τόση αντίσταση.
Με γκαμα ματς η αντίσταση μπορεί να έρθει στο επιθυμητό σημείο.
Ρόλο παίζει επίσης και το μήκος του ανακλαστήρα και του κατευθυντήρα.

Niko, οτι σχεδιο εχω, γραφει για τη "καθαρη αποσταση" και οχι για κεντρο κεντρο.

Τελος παντων, στους 2 ποντους, δεν νομιζω να υπαρχουν φοβερες διαφορές.

Σε μια αλληλογραφια που ειχα με την sirio για ενα διπολο με gamma, σχετικα με την αποσταση ανακλαστηρα, μου εγραψαν κατι αποστασεις οτι να ναι.

Εγω συντονισα τα διπολα για τους 96,5 στα 62εκ, δηλαδη 0,2 λ
(αυτη ηταν η εντολη του Τεχνικου υπευθυνου του wet radio :001_cool:)

Γιώργος 231
17-12-09, 10:50
Τελικως, το διπολακι της sirio που χρησιμοποιει τον ιστο για ανακλαση, ειναι υπεροχο σχολειο.

Τι θελω να πω.

Μπορει μεν να εχει pl θηλυκο κονεκτορ (το οποιο φυσικα αλλαζεις με Ν)
μπορει το gamma του να ειναι της πλακας, αλλα μπορεις να παιζεις με ολες τις διαστασεις ευκολα και ειναι μια βαση για να παρεις τις γνωσεις να κατασκευασεις σωστα ενα δικο σου διπολο gamma με ανακλαστηρα.

Λοιπον, αφου πηρα οδηγιες, εκανα μετατροπη σε αυτο το διπολακι και του εδωσα εως 1400 + βαττ. (με επιστροφη 0 watt !)
Αποτελεσμα, ολα καλα ! ! !
Δεν ειχε κανενα προβλημα για το 5λεπτο που τα εφαγε ! ! !

Νομιζω οτι σαν κολινεαρ (2 διπολα) θα αντεχει χαλαρα τα 650 βαττ που θα φαει.

Στα αρνητικα αυτου του διπολου, ειναι οτι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ το μηκος των στοιχειων ειναι σταθερο (+ / - 2 μονο ποντοι ανα στοιχειο)
Βεβαια αν βρεις αλουμινιο με παχος (διαμετρος) 1,6 εκ, λυνεις και το προβλημα του μηκους των στοιχειων.

ΥΓ
πριν αρχισει να με κραζει ο τεχνικος υπευθυνος του wet, να πω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας, αρα μπορω ακομα να παιζω με τετοια διπολακια.

jeik
18-12-09, 02:15
Καλα , τις αποστασεις που σου υπεδειξε η σιριο τις αγνοησες και καλα εκανες , αλλα το γκαμα γιατι το εβαλες απο κατω ? αφου σου λενε ρητα απο πανω.

Γιώργος 231
18-12-09, 08:45
Καλα , τις αποστασεις που σου υπεδειξε η σιριο τις αγνοησες και καλα εκανες , αλλα το γκαμα γιατι το εβαλες απο κατω ? αφου σου λενε ρητα απο πανω.

Η φωτο ειναι παλια.
το γαμμα θα το βαλω απο πανω.

Οσο για τις διαστασεις της σιριο, τι να τις κανω ρε μητσο ?
Ο συντονισμος ηταν υπεροχος αλλα με 4 μεγακυκλους διαφορά.
Να ειναι καλα ο τεχνικος που του εδωσα τις διαστασεις των αλουμινιων, και μου τα εβγαλε ολα.
Εγω εφαγα μονο 5 λεπτα για το gamma.
Οι κεραιες ηλθαν ακριβως εκει που ηθελα.

Αυτη την στιγμη τα διπολα περασαν την διαδικασια δοκιμων και στην επομεμη φαση θα μπουν στον ιστο. Απλα εχω αρκετη δουλεια στο γραφειο και δεν εχω βρει χρονο. Οπως ακομα να πω οτι περιμενω απο εσενα να μου πεις ποτε θα παμε .....

sigmacom
18-12-09, 14:53
Αυτός ο τεχνικός, δεν σου βάζει φυτίλια να αφήσεις τα φυσοκάλαμα και να φτιάξεις κανένα σοβαρό κεραιοσύστημα?
:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

Γιώργος 231
18-12-09, 15:17
Αυτός ο τεχνικός, δεν σου βάζει φυτίλια να αφήσεις τα φυσοκάλαμα και να φτιάξεις κανένα σοβαρό κεραιοσύστημα?
:001_tt2::001_tt2::001_tt2:

Στελιος ειπαμε ?

Μηπως το γνωριζεις κι εσυ το παλικαρι αυτο ? :laugh::laugh:

radioamateur
20-12-09, 11:32
"

Οι αποστάσεις παίζουν πoλύ σημαντικό ρόλο, τόσο στην αντίσταση της κεραίας, όσο και στο κέρδος της (dB). Η καλύτερη περίπτωση είναι ανακλαστήρας-δίπολο = 0,2 λ και δίπολο-κατευθυντήρας = 0,175 λ. Μ' αυτές ης αποστάσεις, έχουμε 7,1 dB κέρδος στην κατεύθυνση, γύρω στα 30Ω αντίσταση κεραίας και 35 dB κέρδος, με 40 dB Front-to-Back Ratio. Mπoρoύμε να φτάσουμε τα 7,6 dB κέρδος, με 40dB Front-to-Back Ratio, μικραίνοντας μόνο την απόσταση του κατευθυντήρα προς το δίπολο σε 0,1 λ. Ετσι όμως μικραίνει και η σύνθετη αντίσταση της κεραίας, σε 20Ω περίπου. Όσοι από σας δεν καταλαβαίνουν την έννοια "Front-to-Back Ratio", είναι με απλά λόγια η ακτινοβολία της κεραίας που εκπέμπει προς τα πίσω. Οσο μικρότερη είναι αυτή η ακτινοβολία, τόσο το καλύτερο. Ο οριζόντιος λοβός ακτινοβολίας με 0,1 λ απόσταση διπόλου κατευθυντήρα είναι 25 μοιρες, ενώ με απόσταση 0,2 λ είναι 30 μοιρες. Ο κατακόρυφος λοβός ακτινοβολίας, είναι με 0,1λ 35 μοιρες ενώ με 0,2λ 45 μοιρες."΄


Το εν λόγω σχέδιο κάνει μια αναφορά για αποστάσεις μεταξύ των στοιχείων.
Με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν οι αποστάσεις αναφέρονται από κέντρο σε κέντρο κάθε στοιχείου ή από την εξωτερική διατομή κάθε στοιχείου του διπόλου.Γνωρίζει κανείς;


:confused1:




Τελικά τι ισχύει τελικά για τις αποστάσεις;Με μπερδέψατε;

Γιώργος 231
21-12-09, 11:12
Τελικά τι ισχύει τελικά για τις αποστάσεις;Με μπερδέψατε;

Δημητρη, εγω για ανακλαστηρα θα ειχα αποσταση 0,2 λ.

υγ
29 κατασκευαστες κεραιων,
(μεταξυ των οποιων και ο τεχν. υπευθ. του WET)

συνιστουν ... 0,2 λ

radioamateur
21-12-09, 23:24
Γιώργο οι αποστάσεις εντέλλει θεωρούνται από κέντρο σε κέντρο ή από την εξωτερική διατομή κάθε στοιχείου του διπόλου;Αυτό δεν κατάλαβα :confused1: δεδομένου ότι το σχέδιο της ΤΕ διατηρεί σταθερές αποστάσεις πρέπει από που πρέπει να αρχίσω να μετράω.
Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο διαφορετικό τύπο καλωδιου για την κατασκευή του Gamma Match για μεγαλύτερη ισχύ και όχι ψύχα από RG213 RG214;
Τι θα προτείνατε;

tsakmaki
22-12-09, 01:22
Δημητρη, εγω για ανακλαστηρα θα ειχα αποσταση 0,2 λ.

υγ
29 κατασκευαστες κεραιων,
(μεταξυ των οποιων και ο τεχν. υπευθ. του WET)

συνιστουν ... 0,2 λ

Αυτοι ξερουν!!!!......

radioamateur
22-12-09, 08:23
Αυτοι ξερουν!!!!......

Σαν να λέμε «Είκοσι εννιά κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούν Skip. Αυτοί ξέρουν!»;\\:D/

chrisnif
01-02-10, 22:18
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΚΗ ΓΙΑ ΔΙΠΟΛΟ GAMMA MATCH ΓΙΑ ΤΟΥΣ 101.5

chrisnif
03-02-10, 14:04
ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΚΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΠΟΛΑΚΙ ΜΕ GAMMA MATCH ΓΙΑ ΤΟΥΣ 101 FM...ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΣΤΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΑ ΤΟΥ RG ΤΟΥ GAMMA MATCH.
ME THN KAΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ