PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρεμβολή σε συχνότητα FM.



zupelman
21-09-06, 00:36
Καλησπέρα.Ειναι η πρώτη φορά που γράφω,αλλα με αναγκασε ένας πολύ σημαντικός λόγος.Έχω ένα γείτονα(μένει ακριβώς από πάνω μου) που βάζει όλη μέρα το ραδιόφωνο στο τέρμα,ακόμα και το βράδυ μέχρι τις 3 το πρωί κάθε μέρα!
Εχω προσπαθήσει επανειλλημένα να τον πείσω να χαμηλώσει την ένταση αλλά μάταια.Πλέον δεν ανοιγει καν την πόρτα του για να ακούσει τα παράπονά μου.¨Εχω αγοράσει ωτασπίδεις για το βράδυ αλλα ακόμα και με αυτές ακούγεται ο θόρυβος πολύ δυνατα.Εχω προσπαθήσει και με αλλους τροπους να τον μεταπείσω(μέσω τρίτου κτλ)αλλά τίποτα.
Σαν τελευταία μου ελπίδα για την αποκατάσταση της ηρεμίας μου, σκέφτηκα να εγκαταστήσω έναν πομπό που να παρεμβαίνει στη συχνότητα του(στους 101,8 ακούει ΕΡΑ ΣΠΟΡ) και έτσι να αναγκαστεί να το κλείσει.Θέλω να εκπεμπει γύρω στα 10 μέτρα.Ξέρει κανείς τι πομπό πρέπει να αγοράσω?Παρακαλώ οποιος ξέρει να βοηθήσει γιατί δεν αντέχω άλλο..Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nitako
21-09-06, 02:27
Αχ, τυχερέ ωραιο γείτονα εχεις! :(
Θα σου πρότεινα εναν μικρό πομπό μεχρι 1watt,
αν ψάξεις το site κάπου εχει ενα vco 1w ,πιστεύω σε καλύπτει ανετα.


Τωρα αν δεν πετύχει παρε την ερα και πεσ τους να κάνουν μια ανακοίνωση για να παρακαλέσουν τον γειτονα σου να χαμηλώσει το ραδιο του!!! :P :hammer:

NUKE
21-09-06, 06:08
Σχεδον οποιδηποτε Fm κυκλωμα θα μπορεσει να του κανει παρεμβολες σε τοση αποσταση.φτιαξε κατι απλο.Βαλε και ενα δικο σου ραδιοφωνακι και συντονισετο να κανει παρεμβολες στο δικο σου ραδιοφωνακι οποτε μετα θα κανει και σε αυτον.

NUKE
21-09-06, 06:13
και αν θες μπορεις να φτιαξεις της σμαρτ-κιτ το κυκλωμα 1watt Fm η ακομα και 4W Fm.Με το δευτερο δεν θα τον αφηνεις ουτε τηλεοραση να βλεπει...

zupelman
21-09-06, 14:18
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις.Εχω πάρει και στην ΕΡΑ και έχει πει LIVE τον τύπο να χαμηλώσει, αλλα μόνο γέλια ακουσα από πάνω και όχι χαμήλωμα του ραδιοφώνου...Αν φτιάξω έναν τους πομπούς που αναφέρατε(1W ή 4W)
θα έχει παρεμβολές μονο στη συχνότητα 101,8 ή και σε άλλες?Δηλαδή αν αλλάξει σταθμό θα πρέπει και εγω να ξαναρυθμίσω τον
πομπό?Μήπως το κύκλωμα του 1W δεν κάνει δουλειά επειδή η EΡΑ έχει δυνατό σήμα?
Επειδή δεν έχω καλή γνώση των ηλεκτρονικών(αν και σπούδασα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός... :oops: ) εκτός από το κύκλωμα της SMARTKIT τι άλλο χρειάζομαι?Κεραιά και τροφοδοτικό?Και τι είδους?Και περίπου πόσο κάνουν όλα μαζί?Η κεραία πρέπει να είναι στο σπίτι μου ή στην ταράτσα?
Ευχαριστώ

Giannis511
21-09-06, 14:30
Με το μονόβατο της σμαρτ και ένα κομμάτι καλώδιο που πρέπει να είναι κομμένο κατα 300/101.8= 2,94/4= 73 cm και τροφοδοσία 12V από μπαταρία αυτοκινήτου ή μηχανής. Αλλά έτσι επιβαρύνεις και τη δική σου θέση. Εγώ θα του έφερνα την αστυνομία!

eebabs2000
21-09-06, 14:36
Επειδή έχω πάθει ακριβώς τα ίδια κοίταξε τι είχα κάνει εγώ:
Έφτιαξα το κύκλωμα της smart kit 1 watt και για κεραία έβαλα ένα κομμάτι σύρμα 1m. Ο πομπός μπορεί να συντονίζεται σε οποιαδήποτε συχνότητα οπότε και να άλλαζε αυτός σταθμό εγώ πάλι τον τάπωνα. Αν είναι 10m όπως λες θα πιάνει άνετα. Τώρα αν θες να βάλεις κεραία στη ταράτσα τότε θα παρεμβάλεις σε αρκετά σπίτια γύρω γύρω.
Για τη τροφοδοσία του το καλύτερο είναι μία μπαταρία 9V και με 12 θα είναι ακόμα καλύτερα.
Για να μη σου πω ότι έκανε και η τηλεόρασή του παράσιτα.
Το θέμα είναι να μην αρχίσει και βάζει CD ή κασέττες στο τέρμα. Εκεί δύσκολα θα κάνεις κάτι.
Καλά ξεμπερδέματα!!!

zupelman
21-09-06, 14:43
Φίλε μου, του έχω φέρει και την αστυνομία αλλά δεν πέτυχα τίποτα γιατί απλά δεν άνοιγε την πόρτα!!Ηταν ενα από εκείνα τα βράδια του Αυγουστου που όλη η πολυκατοικία είχε αυπνίες λόγω της μουσικής του.Εχει δημιουργήσει και άλλα προβλήματα στη πολυκατοικία,αλλά εγώ τι φταίω??? :cry:
Οταν λές οτι θα επιβαρυνθώ και εγώ εννοείς οτι θα κάνει και σε μενα παρεμβολές το κύκλωμα?

Giannis511
21-09-06, 15:20
Επιβαρύνεις τη θέση σου νομικά γιατί αν αυτός κάνει διατάραξη κοινής ησυχίας εσύ κάνεις παράνομη εκπομπή. Με αυτή την ισχύ βέβαια δεν σε καταλαβαίνει κανείς αλλά τυπικά είσαι και εσύ παράνομος. Σε πολυκατοικία μένεις? Οι άλλοι δεν κάνουν παράπονα? Είναι μεγάλος σε ηλικία?

zupelman
21-09-06, 16:01
Φίλε μου Giannis511,δεν είμαι μεγάλος σε ηλικία,για την ακρίβεια είμαι 27 χρονών.Δεν έχω πρόβλημα μέ την μουσική,μιας και εγώ είμαι ροκάς και ακούω καθημερινά μουσική αλλά μέσα στα πλαίσια,ωστέ να μην ενοχλώ τους άλλους.Μένω σε πολυκατοικία και τους προυγούμενους μήνες έχουν δοκιμάσει και άλλοι ένοικοι που μένουν μέχρι και τέσσερις ορόφους κάτω από αυτόν!!(εγώ μένω ακριβώς απο κάτω) να του πουν να χαμηλώσει τη μουσική,αλλά απλά δεν ανοίγει καθόλου την πόρτα του διαμερίσματος του!Εχει και στο παρελθόν τσακωθεί και με άλλους ενοικους(δεν πλήρωνε κοινόχρηστα κτλ.)αλλά εμένα με ενδιαφέρει απλώς να πάω να κοιμηθώ και να μην νιώθω σαν να έχω ένα ηχείο ακριβώς δίπλα στο αυτι μου.Οσο για το αν είμαι νόμιμος ή παράνομος,δεκτό αυτό που λές, αλλά εμένα ποιος νόμος μου εξασφαλίζει την ποιότητα ζωής που ο κάθένας μας δικαιούτε να έχει μέσα στο σπίτι του??Επίσης,αν δεν έχει ζήσει κάποιος το πρόβλημα,δύσκολο να το καταλάβει...
Ευχαριστώ

zupelman
21-09-06, 17:03
Α sorry!Ο γείτονας είναι γύρω στα 35.Να χρησιμοποιήσω λέτε την κατασκευή με το σύρμα?Λέτε να πιάσει?Πόσο κάνει το SMARTKIT στο 1W?Θα το δοκιμάσω.Καμία καλύτερη ιδέα?Thanks για τη βοήθεια

Giannis511
22-09-06, 23:49
Το σμαρτ δεν έχει παραπάνω από 15 ευρώ (και πολλά λέω)!

radiodj105
23-09-06, 10:38
Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι μετά ο γείτονας δεν θα βάλει CD ή κασέτα για να ακούσει και να μερακλώσει;

minas1000
25-09-06, 04:15
Πήγαινε μέχρι το κέντρο συνάντησης αλλοδαπών της πόλης σου δώσε 100 ευρο σε 2 ψωμομένους και το πρόβλημα σου 8α λυθεί αυθημερόν.

Danza
25-09-06, 05:45
Και γιατι όχι αντοίπινα? βρές ενα δυνατο ενισχυτόνι και ρίχτου Τερλέγκα στα αυτία να τα δεί όλα ο τύπος (έχει αποτέλεσμα.. ετσι είχα σπασει τα νευρα σε ενα ροκα που έβαζε στις 4 το πρωι iron maiden και δεν το ξαναάνοιξε ποτε :twisted: )

Giannis511
25-09-06, 15:10
Aν αντέξει με τον Τερλέγκα βάλτου Βάσω Χατζή και στο καπάκι Antonio Vivaldi Spring opus No 1 Allegro, θα παραδωθεί δεν υπάρχει περίπτωση!

Εγώ πιστεύω ότι εφ' όσον δεν καταλαβαίνει τίποτα ή τον παρεμβάλεις με το πομπουδάκι ή του κάνεις αντίποινα! Τράβα του και καμία προειδοποιητική/τρομοκρατική χαρακιά στο αμάξι, θα αρχίσει να μπαίνει στο νόημα! Σπάσ' του τα νεύρα. Και να του φέρνεις πιο συχνά την αστυνομία!

gsmaster
25-09-06, 17:39
Τι ώρα σταματάει? 2? 3? μισή ώρα μετά βάλε τέρμα μουσική. Το πρωί τι ώρα ξυπνάει? αν ξυπνάει αργότερα απο σένα, όπως ετοιμάζεσαι να φύγεις βάλε πάλι μουσικούλα....

Μια άλλη λύση είναι να βρείς ποιο είναι το ρολόι της ΔΕΗ (λογικά αν είστε σε πολυκατοικία θα είναι σε ντουλάπια στην είσοδο) και (αν είναι απο αυτά με το μοχλό) να του κόψεις το ρεύμα απο εκεί. Επίσης το ίδιο μπορείς να κάνεις και με το νερό. :P

Αφού λες έχετε όλοι πρόβλημα, γιατί δεν μαζεύεστε όλοι να βάλετε έναν δικηγόρο.....

Danza
25-09-06, 17:50
δεν χαμπαριάζουν πολλοι gsmaster απο δικηγόρους.. και να σταματήσει θα ξαναρχίσει μετα απο λίγο καιρό..εδω στη γειτονιά μου ειναι μονοκατοικίες και υπαρχουν 5 παιδια στην ηλικία μου (21) και μας εχουν φέρει αστυνομίες κλπ αλλα το dBDrag παει συνεφο :lol: (αλλά εμεις το κάνουμε σε λογικές ωρες τουλαχιστον και οχι καθε μέρα.. στις 23.30 χαμηλώνουμε τα πάντα) βέβαια αφού το κάνει χαράματα μπορειτε να τον πάτε μέχρι δικαστήριο αλλά ταλαιπωρία... ίσως αμα του χτυπήσουν την πορτα και ο αστυνομικός του χαμογελάει ίσως να ηρεμήσει ο φιλτατος...

deksterr
27-09-06, 18:13
φίλιε zupelman κανε αυτό που λέει ο gsmaster :ok: :hammer: είναι φανταστική ιδέα
μετά πρέπει να φωνάξει την ΔΕΗ να του το επανασυνδέσουν αν είναι άσχετος :twisted:

Αν βάλει γεννήτριες ή φωτοβολταϊκά αγόρασε ένα αξονικό τομογράφο
φτιάξε από αυτόν ένα πομπό 300Khz και σημάδεψε το διαμέρισμα του
με ένα κατευθυνόμενο δίπολο δεν πρόκειται να ξανάλειτουργήσει τίποτα. :D

NUKE
27-09-06, 19:00
Φιλε deksterr τωρα με πορωσες με αυτο που ειπες.Περι τομογραφου

Παντως φιλε ζουπελμαν απλα αγορασε τον ενισχυτη και σπαστου τα νευρα.Ειναι πολυ ευκολο και σιγουρα δουλευει.

Αν σου αρχισει cd και τηλεοραση κανε αυτο που ειπε ο gsmaster

Και να σου πω την αληθεια πως αν φωναξεις 2-3 φορες την αστυνομια λιγο πιο συχνα και μαζι με αλλους ενοικους θα σταματησεις σιγουρα...

jimk
28-09-06, 00:13
φιλε μαζευτιτε με τους γειτονες και ριξτετου καμια μονο ετσι 8α στρωση πρεπει να βρει το δασκαλο του.....

chip
07-10-06, 11:06
Εμένα μου περνά κάτι άλλο από το μυαλό αλλό (δεν ξέρω όμως αν δουλεύει και σίγουρα θελει προσοχή και από τη μεριά σου).
Κατ αρχήν θα πρέπει να μην υπάρχουν άλλα διαμερίσματα στο κτίριο εκτός απο σενα και αυτόν αλλιως θα την πληρώσουν και άλλο ποθ δε φταίνε σε τίποτα.

Φτιάχνεις ένα κυκλωματάκι βασιζόμενο σε μετασχηματιστή υψηλής και και το συνδέεις με το δίκτυο της ΔΕΗ και κάνει φτερά όλος ο ηλεκτρονικός του εξοπλισμός. Απο υπολογιστή, στερεροφωνικά τηλεόραση μέχρι ηλεκτρική κουζίνα αν έχει σύγχρονη).
Κόστος 100 ευρώ και ξενιάζεις.

Προσοχή μην το εφαρμόσεις...αστιεύομαι μπορεί να δημιουργήσεις τεράστια προβλήματα μέχρι και να τον σκοτώσει μπορεί κάτι τέτοιο (αν λάβουμε υπόψη οτι τα περισσότερα κτίρια έχουν σχεδόν ανεπαρκή γείωση....)