PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρατσουνιές από γάτες στο καπό αυτοκινήτου.



petros10
23-09-06, 12:53
Ίσως κάποιοι να γελάσουν, αλλά όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα θα με καταλάβουν.
Παρκάρω το αυτοκίνητό μου στη πιλοτή της πολυκατοικίας που βρίσκεται δίπλα στον ακάλυπτο χώρο (με χώμα και λουλούδια). Κάθε φορά που βρέχει ή ποτίζουμε, οι γάτες της γειτονιάς ανεβαίνουν στα καπό των αυτοκινήτων (και στο δικό μου) με αποτέλεσμα να έχει γεμίσει γρατσουνιές. Για να λύσω το πρόβλημα σκέφτηκα κάποιο σύστημα από αισθητήρες προσέγγισης (όπως αυτοί του παρκαρίσματος) στις γρίλιες εξαερισμού του καπό που να ενεργοποιούν τα καταβρεχτήρια του παρμπρίζ ή κάποια άλλα καταλληλότερα, κάθε φορά που ανιχνεύουν κίνηση στη περιοχή του καπό. Έτσι οι γάτες, που δεν συμπαθούν το νερό, να φεύγουν. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω και πολλά από ηλεκτρονικά, άρα δεν μπορώ ούτε να το σχεδιάσω καν. Θα σας παρακαλούσα, αν βρίσκετε καλή αυτή τη λύση, να μου προτείνετε κάποιο σχέδιο σχετικά. (Μη που πείτε για κουκούλα, δεν αντέχω να βάζω και να βγάζω κάθε μέρα-έχω και τη μέση μου). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nitako
23-09-06, 13:55
Γιατί δεν βγάζεις το καπο να εισαι πιο ανετος!!
:lol:
Παντως αν φτιάξεις μια τέτoια κατασκευη δεν ξερω αν θα σου κανει
γιατι το νερο θα πεταγεται στο παρ μπριζ και οχι στο καπο για να διωχνει τα γατιά. :x

lynx
23-09-06, 18:03
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA! :lol:

συγνωμη φιλε petros10 ομως μου αρεσε η απαντηση του nitako! :D
βρισκω την ιδεα σου λιγο ιδιορυθμη αν και θα μπορουσα να πω οτι θα υπηρχε καποιο
αποτελεσμα...

anywayz! πολυ κακο για τον τιποτα! διοτι θα χρειαστεις

* μοτερ ομοιο με τα πιτσιλιστιρια του αυτοκινιτου σου
* πιτσιλιστιρια
* σωληνωσεις
* κατασκευη ρανταρ ενεργοποιησης του μοτερ

θελει αρκετη μελετη το που, πως, γιατι...και πρεπει να κανεις αρκετες πατεντες!
διοτι θα χρειαστεις και συστημα απενεργοποιησης μεσα απο το αυτοκινητο (να φερεις εναν διακοπτη μεσα! λολ!)
εκτος και αν θελεις να ανοιγεις και να κλεινεις καπο καθε φορα που θα πηγενεις στο αμαξι σου.

ενας συναγερμος ELSER, CLIFFORD που εντοπιζουν κινηση και σε ενημερωνουν στο τηλεχηριστηριο ενω παραλληλα κανουν BEEEEEEP BEEEEEEP :D για να φυγει αυτος που κοιταει το αμαξι σου...πιστευω οτι ειναι καλυτερη λυση.

nikoskourtis
24-09-06, 02:51
Σπαστικες ειναι οι γρατσουνιες σιγουρα. Ομως η λυση με το νερο δε θα φερει αποτελεσμα. Η γατα πηδαει κι ανεβαινει στο καπο (κανει την πρωτη γρατσουνια), ο αισθητηρας την εντοπιζει και ριχνει νερο το συστημα. Η γατα αμεσως αντιδραει. Πως; Βαζοντας το στα ποδια. Εχεις δει γατα να φευγει γρηγορα; Ειναι τοσο αποτομες οι κινησεις της που απο τη βιασινη της θα σπινιαρει στο καπο και θα στο γεμισει κυριολεκτικα γρατσουνιες. Ειναι καλυτερα να την αφησεις να ανεβει και να κατεβει με την ησυχια της.
Μια λυση που προτεινω εγω ειναι να παρεις ενα χαλακι και να το βαζεις πανω στο καπο (να το καλυπτεις ολο) για να μη σου κανει γρατσουνιες. Το καλυτερο θα ειναι χαλακι μαλακο απο κατω και με καρφια απο πανω. Very Happy

Αυτο που ειπε ο Whiz ειναι καλη λυση αλλα να κανει beep μολις πλησιαζει η γατα, οχι μολις ανεβει.

Danza
24-09-06, 02:56
Μου θύμισες μια Alfetta που είχαμε και την ειχαν κανει κατι κ***γατια να μην φαίνεται :x την λύση την βρήκαμε με κουκούλα... ξερω ειναι σπαστικο βάζε βγάζε αλλα προστατεύεις το αμαξι και σαφως την τσέπη σου γιατι τα σκας σε φαναρτζηδες μετα

dal_kos
24-09-06, 04:10
[οφτοπικ]
Εχεις δει γατα να φευγει γρηγορα; Ειναι τοσο αποτομες οι κινησεις της που απο τη βιασινη της θα σπινιαρει στο καπο και θα στο γεμισει κυριολεκτικα γρατσουνιες.

Lol... Τι μου θυμισες...
Εμεις εχουμε προβλημα διοτι μπαινουν μεσα στο μαγαζι γατες το καλοκαιρι γιατι οι πορτες ειναι συνεχεια ανοικτες...
Ετσι μια μερα που ειχε μπει μια την αφησα να μπει πρωτα μεσα και μετα εκανα ενα αποτομο θορυβο... το αποτελεσμα? η γατα εκεινη τη στιγμη πατουσε πανω σε ενα χαλακι[κι οχι στο πατωμα που ειναι απο πλακακι] που πεταξε δυο μετρα πισω απο το σπινιαρισμα, και μετα απο αυτο... εκανε και τετ-α-κε!!! :lol: :lol:
Ειχα λυθει στα γελια...[/οφτοπικ]

Παντως πραγματι, οταν τρομαζουν οι γατες ειναι πολυ επικινδυνες.
Η προληψη παντα ειναι καλυτερη απο την αντιμετωπιση... ;) Οποτε καλυτερα να καλυψεις με κατι το καπω σου :)
Φιλικα,
Κωστας

Lykos1986
24-09-06, 11:36
Το όλο το γέλιο της ιστορίας θα βρίσκετε στο να περάσει κάποιος δίπλα από το καπό σου και ο αισθητήρας να το αντιληφθεί για γάτα!!!!!!! Εκεί να δεις γέλιο!!!!!

gkaltsid
24-09-06, 18:12
Μια ειναι η λυση. Πας και περνεις ενα αεροβολο κατα προτιμηση το MAGNUM της DIANA για καλυτερα αποτελεσματα και τη στηνεις καπου στην πυλωτη και μολις εμφανιστει το γατι παει κατευθειαν στον αλλο κοσμο. Μετα θα χρειαστεις μια μαυρη σακουλα και κατευθειαν στα σκουπιδια. Θελει απλα λιγη υπομονη αλλα ειναι αποτελεσματικο και ησυχαζεις μια και καλη μεχρι να ερθει η επομενη που θα εχει την ιδια τυχη. :D :D :D

Lykos1986
24-09-06, 18:20
Όχι βία στο hlektronika.gr!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

hlektrologos000
24-09-06, 18:28
φιλε petros το λιωσαμε το post σου στο χαβαλε....
Στο ιδιο στυλ εχω να σου προτεινω και εγω κατι .......γιατι δεν περνεις ενα σκυλο να τον δεσεις στο γκαραζ διπλα στο αυτοκινητο...?
δεν νομιζω να ξαναπατησει γατα μετα στο καπο σου .... :D

Danza
24-09-06, 18:51
Παιδια το εχουμε "καψει" εντελώς το ποστ :lol: :lol: :lol:

nikoskourtis
24-09-06, 21:15
Μολις η γατα ανεβει στο καπο και κατσει, ριξε με το αεροβολο.

Danza
25-09-06, 00:08
Tσαμπα κόπος.. γιατί? θα γεμίσει αίματα το καπω και τρέχα να πλένεις... και δεν λεεί να στήνεις καραούλι μηπως κατσει κανα άλλο γατί.. βάλε εκει μια κουκούλα να βρεις την υγειά σου..

petros10
25-09-06, 01:02
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και μη σας νοιάζει αν βγήκε γέλιο από το post μου, καλοδεχούμενο. Να σας απαντήσω σε μερικές απαντήσεις σας.
nitako, μπορούν να μπουν ξεχωριστοί ψεκαστήρες προς τη κατεύθυνση που θέλουμε και να αποφύγουμε αυτούς του παρμπρίζ.
Whiz, ξέρω ότι δεν είναι εύκολο γιαυτό ζήτησα τη βοήθειά σας αν μπορούσατε να μου λέγατε κάτι. Όσο για τους συναγερμούς ELSER, CLIFFORD, φαντάσου τι θα γίνεται όταν αυτός που παρκάρει δίπλα μου γυρίζει σπίτι 3, 4 η ώρα τη νύκτα και παρκάρει ο άνθρωπος. Πάει ο ύπνος μου με τα BEEEEEEP BEEEEEEP. Όσο για την απενεργοποίηση, όταν δουλεύει η μηχανή ένα ρελέ θα κάνει το σύστημα off.
nikoskourtis, η λύση σου με το χαλάκι στο καπό είναι αρκετά καλή. Ξέρεις όμως ότι βρίσκω πατημασιές και στον ουρανό του αυτοκινήτου; Άσε, δράμα η υπόθεση. Όσο για το πότε πρέπει να εντοπιστεί η γάτα, σωστά λες ότι θα έχει κάνει πρώτα τη ζημιά. Μήπως όμως αν βάζαμε τους αισθητήρες στον προφυλακτήρα πιάναμε τη γάτα πριν ανέβει;

marios
25-09-06, 02:04
Η λύση βρίσκεται Εδώ. (http://www.e-view.gr/funnyvideos.php?start=140)
Κατεβάστε το 2ο βίντεο μετά τον Michael Jackson :twisted:
(Δέν ξέρω γιατί αλλα έβαζα το απευθείας link και έβγαινε κάτι άλλο)

sigmacom
25-09-06, 02:10
Είμαι ιδιαίτερα γατόφιλος και με στεναχώρησε πάρα πολύ η αναφορά σε σκότωμα (το περίμενα ότι θα γινόταν τέτοια αναφορά).
Η λύση σου, ακούει σε αυτή την μαγική πρόταση (http://www.google.com/search?hl=el&safe=off&rls=GGGL%2CGGGL%3A2006-28%2CGGGL%3Aen&q=cat+repeller+schematic&btnG=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF %83%CE%B7&lr=lang_en%7Clang_el). Εύκολη, απλή, αναίμακτη.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
25-09-06, 10:10
Εγώ θα έλεγα να περάσεις το καπώ με κάποιο σκληρό κερί (sonax ή κάτι άλλο), ώστε οι γάτες παρόλο που θα ανεβούν επάνω να μην αφήνουν γρατζουνιές.

goldeneagle
25-09-06, 10:26
καλημερα.
εγω εχω φερει ενα μηχανημα απο αγγλια, το οποιο ειναι με αιθερια ελαια σιτρονελας. αυτο εχει αισθητηρες και οταν πλησιαζει η γατα, κανει ενα διαπεραστικο ηχο, το οποιο προηδοπηει την γατα. αν η γατα πλησιαζει και αλλο, τοτε την ψεκαζει με τα αιθερια ελαια της σιτρονελας, τα οποια ειναι ακινδυνα, και φιλικα προς το περιβαλλων.
Για οποιων ενδιαφερεται τηλ. 2106640252 το τηλ. της εταιρειας μου.

GREG
22-11-06, 13:11
ουτε REPELLER ουτε κατασκευες ουτε χρηματα


παιρνεις ενα πινελο και περνας 2,3 φορες τη βδομαδα
το καπο σου πετρελαιο .......οχι πολυ λιγο
ημυροδια κραταει 2-3 μερες
την κοπανησαν ολες επιτοπου
μπορεις επισης να περνας και τα λαστιχα σου λιγο
για να μη τα κατουρανε
μετα θα σταματησεις και θα δεις οτι θα πηγαινουν
στα αλλα και οχι στο δικο σου (και χωρις πλεον εσυ να το
πετρελεονεις)
καντο αλλα μη το μαθει κανεις ειναι μυστικο..........!!!!!!!!!!!!!!!! :!:

babisko
22-11-06, 19:34
ουτε REPELLER ουτε κατασκευες ουτε χρηματα


παιρνεις ενα πινελο και περνας 2,3 φορες τη βδομαδα
το καπο σου πετρελαιο .......οχι πολυ λιγο
ημυροδια κραταει 2-3 μερες
την κοπανησαν ολες επιτοπου
μπορεις επισης να περνας και τα λαστιχα σου λιγο
για να μη τα κατουρανε
μετα θα σταματησεις και θα δεις οτι θα πηγαινουν
στα αλλα και οχι στο δικο σου (και χωρις πλεον εσυ να το
πετρελεονεις)
καντο αλλα μη το μαθει κανεις ειναι μυστικο..........!!!!!!!!!!!!!!!! :!:

Αν το κάνεις αυτό, τότε πρέπει να επισκέπτεσαι συχνά το βαφείο για να βάψεις το αυτοκίνητο, επίσης τον λαστιχά, γιατί τα λάστιχα καταστρέφονται από το πετρέλαιο (και γενικά από διαλυτικά). Άσε που με τα λάστιχα κινδυνεύεις...

PCMan
23-11-06, 02:52
Φίλε αν κάνεις αυτό με το νερό, οι γάτες θα τρομάξουν και θα βγάλουν αμέσως τα νύχια τους, άρα θα είναι χειρότερα ;)

Danza
23-11-06, 02:56
συμφωνώ με το πετραίλεο.. θα βάφεις συνέχεια το αυτοκίνητο.. και αυτοί οι φαναρτζήδες είναι φαρμακεία ρε παιδί μου δεν λεέι :lol:

GREG
23-11-06, 10:16
λιγο πετρελεο ειπαμε.....................
δενπαθαινει τιποτα το χρωμα
και φυσικα ουτε οι ζαντες..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

gkaltsid
23-11-06, 10:19
Επιμενω η καλητερη λυση ειναι το καραουλι με το αεροβολο :D :D :D

antonis_p
23-11-06, 15:48
«Ένας πολιτισμός κρίνεται από το πώς οι άνθρωποι συμπεριφέρονται στα ζώα»
Μαχάτμα Γκάντι

petros10
23-11-06, 15:49
Είμαι ζωόφιλος και ειδικά μαρέσου οι γάτες. Αρα δεν θέλω να τις κάνω κακό. Μόνο να τις εμποδίζω να ανεβαίνουν στο αυτοκίνητό μου.

Danza
23-11-06, 16:02
και εγω έχω dobermann αλλά δεν χωνέυω τις γάτες.. δεν πάει να πεί όμως οτι οπου δω γατί το κυνηγάω με καδρόνια, φλομπερ και τα συναφή...

nitako
23-11-06, 16:49
Βαλε μια κουκουλα και τελειωσε το θέμα.. :wink: