PDA

Επιστροφή στο Forum : εναλαγή κεραίας από λήψη σε εκπομπή



liask
25-09-06, 23:31
καλησπέρα θα 'ηθελα τι βοηθειά σας σχετικά με εναλαγή κεραίας από λήψη σε εκπομπή και το αντίθετο.Έχω ένα pmr και ένα μικρό linear αλλα εχω πρόβλημα στην εναλαγή κεραίας στην λήψη , χάνει πολύ σε ευαισθησία. παρατήρηση το εχω δοκιμάσει με ρελεδάκι. επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο rf module (οπως τα ΒGYΧΧΧ) σαυτή τη συχνότητα σε χαμηλή ισχύ .κάθε βοήθεια δεκτή ευχαριστώ.

Γιώργος Ανώνυμος
18-10-06, 16:04
Γειά χαρά,

απλά να ρωτήσω αν το linear έχει ρελλαί μεταγωγής και παρόλα αυτά χάνεται η ευαισθησία του δέκτη ή αν η όποια ευαισθησία προκύπτει μέσα από το πέρασμα της λήψης από την λάμπα του linear (αν είναι λαμπάτο). Επίσης πώς ανακόπτεις το linear από την κατάσταση εκμπομπής?

Τελικά υπάρχουν ομοαξονικά ρελλαί ή και τα συμβατικά που χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος είναι κατάλληλα (λόγω μικρής επιφάνειας επαφών)? Υπάρχει πολλή παραφιλολογία γύρω από το θέμα, δεν γνωρίζω τί ισχύει τελικά και θα ήθελα να δω ένα απλοποιημένο (με τα ελάχιστα εξαρτήματα) σχέδιο ή και ζωντανό μηχάνημα. Στο forum που ξαναέθεσα το θέμα δεν υπήρξε συνέχεια ενώ στο διαδίκτυο υπάρχουν σχέδια - κατασκευές για μαγάλα μηχανήματα (π.χ. κεραμεικές λάμπες)... Δηλαδή εγώ που ήθελα ένα VHF-ικό με την 504 δεν βρήκα ποτέ και τίποτε...

Γιώργος