PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα με το 555 (Απο: Απορίες για ραδιοσταθμό)



johny16
28-09-06, 00:21
καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα ειχα φτιαξει ενα κυκλωμα με ταλαντωντη 555 και το κυκλωμα το βρηκα απο το workbench που λετε εκανα μερικες τροποποιησεις και ειδα οτι ηταν οκ στην πραξη ομως το led που εβαλα δεν αναβε καθολου οπως στο προγραμμα ωστοσο το πολυμετρο μου εδειχνε εναλαγη τασεων αλλα αρχισε να θερμενεται και πριν αρχισει να τσουρουφλαει το εβγαλα απο την μπριζα μετα οταν το ξαναβαλα λειτουργησε αλλα μονο για λιγο γιατι μετα η τιμες επεσαν στην ταξη των mV και δεν αλλαζαν καθολου ηταν στατικες σε ολα τα σημεια εκτος του reset οπου το χει βραχικλωμενο με το vcc ρε παιδια τι θα κανω εχω φτιαξει το κυκλωμα ισα με 3 φορες μεχρι τωρα!

gsmaster
28-09-06, 00:49
Βάλε το κύκλωμα εδώ να το δούμε.

Εχεις βάλει αντίσταση στην έξοδο σε σειρά με το led?

johny16
28-09-06, 01:07
ακου να δεις δεν ειχα βαλει γιατι το ειχα βαλει παραληλα στην εξοδο οπου ειχε 2 αντιστασεις σε σειρα κοιτα τωρα μετα δοκιμασα επισης να βαλω σε ενα ξεμπαρκο σημειο της πλακετας ασχετα με το κυκλωμα μια αντισταση με ενα led το βαλα στα 5ν και στα 12ν και τπτ ορθα αναστροφα τα παντα!
στην αρχη οταν το ειχα στο κυκλωμα αναψε αλλα για πολυ λιγο ωστοσο περνω ταση απο το τροφοδοτικο ενος υπολογιστη εχει καμια σχεση οτι ειναι 250watts το τροφοδοτικο? τι θα κανω??? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

gsmaster
28-09-06, 01:30
Καταρήν, μην αγχώνεσαι!!!
Δοκίμασε με άλλο led.
Οχι δεν έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό, εφόσον βγάζει κανονικά τάση.

Λες ότι το κύκλωμα το έκανες στο workbench. Να έχεις υπόψη σου ότι το workbench την εξομοίωση δεν την κάνει σε πραγματικό χρόνο, μπορεί στην εξομόιωση να το έβλεπες το led να αναβοσβήνει αλλα στην πραγματικότητα θα αναβοσβήνει τόσο γρήγορα που δεν θα το βλέπεις.

Ξαναλέω. Βάλε το κύκλωμα να το δούμε.

johny16
28-09-06, 20:15
ναι εγω να το βαλω αλλα πως θα το βαλω απο την στιγμη που ανοιγει μονο με το workbench???

DT200
29-09-06, 11:16
Άνοιξε το workbench και πάτα από το πληκτρολόγιο ctrl + A μετά πάλι από το πληκτρολόγιο πάτα ctrl + c .
μετά δημιούργησε μια εικόνα και κάνε επικόλληση

johny16
29-09-06, 14:04
ρε παιδια το προσπαθω αυτο που λετε αλλα δεν γινεται τπτ στην επικοληση που κανω στο word μου βγαζει μονο το ολοκληρομενο οστοσο μου εχουν σπασει τα νευρα στο να προσπαθω να μετατρεψω το αρχειο ewb σε αρχειο εικονας αλλα τπτ!! :evil: :evil: :evil:

johny16
29-09-06, 14:08
βασικα τωρα κανω τα πρωτα μου βηματα που τελιωσα το τεχνικο δεν μπορω να πω καναμε αρκετα πραματα ειδικα στην 3η λυκειου!

gsmaster
29-09-06, 14:16
Πάνω στο πληκτρολόγια κάπου πάνω απο το delete υπάρχει ένα πλήκτρο που γράφει print screen (ή prtscn ή κάτι παρόμοιο) πάτα το βλέποντας το κύκλωμα, άνοιξε την ζωγραφική και κάνε επικόλληση εκεί (επεξεργασία/επικόλληση ή δεξί κλίκ επικόλληση ή Ctrl+V). Κόψε τα περριτά γύρω γύρω ώστε να μείνει μόνο το κύκλωμα και παοθήκευσέ το σαν αρχείο .png

Πάτα απάντση (όχι γρήγορη απάντηση) και κάπου έχει ένα κουμπί αναζήτηση το πατάς και βάζεις το αρχείο εικόνας που θες, πατάς οκ και υποβολή.


Και κάτι που ξέχασα να σου πώ πριν είναι κατέβασε απο δώ κάποιους εξομοιωτές για 555 http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=category&id=1

johny16
29-09-06, 15:57
παιδια τα καταφερα το κυκλωμα ειναι αυτο εδω α! και κατι ακομα εχω τελιωσει τεχνικο λυκειο
και τωρα θα παω να φοιτησω στην κρητη ηλεκτρονικη εσεις με τι ακριβως ασχολειστε???

johny16
30-09-06, 14:39
εεε παιδια το κυκλωμα τελικα πως το βλεπετε???

gsmaster
30-09-06, 15:06
Κανονικά το 555 δεν συνδέεται έτσι. Κατέβασε το 555 timer απο το λινκ που σου έδωσα παραπάνω.
Κατέβασε και το Datasheet του να δεις πως δουλεύει. http://www.national.com/ds.cgi/LM/LM555.pdf

Δες και αυτά http://www.google.gr/search?q=555+tutorial

johny16
30-09-06, 15:21
ευχαριστω το εχω το datasheet του 555 αλλα μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ειναι λαθος απο την στιγμη που λειτουργει στον εξομοιωτη γιατι δεν λειτουργει κανονικα??? και σε ποια μερη ειναι λαθος?

gsmaster
30-09-06, 15:40
Το κύκλωμα θα έπρεπε να λειτουργεί κανονικά. Θεωρητικά λειτουργεί. Το ότι δεν λειτουργεί στο ράστερ, μπορεί να φταίει ότι έχεις βάλει led στην έξοδο και αν το led τραβάει πολύ ρεύμα τότε θα έχεις πτώση τάσης και δεν μπορεί να φορτιστεί ο πυκνωτής μέχρι τα (2Vcc)/3 για να αλλάξει κατάσταση. Δοκίμασε να βάλεις μεγαλύτερη αντίσταση στο led ή δοκίμασε χωρίς led, μετρωντας την τάση στο OUT με ένα πολύμετρο. ή βάλε ένα τρανζίστορ και απο εκεί οδήγησε ότι θες.