PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή μετασχηματιστή τροφοδοσίας



Panoss
28-09-06, 17:43
Πού μπορώ να βρώ πυρήνες και πηνία (καλώδια δηλαδής) για να φτιάξω ένα μετασχηματιστή τροφοδοσίας?
Θα μου βγει πιο φτηνά άμα το φτιάξω μόνος μου?
Η ιδέα μου ήρθε, επειδή πρόσφατα μου κάηκε ένας μετασχηματιστής, τον έκανα κομματάκια, του άλλαξα το δευτερεύων, και τώρα είναι μια χαρά.

GEWKWN
28-09-06, 22:58
το που θα βρεις δεν ξερω,
αλλα σιγουρα πιο ακριβα
θα σου βγει.
Αφου τα καταφερνεις με
Αυτα βγαλε μια ανακοινωση και
κατασκευαζε μετασχηματιστες
εξοδου (προσαρμωγη αντιστασεων)
για λαμπατους ενισχυτες.
Φιλικα Γιωργος

DT200
29-09-06, 11:22
Παράξενο που σου έκαψε το δευτερεύον συνήθως καίγετε το πρωτεύον .
Το δευτερεύον είναι εύκολο διότι είναι λίγες σπείρες και χοντρό το σύρμα
Όταν δοκιμάσεις το πρωτεύον θα καταλάβεις τι εννοώ .
Καλύτερα να πάρεις κάποιων έτυμο

Panoss
29-09-06, 11:22
Οι μετασχηματιστές εξόδου για λαμπάτους, είναι ολόκληρη επιστήμη. Πρέπει να είναι απολύτως σωστά φτιαγμένοι, αλλιώς θα βγάζουν κακή ποιότητα στον ήχο.
Ενώ οι τροφοδοσίας, αν δεν τον φτιάξεις τέλειο, δεν τρέχει και τίποτα. Το πολύ πολύ να χεις περισσότερες απώλειες.
DT200, και το πρωτεύων το ξετύλιξα και το ξανατύλιξα. Όντως είχε πολύ περισσότερες σπείρες. Μου φυγε το χέρι!

DT200
29-09-06, 11:36
Είσαι ήρωας που άντεξες και τον τύλιξες ! εγώ πάντως που έχω επισκευάσει μερικούς όταν ξανά τύλιγα το πρωτεύον ο μετασχηματιστής ζεσταινόταν.

babisko
29-09-06, 12:53
Στο τύλιγμα του Μ/Τ να προσέξετε μήπως από το σύρμα έχει φύγει σε κάποιο σημείο η μόνωση - βερνίκι που έχει και με τον τρόπο αυτό δημιουργείται βραχυκυκλωμένη σπείρα σε κάποιο τύλιγμα, με αποτέλεσμα η σπείρα αυτή να διαρρέεται από μεγάλο ρεύμα και να ζεσταίνεται ο Μ/Σ.
Ειδικά στο πρωτεύον που είναι πολύ πιο λεπτό το σύρμα (συνήθως), είναι πολύ δύσκολο να διακρίνεις αν είναι σωστή η μόνωση και μάλιστα σε χρησιμοποιημένο σύρμα που έχει ταλαιπωρηθεί από τύλιξε - ξετύλιξε - ξανατύλιξε.

Panoss
29-09-06, 15:30
Είσαι ήρωας που άντεξες και τον τύλιξες ! εγώ πάντως που έχω επισκευάσει μερικούς όταν ξανά τύλιγα το πρωτεύον ο μετασχηματιστής ζεσταινόταν.
Έχεις την τύχη να μιλάς με έναν ήρωα!!
Νταξει πλακα κανω.
Ο babisco έχει δίκιο. Για να σου ζεσταίνεται παραπάνω απ το κανονικό, θα σου συμβαίνει αυτό που αναφέρει.

nikoskourtis
29-09-06, 16:13
Αν μιλαμε για μεγαλο μετασχηματιστη με πυρηνα διαστασεων μισου μετρου δεν ειναι δυσκολο, με καμια 50 αρια σπειρες εισαι εντεξει στα 220 volt. Αντε και μια ηλεκτροκολληση μπορεις να την τυλιξεις. Ομως αν μιλαμε για μικρο μετασχηματιστη απο αυτους που φορτιζουμε τα κινητα τοτε θελει καμια 10.000 σπειρες στα 220 volt το πρωτευον. Οποτε αν ο ανθρωπος το εκανε με το χερι μιλαμε για τερας υπομονης. Μια φορα τυλιξα 400 σπειρες για παλμοτροφοδοτικο και μου βγηκε το χερι.

Panoss
29-09-06, 16:30
Το υπολόγισα με το πρόγραμμα Transformer του Silvio Klaic ότι το πρωτεύων πρέπει να χε 2000 σπείρες, το δευτερεύων 170.
Πρέπει να μου πήρε γύρω στις 5 ώρες.

kostas30
29-09-06, 17:31
τα παντα απο υλικα εχει ο σαρρης ειναι στην ρετσινας στον πειραια. :wink:

Panoss
29-09-06, 18:10
Ωραίος.
Βρήκα έτοιμο 18V 5A =17 ευρώ.
Θέλω να φτιάξω έναν 18V 8Α. Πόσο άραγε να μου κοστίσουν τα υλικά από το Σαρρή και πόσο έτοιμος?

kostas30
29-09-06, 19:39
κατα τη γνωμη μου για μικρους μετ/στες δεν αξιζει τον κοπο φιλε να ασχοληθεις παρτον ετοιμο. για μεγαλους π.χ 3500 βολτ στα 2-3 αμπερ ναι τα υλικα θα βγουν πολυ λιγοτερα τους μεγαλους τους φτιαχνω μονος στους μικρους το κοστος βγαινει παραπανω αμα υπολογισεις τις ωρες που θες τα υλικα τα καυσιμα που θα χαλασεις για να πας να τα παρεις δεν αξιζει τον κοπο

οι πυρινες πανε με το κιλο οι μικροι νομιζω οτι κοστιζουν τα διπλασια ή τα τριπλασια παραπανω.


θα περασω αν θα βρω τους τυπους που μου ειχε δωσει καποιος παππους που ολη του την ζωη εφτιαχνε μετ/στες ο παππους ηταν και γαμω τα μαστορια πανω σε αυτο το ειδος.